Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Komedie
  • Animovaný

plakát

36. komnata Shaolinu (1978)

Krv, pot, disciplína a pokora - dobre sa na ten drill pozeralo, len škoda, že zvyšok filmu je totálna trapárna

plakát

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (TV seriál)

Fantástico, fenomenal, cautivador ! Nie jedno zjednodušenie či nelogickosť na tom nič nemôžu zmeniť. Protisystémovej akcii skupinky "odbojárov" (umocňovanej povznášajúcou antináckovskou melódiou Bella ciao) nejde nefandiť a niektorých z nich si nejde nezamilovať. Veľmi veľmi sympatický počin, pri sledovaní ktorého diváka neraz prepadne absťák, emočné vypätie a nutkanie pustiť sa do naplánovania vlastnej Operácie s krycím značením "How to trick this fucking system"

The Avengers (2012)

HULK to tam drtí jak hovado utržený ze řetězu - sympaťák k pohledání :)

Dubček (2018)

Som prekvapený nízkym hodnotením viacerých užívateľov - za mňa remeselne zvládnuté, na slovenské pomery až mimoriadne. Veľmi dobre dialógy, viaceré originálne postupy (či už bleskové, pritom efektné predstavovanie hlavných aktérov, či mrazivé kombinovanie hraných scén s archívnymi zábermi), ladný strih, dobre zvolené scény i výber neopozeraných hlavných protagonistov. Aby sme však zhodnotili túto politickú drámu s jemným dokumentárnym nádychom komplexne, je nutné zohľadňovať nielen jej umeleckú a technickú stránku, ale i tú historickú - rekonštrukcia osudných augustových udalostí z pohľadu Sašu Dubčeka je komornou sondou do duše politika, ktorý sa stal zosobnením socializmu s ľudskou tvárou (bez ohľadu na to, že jeho počínanie bolo v období daného medzinárodného mocenského rozvrstvenia naivné) a možno i jedným z posledných politikov v našich končinách, ktorému šlo o dobrú vec a blaho ľudí (ktorého pri zrovnávaní so súčasnými skurv....i politickými elitami, pochopiteľne demokratického zmýšľania, handicapuje v očiach "neomylných" len nálepka "komouš"). Bez základných znalostí reálií doby však ostane nedocenená.

Dokonalý svět (1993)

Vydarená dráma v podaní režiséra i samotných hercov - i keď má niekoľko slabších miest, skvelý námet, celkové vyznenie, pamätný záver a v neposlednom rade i srdcervúca skladba "Big Frans Baby" z neho robí žánrovú klasiku.

Čára (2017)

"...si to dojebal ... ale šak si vravel, že mam potom jebnúť ... vravel som jebni potom, ale nie dojeb to ..." - takýchto hlášok tam mohlo byť ďaleko viac, ináč spokojnosť - slovenská kinematografia pomaly ale isto šlape vpred - no a žeňa libezňuk to hraje ako z partesu, je to proste makačenko

Red 2 (2013)

nad vodou to ako tak držia hlášky, i keď tých podarených je ako šafránu - ale tá s emigráciou do Iránu vyšla perfektne

plakát

Vítězové a poražení (1999)

Pre mňa osobne jednoznačne a bez všetkých pochybností najlepší športový film - réžia strhujúca, tempo závratné, atmosféra vybúchaná, herci "par excellence", takže pasáž filmu "no problémo". Stoneova schopnosť preniknúť do problematiky a na tak malom priestore priblížiť divákovi jej podstatu je jedinečná a následovania hodná :-) Ako fanda amerického futbalu oceňujem predovšetkým jeho cit pre detail a momentum, vďaka čomu sekvencie, ktoré sú v tomto taktickom a silovom športe kľúčové, necháva vyniknúť, naopak tými "podružnými" (avšak neraz komplikovanými) diváka príliš nezaťažuje. Snáď v žiadnom inom športe neplatí bojové heslo "jeden za všetkých, všetci za jedného" tak priliehavo, ako práve v americkom futbale. Team je doslova len taký silný, ako jeho naslabší článok. "Šachy v zbrani", v ktorom je určujúca myšlienka a taktika, zatiaľ čo sila je "len" prostriedkom na dosiahnutie cieľa, túto pravdu len zvýrazňujú. Po vzhliadnutí filmu si ju asi nepripomenul len Steamin Beaman. No a čo na záver? Hra je zosobnením amerického sna, v ktorej môže hrať a vyhrať každý! Povznášajúce a inšpiratívne je aj nepísané logo tohto skvelého športu - "Winning isn't everything; it's the only thing!" - a o tom aj celý film je :-)

Rudé horko (1988)

Jeden z tých filmov, u ktorých stačilo málo aby sa zaradili medzi nesmrteľné. Rovnako zmiešané pocity obdržal aj od filmových kritikov. Škoda, lebo potenciál (najmä čo sa tematiky týka) tu bol ohromný. Nostalgia ale nepustí, najmä ak to tam "váli" kpt. Ivan Danko (jeden z tých Rusákov, ktorí sa tešia na smrť) :-)

plakát

Moje povstanie.sk (2014) (TV film)

vydarený pokus, ako upriamiť pozornosť našej mladšej "preinternetovanej" generácie na našu nedávnu históriu