Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Komedie

Recenze (1 534)

Volání Cthulhu (2005)

Nečekaně zdařilé fanouškovské zpracování, které díky přesnému odhadnutí a plného zužitkování omezených možností s naprostým přehledem strčí do kapsy veškerá ostatní filmová zpracování Lovecrafta. Němé provedení může mnohé odradit, ale po vlažnějším úvodu se atmosféra a napětí stejně dostaví v plné síle. Díky zvolené dobové stylizaci kulisy a triky působí až překvapivě povedeně. Kdo by to byl býval řekl, že si HP Lovecraft Historical Society za pár let troufnou i na, tentokrát plně mluvený, celovečerák.

Rumový deník (2011)

Hunter S. Thompson je již dlouho v mém čtenářském backlogu. Před několika lety skvělý Fear and Loathing, taktéž s Johny Deppem v hlavní roli získal mou pozornost a nynější Rum Diary nejenže pozici v to-read listu utvrdil, ale dokonce i pošoupnul o pár míst vpřed. Směsice žánrů pod kterou je film prezentován je úctyhodná, ale popravdě je to film zejména o atmosféře Portorika 60. let očima jednoho z nejpozoruhodnějších spisovatelů a novinářů 20. století. A světe div se, trefí-li se vám to do nálady vystačí to bohatě. Pro mě tedy absolutní zásah do černého a nejlepší Deppův film od nového tisíciletí (což bohužel neznamená moc...).

Vyměřený čas (2011)

Film plný extrémů. Skvělý námět utopen v ubohém a nelogickém scénáři. Povedené obsazení je dušeno naprosto nedotaženými charaktery. Nadčasový "Gattaca" look, který by filmu zkušeně zajistil nesmrtelný vzhled je však ušlapán až nechutnou aktuálností a poplatností dnešní době. Což by samozřejmě nebyl mínus, kdyby Andrew Niccol věděl co se nám vlastně snaží říct nebo aspoň o čem to vlastně mluví. Šlo to zatočit tolika směry a scénarista/režisér se o to dozajista snažil. Bohužel z toho zmateného bruslení nevybruslil. Film který nelze mít rád, ale ani nenávidět.

plakát

Machři a šprti (1999) (TV seriál)

Sledování posledních dílů jsem odkládal jak jen to šlo, protože jsem očekával, že mi Freak and Geeks budou po dokoukání chybět. Chybí.

plakát

Hodinka (2011) (TV seriál)

Tvůrci The Hour se srovnání s Mad Men vyhýbají jako čert kříži. Oba seriály toho mají ale více společného než se na první pohled může zdát. Kromě podobného dobového (50. vs. 60. léta) a tématického (TV zpravodajství vs. marketing) zasazení sdílí i notnou dávku historického kontextu domácí a světové politiky. Dějepisná exkurze je v The Hour podstatně silnější a díky špionážní zápletce atraktivnější. To vše doprovázené línými jazzovými tóny buduje mimořádně povedenou neo-noir atmosféru, která chytne a nepustí. Tou hlavní podobností obou seriálů je však cílové publikum, jehož reprezentativním členem jste právě VY - tedy náročný divák s mimořádně vytříbeným vkusem. (Jinak by jste se o The Hour totiž nedozvěděli.) 100% hodnocení nebylo u mini-série nikdy tak jasnou volbou.

plakát

Tajemství starého hotelu (2011)

Ti West po skvělém oldschoolovém The House of the Devil předvádí další nezávislý horor, tentokrát zasazený do současnosti. Brzo však vyjde najevo, že inspirace klasickými duchařinami let cca 60. se filmu přesto odepřít nedá. To pro tento snímek znamená zároveň největší klad a pro mnohé pravděpodobně i největší zápor. Co to tedy v praxi znamená? The Innkeepers jsou zřejmě jedním z nejpomalejších hororů vůbec a i když už se něco začne dít, tak to s intenzitou není také kdovíjaké. Takže tedy scénář s neotřelým twistem říkáte si? Kdepak - zápletka je vcelku přímočará. Takže co tedy? The Inkeepers je hlavně strašně sympatický film. Skvělé ústřední duo, trefné dialogy a úžasná atmosféra, která z pohodového a opravdu dlouhého build-upu přejde do mrazivého napětí. To však ale jen pokud to filmu dovolíte. Skutečně nejde o horor pro každého, ale Ti West opět dokazuje, že se nebojí (minimálně tempem) jít proti současnému mainstreamu.

plakát

Steins;Gate (2011) (TV seriál)

Časem cestující zápletka je nadmíru povedená a to zejména její zkušeně přesné dávkování v průběhu 24 epizod bez jediného hluchého místa. To co Steins;Gate posouvá mezi špičku jsou však prvotřídní dialogy a díky tomu dobře využitý prostor pro práci s charaktery. Navíc je to všechno namíchané tak, že je to chytlavější než chřipka.

Den zrady (2011)

Příjemné politické drama, kterému by scénáristicky neuškodil silnější přesah do thrilleru a tudíž krapet větší údernosti. Zda jde o skutečný mínus je spíš ale otázkou vkusu. Faktem zůstává, že Gosling je v součanosti na špičce své kariéry a i přes přítomnost Clooneyho a ostatních silných hráčů film suverénně táhne právě on. Jednoduchost nebývá většinou na škodu, ale tady jde podle mě o nevyužitý potenciál.

Nákaza (2011)

Většina katastrofických filmů obsahuje aspoň půl hodinovou seznamovací předehru pak pětiminutovou katastrofu a zbytek filmu sledujeme většinou nemastné vyrovnávání se hrdinů s novým světem "poté". Nuda. Co kdyby ale film začal hned pěkně (aspoň tedy relativně) zostra právě onou katastrofou a místo "před" a "po" by bylo jen "během"? Osobně jsem tuto změnu osnovy pozitivně uvítal a nechal se vtáhnout nevtíravým, přirozeným ale přesto nezvyklým tempem filmu. Samozřejmě hvězdnější obsazení se v roce 2011 nalezne jen stěží a příjemné je, že casting se povedl a seznam slavných jmen není jen "laciným" tahákem na plakáty. Zkušený scénárista, režisér i skladatel (nepříliš rozmanitý, ale trefný hudební motiv se u několika bez dialogových montáží mimořádně povedl). (Vždy) Aktuální téma. Přesná stopáž. Co víc chtít. Příjemné překvapení a jeden z filmů roku 2011.

Moneyball (2011)

Social Network 2: Lite version. Tentokrát bohužel bez Finchera a bez ultimátního soundtracku. Aaron Sorkin však zůstává a zaručuje skvělé dialogy. Srovnání se Social Network opravdu není od věci neboť podobně jde o nevalný námět ze skutečného života, který naštěstí slouží jen jako pouhá kostra pro právě ony povedené dialogy. Moneyballu však v nich přeci jen ještě trochu šťávy a údernosti chybí. Každopádně jde o povedené drama i pro nesportovní fanoušky.