• Rodinný

Žena na rozcestí (1937)

Časem napíšu asi víc, ale nyní musím upozornit na to, že to je jediný film, ve kterém můžeme zhlédnout houslového žongléra Louise B.Zámečníka. A kdyby kvůli ničemu jinému, tak už kvůli němu se vyplatí se na ten film podívat. Poto také ****.

Knoflíková válka (1994)

Nové zfilmování nesahá původnímu ani po kotníky. Navíc mi přijde, že ve filmu je řada anachronizmů. Český dabing je, zejména u některých postav, příšerný až neposlouchatelný. Škoda, neboť to hodnotu filmu v české verzi značně snižuje. Nepochopil jsem, proč autoři filmu přenesli děj filmu do Irska.

Tichá bolest (1990)

Skvělý film. Vynikající herecké výkony. A to jak Rudolfa Hrušínského (děda) tak i Vítězslava Jandáka (nadporučík Kopřiva). Díky neustále se prolínajícím dějovým rovinám, je film na jednu stranu náročnější na sledování, ale na druhou stranu dovoluje střídání trpkého dětství s vojenskou službou u pétépáků (PTP = pomocné technické prapory). Divák tak zůstává neustále ve střehu. Měl bych zde však jeden dotaz na znalce a historiky. Nevím, kdy bylo na vojně zavedeno oslovení „soudruhu“. Je ve filmu používáno správně? Co se mi však opravdu zdá jako anachronizmus, jsou Gašparíkova slova, která pronáší, když leze za Vlastou do tanku: „...já jdu teď sloužit socialistické vlasti ...“ Socialistické Československo vzniklo teprve 11.07.1960. Gašparík tudíž nemohl mít o socialistické vlasti ani tušení, natož aby jí sloužil.

Copak je to za vojáka... (1987)

Povedená komedie z vojenského prostředí. Oceňuji herecké výkony Jiřího Langmajera, Karla Rodena i Vítězslava Jandáka. Přesto, že jsem kdysi na vojně také byl, nedokážu posoudit, kolik je v daném filmu skutečnosti a kolik jen invence filmových tvůrců. Myslím si, že i s odstupem let film zaujme. Děj má spád, nechybí ani jistý druh napětí ani humorně laděné scény. Smíchy se však za břicho popadat jistě nebudete.

Oběti - Svědek (2001) (epizoda)

Strhující příběh, který vypadá bohužel až příliš věrohodně.

Verdikt (1974)

Tento vynikající film jsem měl možnost zhlédnout poprve v době jeho vzniku. Děj filmu na mě velice zapůsobil a navždy se mi vryl do paměti. Tehdy poprve jsem pochopil, že se skutečně dá kličkovat mezi paragrafy, a že se na jednu skutečnost lze dívat různýma očima, z různých úhlů a vždy s jiným výsledkem. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že od té doby, co jsem viděl tento film, jsem přestal věřit ve světskou spravedlnost. Kromě Zajímavého děje je nutno podtrhnout i přesvědčivé herecké výkony a velmi pěkný český dabing.

Sekretářka (2002)

Film s tématikou, která se mi svým způsobem příčí. Na druhou stranu si uvědomuji, že ve společnosti existují i tací lidé, které vnímání, přijímání bolesti nebo působení bolesti jiným vzrušuje. Děj filmu se točí v podstatě jen a jen o bolesti. Ta však není nikomu nepříjemná a nikomu se jí neubližuje. V podstatě je milé, že si vedoucí i jeho sekretářka padli do oka a vyhovují si i po stránce bolesti. Určitě příjemnější podívaná než na nedobrovolně týrané oběti v jiných filmech.

Hrad z písku (1994) odpad!

Film se mi ani trochu nelíbil. A musel jsem si ho pustit asi tři krát, než jsem se přinutil se na něj dodívat až do konce. Nemalým důvodem byla moje zavilost vůči Lucii Vondráčkové. Nemohu se totiž zbavit dojmu, že by dnes, ale ani tehdy nebyla tak, kdyby nebyla Vondráčková. Pamatuji si ji ještě velmi dobře z pořadů kečup a marmeláda. Tam patrně dostala první příležitost a byla do úspěchů tlačena tak, až si ho svou nesmírnou snaživostí zajistila. Něco jako pověstný Hujer. Netvrdím, že Lucie Vondráčková nic neumí, ničím není a nic neznamená. Jen mám pocit, že se nevypracovala díky svému talentu. Něco zajímavého jsem na tomto filmu na první pohled však také našel. Ve filmu se objevují slova a věty nějaké podivné řeči. Při druhém pohledu však však zjistíte, že se o žádnou záhadnou, či umělou řeč nejedná, ale že to jsou jen vymyšlené, nic neznamenající fráze. Není mnoho filmů, kde se toto používá!

Král sokolů (2000)

Mně se tento film opravdu moc líbí. Už ten samotný netradiční námět – sokolnictví. Neznám všechny filmy, ale rozhodně jich nebude tolik, v kterých by zrovna sokolnictví hrálo tak velkou roli. (úterý 17.11.2009)

Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

Vynikající komedie, jejíž sledování Vám bez problémů dovolí se plně ponořit do jednoduchého děje, nechat se unášet spoustou komických situací a na 92 min zcela zapomenout na okolní svět. Skvělá relaxace. Nelze opomenout ani prvotřídní dabing.