Shogin

Jindra Vosecký

Česko

• 6.5.2013  02:35
    Sleepwalkers (1992)

Jedna hvězda za nádhernou Mädchen Amick a zejména scénu, kdy tancuje v kině. Pak cameo Stephena Kinga, ústřední gramofonová skladba a určitě za zmínku stojí i Alice Krige. Toť vše. Zezačátku nadějné náznaky, ale už první vražda je natolik špatně udělaná a směšná (v tom špatném slova smyslu, kdy vás to svou béčkovostí otravuje), že je veškerá atmosféra pryč. Od scény na hřbitově pak už není vůbec, o co stát. Pod taktovkou někoho režijně schopnějšího možná. Mick Garris přece jen natočil i přijatelné snímky, ale tohle je rozhodně jeho nejhorší. Každopádně jako Kingova povídka to je nepochybně výborné, škoda že ji nevydal.

• 15.10.2009  13:57
    The Doors (1991)

Lépe si film o Doors nedokážu představit. Doors jsou pro mně společně s Pink Floyd nejoblíbenějšími kapelami a doslova jsem byl unešený, jak se dokázal Stone vcítit do jejich osudů (především Morrisonova) a do období šedesátých let (ke konci tedy už sedmdesátých) celkově. Geniální dílo, které poutá nejen výkonem Vala Kilmera (v tomto případě je neudělení Oscara opravdu mimo...), ale vůbec celkovým podáním. Stačí jen, když si vybavím pasáž "The End", odehrávající se uprostřed pouště a postupně přecházejíc do Whiskey Go Go klubu a naskakuje mi husí kůže.

• 8.11.2009  23:04
    Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

Seriál plný neuvěřitelně silné atmosféry, okamžiků, hereckých výkonů. Davidu Lynchovi se povedlo obohatit TV o něco nevídaného a neopakovatelného. Nejlepší seriál, co jsem viděl! 1. série - 100%, 2. série - 90%, 3. série - 85%

• 9.10.2009  00:43

Není to typický Lynch, ale to podle mně vůbec nevadí, protože to jedna velká jízda, která ani na vteřinu neustává. Plno hlášek, obrazů, nezapomenutelných postav. Herci podávají výborné výkony, musím především vyzdvihnout výborného Nicholase Cage, který podává podle mně jeden z nejlepších výkonů své kariéry (ne-li nejlepší), Lauru Dern, sympaťáka Harry Dean Stantona a samozřejmě šílený Willem Dafoe! Krátká scéna s Jackem Nancem a jeho psychotickým vyprávěním o psu je bezchybná!

• 15.8.2008  23:50
    Simpsonovi (TV seriál) (1989)

Kult, který bude vždycky bavit.

• 18.3.2013  20:45

Nejdřív jsem plánoval skončit Pátek třináctého šestkou, ale jelikož ta mě potěšila, tak jsem si řekl, že na sedmičku se ještě podívám. Navnadil mě ten sci-fi štítek. No docela dlouho dobu to vypadalo nadějně. Opět se mi líbila hlavní představitelka a její příběh mi přišel jako zajímavé spestření, aspoň to nebylo úplně dokolečka to samé. V půlce se to začlo vléci a konec to zazdil úplně. Škoda, potenciál byl. Díly v pořadí, jak se mi líbili: 6, 3, 4, 7, 5, 2, 1.

• 31.8.2008  00:24
    Star Trek: Nová generace (TV seriál) (1987)

Můj nejoblíbenější Star Trek seriál, který je pro mě nezapomenutelný.

• 18.3.2013  00:17

Ano! Konečně velmi vydařený casting, dva hlavní představitelé jsou skvělý a tempo filmu uctihodně zvládnuté. K tomu připočtu nadsázku a to roztomilé blonďaté dítko a vyjde mi nejlepší díl série Pátek třináctého! Jen škoda, že se to povedlo až napošesté (přestože 3 a 4 díl jsou také podařené).. Díly v pořadí, jak se mi líbili: 6, 3, 4, 5, 2, 1.

• 1.11.2010  00:43
    Brazil (1985)

A pak přišli titulky a já zkrátka seděl a vstřebával ten vyjímečný filmový zážitek, který jsem právě prožil a snažil se v něm nějak zorientovat, v hlavě si ho uspořádat, jenže to není jen tak. Film který přináší tolik nepopsatelných věcí, nevídanou atmosféru, postavy a to jak působí celkově. V první chvíli jsem si říkal, že vlastně nevím tak úplně, co si mám myslet a to mám rád, když člověk nad filmem musí přemýšlet a stále na něm lze něco objevovat. Na jakékoli místo filmu jsem se v duchu vrátil, pocítil jsem ten příjemný pocit, který to ve mně zanechalo a tu dokonalost a s radostí mohu říct, že Brazil je pro mně nejlepším dílem Terryho Gilliama a moc se těším na druhou projekci! (Viděno Director´s cut.)

• 15.10.2010  23:09

Nádherný a silně emotivní snímek, ve kterém se skrývá mnoho a realismus čiší z každé scény. Herecké výkony jsou výborné, u mého oblíbence Jacka Nicholsona jsem ani nic jiného nečekal, svou vedlejší roli astronauta podal božsky, naprosto výborně a dodal filmu ony uvolňující chvilky. Shirley MacLaine taktéž výborný výkon a Oscar rozhodně zasloužený, avšak mým favoritem a milým překvapením je Debra Winger a její lehce chraplavý hlas, jejíž výkon mě opravdu dostal a je podle mě velká škoda, že si sošku neodnesla. Jako celek Nádhera!

• 27.9.2010  00:33
    Christine (1983)

Hm tak bohužel, ze začátku se to tvářilo velmi nadějně, ale postupně to upadalo a upadalo... atmosféra nulová... když už se i ta psychologie skoro úplně vytratila, tak jsem doufal, že se někde vynoří aspoň náznak toho zmíněného hororu, ale ono nic... Závěr to zazdil úplně... Abych ale jen nekritizoval, tak světelná scéna s hamburgerem aspoň za něco stojí... Každopádně doporučuji sáhnout po předloze, která sice nepatří mezi to nejlepší, co mistr napsal, ale ve srovnání s adaptací je naprosto výborná!

• 26.9.2010  15:45

Už román Cujo nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější díla od mistra Kinga. Důvod je v tom, že dějově nic moc zajímavého nebo něčím se vyjímajícího nenabízí. Avšak u knihy si člověk pořád užívá výborného Kingova vypravěčství, kdežto u filmu zkrátka není moc na co koukat a člověk pak dostane ničím neobohacující hororové béčko, které nezachraňují ani vcelku dobře vybraní herci či naprostá věrnost předloze. Rozhodně doporučuji knihu.

• 11.5.2010  19:30
    Blade Runner (1982)

Jelikož jsem předevčírem během jednoho dne přečetl celou Dickovu předlohu, tak jsem se těšil na věrnou adaptaci, když jsem slyšel ze všech stran takové chvály na toto filmové zpracování a zejména, když jsem věděl, že režisérem je Ridley Scott. Bohužel mě to zklamalo a to především, protože Ridley to pojal absolutně vlastní formou a bohužel z knihy zůstal opravdu jen základ a pár scén. Vizuál, atmosféra a hudba jsou výborné. Každopádně mi nesedlo obsazení Harrisona Forda a jakým od knihy odlišným směrem se film ubírá.

• 26.7.2008  18:23

Tak silné emoce, schizofrenické výjevy, nejkrásnější hudba z mého nejoblíbenějšího alba těchto velikánů, kteří jsou pro mě víc než jen kapelou. Pak už si jen člověk vybaví snové sekvence Geralda Scarfeho a užívá si slet dojmů, které se v něm hromadí. Jedinečné! I have become comfortably numb

• 27.8.2010  13:31
    Vincent (1982)

Tak tahle prvotina má v sobě přesně to, proč miluji styl Tima Burtona!

• 26.6.2012  22:26

Knižní předloha Petera Strauba patří mezi jedny z nejlepších hororových knih, které jsem kdy četl a ani jsem nečekal, že by se filmová adaptace ve svých kvalitách přiblížila, natož vyrovnala. Film jsem proto shlédnul čistě ze zvědavosti, jak si tvůrci s tímto obsáhlým dílem poradili. A ono se to vcelku vydařilo, jedná se sice o průměrnou podívanou, první hodina šlape pěkně, ke konci už to drhne a působí poněkud rozvlekle, ale když vezmu v potaz, že se scénář vcelku drží předlohy, dobré herecké obsazení (zejména Alice Krige!) a na svou dobu působivé triky, tak to na tři hvězdičky určitě je.

• 14.11.2013  02:43
    Maniak (1980)

Zpočátku se zdá, že půjde o obyčejný slasher horror, ale to se s přibývajícími monology hlavního protagonisty a jeho neustálé přítomnosti na plátně, rychle mění. Největší zvrat příjde po příchodu fotografky, od té chvíle mě příběh doslova vtáhl a už jsem hltal. Velice zajímavé dílo, které svou příběhovou přímočarost obohacuje o podrobné znázornění postupného rozpadu maniakovi mysli a výborný, až děsive autentický výkon Joe Spinella.

• 28.6.2012  00:07
    Caligula (1979)

Říkal jsem si, kam zmizely ty opěvované pornoscény a neskrývaná brutalita a pak jsem zjistil, že se dívám na režisérský sestřih, tudíž hodnotím prozatím tuto verzi a určitě se podívám časem i na tu nesestříhanou.

• 27.8.2010  13:03

Každý nějak začínal a abych pravdu řekl, tak Tim Burton začínal rozhodně dobře, protože kresba je na svou přímočarost působivá a celkově je z příběhu už cítit budoucí síla. Každopádně je to zatím takový pěkný průměr... avšak ten konec mě pobavil!

• 27.9.2012  20:01
    Top Gear (TV pořad) (1978)

Auta mě sice moc neberou, ale těch pár dílů, co jsem viděl mě bavili a musím uznat, že je to mistrně natočené.

• 16.6.2012  00:03

Zajímavý nápad ztvárnit hlavní postavu dvěmi herečkami, každopádně kdyby Conchitu hrála Ángela Molina po celý film, byl bych mnohem radši a určitě by to na atmosféře přidalo. Carole Bouquet je sice trefně kontrastní, ale narozdíl od Moliny se mi nelíbila a postrádala charisma, tudíž jsem se pokaždé těšil, kdy se vystřídají a to pak docela kazilo celkový dojem z filmu.

• 15.8.2008  23:01

Asterixe už od mala zbožňuji, tohle dílko jsem měl vždycky moc rád, jedno z nejpovedenějších Asterixů.

• 24.12.2008  16:44

Jedna z nejlepších českých pohádek. Hlavně díky Libuši Šafránkové.

• 14.10.2009  19:06

Tento film by na sobě měl mít velkým písmem napsáno "Nebezpečný", protože použití Beethovenovi deváté symfonie či kultovní písně "Singing In The Rain" v těchto podobách by mnohým nemuselo zrovnat dvakrát sednout... jinak film velmi poutavý a depresivní opravdu divným způsobem... Nemohu říct, že mi úplně vše sedlo, zvlášť sarkastický, chladný či až komický nádech některých scén, ale to byl stejnak podle mně autorův záměr. Rozhodně jedinečný filmový zážitek. 5! ... po druhém shlédnutí musím říct, že je to nejen jeden z nejlepších snímků mistra, ale také jeden z nejlepších snímků a vizí, co jsem ve filmu vůbec viděl a také jeden z filmů, které si mohu pouštět pořád dokola a neomrzí, protože je na něm pořád, něco nového!

• 12.5.2010  19:27

Kniha byla něco neskutečného, musím uznat, že i přenesení na plátno, je povedené, i když takový zážitek, jako román samotný to pro mě nebyl. Každopádně Dustin Hoffman byl tou nejlepší a podle mně jedinou možnou volbou a do role Jacka Crabba mi seděl naprosto dokonale. Taktéž Daye Dunaway a i ostatní představitelé seděli vcelku dobře. Přestože se film drží docela věrně předlohy a je ponecháno většina důležitých pasáží, tak jsem čekal poněkud silnější zážitek a hlavně to rozhodně mé vize nenaplnilo, avšak na 4* to je.

• 1.1.2009  20:34

Odyssea mě doslova přimrazila a nenechala mě vydechnout, občas jsem se přistihnul s otevřenou pusou (a to dost často), atmosféra je opravdu nepopsatelná. A hudba?? Myslím, že vhodnější a krásnější ani být nemohla, nevím co dodat, snad jedině - VELKOLEPÉ!!!

• 21.12.2008  13:41

Jeden z nejlepších českých filmů. Hodně se mi líbí osobitý styl snímku. Záběry jsou velmi vydařené. Z ponurého Rudolfa Hrušínského jde opravdu strach, spolu se Švejkem je to podle mně jeho největší role.

• 9.2.2013  23:31

Tak jsem právě objevil jeden z nejlepších českých filmů vůbec! Až jsem si chvílemi říkal, jak je možné, že jsem na něj narazil, až teď. Originální, osobité, vtipné a přesto hluboké a od začátku do konce úžasně plynoucí!

• 15.2.2009  10:43
    Six Figures Getting Sick (studentský film) (1966)

Zapůsbilo to na mě tak, jak asi mělo... po asi třetím opakování se mi opravdu začínalo dělat špatně :-D

• 5.8.2010  15:42

Je výborné, že je tato událost, která musela být tehdy pro všechny v česku jedinečnou, zdokumentována a přestože Armstrong a jeho hudba je dokonalá, o tomto krátkém dokumentu se to říct přímo nedá, proto nedávám plný počet.