• Western

Jeden život (2023)

Je to subjektívne hodnotenie založené na sile osobnosti Sira Nicholasa Wintona a jeho ľudskosti a na základe pocitov, ktoré som mal pri sledovaní, predovšetkým v scénach, keď sa po rokoch stretol so zachránenými deťmi, to bol najsilnejší moment filmu. Ale celá línia s Hopkinsom bola výborná, škoda, že línia z roku 1939 už takú silu nemala. Čo je zvláštne, lebo hrôzy nacistického režimu majú veľkú silu v každom filme. Tu ale bol najemotívnejší moment tejto linky, keď vyviedli Hanu z vlaku, o iných hrôzach a osudoch ľudí len počujeme. Iste, každý vie, čo sa dialo, bolo to x-krát sfilmované, ale myslím, že pripomínať si to, aj explicitne, treba stále, lebo máme dobu, keď sa zdá, že na to už väčšina ľudí zabudla a takéto hrôzy sa môžu znovu opakovať. Dnes počúvame reči aj z najvyšších miest, že vojna sa nedá ukončiť podporovaním napadnutej krajiny zbraňami, ale len mierovými rokovaniami. Aj v roku 1938 boli najvyšší predstavitelia rovnako zbabelí a mysleli si, že keď Hitlerovi ustúpia so Sudetmi, tak bude mier a vieme ako to dopadlo. Zlu sa nesmie ustupovať, zlo treba poraziť, inak mier nie je možný. Určite nie dlhodobý. Ľudia sa stále nepoučili...

Mea Culpa (2014)

Ďalší z filmov, kde si logika vzala dovolenku. Je tu na môj vkus až príliš veľa scén, keď sa postavy chovajú nelogicky a nedáva to celé veľmi zmysel, minimálne všetky scény s chlapcom. Inak ústredná dvojka je celkom fajn, len sa mal film točiť okolo tej nehody a súvislosťami s ňou spojenými, ich vzájomným otraseným vzťahom, traumám a pod., nie do toho pliesť nejakých Srbov, ktorí spravia vo Francúzsku doslova peklo, aby dostali ufňukaného fagana.

Friday Foster (1975)

Asi nikto nemá od scenára blaxploitation filmov veľké očakávania, všetky boli veľmi jednoduché, určené jednoduchým ľuďom, ktorí chceli jednoduchú zábavu. Tento nie je iný, zápletka je fakt mizerná, nechýbajú klišé ako práve zavraždené obete z posledných síl v náručí hlavnej hrdinky jej ešte stihnú povedať dôležitú informáciu a hneď potom vydýchnu naposledy. Dokonca pri tej ich snahe  rozprávať ani nevypľúvajú krv keď majú rozstrieľané vnútornosti, fakt rozprávka, aspoň v tomto by som čakal od tvorcov viac, explicitnejšie násilie a krv, týmto by mali byť tieto filmy povestné. Jediné, čo poteší, sú odhalené prsia Pam Grier, to je tutovka, neviem, či ich v niektorom filme tejto doby neukázala. Inak sklamanie, Coffy a Foxy Brown sa mi pozdávali viac.

Fair Wind to Java (1953)

Jeden z najslabších filmov s MacMurrayom, aké som videl. Lacné morské dobrodružstvo, ktoré trpí všetkými neduhmi filmov tej doby - scény na lodi točené pred zadnou projekciou, scény s loďami očividne točené so zmenšenými modelmi, na ktorých nevidno žiadnych ľudí... Ani príbeh neoplýva ničím výnimočným a Vera Ralston je dosť nesympatická.

Cesta pomsty (2022)

Nie je to až taký prúser. Ide síce o obyčajný príbeh pomsty, akých sú mraky, ale natočené to je celkom zručne, takže sa to dá dopozerať bez vážnejšej ujmy. Ale De Niro a Malkovich tu sú úplne zbytoční.

Šibenice (2017)

Thirller ktorému chýba napätie a ťah na bránu. Detektívom to príliš nepáli, motá sa im pod nohy novinárka a vrah je úplne obyčajný chlapík bez charizmy, ktorého by šikovní detektívi chytili už v polke filmu. Ani tie vraždy už dnes nemajú čím zaujať.

Nepohodlný svědek (2014)

Takéto čiernohumorné laskominy milujem. Jeden nevinný podvod, jeden psychoš hľadajúci balíček a mŕtvoly sa môžu kopiť :-) Nie je to Fargo, ale bavil som sa výborne.

La coda dello scorpione (1971)

Pre niekoho zaujímavý príbeh s prekvapivým rozuzlením, pre mňa len tuctová zápletka, bez nejakých extra napínavých momentov. A tie krvavé scény, ktoré mali byť asi vrcholom filmu boli hrozne zbabrané, na všetkých tých rezoch vidno že nie sú reálne ani z rýchlika, ešte aj farba toho, čo mala byť krv má od farby skutočnej krvi  pekných pár odtieňov ďaleko.

The Beekeeper (2024)

Začneme s pozitívami - Statham je ako vždy cool a zábavný, akcia je natočená efektne a na úrovni, vidno že Ayer je solídny akčný režisér, no ten príbeh je až príliš dementný a zvyšné postavy akoby tu boli omylom, či agentka FBI alebo prezidentkin syn. Pozrieť sa to dalo, trošku som sa zabavil a už to vidieť nemusím.

Růžové poupě (1975)

Otto, Otto, čo toto malo byť? Film o teroristoch, ktorý je absolútne bez napätia, aj dej je taký nesúdržný, nejak som nemal pocit, že sa to niekam posúva. Jednoznačne jeho najhorší film, asi to už bolo vekom, žiaľ.