• Western

Hypnotik (2023)

Takéto filmy, kde treba zapojiť aj šedu kôru mozgovú mám veľmi rád, aj keď v porovnaní s dokonalým Inception zaostáva scenáristicky aj vizuálne a hlavne Rodridguez nie je Nolan, aj keď sa ho snaží vykrádať. No ja som si to solídne užil aj tak a vôbec som to podľa tunajšieho hodnotenia nečakal. Preto sa prikláňam k vyššiemu hodnoteniu. 70%

Oscar 2024 (2024) (pořad)

Tentoraz bez faciek a rôznych iných nečakaných prekvapení, možno práve preto príjemný večer, jeden z najlepších za posledné roky. S Kimmelom okrem Oscarov nemám žiadnu skúsenosť, ale celkom sa mi jeho humor pozdával, viac krát som sa dobre pobavil. Takisto aj na niektorých odovzdávajúcich. John Cena ma na rozdiel od ostatných až tak nezaujal, oveľa viac by ma zaujala napr. Margot Robbie s takou jednou tabuľkou na jeho mieste. Čo sa týka ocenení, som celkom spokojný, hlavne v hlavnej kategórii zvykli posledných 20 rokov väčšinou vyhrávať filmy, ktoré si to podľa mňa nezaslúžili, ale Oppenheimer bol asi fakt najlepší, aj keď ešte pár filmov z nominovanej desiatky mi treba dopozerať. Len v hlavnej mužskej hereckej kategórii nie som spokojný, u mňa je jednoznačný víťaz Bradley Cooper, Murphy bol tiež dobrý, ale oproti Cooperovmu výkonu možno tak po kolená. Dokonca aj nenominovaný DiCaprio u mňa predčil Murphyho. K ostatným hereckým aj nehereckým kategóriám nemám výraznejšie pripomienky.

Anatomie pádu (2023)

Súdne drámy mám v obľube a táto bola jedna z tých najlepších, vynikajúce dialógy, každučká jedna  veta, veľmi realistické vyznenie celého súdneho procesu a fantastické herecké výkony Sandry Huller a Mila Machada. 2,5 hodiny zbehli ako nič, ani sekundu som sa nenudil, zaslúžene jeden z naj filmov roka.

Selma (2014)

Moja obľúbená téma, môj veľký vzor Dr. King a veľmi kvalitné spracovanie dôležitej udalosti, ktorá umožnila základné právo voliť aj afroamerickým občanom v celých USA. Pre mňa osobne veľmi silný film, pri pohľade na tých rasistických bielych južanov mysliacich si, že stále žijú v Konfederácii, sa mi dvíha dekel a som nasratý, že sa tam diali také veci, aké sa diali, v kolíske demokracie. Každopádne boj za slobodu a spravodlivosť má zmysel a dobro vždy nakoniec zvíťazí, aj za cenu veľkých obetí. Odhliadnuc od subjektívnych pocitov, filmu samotnému nemám čo vytknúť, nenudí, má svoju silu, vrátane úžasných prejavov D. Kinga, herci sú fantastickí a nielen černošská časť, ale aj tí na druhej strane, s Timom Rothom s úžasne neznesiteľným južanským prízvukom. Tu je to stovečka ako vyšitá, niet za čo strhnúť čo i len jedno percento.

Chudáčci (2023)

Lanthimos má svoj nezameniteľný štýl, ktorý nemusí sedieť každému, no jeho filmárske kvality musí oceniť každý. Tie jeho zakrivené kamerové zábery moc nemusím, zato každý záber vo farbe bol tak dôkladne farebne naaranžovaný, že pôsobil ako umelecké dielo, naozaj pastva pre oči. Herci si tiež zaslúžia absolutórium, Emme Oscara nikto nevyfúkne. Pokiaľ ide o dej, bolo to tiež zaujímavé, trošku z Frankensteina, veľa sexu a množstvo iných tém k tomu, ale malo to aj pár slabších miest, takže na plný počet to u mňa nebolo. No som zvedavý na ďalšie Yorgosove filmy, určite si ich nenechám ujsť.

Land of Bad (2024)

Po dlhšom čase konečne poriadny akčňák, ktorého dej nie je okato debilný a postavy sa chovajú celkom príčetne. Navyše má všetko, čo dobrý film tohto žánru má mať - kvalitnú akciu, napätie a ani na chvíľu nenudí. Crowe s jeho 150 kg síce len sedí a šoféruje dron, no aspoň mohol ukázať, že je stále herec, ktorý dokáže kvalitne zahrať a nepotrebuje k tomu nič, len dobré dialógy a svoj hlas. Škoda záveru, ktorý bol plný klišé, ale keďže som sa celý film dobre bavil, tak dávam vyššie hodnotenie. 70%

Jeden život (2023)

Je to subjektívne hodnotenie založené na sile osobnosti Sira Nicholasa Wintona a jeho ľudskosti a na základe pocitov, ktoré som mal pri sledovaní, predovšetkým v scénach, keď sa po rokoch stretol so zachránenými deťmi, to bol najsilnejší moment filmu. Ale celá línia s Hopkinsom bola výborná, škoda, že línia z roku 1939 už takú silu nemala. Čo je zvláštne, lebo hrôzy nacistického režimu majú veľkú silu v každom filme. Tu ale bol najemotívnejší moment tejto linky, keď vyviedli Hanu z vlaku, o iných hrôzach a osudoch ľudí len počujeme. Iste, každý vie, čo sa dialo, bolo to x-krát sfilmované, ale myslím, že pripomínať si to, aj explicitne, treba stále, lebo máme dobu, keď sa zdá, že na to už väčšina ľudí zabudla a takéto hrôzy sa môžu znovu opakovať. Dnes počúvame reči aj z najvyšších miest, že vojna sa nedá ukončiť podporovaním napadnutej krajiny zbraňami, ale len mierovými rokovaniami. Aj v roku 1938 boli najvyšší predstavitelia rovnako zbabelí a mysleli si, že keď Hitlerovi ustúpia so Sudetmi, tak bude mier a vieme ako to dopadlo. Zlu sa nesmie ustupovať, zlo treba poraziť, inak mier nie je možný. Určite nie dlhodobý. Ľudia sa stále nepoučili...

Mea Culpa (2014)

Ďalší z filmov, kde si logika vzala dovolenku. Je tu na môj vkus až príliš veľa scén, keď sa postavy chovajú nelogicky a nedáva to celé veľmi zmysel, minimálne všetky scény s chlapcom. Inak ústredná dvojka je celkom fajn, len sa mal film točiť okolo tej nehody a súvislosťami s ňou spojenými, ich vzájomným otraseným vzťahom, traumám a pod., nie do toho pliesť nejakých Srbov, ktorí spravia vo Francúzsku doslova peklo, aby dostali ufňukaného fagana.

Friday Foster (1975)

Asi nikto nemá od scenára blaxploitation filmov veľké očakávania, všetky boli veľmi jednoduché, určené jednoduchým ľuďom, ktorí chceli jednoduchú zábavu. Tento nie je iný, zápletka je fakt mizerná, nechýbajú klišé ako práve zavraždené obete z posledných síl v náručí hlavnej hrdinky jej ešte stihnú povedať dôležitú informáciu a hneď potom vydýchnu naposledy. Dokonca pri tej ich snahe  rozprávať ani nevypľúvajú krv keď majú rozstrieľané vnútornosti, fakt rozprávka, aspoň v tomto by som čakal od tvorcov viac, explicitnejšie násilie a krv, týmto by mali byť tieto filmy povestné. Jediné, čo poteší, sú odhalené prsia Pam Grier, to je tutovka, neviem, či ich v niektorom filme tejto doby neukázala. Inak sklamanie, Coffy a Foxy Brown sa mi pozdávali viac.

Fair Wind to Java (1953)

Jeden z najslabších filmov s MacMurrayom, aké som videl. Lacné morské dobrodružstvo, ktoré trpí všetkými neduhmi filmov tej doby - scény na lodi točené pred zadnou projekciou, scény s loďami očividne točené so zmenšenými modelmi, na ktorých nevidno žiadnych ľudí... Ani príbeh neoplýva ničím výnimočným a Vera Ralston je dosť nesympatická.

Ovládací panel
115. nej uživatel Slovensko