• Western

Double Team (1997)

Môj kedysi zbožňovaný idol je tu ešte vo forme, no určite vo forme neboli scenáristi, s výnimkou pár vtipných hlášok v úvode filmu. Škoda, že súboj s tigrom skončil po jednom kopanci, to mohla byť fakt pecka, ako by ho JCVD ukopal k smrti. :-)

Pravidla boje (2004)

Zaujímavý pohľad na to, aká špinavá hra môže byť (aj je) politika a všetko to je podané tak svojsky mametovsky, aby divák trošku pri sledovaní aj rozmýšľal, aby nedostal všetko ako na podnose. Aj keď už na začiatku, keď je pohotovosť a agenti pobehujú ako splašení, je jasné, že ide o dcéru prezidenta (neskôr sa hovorí o znovuzvolení) a nepochopil som, prečo sa Mamet snaží za každú cenu nepoužiť to slovo "prezident". Je nonsens, aby v TV správach a novinách boli titulky "Laura Newton" a nie "dcéra prezidenta Newtona". A keď ešte zaznie, že "otec Laury Newton"... No žiaľ, je toho viac, čo tento film zráža dole, v jednu chvíľu vyzerá ako špičkový politický thriller, chvíľu nato, ako nepodarené B-čko (Macy pôsobí ako úplný amatér v hangári aj so svojim monológom ako vystrihnutým z učebnice klišé, scéna, kde Kilmera "dostane" stará babka - agentka, na čo sa ona rozplače, lebo vychovávala dievča od detstva... WTF?). Kilmer tiež vždy nepôsobí tak chladnokrvne, ako na začiatku a občas tiež dosť amatérsky. A tí jeho učebnicoví žiaci - Derek Luke a Tia Texada - za spravodlivosť ochotní položiť svoj život... málem mi ukapla slzička. Škoda, malo to na viac, takto len priemer.

Pidihajzlík (2006)

Keď som v ukážkach videl zmenšnehého Marlona Wyansa v dupačkách, tak som bol presvedčený, že tento film bude odpad! ako vyšitý, lebo pre dementné komédie nemám pochopenie. Niečo podobné som ale predpokladal aj u predošlého filmu Wayans Bros., kde boli zamaskovaní za ženy, no nakoniec som sa pri ňom celkom bavil a aj tu som sa prekvapujúco viac krát zasmial a vyložene trápne momenty prišli až na koniec, keď sa bratia dostali do konfrontácie s mafiánmi. Takže film obstál celkom dobre, ak ho porovnám napr. s väčšinou Sandlerovych filmov.

Neodvratná pomsta (2009)

Dobre natočená drsná gangsterka s dosť jednoduchým dejom.

Strach nad městem (1975)

Výborná kriminálka s neuveriteľnými Belmondovými kaskadérskymi kúskami, nápaditou réžiou (odrazy v zrkadle, zábery na nohy, odzadu na postavy...) a tradične skvelou Morriconeho hudbou.

Den zamilovaných bláznů (1969)

Z tých vyše 30-tich Lemmonovych filmov, ktoré som videl (nepočítam koniec 90s, keď už to nemalo úroveň), je tento najhorší. Na to, že takmer všetky postavy sú nejakým spôsobom šialené, je to dosť veľká nuda. Jack sa síce všemožne snaží, no úbohý scenár ani on nedokázal zachrániť. 50%

Paranormal Activity 3 (2011)

Je dobré vedieť, že tie paranormálne aktivity sa dejú len jednej určitej rodine, takže my ostatní môžeme byť v kľude. No na druhú stranu je pre nás divákov skvelé a máme obrovské šťastie, že tí, ktorým sa to deje, sú takí maniaci do videokamier a natáčania všetkého možného (hlavne prázdnych miestností) a vďaka tomu z toho máme aj spústu filmov (netuším do akého počtu až môžu tvorcovia zájsť). Žiaľ, atmosféra a napätie ostalo niekde pri prvej časti a pozerať sa stále na nejaké domáce videá, kde občas niečo preletí alebo buchne, po chvíli omrzí. Ani hysterické deti to nepomôžu zlepšiť. Nie je nič objavné na tom, že scény natočené ručnou kamerou pôsobia realistickejšie a tak je obzvlášť vhodná práve na horory a keď sa ešte pridá zlo, ktoré priamo nevidíme, pôsobí to o to viac strašidelnejšie (predstavivosť nič neprekoná). Žiaľ, táto jednoduchá formulka nepôsobí vždy a automaticky, ako sa tvorcovia domnievajú, to by potom mohol točiť skvelé horory každý. Na to treba mať v prvom rade aspoň nejaký scenár a treba vedieť to napätie divákom v správnych dávkach a v správnej forme predkladať, nie postaviť do kúta kameru a šmariť raz za desať minút popred ňu stoličku. Na nejaké bojazlivé slečny v kine to môžno zaberie, aby sa primkli k svojmu milému, no to je asi celý účinok tejto duchariny.

Když si Chuck bral Larryho (2007)

Jeden z mála Sandlerovych filmov, kde počet trápnych momentov nejako extra neprevyšuje počet tých vtipných. Bol som prekvapený, že sa to držalo na celkom solídnej úrovni a nezmenilo sa to na typickú Sandlerovskú taškařicu. Za Roba Schneidera opäť palec dole, no za Vinga Rhamesa palec hore a samozrejme aj za Jessicu. Na Buscemiho si už pomaly začínam zvykať v takýchto blbých úlohách. Páčil sa mi aj ten výchovný motív, pretože zadubenosť niektorých ľudí nepozná hraníc, snáď to padne na úrodnú pôdu.

Poslední západ slunce (1961)

Taká dobytkárska telenovela, kedy už na začiatku tušíte, ako sa všetky vzťahy vyvŕbia a aký v nich bude zádrhel. Všetko sa to deje behom presunu dobytka z miesta A do miesta B a cestou čaká na hlavných hrdinov pár nástrah, vďaka čomu to nie je až taká nuda, aj keď by som privítal viac akcie. Nechýbajú prehnané gestá a frázy, typické pre filmy z tohto obdobia, no ani skvelý herecký výkon Kirka Douglasa a pôsobivý (aj keď nie prekvapivý) koniec. Je to taký lepší priemer, ale prikloním sa k vyššiemu hodnoteniu, keďže nedávno som dal tri slabšiemu Old Shatterhandovi.

Pod Moskvou (2006)

Je to naozaj veľmi tajomné a mysteriózne, až tak, že určite ani scenáristka (ktorej filmografia obsahuje ešte jeden film), netušila, o čo v tomto túlaní sa pivničnými chodbami ide. Príbeh nula bodov, atmosféra nula bodov, napätie nula bodov, takže o horor ani thriller určite tiež nejde. Tak o čo? V každej druhej vete sa spomínajú nejakí démoni, pobehujú tam nejaké deti, to má akože pôsobiť strašidelne? A prečo, preboha, v tom hrá Vincent Gallo? Asi jedine preto, že rozpočet bol pár stovák dolárov a tak sa domnieval, že to bude nezávislý film a scenár si dopredu neprečítal. Almeida vezme úlohu v hocičom, podobne aj Serbedzija a Kilmer, ktorý sa tu objavil len na pár sekúnd a mladého Stalloneho som ani nezaregistroval. Tento produkt by mali premietať na všetkých filmových školách, ako sa nemá točiť film.