Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Horor
  • Sci-Fi

plakát

Všude dobře, doma nevím (2019)

Na hodinu a pol som sa preniesol do pre mňa neznámej krajiny a bola to veľmi príjemná teleportácia. Charizmatická hrdinka je obklopená panoptikom rozmanitých postáv a denne bojuje s predsudkami a bizarnosťami reality a aby bolo jasné, komédia to nie je, milý pane. Ťažiskom sú tu najmä osobité charaktery a ich vnútorné problémy, čierny humor stavia na absurdite činov a rečí postáv, zatiaľ čo film si drží príjemnú "letnú" atmosféru a hýri farbami. Nechcem tu robiť hĺbkovú analýzu, veď každý divák je zodpovedný sám za seba a za to, čo na ňom jednotlivé filmy zanechajú. Len si dovolím dať odporúčanie ľudom, čo tu hodnotili jednou a dvoma hviezdami - nechajte si svoje marvelovky a všetky tie prázdne preefektované lunaparkové jazdy pre seba a možno sa radšej vyhýbajte skutočným filmom. Sklamanie z nepochopenia sa nedostaví a ušetrený čas môžete venovať iným aktivitám.

Průšvih (1992)

Mám rád tento typ "intímnych" filmov, kde postavy samy o sebe sú dôležitejšie a zaujímavejšie ako dej, presne ako v tvorbe Jima Jarmuscha, ktorý si tu strihol cameo. Okrem iného sa rieši ten starý-dobrý konflikt medzi tým ako človek vníma seba samého a ako ho vidia ostaní.

Sám a sám (1991)

OK, tak toto je definitívne nedocenený film. Citlivý a vtipný príbeh je to, o čo tu ide. Postava Johna Candyho je pod vplyvom svojej mami, brata a priateľov, ktorí nerozumejú, že musí vziať život do svojich rúk, ak nechce skončiť ako starý mládenec. Columbus ma prekvapil, ako zvládol dať vedľa seba humor a vážne v romantickej komédii a tiež je vidieť, že v herci v jeho rukách dávajú zo seba to najlepšie. Casting je celkovo silnou stránkou pekného filmu a ak sú dobre napísané postavy, k tomu hrajú pekné songy a inštrumenátlna hudba, tak mierne prehnaných 104 minút ubehne vo veľmi pohodovom tempe. Sometimes is good to be a cop, a niekedy je dobré nečítať nazorý druhých ľudí na filmy, ktoré možno nikdy nemali vidieť. Rád si ho pozriem znovu.

30 dní dlouhá noc (2007)

Vyprázdnené a nezaujímavé všetko plus roztrasená kamera pri akcii.

plakát

Touha smrti 4: Tvrdý zákrok (1987)

Pre mňa najlepší Death Wish je práve štvorka. Je to hlavne kvôli dobrému tempu, neustále sa niečo deje v cool L.A. Bronson stále vo forme likviduje členov dvoch súperiacich drogových gangov vcelku nápaditými spôsobmi. Je tu veľa streľby, nejaké výbuchy, takmer jazzový soundtrack a mnoho pamätných scénok. Likvidácia hlavného záporáka je skvelá (aj všetky ostatné, fakt) a film obsahuje dve finálne prestrelky. Čo chcieť viac?

Nothing Sacred (1937)

Viac vtipné, než by človek čakal! Toto nie je tak úplne romantická komédia, ako by sa mohlo zdať z plagátu, ale skôr satira na rôzne spoločenské i individuálne neduhy. Dokonalá Carole Lombard, scenár a krátka stopáž sú dôvody, prečo film rýchlo odsýpa. Och, a práve som sa dočítal, že ide o prvú "screwball" komédiu v Technicolore, žánru, ktorý satirizuje tradičné romantické príbehy.

Ono ožívá (1978)

Naťahovaná nuda a vačšinou toporná réžia, dialógy bez spádu nevedia skončiť, autá a móda sedemdesiatok aspoň niečo, polku filmu ľudia niekam idú alebo vystupujú z automobilov alebo sa balia alebo vybaľujú prípadne si ustieľajú postele, minimum napínavých scén, ktoré sú však na filme tým najlepším. Je tu aj čo-to na zamyslenie, ale iba povrchne a v jednotke lepšie. Pre fanúšikov veľmi pomalých hororov, 70's a low budgetov s divadelnými dialógmi.

Uteč (2017)

Z námetu mohla vzniknúť príma epizóda nejakého mystery/sci-fi seriálu... našťastie tento autorský projekt skončil v kinách, kam patrí, okrem iného vďaka kvalitnej réžii a premyslenému scenáru (niektoré pasáže mali Kubrikovské kvality bez pocitu plagiátorstva. Čo povedať viac bez spoilerov?). Film je plný nesilených prekvapení a perfektná kamera, casting a hudba tvoria osobitú hororovú atmosféru pre príbeh o ľudskej bezohľadnosti a egoizme.

Faunův labyrint (2006)

Pre mňa osobne veľké sklamanie, keďže ide v podstate o nefunkčný film trpiaci šablónovitosťou charakterov bez akéhokoľvek vývoja. Dej je predvídateľný a tiež miestami stupídne chovanie postáv mu nijako nepridáva na príťažlivosti. Technická stránka je síce fajn, ale Torro by sa mal menej spoliehať na CGI, je to problém viacerých jeho filmov. Pekné príšerky nedokážu zachrániť slabý scenár.

Ovládací panel