POMO

profesionální neherec

<< předchozí 1 2 3 4 16 32 47 62
    • 19.7.2017  13:07
    Dunkerk (2017)

Nefunkčne zostrihané vojnové peklo plné parádnych záberov a retro atmošky, ktorú príjemne podporujú celuloidové nečistoty v obraze i absencia okato digitálnych prvkov. Napätie vo filme (aj v scénach, ktoré ho nepotrebujú) tvorí iba soundtrack. Ale po skončení som bol rád za vzácne ticho.

• 18.7.2017  22:33

Veľmi sľubný rozjazd, následovaný hravými dobrodružstvami, ktoré niekedy nemajú pre dejovú linku žiadny význam (celá vsuvka "product placementu" Hawke/Rihanna/Bubble pre amerických divákov), a všetko zakončené tak, ako predpokladáte v polovici filmu bez snahy aspoň trochu osviežiť žánrové klišé. Akoby Besson všetku svoju fantáziu použil iba na príšerky, príšery, výpravu a jednotlivosti, na ktoré sa dobre pozerá, a bolo mu jedno, či si divák jeho spektákel pre niečo zapamätá. Ja si z neho zapamätám iba Caru Delevingne, čo je zásluhou iba jej a jej kostymérky. A fakt je treba režisérovi Bessonovho formátu vysvetlovať, že Clive Owen sa do role takéhoto záporáka vôbec nehodí, a že by filmu parádne prospelo už len to, keby si postavu vymenil so Samom Spruellom?

• 12.7.2017  15:15

Nečakajte žiadnu “war”, tá tu trvá asi štyri minúty. Film je pomalou, citlivo rozprávanou “putovníckou” drámou se zameraním na rôznorodé postavy a ich vzájomnú pocitovú interakciu, samozrejme v dokonale nadizajnovanom prírodnom prostredí. Podobne ako v poslednej Knihe džunglí, herecké výkony motion capture tvárí opíc načisto zatieňujú živých hercov (vrátane W. Harrelsona). Ich prevedenie v detailoch kože/srsti je technologicky zase o kus ďalej než v Dawn. Neskutočné.

• 10.7.2017  09:28
    Korporace (2017)

Slušne napísaná a zahraná "insiderská" dráma o neetickom prístupe korporácie k zamestnancom, ktorých sa chce zbaviť (ale nemôže im dať neopodstatnenú výpoveď). Atraktívny vizuál či žánrovú atmošku tu nehľadajte, je to "iba" kvalitná konverzačka.

• 8.7.2017  10:57
    Wind River (2017)

Perfektne zrežírovaný mrazivý thriller a pekelne smutná dráma o najväčších životných stratách v jednom balení. Hutná atmosféra miesta a chytré poukázanie na spoločenské umiestnenie Indiániov v súčasnej Amerike. Veľmi potenciálna oscarovka.

• 8.7.2017  10:49

Ďalšia skvelá appatovská konverzačka s krásne odľahčenou a výchovne pozitívne poňatou aktuálne najhorúcejšou globálnou témou muslimstva. A s tradične ľudsky a trefne rozobranou vzťahovkou. Emocionálne, inteligentné, so scenárom (dialógmi) na oscarovú nomináciu. A Zoe Kazan ju tipujem tiež.

• 6.7.2017  18:57
    Baby Driver (2017)

Príjemný letný krimi popík, rozhopsaná mladícka verzia Drive-u. Supercool "muzikálové" odľahčenie akčných i vážnych scén, hlavne zo začiatku citlivé vnímanie násilia očami Babyho, a čistota jeho romantického vzťahu k holčine. Ku skultovneniu ale filmu chýbajú vypointovanejšie dialógy a vynaliezavejšia a vybrúsenejšia réžia ostatných postáv. Skrátka Tarantino. Omg, to by bol film!

• 6.7.2017  18:48
    Western (2017)

Príjemný film o obyčajných ľuďoch a o strete ich kultúr. V dvojjazyčných, nemecko-bulharských dialógoch si rozumejú každé desiate slovo, no napriek tomu si vás absolútne podmania. Prirodzenosťou, ľudskosťou, pocitmi, ktoré sú nám všetkým tak blízké, ale vo filmoch na ne väčšinou nezostáva priestor. Z neherectva sa holt dajú vydolovať nevýdané veci, ak máte jasný režijný zámer a vysoký emoční kvocient. Delňas v hlavnej roli najcharizmatickejšia postava zo všetkých, čo som tento rok videl vo Varoch.

• 5.7.2017  22:13
    78/52 (2017)

Geekovsky detailný rozbor jednej z nejslávnějších filmových scén ever. Scény trvajúcej 78 sekúnd a zloženej z 52 záberov. Jej rozbor z hladiska filmársky technického, historicky spoločenského aj kinematograficky revolučného. S komentármi desiatok filmových osobností a úryvkami z desiatok iných filmov. Že dlhá stopáž? Naopak, tempo filmu takmer vyžaduje opakované zhliadnutie, aby ste všetky tie informácie v niekoľkých tematických okruhoch pobrali. Dokument, na ktorý odkážem každého, kto sa ma spýta, prečo je Psycho mojím najobľúbenejším filmom (pýta sa ma na to každý). Alexandre O. Philippe vraj pripravuje ďalšie dokumenty, napr. o Ridleyho Votrelcovi (výlez z brucha?). Taká séria sa preňho môže stať životným dielom, a pre kinematografiu obdobou najdôležitejšej cinefilnej literatúry (napr. "Hitchcock/Truffaut").

• 5.7.2017  21:52

Extrémne fádna a nezaujímavá dráma. Základná premisa, na ktorej sa dal vystavať zaujímavý príbeh, zostane jedinou ambíciou tvorcov. Bez emócií, psychológie, čohokoľvek.

• 5.7.2017  20:53
    Ciambra (2017)

Divácky menej atraktívna, ale výpovedne rovnako hodnotná varianta Mesta bohov, umiestnená do rómskej komunity v Kalábrii. Nestrieľa sa v nej, formu má skromnú, ale zmätenosť a vnútorný boj dospievajúca chlapca so spoločenským zaradením sa z nej cítiť až fyzicky. Vďaka kvalitnej réžii, reálnemu prostrediu a snaživým nehercom. Začiatok záverečných titulkov s ich menami je vrcholom filmu.

• 5.7.2017  13:12
    Menaše (2017)

Strhujúce ani náhodou, ale určite zaujímavé nahliadnutie do pravidiel fungovania ortodoxnej židovskej komunity v Brooklyne. Rabín v nej rozhoduje o tom, či zostane malý chlapec v opatere otca - hlavného hrdinu filmu, ktorý je už rok vdovec a tak trochu nešikovný smoliar...

• 3.7.2017  23:23

Sociálny horor? Perverzné sci-fi? Nie, realita. Z Prostějova. Náročná na myseľ a skoro aj na žalúdok.

• 3.7.2017  23:20
    Austerlitz (2016)

Hodinu a pol trvajúci zostrih niekoľkominútových statických záberov na lokácie koncentračného tábora, ktorými sa prechádzajú húfy turistov. Niektorí z nich sa zastavia, rozhliadnu, odfotia atd. Žiadna štruktúra, nulová výtvarná aj informačná hodnota. Obiehať s týmto filmové festivaly a nechávať divákov prísť o iné, normálne projekcie, je drzosť najhrubšieho zrna. Od Sergeja Loznicu už nikdy nič. Ani trailer.

• 3.7.2017  23:14
    Čára (2017)

Hutná dráma s parádnym vystihnutím geografického miesta a jeho sociálnej kultúry (Slovensko je proste "severný balkán"). Hlavne vďaka skvelej kamere a hudbe. Rozpracovanie postáv za touto formálnou stránkou trochu zaostáva, niektoré konflikty a vzťahové súvislosti by potrebovali dokresliť, no pre výsledný, pomerne temný zážitok z filmu je dostačujúce.

• 2.7.2017  16:15
    Přízrak (2017)

Moc pekný motív vernosti, vytrvalosti a osamelosti duchov, fixovaných na milovanú osobu a miesto domova. Ale potenciál zaujímavej filozofickej meditačky sa nakoniec rozplynie vo "festivalový nonsens", ktorého význam vám nevysvetlí ani jeho tvorca. Film začína ako krehká romanca a cez náznaky mysterióznej duchariny skĺzne do existenciálnej levitácie s nezmyselne prekombinovaným dianím a neuspokojivým záverom. Dlhé zábery (väčšinou statické), formát 4:3 s minimalistickou výpravou, minimum slov a prehršeľ skvelej atmosféry.

• 2.7.2017  16:08

OMG tie dialógy. A tie postavy. Chýbal si nám, Aki. Severský suchý humor, úmyselná komická strojenosť, karikaturistické postavičky, schopnosť vyjadriť sa trefne a so srdcom aj ku globálnejšiemu problému. Amerika má Woodyho Allena, Škandinávia Kaurismäkiho.

• 1.7.2017  19:07
    Kentaur (2017)

Dráma s pekným poetickým zdelením (a záverom), ale s pomerne nezáživným priebežným rozprávaním (obzvlášť v "kine" na najlacnejších kancelárskych stoličkách).

• 1.7.2017  13:35
    Arytmie (2017)

Starosťami nabitá každodennosť mladého lekára, ktorý cez deň jazdí sanitkou a zachraňuje ludí, a večer svoj vzťah - väčšinou pa ruski s vodkou v ruke. Emócie a chémia vzťahu vykreslené dobre, zložitosť povolania kvôli byrokratickým vplyvom taktiež. Humorné iba v náznakoch, bezvýchodiskovo neveselé za to v plnej palbe.

• 26.6.2017  11:49

Zbytočne moc sa tu chce Ozon podobať De Palmovi s Cronenbergovými koreňmi (Dead Ringers). Cez psychologicky dobre rozohranú milostnú trojku s atraktívnym obrazom (tie zrkadlá sú proste super) sa totiž dopracuje iba do thrillerovej hračky s pointou, v ktorej vyšumí do prázdna rastúci konflikt medzi postavami - teda to, čo robilo film zaujímavým. Slabšie francúzske dvojča v žalúdku svojich dominantných kanibalských dvojčiat. S divácky atraktívnou dávkou sexu. Úvodný záber kamery, vyliezajúcej z vagíny, si na kino plátne nemůžete nechat ujsť.

• 19.6.2017  01:06
    Nieve negra (2017)

Jednohubková dráma o odkrytí nepekného rodinného tajomstva. Atraktívne prostredie pre eskaláciu osobného konfliktu a topkové argentínsko-španielske obsadenie to držia nad vodou, ale iba počas sledovania. Do druhého dňa na film zabudnete.

• 18.6.2017  21:29
    Mimi šéf (2017)

Politicky nekorektná animovaná agitka obhajujúca malé deti (z ktorých vyrastajú Hitlerovia a Trumpovia) a zatracujúca šteniatka. ŠTENIATKA!

• 18.6.2017  21:12
    Smrtihlav (2017)

Film bez réžie. Bez názoru, nálady či pocitu. Akoby ste nechali čisto technického kameramana sfilmovať scenár. Prvá, možno zámerne studená a odmeraná polovica sledujúca Heydricha, je aspoň zaujímavá - real life vrahovia podobného kalibru budú vždy dokumentaristicky vďačnou témou. Druhá polovica ale nemá ani postavy. Má iba nejaké beztvaré figúrky, ktorých pohyb sleduje s rovnakým odstupom ako Heydricha - pričom majú byť naopak kontrastom k jeho chladnému démonizmu. Finále obdobne nemastné neslané, bez štipky napätia. Anthropoid : Smrtihlav prekvapivo 4:2.

• 18.6.2017  21:08
    Mumie (2017)

Tak trpko-kyselú áčkovú spatlaninu sme tu dlho nemali. Od "rozhovoru so zrkadlom" na dámach to ide do kytek. Dobrodružný horor zo súčasnosti s vtipkujúcim Cruiseom, to proste nemohlo vyjsť. Universal po mimoriadne úspešných rokoch vsadili sebaisto na osvedčených blockbusterových scenáristov, a tí šliapli sakramentsky vedla. Bez nápadu z nadšenia holt novú dojnú kravu nestvoríš. Najhoršia rola Russella Crowea?

• 18.6.2017  16:03

Fakt je to TAK špatné. Škoda. Keby z toho vyliezla aspoň poctivá fekálna komédia, na ktorú to nabieha úvodným (vtipným!) zacvaknutým dickom. Ale ono tu nefunguje nič, a pri dvoch hodinách (a postupne vzrastajúcej neschopnosti tvorcov udržať to pokope aspoň v jednej rovine) je finále doslova pretrpené. Dokonca ani cameá Hasselhoffa a Pamely nie sú nápadito či vtipne zakomponované. A to trvajú pár sekúnd!

• 18.6.2017  15:58

Záporáci OK, kľukaté serpentíny Côte D'Azur parádne a duo holčín prebíja už len tváričkami veškeré plavkové osadenstvo Baywatchu (filmy som videl za sebou, amen). Ale scenár, hoci sa snaží o zvraty v súkolí väčšieho množstva strán, s ktorými alebo proti ktorým môžme byť, je lacné, nefunkčné béčko. Hlavne v porovnaní napríklad s Italian Jobom, ktorý mal navyše výraznejšie osobnosti v hereckom obsadení. Mladý Eastwood a Freddie Thorp patria do rolí siedmeho a ôsmeho padlého vojaka v druhej akcie šiestych Transformers.

• 6.6.2017  23:04
    Wonder Woman (2017)

Láska na všetky pohľady. A najlepší DC od Man of Steel. Parádne zachytený stret fantasy sveta skrytého ostrova s jeho čistými hodnotami a ideálmi, so svetom reálnym v jeho historicky najťažšom období, aké pamätáme. Dve šikovne napísané, a po celú dobu presne režírované postavy, zastupujúce tieto dva svety. A ich prehlbujúce sa vzájomné porozumenie a nevyhnutná náklonnosť. Podarilo sa nejakej inej komiksovke s tak silným fantasy backgroundom tak trefne nastaviť zrkadlo svetu? Wonder Woman má srdce, ctí predlohu, je chytrá, sexy a nemá jediný hluchý vtip. Štyri a pol.

• 6.6.2017  11:19

V prvej polovici Roth zvláda vývin napätia medzi postavami a chovanie Reevesovho vzorného manžela v neobvyklej situácii dobre. V druhej polovici sa mu ale táto, pre film kľúčová psychologická stavba zosype ako domček z kariet, a z holiek sa stanú samoúčelne (a nelogicky) vyhrotené postavy v béčkovom "horore" bez mozgu.

• 6.6.2017  11:12

Pekná, krehko zrežírovaná a zahraná dráma o strastiach dospievania a hľadaní vlastnej identity v drsných životných (a rodinných) podmienkach. Scénáristicky ale pomerne opozeraná, nenápaditá. Islandské lokality vizuálne dobre vyťažené. Presne medzi 3* a 4*.

• 2.6.2017  20:07

Chcelo by sa povedať "balkánsky Wes Anderson". Ale tam, kde je Anderson hravý a brilantný, je Kusturica prízemne stupídny a laciný. Pekný záver. Iba záver.

<< předchozí 1 2 3 4 16 32 47 62