Dale

okres Poprad
filmový Vševedko :)

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
    • 16.11.2018  23:26

Fred mal šťastie na pekné (Eleanor je kočka, no aj tak u mňa zostáva jasná jednička Ginger) a talentované partnerky, no už menšie šťastie mal na kvalitných scenáristov. Pri filmoch, ktorých jedinou úlohou je pospájať tanečné prípadne spevácke čísla niečim, čo by aspoň vzdialene pripomínalo dej, ale ťažko čakať nejaký zaujímavý príbeh. Tu okrem tanečných vystúpení zaujala už len postava pána Caseyho s jeho bielym kabátikom, na ktorý balil kočky :)

• 16.11.2018  18:00
    Dny slávy (1944)

Viac než vojnový je to skôr romantický film, na ktorého pozadí sa odohráva vojna. Aj keď celý čas sledujeme počínanie partizánskej skupiny, veľa vojnovej akcie si neužijeme, postavy viac diskutujú než bojujú. No niektoré sladkobolné dialógy a scény bolo treba zostrihať, lebo dosť narúšajú vyznenie celého filmu. Aj tá záverečná (jediná) bojová scéna je taká naivná a nerealistická až to bolí, ešte keď počas nej hlavná krasotinka skladá partizánsky sľub počas nabíjania veliteľovej zbrane...

• 16.11.2018  15:39

Prvá polovica sa javí ako nie príliš zaujímavá vzťahová dráma, no vyústi do thrillerového záveru. Nie že by to bolo nejako extra napínavé, snáď len na pár sekúnd, no treba oceniť originálne prostredie a hlavne Charlesa Laughtona, ktorý dodal svojej vyšinutej postave ten správny říz a vyťahuje film do mierneho nadpriemeru.

• 15.11.2018  22:45

Keď sa do seba zamilujú slúžka z chudobnej rodiny a syn majiteľa továrne, hneď očakávate kopu prekážok, ktoré budú musieť prekonať, aby sa dopracovali k nevyhnutnému happyendu. No prekvapujúco ako rodičia, tak aj zvyšok rodiny Gregory Pecka, tento vzťah celkom prijali a nekládli páru prekážky, problém bol práveže na opačnej strane, u otca Greer Garson (skvelý Lionel Barrymore). Ale tá dlho očakávaná prekážka predsa len príde asi pol hodiny pred koncom, ktorá všetko riadne zamotá, aj keď dosť zbytočne... Ide o kvalitnú vzťahovú drámu, ktorá mala silné okamihy, no ako celok až tak vo mne nezarezonovala. No hlavne, vôbec mi do hlavnej úlohy mladej slúžky nepasovala Greer Garson, jednak preto, že už mala vtedy po 40ke a s mladým Peckom im to moc nepasovalo a navyše jej výzor, učes a všetko ju predurčuje skôr do úloh paničiek z lepšej spoločnosti. Tým, nechcem nijako znižovať jej herecký výkon, ktorý bol výborný, no v tej slúžkovskej uniforme mi z nej bolo smiešno, v druhej polovici, keď sa jej postavenie trochu zmenilo, to už bolo ok.

• 14.11.2018  22:10

Remake "House of Srangers", aj keď v zmenených kulisách - bankára E.G. Robinsona vystriedal veľkostatkár S.Tracy. Ak mám porovnávať oba filmy, v mnohom má navrch originál. Rodinné vzťahy boli viac prepracované, súdny proces viac uveriteľnejší a záver napínavejší. V úlohách otcov sa predstavili dvaja úžasní herci a obaja boli aj v tejto úlohe skvelí a výrazne tiahli jeden či druhý film, no kým Tracy bol na synov len drsný, Robinson bol miestami fakt hajzel (tých on vedel vždy zahrať úžasne), takže tam sa tá vzbura synov dala viac chápať. Ak by som nevidel originál, dostal by tento film odo mňa o jednu hviezdu viac, no takto je to len mierny nadpriemer.

• 14.11.2018  08:05

Nie príliš originálna a zaujímavá detektívka. Vraha som odhalil hneď ako sa objavil na scéne, aj keď nám potom ešte servírovali ďalších kandidátov. Aspoň som myslel, že jeho motivácia vraždiť bude trošku zaujímavejšia než napokon bola. Ale nič, ani jeden zvrat či prekvapenie sa nekonalo. Aspoň že sa na Fanny Ardant tak príjemne pozeralo.

• 11.11.2018  15:54

Humphrey Bogart sa pre úlohy gangstrov a podobných podvratných živlov narodil a tu to opäť dokazuje. Hlavne vďaka nemu ide o nadpriemernú gangsterku s veľmi originálnym vyvrcholením.

• 9.11.2018  12:15

Ani moje druhé stretnutie s tandemom Carné-Gabin ma príliš neoslovilo. Podobne ako v Deň začína, aj tu je slabší príbeh so skvelým Gabinom. Dialógy sa tiež nechytajú na tie kvalitnejšie americké noiry, väčšinou je to len také plácanie o ničom. A postava miestneho grázlika Luciena bola dosť nevydarená. Pôsobí ako najväčší boss v meste, ktorý neváha odstreliť každého, kto mu skríži cestu a potom mu vojačik Gabin len tak nafackuje a on sa ide rozplakať, miesto toho, aby vytiahol búchačku (keď už sa nemôže spoľahnúť na svoje svaly a dvoch kamošov) a na mieste ho poslal voňať fialky odspodu.

• 8.11.2018  23:15

Šiesta MI sa drží na úrovni predchádzajúcich dvoch častí - plno akcie, ktorá ale nijako neohromí, väčšinou som pri nej zíval nudou (honička na motorke aboslútne nerealistická, ako keby ste sledovali Toma na trenažéri a okolo neho sa mihali autá a viete, že k žiadnej zrážke nemôže dôjsť a vrtulníky skôr zábavné ako napínavé), dej predvídateľný a stokrát ohraný (ten záver s likvidáciou bômb bol už ale vrchol, ako z nejakej paródie) a záporáci nemastní-neslaní. Tajné služby, plutónium, šialenci neváhajúci zlikvidovať miliardu ľudí... už by to fakt chcelo vymyslieť niečo originálne. Jediné, čo z celého filmu stojí za zmienku, je bitka na WCku, tá mala grády a Tom tu nepôsobil tak supermansky, práveže už bolo na ňom vidno ten pokročilejší vek a že už nestačí s dychom ako za mladých čias.

• 4.11.2018  23:01
    King Kong (1933)

Fay je chutnučká a kričí nádherne, no to je asi tak všetko, čím môže táto klasika zaujať. Kým sa dej odohráva na lodi, všetko vyzerá perfektne, vďaka farbe dokonca o 20-30 rokov mladšie, no keď sa ocitneme na ostrove a vidíme tie "zvieratká", vieme, že toto sú predsa len tie 30te roky. Nechcem vyčítať kvalitu efektov, keďže na tú dobu určite išlo o megatriky, veď profesia vizuálnych efektov bola sotva v plienkach, no dnes sa na to ťažko pozerá bez úsmevu na perách. Ale vcítim sa na chvíľu do kože vtedajších divákov a pridám hviezdičku, aj keď na Jacksonovho Konga to dnes bohužiaľ ani v najmenšom nestačí, na toho sa aspoň dobre pozeralo.

• 4.11.2018  12:48

Akosi tejto Bronteovej melodráme nemôžem prísť na chuť. Nech ju sfilmuje hoc aj ten najlepší režisér a zahrajú prvotriedni herci, stále mi to pripomína telenovelu. Raz sa ľúbia, potom nie, potom zase hej a zase nie. Neskutočné obraty v chovaní postáv, že neviete či im fandiť alebo ich nenávidieť a ten tragický koniec vo mne vyvolal skôr úsmev.

• 4.11.2018  10:37
    Strašení (1963)

Film sa snaží budovať ťažkú desivú atmosféru, no s pár buchnutiami, dobrou prácou kamery a mierne psychicky nevyrovnanou hlavnou postavou sa to dá len ťažko dosiahnuť. Celý film čakáte, kedy sa to už konečne rozjede, až príde koniec a zistíte, že po horore ani napätí tu nebolo ani chýru. Jediná aspoň trošku napínavá scéna bola na rozheganom schodisku, inak nuda.

• 3.11.2018  17:16
    Cry Wolf (1947)

Prvých 70 minút funguje všetko na jednotku - skvelá atmosféra, tajomno a podozrenia sa stupňujú a očakávate šokujúce odhalenie toho všetkého, to príde a totálne vám skazí celý film...

• 3.11.2018  11:31
    Scared Shrekless (TV film) (2010)

Tie tri klasické hororové motívy, ktoré si tvorcovia vzali ako námet - Frankensteinova nevesta, Psycho a Vyháňač diabla, mohli využiť oveľa lepšie a nápaditejšie.

• 2.11.2018  19:43

Nepopieram, že ide o dokonalý film, lebo ťažko mohol byť natočený lepší film s danou témou v nemej ére, no aby ma nejaký nemý film úplne dostal, to by musel byť Nosferatu :-) Každopádne Dreyer bol borec a hlavná predstaviteľka veľmi presvedčivá.

• 2.11.2018  17:04

Tak slabučký príbeh, že museli k Fredovi a Ginger strčiť ešte jeden párik, aby to malo aspoň nejakú zápletku, no tiež by som tu radšej videl Hortona a Blorea než Scotta s Hilliardovou, malo by to lepšiu šťavu. A ten koniec úplne odfláknutý. Rozhnevaný pár na život a na smrť a bez akéhokoľvek vysvetlenia alebo udobrovania bum happy end. Asi najslabší kúsok Freda a Ginger. Tanečné čísla tradične skvelé, no inak nič.

• 30.10.2018  19:33

V dobe svojho vzniku určite výnimočný biják, dnes už však veľa zo svojho kúzla stratil. Hlavne po tom, čo ste videli veľa iných verzií Robina Hooda, táto vám nemá príliš čo nové priniesť, len zábavu pri pohľade na zbojníkov v pančucháčoch. Pre mňa tak naďalej ostáva TOP tá Costnerova.

• 30.10.2018  19:28

Kvalitný noir so silnou myšlienkou, ktorú tu mnohí kritizujú ako propagandistickú, poplatnú svojej dobe. Ja si to nemyslím, práve naopak, v súčasnosti je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým, keďže v Európe sa znovu vzmáha extrémna pravica a nacionalizmus živený nenávisťou. Hlavná myšlienka sa netýka len antisemitizmu, ale nenávisti ako takej ku akejkoľvek skupine ľudí, ako to skvele vystihla postava Roberta Younga - "Nenávist je vždycky stejná. Vždycky stejně nesmyslná. Jednoho dne zabíjí irské katolíky, zítra Židy. Pozítří protestanty. A pak zase kvakery. Nedá se zastavit. Může skončit zabíjením všech co nosí kravaty."

• 26.10.2018  22:02
    Mrakodrap (2018)

Mrakodrap ma pobavil tak, že mi skoro celú dobu neschádzal úsmev z tváre, no ako žáner tu nevidím ani komédiu ani paródiu, takže asi je niekde chyba. Dej je D-čková sračka a nemá vôbec zmysel sa mu venovať, to je jeden väčší nezmysel ako druhý. Rock je macher, no čo tu akože predvádza za atletické a gymnastické výkony, to by nebral zlaté medaily len na paralympiáde, ale aj na olympiáde. Tie jeho viac ako desaťmetrové skoky nemali chybu, proste švanda jak prdel. Od Rockových filmov nikdy nečakám veľa, no týmto aj ten svoj nízky štandard riadne podliezol.

• 25.10.2018  23:54

Dej nie je nič extra, preto aj tá krátka stopáž, pričom aj tak sa tu nájdu nudné pasáže. V takýchto divadelných vzťahových drámach sú ale tým najdôležitejším herci a Barrymore s Katharine to zvládajú skvele, čo sa ale nedá povedať o Billie Burke, ktorej repliky a reč tela sú veľmi neprirodzené, je to taká herecká umelina, zjavne spôsobená tým, že ešte nebola úplne zvyknutá na zvukový film, kde treba hrať úplne inak než v nemom filme. Škoda, že Barrymoreova postava utečenca z blázinca neponúkla to, čo by diváci asi čakali, nejaké to napätie a vyhrotenejšie situácie pri riešení rodinných vzťahov, dosť by to tento film oživilo. Aj keď pár krát zvýšil hlas, stále zostával tým nešťastným dobrákom, s ktorým súcitite.

• 25.10.2018  11:28
    Roberta (1935)

Ako vždy okuzľujúca Ginger, hlavne s tým jej prízvukom herecky dominuje, len škoda, že jej nebolo dané viac priestoru, lebo je tu až štvrtá hlavná postava, mimo tanečných čísel dostala sotva desať minút. A tak sa dej nezmyselne točí okolo dvojky Dunne-Scott, ktorých príbeh nemá čo ponúknuť ani čím zaujať. Aspoň že Fred do toho občas pustí nejakú hlášku, inak by to bola nuda k uzúfaniu. A inak, tie čierne šaty úplná pecka, pri pohľade na ženu v nich musí každému mužovi padnúť sánka, takže som nechápal Scotta s Astairom, ale asi boli až príliš moderné na tú dobu.

• 25.10.2018  09:16

Telenovela ako vyšitá. Veľký príbeh lásky, plnej prekážok, až to vyústi do očakávaného mierne dramatického konca... Dialógy, aj správanie postáv šuští papierom, že vám z toho musí byť do smiechu, navyše ani herci sa tu moc nepredviedli, zaujme jediné mladučká Gloria Talbott s jej študovanými rečami. Ešte aj tá hudba tomu pridá klinec do rakvy, aspoň že to je také pekné, hýriace všetkými farbami. Mám rád romantické drámy, pokiaľ sú uveriteľné a chytia za srdce, toto sa ale vôbec nepodarilo. Ani chémia medzi Jane a Rockom nefunguje, tie namyslené decká by si zaslúžili pekných pár poza uši a tá nobl smotánka, čo žije v malých vidieckych domčekoch a tvári sa, akoby boli minimálne kniežatá, veľmi úsmevné.

• 24.10.2018  22:33
    Bojiště (1949)

Na rok vzniku až prekvapujúco svižný, nepatetický, neglorifikujúci vojnový film, ktorý ukazuje život jednej americkej jednotky bojujúcej pri Bastogne. Nekladie taký dôraz na samotnú bojovú akciu, skôr na vykreslenie postáv a atmosféry. Prím tu hrajú dialógy, ktoré sú skvelé, vtipné hlášky striedajú realistické názory na vojnu. Jeden z TOP vojnových filmov, aké som videl a to som ich videl požehnane, z WWII určite TOP5. 90%

• 21.10.2018  20:37

Prehnaná teatrálnosť kričí z každej repliky, z každého hereckého gesta ústrednej ženskej štvorice. Obdivujem ich herecké výkony, no čo je moc, to je moc a dosť to už liezlo na nervy. Starodávnu antickú tragédiu asi nejde sfilmovať lepšie, no čo fungovalo pred vyše 2000 rokmi, dnes už pôsobí ako päsť na oko. Dej takmer neexistuje, celý čas sledujeme len rozjímanie trójskych žien nad stratou svojich blízkych a svojho mesta a nad osudom, ktorý ich čaká. Je to rozdelené do zhruba štvrťhodinových výstupov Bujold-Redgrave-Papas, ktoré spájajú výstupy Katharine Hepburn. Zaznie tam toho veľa, no k veci len veľmi málo a tak jediným vyrušením z tejto totálnej nudy je čiastočné odhalenie Irene Papas. Na tento film treba mať pevné nervy a vytrvalosť, aby ste to nevypli po 10 minútach, ale dopozerali do konca. S niekoľkými prestávkami, ale zvládol som to.

• 21.10.2018  15:07

Neviem, či sa nemal radšej Hitch venovať tomuto žánru, ako tým otravným príbehom o nespravodlivo obvinených nevinných mužoch. Medzi ústrednou dvojicou to skvele iskrí a mňa to úžasne bavilo. Je to veľká zmena oproti tradičným rom-kom, kde sú na seba zaľúbenci ako med.

• 21.10.2018  13:00
    Četař York (1941)

Aj napriek náboženskej agitke a úsmevnej pasáži z vojny, kde York pôsobil ako niečo medzi Rambom a Old Shatterhandom, ide o veľmi vydarený film so skvelými hercami.

• 20.10.2018  20:12

Asi by človek čakal úplne niečo iné od filmu, ktorý má v názve zombie, toto s hororom nemá nič spoločné, aj keď atmosféra je občas dosť hustá a strašidelná. No je to solídna dráma v zaujímavom prostredí s neokukanými, no presvedčivými hercami.

• 18.10.2018  22:40
    V kleci (1950)

Filmy z väzenského prostredia mám v obľube, no zo ženských väzníc ich veľa nie je (mimo erotických). O to väčšia pecka je tento film, ktorý určite tiež slúžil ako inšpirácia pre Darabonta (minimálne pri prepúšťacom jednaní si na Shawshank určite spomeniete, ale tých spoločných myšlienok tu je viac). Nie je tu veľa drsných momentov, aké sa vyskytujú v iných väzenských filmoch a spoluväzenkyne sú komplet kladné postavy (ak prehliadneme, aké zločiny majú na triku), no to sú jediné slabiny tohto silného príbehu nevinnej dievčiny, z ktorej sa vďaka "väzenskej prevýchove" stane drsná žena schopná akéhokoľvek zločinu. A z Eleanor Parker mi padla sánka, toto bol oscarový výkon.

• 18.10.2018  17:26

Bola by to naivná rozprávka, nebyť jedného tragického momentu. Ale to, ako si filmová hviezda všimne čašníčku, zaľúbi sa do nej a presadí ju do filmu, po ktorom sa z nej razom stane hviezda, to je aj na americký sen až príliš. Podobne, no z opačnej strany, je to aj v prípade Mainea, keď po dvoch neúspešných filmoch ho už nikto ani nepozná, aj keď predtým to bola hviezda prvej veľkosti. Chcelo to viac zabrdnúť do vzťahov odohrávajúcich sa v rámci showbusinessu. Takisto je zvláštne, ako sa vytratila rodina hlavnej hrdinky z jej života, ako sa stala filmovou hviezdou. Žiadne poďakovanie v podobe nového domu babičke, ktorá ju podporovala, ani len predstavenie manžela, nič... až kým sa babička z ničoho nič zase neobjaví s nejakou múdrosťou pre svoju vnučku. Ale film má aj veľa dobrých momentov a nenudí, navyše hlavná herecká dvojica odviedla maximum.

• 10.10.2018  00:33

Parádna krimi s vyšetrovacími postupmi na tú dobu nevídanými

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37