Dnes v noci v lese nikdo nespí 2 (2021)

Prvý diel bola ešte celkom zábavná poľská blbina na jedno pozretie. V pokračovaní sa naozaj nenachádza vôbec nič, okrem celkom zábavného a kvalitného gore, čo však znamená asi dve minúty zábavy. Príbeh, alebo niečo, čo by sa dalo nazvať dejom, to bolo niečo neuveriteľné. Tak dementný horor som nevidel už poriadne dlho (a to má človek od príbehov v horore veľmi nízke očakávanie). Po skončení som mal naozaj pocit, že horšie to už ani nejde. Ruky preč.

Hnüs (2019)

Now I love Motley Crue.

Bao gao lao shi! Guai guai guai guai wu! (2017)

Tchaj-wanská verzia severského Let the Right One In. Príbeh šikanovaného študenta strednej školy, ktorý sa chce pomstiť svojim tyranom. A rovnako, ako v LtROI, objaví sa ,,upírske" dievča, ktoré mu možno nakoniec pomôže s jeho zložitou situáciou. Skôr ako horor je to podľa mňa psychologická dráma človeka, ktorý je neustále terorizovaný a jedinou cestou, ako sa s touto situáciou vyrovnať, je pomsta. Po technickej stránke je film na veľmi vysokej úrovni, scény sú zaujímavo natočené (najmä scéna v autobuse a všetko okolo nej- vyzerá to až klipovito). Celkovo však film neprináša nič prekvapivé, dej sa posúva podľa zabehnutých koľají a aj záver je trpko happy-endový. Ale po dlhšej dobe je tu východný horor, ktorý nenudí a dá aj podnet na zamyslenie.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

One of the best things I have ever seen.

Donekonečna (2017)

Veľmi zaujímavý, minimalistický snímok, ktorý mi svojím poňatím veľmi pripomenul low budget master piece o cestovaní v čase Primer. Atmosférou je to zas klasický Stalker. Príbeh o dvoch bratoch, ktorí sa po rokoch vracajú na miesto, kde vyrastali. Toto miesto je domovom ,,kultu", o ktorom spočiatku nevieme takmer nič. Len to, že niečo na tomto mieste nie je v poriadku. Postupne sa začínajú odkrývať zvláštne, až nadprirodzené okolnosti, s ktorými sa naši hlavní hrdinovia musia vyrovnať a rozhodnúť sa, čo vlastne od svojich životov chcú. Film, ktorý určite nie je pre každého, ale kto sa prenesie cez naozaj minimálny rozpočet, ,,nehercov" a pomalšie tempo, dočká sa veľmi kvalitného a vskutku originálneho sci-fi. Minimum vyťažené na maximum a v porovnaní s napríklad x-násobne drahšou Anihiláciou zaujímavejšou voľbou.

Noc požírá svět (2018)

Priemerný minimalistický zombie survival ,,horor", ktorý je však len akousi novodobou verziou Robinsona Crusoea. Dokonca aj s postavou zombie Piatka. Príbeh jedného človeka, ktorý sa sám snaží prežiť v jednom paneláku zombie apokalypsu neprinesie žiadne veľké prekvapenie, všetko prebieha podľa jasnej šablóny. Oceňujem snahu natočiť horor o zombies v takomto komornom duchu, ale keď to tvorcovia chceli natočiť ,,artovo", mohli si pripraviť aspoň zaujímavejší koniec. Takto je to jednoduchá a skromná verzia Ja, legenda. Čistých 50%.

Děsivé dědictví (2018)

Rosemary má dieťatko s Exorcistom Jackom Torrencom. Hereditary je výnimočným a invenčným filmom po všetkých stránkach. Horor v klasickej podobe je tu nahradený ultradrsnou depresívnou a skľučujúcou atmosférou, kde všetky hlavné postavy trpia psychicky aj fyzicky. Každá postava sa s bolesťou, stratou alebo nadprirodzenom vyrovnáva svojím spôsobom, všetky sa dajú pochopiť, do každého sa dá svojím spôsobom vcítiť. To je jedna z hlavných devíz tohto filmu- realističnosť a uveriteľnosť, odhliadnuc od paranormálnych javov. Toto nie je horor založený na jump scaroch, na stokrát videných klišé. Toto je horor ,,novej doby". Pre fanúšikov filmov ako the Witch, It comes at night, Mother, Get Out. Rovnako ako spomínané snímky aj tento polarizuje divácku základňu. Aj keď oproti spomínaným snímkom je tento prijímaný pozitívnejšie. Kritici jásajú a aj väčšina bežných divákov je nadšená. Výkony všetkých štyroch hlavných postáv sú neskutočné, chcelo by to nomináciu pre Toni Collette, ale aj pre Alexa Wolffa. Rovnako Ari Aster za réžiu, ako newcomer je to až neuveriteľne dokonalé stvárnenie autorskej vízie. Novátorské uhly kamery, pomalé zábery, využitie hudby a hlavne toho, čo a kedy sa má ukázať. A všetkému dáva korunku luxusný záver, ktorý vyzerá akoby Rosemary mala o minútku viac. Určite jeden z najlepších filmov roku 2018.

Hra vlkodlaků (2011)

Milujem hororové komédie. Milujem hororové komédie, kde tvorcovia aj herci presne vedia, čo robia a robia to najlepšie, ako vedia. A to je presne prípad Hry vlkodlakov. Mix rôznych hororových, ale aj komediálnych žánrov a postupov zlepený do až prekvapivo fungujúceho celku. Začiatok pozvoľný, nevyzerá to ani ako horor, ani ako komédia, ale po nejakých 20tich minútach sa veci začnú rozbiehať. Titulná postava je naozaj skvelá, má skvelý komediálny timing, väčšinu vtipov a hlášok tvorí práve on. Ale ani sekundanti nie sú na zahodenie. Keď sa na scéne objaví vlkodlak (vlkodlaci), tak to spočiatku vyzerá aj na slušný gorefest, ale ten sa nakoniec nekoná a stále je to viac komédia so sympatickými hercami, ako horor. Oceňujem, že vo filme nie je použité takmer žiadne CGI, všetky masky sú ručne vytvorené, a nevyzerajú až tak zle. No a pri scéne s prstom som sa smial naozaj nahlas.

Poslední nás zachrání (2015)

Jednohubka na jedno pozretie, ktorá príliš neurazí, ale už tu boli aj kvalitnejšie hororové komédie. Je to menej meta ako Vreskot, ale v rámci rozpočtu to viac asi nešlo. Nečakajte žiadny gore, žiadne napínavé scény, je to naozaj len vtipný pohľad a pocta slaherom 80tych rokov, hlavne Piatku 13teho, z ktorého to čerpá najviac. Plus veľmi pohľadné slečny, čo určite poteší. Keby všetky televízne filmy boli aspoň takejto kvality.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Klasické Jumanji je pre väčšinu takmer kultovým filmom 90-tych rokov. Nová reinkarnácia je moderným pohľadom na na túto klasickú ,,stolnú" hru. Tentokrát máme štvoricu teenagerov, ktorí sa ocitajú v počítačovej verzii Jumanji. Herné nápady a referencie na herné mechanizmy potešia. Škoda, že sa nešlo ešte viac do hĺbky. Postavy robia presne to, čo by ste od nich očakávali. Rock je hora svalov s jemnou dušou jeho skutočného hráča. Jack Black v umiernenej postave v rámci jeho hereckého prejavu. No a Kevin Hart hrá presne to, čo v každom svojom filme- padá a afektívne reaguje na každú situáciu. No a Karen Gillan, ktorá sa snaží predať svoj sexepíl. Príbehovo je to presne to, čo by ste od filmu s názvom Jumanji očakávali. Stačí vypnúť mozog a užívať si, čo sa deje. Priemer, ktorý neurazí a nakoniec v podstate lepší zážitok, ako by sme mohli podľa trailerov očakávať.