foto

Markus Zusak

  • nar. 23.6.1975 (44 let)
    Sydney, New South Wales, Austrálie

Biografie

Narodil se v Sydney v roce 1975. Je autorem několika knih, včetně mezinárodního bestselleru Zlodějka knih. Jeho dílo bylo přeloženo do více než čtyřiceti jazyků. Získal četná ocenění ze stran kritiků i čtenářů v celé Evropě, Asii, Severní a Jižní Americe, stejně jako ve své rodné Austrálii.

Jeho první kniha, The Underdog, byla vydaná v roce 1999 a hned poté následovaly knihy Fighting Ruben Wolfe a When Dogs Cry (také publikována pod názvem Getting the Girl) v letech 2000 a 2001. Všechny tyto knihy byly publikovány mezinárodně a poslední dvě zmiňované získaly v Austrálii různá ocenění za beletrii pro mládež.

Román Posel byl publikován v roce 2002 a v roce 2003 získal ocenění kniha roku (pro starší čtenáře) od Australian Children's Book Council a cenu New South Wales Premier's Literary Award (Ethel Turner Prize), stejně jako obdržel ocenění Printz Award v USA. Kniha zároveň získala řadu ocenění ve čtenářských soutěžích v Evropě, včetně Deutscher Jugendliteraturpreis v Německu.

Zlodějka knih byla nejprve publikována v roce 2005 a nashromáždila řadu ocenění,  chválu kritiků a stále zůstává jednou z nejoblíbenějších knih čtenářů v mnoha zemích po celém světě. Kniha se držela více než šest let na žebříčku bestsellerů New York Times a v roce 2012 byla jako jediná kniha uvedena během World Book Night současně v USA a Velké Británii. Dostala se také mezi nejvyšší pozice na žebříčcích bestsellerů v Severní a Jižní Americe, Evropě, Asii, Austrálii a od svého vydání se udržela na prvním místě prodávanosti na Amazonu v USA i ve Velké Británii.

Divadelní společnost The Steppenwolf Theatre Company provedla divadelní inscenaci Zlodějky knih, která byla uvedena jako součást společenských akcí Now is the Time/One Book, One Chicago na podzim roku 2012.

CinemArt

Spisovatelská filmografie

Filmy

2013 Zlodějka knih - kniha

Host

TV pořady

2006 First Tuesday Book Club (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace