The Last Voyage of the Demeter (2023)

Mohol to byť dobrodružný horror roku na úrovni prvého IT, ktorým sa film evidentne inšpiroval (vrátane analógovej príšery v podaní skvelého Javiera Boteta a nekorektného úmrtia dieťaťa). Navyše v exotickom a dusnom háve plavby na drevenom zrube s plachtami, ale vyšumelo to doprázdna vďaka lajdáckemu scenáru  a žiaľ nie úplne dobrej, i keď snaživej réžii. K povinným kvótam vo filmoch sa vyjadrovať nejdem, ale teda na černošského kuchára a rumunky s brokovnicou si v predlohe nespomínam :D Škoda.

Oppenheimer (2023)

Osviežujúci mix brilantne napísaných dialógov, vzťahovej surovosti, obludného (a na počudovanie do posledného herca aj trefného a výborného) castingu a tradičných Nolanovských frkov, ktorým keď nešéfuje ZImmer, trošku strácajú onu opulentnosť. Na druhej strane, v záplave toho, čo do nás strieľa Hollywood poslednú dekádu samozrejme poctivý kinozážitok. IMAX až tak pri tejto komornej dráme nedáva zmysel a pozerať Oppenheimera doma na krpatom televízore, zobudíte sa zrejme ráno s čipsami na bruchu. Sadlo mi to viac ako som čakal, ale reči o horrorovom psychologickom opuse roku 2023 prehnané.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Gunn je borec a je vidieť, že každým milimetrom svojho geekovského srdca rozumie komixom a zbožňuje svoje charaktery. Problém ale nastáva práve v tom "tarantinovskom" komplexe, keď je tvorca na vrchole svojich síl, honorárov a možností. A síce - GOTG3 sú citeľne nekonzistentne prekombinovaní. Obsahujú perfektné scény, špičkový origin (a tu sa ukazuje, že ak túto temnotu prenesie Gunn do DC, bude to paráda) a majú od čias Thanosa a Goblina konečne super zloducha (kredit Čukvudimu, parádne sa vytiahol a od tohto filmu zrejme nebude musieť chodiť na castingy), ale celé je to o niečo dlhšie než by sa patrilo a obsahuje to aj MARVELovskú vatu, ktorú neviem neviem, či tam nešróbovali nasilu (podľa overeného "dáme do traileru nejaký charakter na ktorý vás nateasujeme a bude vo filme minútu"). Inak veľká spokojnosť a najlepší marvel od čias... Ani vlastne neviem od akých, pretože ma na tie sračky už nebaví chodiť.

Lesní duch (2013)

Áno, má to svoje neduhy a hnidopichovia to budú konfrontovať donemoty, ale UFFF. Alvarez to teda roztočil - takéto brutálne násilie sa nevidí v áčkových horroroch len tak. Navyše - vyobrazenie posadnutia považujem v tomto filme za možno najlepšie v žánri. Direcotr's cut komplexnejší.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Presne podľa môjho gusta. Audiovizuálne vypiplaný agresívny horror, ktorý dôstojne pomrkáva za klasikou (bodaj by nie) a predstavuje Alyssu Sutherland v delikátnej polohe. Okrem toho je to tak správne priemyselne vyvážené pre veľké plátna - toto si Raimi opäť ošéfoval na pána a je vidieť, ako veľmi túto sériu miluje. Cronin sa k tomu vytiahol ako onehdy Muščiety s uslintaným klaunom. Pokojne by som si dal aj ďalší diel - povedzme z historickým exkurzom.

Wonder Woman 1984 (2020) odpad!

Sračka. Kým prvý diel pracoval s celkom príjemnou premisou stretu nevinnej, civilizačne nepoškvrnenej amazonky v podaní charizmatickej Gal s vojnovým svetom a držal sa dospelácky na uzde (až na záver s dedom Thewlisom, kde už vtedy bolo jasné, že Jenkins akciu žalostne nezvláda), dvojka - nech sa snaží štylizovať do čohokoľvek - stavia príbeh okolo stredoškolských amerických stereotypov, takže to vyznieva až strašidelne sebaparodicky. A nedá sa na to pozerať. Zbytočný film.

Velryba (2022)

Snaživý námet a trošku iný, a predsa staronový Aronofsky. Takéto témy tu už ale predsa svojho času priniesol Pálfi , takže my zbehlejší reči o "doteraz nevidených scénach" odzívame - špeciálne v tomto uslzenom prevedení. Fraserov comeback do áčkovej ligy na úrovni a pravdepodobne toho oscara dá (aj keď by som ho oveľa radšej prial Farrellovi), ale sfilmovať divadelnú hru proste nie je pre tohto režiséra. Záver super.

Tár (2022)

There Will Be Bach (film má dokonca aj identickú stopáž). Fenomenálna one-woman show Blanchett, bravúrny autorský epos a jasný tohtoročný oscar pre Cate. Budem veľmi zvedavý, či aj film.

Top Gun: Maverick (2022)

Pôvodná spotená saxofónová verzia od Tonyho Scotta ma nikdy nebavila, ale toto je v rámci súčasnej produkcie veľká vec a hoc to recykluje takmer úplne všetko, robí to s láskou a úctou k pôvodným trademarkom a aj k divákovi. Navyše, Kosinski sa vytiahol a nasekal akčné sekvencie, pri ktorých vyzerajú aj nové Star Wars ako študentský b-roll. Toto si Cruise s Bruckheimerom extrémne ošéfovali a tú žatvu v kinách im prajem. Možno najväčšie prekvapenie 2022.

Bullet Train (2022)

The H8ful Eight zo šinkanzenu. Tarantino by za takýto námet v súčasnosti predal aj vlastnú babku, a v jeho najlepších časoch si viem tie nudné, akože cool dialógy predstaviť práve tak, ako si to v Leitchovej verzii žalostne pýtajú. ALE! Nakoniec príjemná jednohubka - dokonca aj ten bláznivý záver mi nevadil, režisér má asi fetiš na lietajúce vlaky/ kamióny a slow-motion bodycount. Keby sa so scenárom vymaznali príznačne, mohol z toho byť novodobý pulpový hit - v tejto forme je to žiaľ len miestami nudný, predvídateľný, nemastný-neslaný akčný film, ktorý vlastne funguje iba v jedinej veci - akcii. A aj to iba tej, ktorá paradoxne rieši absurdné osudové zvraty, než katany.