zdepapepa

okres Hradec Králové

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30
    • 14.2.2018  22:50
    Vzteklina (TV seriál) (2018)

Pustina (Pustina) > Bučina (Vzteklina). Co začalo jako fajnové Twin Peaks z Šumavy se zvrátilo v klasickou detektivku, kde se hromadí mrtvola na mrtvole jak kdesi v Midsomeru. Nejsem sice virolog, abych posoudil schopnosti hlavního hrdiny, ale občas až komicky často dělal práci jiných (zejména detektivů) daleko schopněji. Hezký dárek od pana režiséra, že na to udělal lampshade hanging. Oproti tomu se většin postav chová místy až podezřele hloupě. Vše ostatní je přitažené za vlasy v rámci typické filmové "uvěřitelnosti". Výprava se povedla na jedničku - jako reklama na Šumavu a všechny tamní malebné vesničky (ty fungující i ty zašlé) to funguje výborně. I příběhově je to něco, co by právě kvůli příběhu těžko mohlo vzniknout v zahraničí a je to tak reklama nejen na krajinu, ale i na historii místního kraje.

• 7.2.2018  21:47
    Coco (2017)

Podobný případ jako např. s filmem Scott Pilgrim vs The World - těžko objektivně hodnotit film, kde se člověk ve hlavním hrdinovi tak moc vidí. Pro člověka znalého Pixarovských animáků byl(a) Coco taková Greatest Hits kompilace - některé aspekty si to půjčilo z Up, některé z Brave, některé z Inside Out a určitě by se našly i jiné. Což samo o sobě není nic špatného. Je to kvalitní film. Krásné dvouhodinové ponoření do (pro mě) cizí kultury. Ale čekal jsem něco víc než jen Frankensteinovo monstrum, jelikož poslední dva filmy nebyly new IP a vím, že Pixar new IP prostě UMÍ (s tím, že se na minulé dějové prvky nespoléhají). Stále je tam znát taktovka Disney, částečně ve špatném, ale hlavně v dobrém - Pixar se vždy mohl chlubit prvotřídní animací a i tady je to znát díky produkci od Disneyho - zejména hřbitov plný zapálených svíček, s tím spojená hra se světly, prostory plné "lidí" nebo renderování textů v lokální řeči. Další velké plusy - kulturně odpovídající chytlavý soundtrack, který zároveň díky tomu je nezaměnitelný. Rodinná dynamika Miguelovy rodiny a postavy celkově. Některé trefně vypointované situačně-komické chvilky.

• 26.1.2018  16:33

Zvláštně sympatický filmový chameleon. Co začíná jako kombinace Volného pádu a Bůh žehnej Americe, vše ve stylo bratří Coenových vyústí v detektivku, silně černokomediální přestřelku a v závěru dokonce slasher! Hlavní hrdinka je taky takový chameleon - doteď pořádně nevím, jestli jsem s ní měl soucítit nebo se jí smát, jak si vše nechá líbit. Jestli to však byl režisérův záměr, pak tleskám. Všechno ostatní je pak klasická komedie ve stylu bratří Coenů se spoustou náhod, zbraní, líbivého soundtracku, lidech jdoucích po penězích cestou zločinu a mrtvol.

• 25.1.2018  21:45
    Prezidentský duel – finále (TV pořad) (2018)

Technicky zvládnuto na jedničku, Rudolfinum je krásné místo, skutečně hodné debaty prezidentských kandidátů. Přenos přes web běžel jako víno, zvuky z publika debatu nijak výrazně nenarušovaly. Škoda pak, že moderátorka většinu otázek, jejichž odpovědi byly u obou kandidátů shodné, častěji dávala jako první Miloši Zemanovi. Vzniká pak umělá nerovnováha, kdy osoba ve výhodě prvního úderu by mohla být uměle považována za ráznou, vůdčí a charismatickou, zatímco druhá nikoliv. Přesto se ale ona ani jiní (státníci a obyčejní občané) nebáli velkých otázek a na obě strany stříleli tzv. "ostrými". Zároveň jakoukoliv snahu změnit téma nebo útočit na kandidáta v rámci mezí slušného chování vždy úspěšně usměrnila. Oba kandidáti, troufnu si říci, ukázali co mohli. Bližší zhodnocení už sem ale za a) nepatří, za b) je spíše na každém z nás samotném/samotné a za c) je potřeba dělat v pátek a v sobotu formou volení a ne zde.

• 24.1.2018  20:44
    Česko hledá prezidenta (TV pořad) (2018)

Tak taky okomentuji, protože pochybuji, že bych tohle ještě někdy potřeboval vidět. Diskuse je poměrně silné slovo, jelikož velkou část stopáže jsme strávil sledováním jásajících davů a Karla Voříška, kterak se je snaží uklidnit místo diskuse obou kandidátů. Clickbaitový název pořadu, který ale dobře vystihuje obsah - show pro diváky. Show, která byla žalostně krátká. Do hloubky se "diskuse" nikdy nedostala, moderátor vesele a často skákal od tématu k tématu jako králíček v zahradě s mrkvemi. Stojí za to se rozhlédnout i tady, kde lidé stejně jako ti tehdy naživo v sále dávají hlavně své sympatie a antipatie jednotlivým kandidátům místo zhodnocení pořadu. Jedna hvězdička minimálně za originální záběry do publika, kde bylo publikum rozděleno imaginární diagonálou a horní pravá polovina tleskala a levá spodní se mračila nebo naopak. Všechno ostatní však bylo ostudné - stačí se podívat na předloňské volby v USA a jak debaty vypadaly tam. Bohatě by stačil feed toho, co pouštěli za nimi - dvě kamery, každá na jednom z kandidátů.

• 14.1.2018  14:13

Víceméně je to klasická britská gangsterka z drogového podsvětí. Něco, co tu už bylo mnohokrát a ještě určitě mnohokrát bude. Ale pro změnu to není Guy Ritchie. A ten hypnotický soundtrack! Jestli chcete větší důkaz kvality, stačí se podívat, že o dva roky později už se Daniel Craig proháněl po filmových setech s krycím číslem 007. Tenhle charismatický i charismaticky napsaný člověk celý film táhne a ostatní postavy mu v tom pomáhají. Matthew Vaughn prostě umí. Stačí se podívat na jeho filmy. Samá červená - Layer Cake (debut!), Stardust, Kick-ass, X-Men: First Class, Kingsmanové.

• 13.1.2018  15:33
    The End of the F***ing World (TV seriál) (2017)

(no spoilers) Je hrozně fajn jak si celá minisérie hraje s očekáváním diváka - už od začátku, kdy člověk zjišťuje, kterak příběh nejspíš půjde podle zajetých kolejí se standardní Manic Pixie Dream Girl, když v tom ejhle - je to spíš Maniac Profane Deviant(art) Gal. Příběhově je to úplně jako klasický americký indie film kompletně se stylizací, záběry, barvami i soundtrackem, když v tom ejhle - je to minisérie osmi dvacetiminutovek odehrávajících se v Británii od Channel 4 a Netflixu na motivy komiksu. Komiks jsem si zběžně prohlédl a nepřilákal mě, zejména stylem kresby hlavních postav. V seriálu se casting ale povedl na jedničku, sympatičnost hlavních postav hlavně přisuzuji jejich hereckým výkonům a přítomnosti vnitřních monologů a u vedlejších postav, že scény s nimi často obsahují něco víc než jen jejich část příběhu týkajícího se Jamese a Alyssy. End of the F***ing World je cosi skvělého a neobvyklého. Něco, co Baby Driver loni chtěl být, ale nedokázal to a co Bonnie a Clyde dokázali už dávno.

• 11.1.2018  22:12
    GLOW (TV seriál) (2017)

Coby člověk wrestlingu trochu znalý (i když z jiného období, než se děj odehrává) jsem si tento seriál chvílemi velmi užíval. Hlavní postavy společně s divákem prochází proměnou a nacházejí různé cesty k wrestlingu na pozadí klasických lidských příběhů, na které jsme např. u Jenji Kohanové z jejího Orange is the New Black (zde pouze jen jako Executive Producer) zvyklí. Sympatický a pestrý cast, kterému není co vytknout. Občas pořádně atletické výkony a chvaty mezi lany wrestlerského ringu, které by daly asi zabrat i některým mužům. Občas ale velká míra patosu a tlačení na pilu co se týče emocí, humoru i popkulturních referencí. Ale je to dobové, je to adaptace reality a je to klasický underdog příběh, takže se to dá prominout. A taky proto, že to je zároveň hezká audiovizuální pohlednice z 80. let.

• 19.12.2017  20:47
    Coldplay - Viva La Vida (hudební videoklip) (2008)

Jako esteticky je to moc hezké, ale dost rychle se to omrzí. Vlastně je to jen klasický klip, kde hraje kapela, jen jsou před green screenem a je přes to hozený "malebný" filtr. Píseň je pak klasický popík. Na Viva la Vida or Death and All His Friends byly jiné písně, které si podle mě zasloužily klip víc než tato. Ale naživo zní velmi dobře, zejména její závěr, když se ke Chrisu Martinovi připojí publikum. Ale to se tady nehodnotí.

• 19.12.2017  20:46
    Coldplay - The Scientist (hudební videoklip) (2002)

"I'm going back to the start." Legendární videoklip. Legendární píseň. Nedávno jsem viděl, jak se podobným stylem snažila udělat videoklip Barbora Poláková (píseň Po válce). Ovšem kde ona to má jako zvláštní snovou krajinu, kde v lese potkává nábytek, Coldplay mají ten klip o něco více reálný. Možná až moc reálný vzhledem k dojemnému konci. A to jsem se ani nezmínil jak moc dojemný je text a hudba k němu hraná.

• 19.12.2017  20:45
    Coldplay - Yellow (hudební videoklip) (2000)

Videoklip, který sice obrazově nejsou žádné hody, ale účel splní hezky - od tmavě modrého začátku s hvězdami až po prosluněný konec. Vše je navíc úmyslně zpomaleno, takže z ploužáku je rázem ploužák na druhou a romantická srdíčka po celém světě plesají. Ne nadarmo se tento hit drží setlistů dodnes. Téměř žádná replayability, když nepočítám to, když Chris Martin zhruba v půli klipu dobíhá ke kameře, aby mohl zpívat další sloku. To mně vždy vyvolá úsměv na rtech.

• 19.12.2017  20:45
    Coldplay - A Sky Full Of Stars (hudební videoklip) (2014)

K čemu je takový klip s takovými vymakanými udělátky, co si nosí kapela na sobě, když přes to stejně pustí studiovou verzi? Naštěstí podle vedlejších záběrů je vidět, že nástroje skutečně fungovaly. Hezká taneční píseň, ale znovu ji vidět/slyšet nepotřebuji. To neznamená, že by píseň byla špatná, to rozhodně ne, jen to není můj šálek čaje.

• 19.12.2017  20:44
    Coldplay - Up&Up (hudební videoklip) (2016)

Hudebně je to spíš nic než moc. Radši se zaměřím na vizuály. Ty jsou dechberoucí. Většinou vídám na internetu tento typ vyklíčování určitých elementů a přidání jich někam jinam jako produkci nevážnou, zábavnou - memetickou. Tady je krásně vidět, že se to dá využít i k něčemu jinému. Problémem je to, že nikdy se žádný z elementů nezdrží na obrazovce natolik dlouho, abych si mohl pořádně vychutnat absurdnost situace nebo dopady na reálný svět. Všechno je hrr, hrr a najednou "don't ever give up" a je konec písně.

• 19.12.2017  20:44
    Coldplay: Paradise (hudební videoklip) (2011)

Ty tři hvězdičky jsou hlavně za to, kolik do toho producenti narvali peněz, protože ta produkce je fakt velká, zejména co do počtu procestovaných lokalit. Plus taky za to, že to je prostě zábávné se koukat na lidi v kostýmech, jak dělají zvířata v jejich přirozeném prostředí. A je to pěkně veselá píseň. Stejně mi ale trochu chybějí časy dřívější a Coldplay písně melancholičtější. Ale na druhou stranu jsem rád, že mohou hrát takové veselé hitovky a vyprodávat stadiony se sloními hlavami na sobě.

• 19.12.2017  20:44
    Coldplay: Magic (hudební videoklip) (2014)

Hudebně to není nic převratného, ale má to pro mě doslova hypnotický basový doprovod. Obrazově je to pak sympatický minifilm zabalený do hezké hudby, který je však plný klišé, moustache twirling záporáků a celkově by klidně mohl být alespoň o třetinu zkrácen, nejenom kvůli příběhu jako takovému, ale také kvůli hudební stavbě, která se točí dokola. Ale jako první (a asi i nejlepší) reprezentant Ghost Stories je to asi to nejlepší co album dalo.

• 19.12.2017  20:43
    Gorillaz - Some Kind of Nature (hudební videoklip) (2010)

Někdy si říkám co za lidi si tu objednává přidávání klipů. V době komentování je tu z Plastic Beach jen Some Kind of Nature. Vážně? Vždyť to proboha ani není oficiální videoklip, ale jen vizualizace, která je pouštěna na koncertě. Kde je On Melancholy Hill? Stylo? Welcome to the World of Plastic Beach? Doncamatic? Empire Ants? Superfast Jellyfish? Možná i Rhinestone Eyes? Když pominu toto je to povedený stop-motion videoklip, který trpí jen tím, že píseň není žádný světový hit.

• 19.12.2017  20:43
    Gorillaz - Feel Good Inc. (hudební videoklip) (2005)

Gorillaz v nejlepší formě. 2D, Murdoc, Noodle i Russel jsou tu, stejně jako De la Soul a jeho memetický smích. Uklidňující kytara-basa-bicí beat a teplé odstíny barev skutečně dostávají slovům Feel Good. Videoklip zároveň stihne odvyprávět krátký příběh jehož hlavní vyvrcholení je pak v písni El Manana. Měl jsem tu čest a viděl jsem Gorillaz letos poprvé naživo v Praze a musím uznat, že koukat na tento klip na velké obrazovce a k tomu mít ještě kousek od sebe celou kapelu a spoustu dalších fanoušků zážitek ještě umocňuje.

• 19.12.2017  20:42
    Gorillaz: Saturnz Barz (hudební videoklip) (2017)

Klasičtí Gorillaz jsou zpátky! Spousta easter eggů a video, které můžou fanoušci rozebírat ohledně toho, jak současná fáze probíhá. Na začátku i na konci krátké snippety jiných písní, graficky jsou to hody a je pořád na co koukat. Ještě aby ne, když to evidentně bylo uděláno pro VR/°360 stupňové prohlížení a producenti pak už jen "sestříhali" záběry podle svého gusta. Hudebně je to kvalitní, Popcaan i Damon mají chytlavé texty podpořené kvalitním beatem. I když stejně nejlepší je Murdoc se svým D A B A F F.

• 19.12.2017  20:41
    Gorillaz - Dare (hudební videoklip) (2005)

Taneční píseň, ze které mi noha sice pošlapuje do rytmu, ale choutky tančit po pokoji mě neberou. Ale dalo nám to opilého Shauna Rydera v Manchesteru, takže aspoň něco dobrého z toho vzešlo. Ale musím uznat, že tady se ta animace pohybu povedla naprosto na jedničku. Světla, otáčení kamery, crossfady, mix skutečných záběrů a těch animovaných. Vynikající sólo pro Noodle. Stejně tak je na jedničku udělaný začátek, prostředek s poslouchajícími členy kapely a konec, který pokládá víc otázek než zodpovídá.

• 19.12.2017  20:41
    U2: Sometimes You Can't Make It On Your Own (hudební videoklip) (2005)

Žádný pořádný zvuk a lip-sync nebo playback. Žádné publikum. Žádný zbytek kapely. Žádné velkolepé kostýmy. Žádný kompars. Žádné hraní na hudební nástroj na playback. Žádná doplňující grafika. Žádné obsáhlé metafory v textu. Žádné pestré barvy v okolí ani na oblečení. Žádná drahá produkce. Žádné střihy. Jen Bono v kapuci, jak zpívá (o) tátovi.

• 19.12.2017  20:40
    U2: Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me (hudební videoklip) (1995)

Kdyby ZooTV Tour a Popmart tour měli dítě, takhle nějak by to asi vypadalo. Čili velmi dobře, s bohatou dávkou campu a hutných kytarových riffů. A komiksové animace. Hudebně tomu není co vytknout, i když naživo je to stejně lepší. Klipově úplně fanda nejsem, ale s písněmi z filmů se to bohužel snad ani jinak dělat nedá. Rozhodně z těch filmových u mě vede tohle obrazově než třeba Elevation.

• 19.12.2017  20:40
    U2: You’re The Best Thing About Me (hudební videoklip) (2017)

Už jsem si zvykl, že klipy většinou dostávají ty nudnější písničky. YTBTAM je naštěstí o něco lepší průměr stejně jako klip. Což je celkem ironické, protože vzhledově je to dost podobné s božským Walk On. Hodně asi záleží na doprovodné hudbě. Přímo z toho dýchá pokračování celoživotní Bonovy fascinace (což je určitě špatné slovo) Amerikou, kterou já ale bohužel nesdílím.

• 19.12.2017  20:40
    U2 feat. Green Day - The Saints Are Coming (hudební videoklip) (2006)

Záznam těžko říct jestli z nahrávání proložený záběry místy postiženými přírodními katastrofami. Ale z toho je pak člověk vytržen záběry z "živého" představení. Hudebně je to pak paskvil, ale za to nemůžou ani U2 ani Green Day, když se jedná o cover. Je to ale zajímavá věc, podobně jako kdysi byly různé charitativní singly a koncerty.

• 19.12.2017  20:39
    U2: Song For Someone (hudební videoklip) (2014)

Písnička je to obyčejná, standardní U2 tvorba, klip je taky obyčejně "hallmarkovsky" dojemný. Já bych chtěl ale vypíchnout jinou věc - příběh, resp. video, nekončí s písní, jak tomu často bývá, často před nějakým smutnějším momentem. Tady se pokračuje včetně dohry s dlouho neviděnou dcerou, skutečnou dcerou Woody Harrelsona. Drobný nepoměr mezi cestou z cely ven z budovy a celá cesta mezi vysokými ploty.

• 19.12.2017  20:39

Popravdě řečeno jsem doteď nevěděl, že oficiální videoklip k Love is Blindess existuje. Nemyslím si ale, že by nutně nějaký byl potřebova. Tak či onak to byl hezký dokumentaristický vhled do toho, jak asi vidí svět Bono přes své brýle. K písničce není třeba nic dodávat, ta je dokonalá, ne nadarmo má hned několik cover verzí, které se hrají dodnes (naposledy třeba před pár lety The Great Gatsby).

• 19.12.2017  20:39
    U2: Walk On (hudební videoklip) (2000)

Mezinárodní verze: Jelikož U2 dávají své klipy na videohosting server YouTube, může tam každá osoba k tomu vložit nějaký svůj komentář. Před časem jsem tak učinil i já, napsal jsem: "Občas jsem smutný, že nemůžu dát znovu "líbí se mi" videím jako je toto." Protože první líbí se mi už jsem dal před dávnou dobou. U2 videoklip do rytmu nastříhaný k písni a zároveň BTS video a zároveň (typicky pro U2) politické sdělení o Aung San Suu Kyi. Tři v jednom. A ještě k tomu taková vynikající píseň (nač skrývat, že tahle deska byla moje gateway drug k U2?). U.S. verze: Klasické hudební video se všemi klady a zápory. Je to ale i tak osobité a jsou tam ukryté některé povedené střihy.

• 19.12.2017  20:38
    U2: Electrical Storm (hudební videoklip) (2002)

Larry Mullen Jr.: "Hej, Bono, já chci taky být ústřední hrdina nějakého klipu." - Tak to nejspíš nebylo, ale klidně by mohlo být. Většinou se totiž klipy U2 bez Larryho obejdou. Je vidět, že Anton Corbijn je s U2 už hezky sžitý a jejich klipy umí hezky. Hudebně je to pohodový popík, ale spíš než na koncert bych si to celé dovedl přestavit jako soundtrack k nějaké filmové scéně, podobně jako je Larry Mullen Jr. a Samantha Morton.

• 19.12.2017  20:37
    U2: Beautiful Day (hudební videoklip) (2000)

Nestává se mi často, že by se mi líbil první single z alba od U2. Tohle není žádná výjimka. Plytký rock, který ale posluchači přesně řekne, jaký zvuk bude mít album ATYCLB. Plytký klip, který by dokázala vymyslet a zahrát jakákoliv kapela (i když v dnešní době asi příliš ne vzhledem k bezpečnostním podmínkám na letištích). Myšlenka je ale hezká, za to ta jedna hvězda.

• 19.12.2017  20:37
    U2: Numb (hudební videoklip) (1993)

Je to umění nebo je to šílený brak? Ať tak či onak je to veselá vzpomínka na časy minulé. Jeden z dobře ilustrativních klipů, kterak se U2 snažili vymanit z poprockových časů Joshua Tree. Už to trochu nakousli s Achtung, Baby, a vše úspěšně vyladali na ZooTV tour, zde je kromě toho vidět i snaha ozvláštnit textovou strukturu od klasického sloka-refrén a zpívat o lásce.

• 19.12.2017  20:37
    U2: Invisible (hudební videoklip) (2014)

Asi nikdy nepochopím, proč lidi na tuto píseň nadávají. Sice má trochu infantilní text, je to ale rozhodně to lepší z novodobé U2 tvorby, zejména závěr, který Bono tak rád cpe do závěru One. Klipově nemastná neslaná nuda - videoprojekce za kapelou pěkná, zejména jak je vše hezky monochromatické, ovšem volby kamery, zpívání "do mikrofonu" recyklovaného z U2°360 a "živé" publikum nepovažuji zrovna za klady.

<< předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30