Žár těla (1981)

„Najsilnejšou zbraňou žien je ich slabosť". Napoleon Bonaparte bol nielen geniálnym vojvodcom, ale aj veľkým znalcom žien. A jeho výrok zostáva (vedľa dokladov vojenského umenia) nadčasovým!

Sex ve městě (1998) (seriál)

Zobudila som sa, rýchlo som sa umyla, podojila kravu, zakurila, dala žrať koňom, sviniam, sliepkam a králikom, vyviedla ovce, kozy a kravu na pašu, zobudila deti, urobila raňajky, skontrolovala veci do školy, odviezla deti do školy, naklepala kosu, nakosila trávu, šla do práce, makala jak šroub, pohádala sa s podriadeným, vyhodila podriadeného, zarobila peniažky, prišla domov, narúbala drevo, pripravila jedlo, zbehla po deti, nakŕmila ich, spravila daňove priznanie, šla na pole a okopávala zeleninu až do tmy, stihla ešte zájsť ku kozmetičke, objednať nový balzam a zabehnúť do fitka, vrátila sa domov, šla po ovce, kravu a kozy, zasa dala žrať koňom, sviniam, sliepkam a králikom, pripravila večeru, vymenila poistku, nakŕmila deti, poučila sa s nimi, vykúpala ich, uložila spať, dala prať, šla na internet, cez banking poplatila všetky účty, pozrela poštu, dala sušiť prádlo, hodila sprchu, navarila jedlo na druhý deň, schmatla zo stola krajec chleba, zahryzla a už-už idem spokojná spať, keď tu mi zrazu s hrôzou prišlo na rozum: muž môj celý deň leží na gauči nepojebaný!

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Zhodnotiť tento nesmierne pôsobivý a chytrý film by znamenalo ospevovať ho neustále dookola. Každopádne filmov, ktoré vo Vas zanechajú takú emocionálnu spúšť ako práve Formanov výtvor, je veľmi málo. Aj (resp. práve) preto sa medzi skvosty populárnej filmovej mytológie zaradil plným právom.

Pomáda (1978)

Najúspešnejší muzikál všetkých dôb sa stal priam vzorovým príkladom komerčnej výroby, v ktorej filmovanie stálo až za masivným marketingovým úsilím sprevádzajúcim natáčanie. Ako prvý však dokázal prezentovať sexuálne túžby a potreby mladej generácie úplne otvorene (pritom pre bigotných puritánov celkom znesiteľným spôsobom). Podstatu filmu vystižne zhrnul jeden z amerických filmových kritikov: „Je to hrubý a nepekný film, napriek tomu sa človek pobaví, keď sleduje, ako sa producenti nervózne usilujú uzmieriť dve typy morálky, aby si zachovali priazeň rodičov i detí; dospelí sa domnievajú, že sex je v poriadku, pokiaľ ste zamilovaní, zatiaľ čo dospievajúci sa domnievajú, že sex je v poriadku, pokiaľ ste zamilovaní do ňho“. Legendárna hudba je kapitolou samou o sebe a zrejme najvýraznejšie prispieva ku glorifikácii samotného (ináč priemerného) filmu.

Casablanca (1942)

Netradičný doják plný strohého sexappealu (oprostený od prehnaného milostného pátosu), nezvyčajný vojnový film bez vojnového besnenia (napriek tomu plný dusnej „válečnej“ atmosféry). Hoci jeden z filmových kritikov ho považoval skôr za folklórnu záležitosť, než majstrovské filmarské dielo, už nikdy nikto mu neuberie skutočnosť, že sa stal najromatickejším filmom svetovej kinomatografie. Casablanca sa dodnes pohybuje na špici mnohých rebríčkov najbľúbenejších filmov všetkých dôb a v americkej televízii je najčastejšie reprízovaným filmom. Stačí ho pozrieť, aby sme pochopili prečo.

Maltézský sokol (1941)

Jedna z najklasickejších noiroviek, v ktorej všetci odviedli poctivú prácu. Napriek tomu, že herci s režisérom J. Hustonom trávili veľa času na večierkoch, filmovanie im šlo „od ruky“. Údajne medzi nimi prevládal pocit, že pracujú na niečom fantastickom, pričom mali veľkú chuť tento zážitok zopakovať. „Báječnú“ atmosféru z natáčania J. Huston dokázal pretaviť aj na filmové plátno, vďaka čomu sa dej filmu odvíja nenútene a divák ma pocit, že jeho pevnou súčasťou. Napriek tomu, že Maltézsky Sokol nebol kasovým trhákom stal sa najobdivovanejším filmom všetkých dôb. Udal tón americkému čiernému filmovému žánru 40. 50. rokov, z Bogarta urobil raz a navždy filmovú hviezdu a brilantne odštartoval Hustonovu skvelú režisérsku kariéru.

Drsný Harry (1971)

Cieľom dobrých priateľov Siegela a Eastwooda bolo vytvoriť svižný komerčný film bez spoločenského podtextu. "Ked idem do kina tak len preto, aby som sa pobavil a potom si dal pár piv. Spoločenská nespravodlivosť ma nijak nevzrušuje“, ako zdôraznil sám hlavný hrdina. Napriek tomu sa im podarilo vyvolať v USA v období módneho študentského radikalizmu isté napätie. Niektoré média dokonca chápali film ako chválozpev na policajný „svinčík“. Bez ohľadu na spory o zmysle filmu Harry zabrnkal na citlivú strunu publika natoľko, že rozbehol celú sériu pokračovaní o drsnom a tvrdohlavom policajtovi a založil jednu z najúspešnejších hereckých postáv filmového plátna. A k tomu nie je čo dodať

Kam se poděla sedmá rota? (1973)

Ultra ľahká oddychovka s patričným nadhľadom zachytáva pre hrdý francúzsky národ nie práve najšťastnejšie udalosti jeho histórie. Dvojfázové bleskové ťaženie nemeckej armády v západnej Európe v priebehu mája až júla 1940 nám však filmoví tvorcovia približujú v úplne inej perspektíve, než ako je jeden z najgelniálnejších dokladov vojenského umenia vo vojenskej histórii analyzovaný. Podarená parta, reagujúca na jednotlivé situácie sebe vlastným spôsobom, nám tak poskytne poučný vojnový exkurz, v ktorom o humorné ale i absurdné momenty, nebude núdza. ,,Predsunutá francúzska jednotka v tyle skopčákov,, nám tiež názorne predvedie, ako sa berie nepriateľ "do klieští".

Dr. Ludsky (2011) (seriál)

Osobne ma seriál tak trocha prekvapil, nakoľko som čakal totálnu sračku. Takto sa na to dá pozerať, aj keď niektoré scény a najmä samotná hlavná postava vyvolávajú úsmevy na tvári. Každopádne moje hodnotenie výrazne ovplyvnil vedľa hudobného podmazu najmä výkon Žeňu Libezňuka, herca ukrajinského národného divadla v Prešove, ktorý všetkým účinkujúcim ukazuje, čo herectvo vlastne je.

Prokletí žlutozeleného škorpióna (2001)

Allena buď milujete, alebo ním pohŕdate! Hoci som sa spočiatku radil k predstaviteľom druhej "bunky" a jeho tvorbe som sa starostlivo vyhýbal, po nedávno vzhliadnutých filmoch som nútený konštatovať, že postupný prerod antipatie vo vrúcnu empatiu sa završil. Táto chutná a rafinovaná story je akýmsi povestným "posledným klincom" !!!!! Prepracované dialógy okorenené chytrými a nevtieravými replikami, vtipný a jednuchý sujet plný dejových zvratov - to všetko dotvorené jazzovou muzikou, ktorú ocenia nielen znalci a milovníci swingovo ladených skladieb. Jednoducho paráda!