Všichni dobří rodáci (1968)

O tom, jak krutej a hloupej byl komunismus, že lidi umí být svině a sem tam nějaká silná osobnost to nezachrání. Film začíná pozvolna a ze začátku nevypadá moc slibně, ale s historií, kterou sleduje, se postupně dostává hloub a hloub..... Celá idea a slabiny komunismu a chabý charakter lidí jsou skvěle vykreslené jen pomocí několika osudů lidí jedné vesnice. Přesně to ve svém komentáři vystihl Lima: zanechává v divákovi pocit lítosti nad zmařenými životy a zničeným dílem několika generací sedláků.

301 (2011)

Parodie na různé „historické velkofilmy“, všechny smíchány dohromady, na počítačové efekty peněz nezbylo (nebo spíš autoři měli dojem, že ani nestojí za to se obtěžovat ;-) ), ale za to si vyhráli s hláškama. Překvapivě vtipný i dobře zahraný. Podle zdejších měřítek už asi nejsem intelektuál, no :-)

Velký útěk (1963)

První dvě třetiny pohodový, kucí jsou děsný borci a kopou si tunel. Vyznívá to jak nějaká klukovská pohádka. Jakmile jím prolezou, film se mění na docela hezkou honičku. Honičky mohlo být víc a pohádky míň. Souhlas se všemi tříhvězdičkovými komentáři. ***-****

Harakiri (1962)

Mohlo to být o polovinu kratší. Samurajská čest není nic než pozlátko.

Threshold (2005) (seriál)

Protože scénárista nechal hlavní hrdinku - teoretičku, která jako jediná má plán, jak zachránit svět - běhat v první linii s pistolí za padouchama, nemohla jsem dát víc než dvě hvězdičky (za pokus a první díl, kterej ušel). A shlídnout jen tři díly.

Veselé Vánoce, pane Lawrenci (1983)

Zvláštní útržek ze zajateckého tábora, místy poetické (no místy - každá scéna s Davidem Bowiem), skoro rozvláčné, ale rozhodně jsem se nenudila. Film doplňuje neobvyklá hudba, která se z velké části podílí na celkovém dojmu. Ne tak, že film spoluvytváří, aniž si jí člověk všimne, ale naopak je často hodně v popředí. Film na mě působil jaksi neohraničeně, jako jakési zamyšlení, vytržené z něčeho - chci si přečíst knihu, podle které vznikl (Laurens van der Post: The seed and the sower). Zajímavost: hudbu složil Ryûichi Sakamoto, který hrál kapitána Yonoi.

Auta 2 (2011)

Animace skvělá jako vždy, ale... tentokrát chybělo to pixarovské kouzlo.

Vincent (1987)

Vincentovy obrazy doprovázené úvahami z jeho vlastních dopisů. Byl prostě geniální. I proto, že sám svoji tvorbu vysvětlil a ulehčil tak práci budoucím historikům umění (případně jim sebral možnost vymýšlet vlastní teorie :-) Jako by hluboko v sobě měl vědomí, jak slavný jednou bude.