• Western

I, the Jury (1953)

Priemerná krimi s veľmi nevýrazným a nesympatickým hercom v hlavnej úlohe. Taký Mitchum by tomu dal iné grády. Aspoň že trúsi tie hammerovské suché hlášky, len vďaka tomu to má nejakú šťavu. Ani samotný príbeh nie je nič extra a to odhalenie páchateľa zčista jasna pôsobí tiež podivne. Ale zaujmú pekné herečky, ktorých tu je viacero, no hlavný hrdina si vôbec nezaslúži, aby sa okolo neho takéto kočky točili.

Desatero přikázání (1956)

Prvá polovica ma bavila, potom ale prišiel Boh a čáry-máry-fuk a už to nebolo ono. Aj tie triky už teraz pôsobia veľmi úsmevne. Výprava veľkolepá, ako bolo u DeMilla zvykom, herci fajn, ale tá druhá polka ma fakt nebavila.

Robin Hood a piráti (1960)

Veľmi zvláštna verzia Robina Hooda. Miesto Malého Johna je tu Jednooký, miesto Lady Marian tu Robin obletuje Kareen (aj keď je kočka), miesto šerifa z Nottinghamu je tu nejaký Brooks, miesto zbojníkov sú tu piráti a miesto Sherwoodskeho lesa tu máme útesy. Odhliadnúc od toho všetkého, je to veľmi chabý príbeh, slabučké súboje a priblblé dialógy. Ak by to bolo myslené ako paródia, tak by som šiel o jednu hviezdu vyššie.

Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021)

Úplne zbytočný prázdny film, kde si chceli herci zjavne len spraviť dovolenku pri mori. Kedysi, pred 20 rokmi som bol paf z Norisovej, teraz z Marcinkovej, takže kvôli nim (aj Táničke) som si to pozrel, ale inak škoda času. Najblbšie a úplne zbytočné postavy sú Maštalírova a Majeského. Navyše Majeského najväčším plusom je jeho hlas a tu je predabovaný, takže znie fakt divne a tie scény s ním som mal chuť pretočiť. Dúfam, že viac častí to už mať nebude. 30%

Největší příběh všech dob (1965)

Tento film sa nesie na vlne monumentálnych historických spektáklov, aké boli v tomto období v móde. No popri takých Ben Hur alebo Spartakus pôsobí trochu komorne, nie tak veľkolepo. Zato hereckých hviezd je aj tu požehnane, niektorí v takých miniroličkách, že je problém si ich všimnúť. Pokiaľ ide o obsah, síce ide možno o najväčší príbeh všetkých čias, ale asi aj o najznámejší, takže vás nič nemôže v deji prekvapiť a všetci vedia, ako sa skončí. Preto to môže občas nudiť, ale aj tak tých viac ako 3 hodiny mi zbehli celkom rýchlo. A treba vyzdvihnúť niektoré myšlienky, ktoré Ježiš prednáša. Ja som síce neveriaci, ale "Nesúď lebo budeš súdený", "Správaj s ak iným ako k sebe samému" a "Láska, nie nenávisť" sú silné a vždy aktuálne, len škoda, že sa nimi neriadia cirkevní hodnostári a tí, ktorí sa považujú za najväčších kresťanov. Ak by sa nimi riadili, tak by bol svet oveľa krajšie miesto.

Idiot v Paříži (1967)

Námet ponúkal oveľa viac možností na vtipné situácie, keď sa imbecil (nie idiot) ocitne vo veľkomeste. Stačí si spomenúť na Otíka z Vesničky v byte v Prahe. Tu Goubi okrem semaforov vlastne nemá s ničím problém a myšlienka, že sa do neho zamiluje mladá krásna ľahká deva je dosť trápna. Príliš som sa nebavil.

Podivuhodné příběhy (1968)

Názov je veľmi výstižný, fakt sú to podivné príbehy, kde hlavná postava je vždy dosť mignutá. No ako-tak ma dokázala zaujať len tá druhá poviedka s Delonom, prvá s Fondovou je nuda a tretia Felliniho je taká typická Felliniovská, že som mal chuť to vypnúť po pár minútach a neviem, čo táto tretia má spoločné s Poeom, za jeho čias sa asi ešte na Ferrari nejazdilo.

Zavraždění Trockého (1972)

To sa ten Stalin nezmohol na lepšieho agenta na odstránenie jedného z jeho oponentov? To zohnal len takého roztraseného bojka? Pokiaľ ide o samotný film, je to väčšinu času dosť veľká nuda, Trocký prednáša svoje myšlienky a potom ich počúva, popíja kávičku, stará sa o zajace. Nič sa nedeje s výnimkou posledných 10 minút a záver tiež ničím neprekvapí, lebo to celý čas čakáte, viete kto koho zabije, len čakáte kedy. Navyše tu máme 20-minutovú pasáž, keď musíme sledovať býka, ako pobehuje po coride so zapichnutými oštepmi v chrbte, neviem, či si touto scénou chcel režisér ukojiť svoje perverzné chúťky, alebo čo to tu robilo? Na to, akí herci sa tu zišli, veľké sklamanie.

Profesionální manželka (2010)

Francois Ozon je režisér, ktorý si dáva záležať predovšetkým na vizuálnej stránke svojich filmov. Aj tu výborne vystihol atmosféru 70-tych rokov, vtedajšiu módu, vyzerá to naozaj výborne. Príbeh už je trošku slabší, najmä v dnešnej dobe pojednávať o postavení žien, či majú chodiť do práce alebo sa len starať o domácnosť je už trochu mimo obliga, ale keby bol tento film natočený v tých 70-kach, tak by to mohlo mať inú údernosť. Hlavné hviezdy Deneuve a Depardieu už sú za zenitom svojich najlepších hereckých výkonov a tú sú len na okrasu. Pár vtipných momentov sa tu nájde, ale celkovo na tento film dosť rýchlo zabudnete.

Don't Drink the Water (1969)

Celkom podarená satira o tom, aké problémy môžu nastať, keď zavítate do totalitnej krajiny. Nám, ktorí sme v podobnej krajine žili, môžu niektoré veci pripadať dosť prestrelené, ale toto bolo určené pre americké publikum a to sa na tom muselo dobre baviť. Námet dodal Woody Allen a dosť mi to pripomenulo jeho Banány, asi mu v tej dobe totalitné krajiny pripadali ako výborný zdroj komediálnych námetov. V porovnaní s jeho neskoršími filmami to nie je nič svetoborné, ale zabaviť sa na tom dá. Navyše Jackie Gleason bol kvalitný komik a táto úloha mu perfektne sadla a výborne mu sekundujú aj Estelle Parsons, či Michael Constantine.