zdepapepa

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 24 32
    • 8.10.2018  04:46
    Serenity (2005)

Vynikající trojepizoda/season finale/series finale. Právě i díky vědomí toho, že další díly nejsou je tu odmazán neduh ze seriálu, kterýmžto pro mě vždy byl "plot armor" ústřední posádky. Zároveň z loterie možných žánrů, kterých v původním Firefly bylo víc než dost, vyhrála klasická vesmírná sci-fárna, kterou mám tak rád, v seriálu byl občas prvek vesmíru odsunut na druhou kolej. Společně s tím se také nejedná o klasický typ dílu "a job and character development", nýbrž "a mission and backstories". Úmyslně podhodnocuji, protože velkou část kvality dělá právě oněch předchozích 14 epizod, kdy se člověk s postavami sžil, které ale pro sledování filmu nejsou viditelně povinné, což je hezky patrné u místních hodnocení.

• 8.10.2018  04:46
    Firefly (TV seriál) (2002)

Nemůžu si zároveň pomoci a musím srovnávat se seriálem Sense8, který potkal stejný osud. Byl zrušen a následně si komunita vymodlila filmový speciál (a následně i druhou řadu). V obou případech skončil seriál prakticky v zárodku, kde stále ještě rostl potenciál všeho a neobjevilo se žádné "škobrtnutí" v podobně špatného dílu, což je ale kromě kvality scénáristů dáno i tím, že těch dílů je skutečně málo, takže se žádná dějová linka výrazně neopakuje nebo si neprotiřečí s jinou. "You either die a hero, or live long enough to see yourself become the villain." Co se týče pokračování, tak film se mi líbil, komiksy už tolik ne. Duchovním pokračováním tak pro mě zůstává hlavně herní série Mass Effect, kde je také hlavní charismatický kapitán a jeho "ragtag bunch of misfits" cestující vesmírem a bojující s reapery/reavery. Stejně jako v případě Mass Effectu, i tady není nouze o skákání od žánru k žánru, chvíli se jede klasický western, chvíli heist movie, chvíli survival horror, chvíli román od Jane Austen, chvíli lékařské drama, chvíli válečné drama a přesto to všechno ladí dohromady! Castingově je Firefly obsazen na jedničku. Často mám s Nathanem Fillionem problém, že vypadá a hraje pořád tu samou postavu. V botách kapitána Malcolma Reynoldse (a zároveň i v těch postavy Captain Hammer z Dr. Horrible's Sing-a-long Blog, shodou okolností také z dílny Josse Whedona) mám však pocit, že se pro tu roli narodil. Z mínusů bych asi zmínil dlouhou (na poměry seriálu) sérii dílů, kde byl vesmír odsunut do pozadí, což ale nemění nic na tom, že byly i tak velmi "koukatelné" a pro celkový děj a vývoj postav důležité. Nic z tohoto vás ale nemusí zajímat, stačí se podívat na dodnes aktivní fanouškovskou základnu a je jasno, že Firefly si svůj kultovní status zaslouží.

• 14.9.2018  22:10
    The Dragon Prince (TV seriál) (2018)

(bez spoilerů) Duchovní pokračování Avatar: The Last Airbender s několika lidmi, kteří se na tom tehdy podíleli, zkrátka nemohlo dopadnout špatně. Kdo překousne animaci, ten se dočká hezkého mixu Game of Thrones, Avatar: The Last Airbender a RWBY zabaleného do snadno stravitelných (zatím pouze) devíti dílů. Hned jsem z toho dostal chuť zahrát si nějaké MMORPG nebo nějaký z dílů herní série Elder Scrolls. Není náhodou, že tvůrci pracují na tie-in hře. Škoda tedy pouze oné formy animace, která při mém sledování měla občas méně snímků za sekundu než některé stop-motion animované pořady. Osobně doufám v druhou sérii, ve větší rozpočet pro druhou sérii (jak pro animaci, tak pro počet dílů) a vysílací model jednou-za-týden, jelikož putování ústřední trojice/čtveřice/pětice uběhlo na můj vkus až moc rychle, celá první série se zvládla zhruba za dobu jednoho dílu Pána Prstenů ve speciální edici. Zase se také jedná o seriál, kde nemám postavu, kterou bych neměl rád, v čele s adorkable Claudií.

• 5.9.2018  20:40

(neviděno v kině, ale koupeno a dohráno na všech 7 "konců" na Steamu, jsem fanda podobných her, proto jsem celkem nadšený, že můžu konečně nějakou z nich zde hodnotit) Právě při hraní je jasně vidět, že celý tento projekt byl primárně koncipován jako film a až v druhé řadě jako hra. Důkazem budiž to, kdy jsem se při prvním hraní prakticky celou první polovinu hry snažil utéct nebo jít na policii, ale hra pokaždé řekla "Ne.", často s dost absurdními náhodami a idiocií hlavního hrdiny. Takovou jízdu po kolejích zkrátka nezažijete ani s Českými drahami. Tak jsem se pak rozhodl bavit se tím, že budu nejhorším zločincem všech dob a vše sabotovat. Stejně se mi ale podařilo vrátit misku rodině Tchoiů. Těžko propagovat projekt jako film, který by mohl skončit po první scéně, že ano? V tomhle vedou na jedničku například hry od Telltale Games - ano, často nabízí možnost hru skončit (většinou v Quick Time Eventech), při rozhodování ale nabízí rozhodnutí v tom smyslu, kdy se jedná o kosmetickou volbu, která dotváří charakter hlavního hrdiny (jako např. Mass Effect). Volby poctivě větví příběh a pokud se někdy jedná o "iluzi volby" (jako tomu je v případě LS), je v tom logický základ. Dalším dobrým příkladem her s možnostmi voleb je The Stanley Parable. Tam je větvení jednotlivých dějových linek občas až absurdně komplexní. Ne nadarmo tam mají konců hned devatenáct. Další herní neduhy, které jsem zaznamenal - absence dvou užitečných věcí pro tento typ her - možnosti uložit si hru a přeskočit scény/dialogy, které už člověk viděl. Minimálně jedna z těchto věcí by velmi ulehčila lovení dalších konců a jiných rozhodnutí. V současné podobě je člověk nucen prosedět všechny scény poctivě znovu a znovu v naději, že se dočká nové. Záchranou je tak hlavně to, že film obsahuje dost lokací, které se za jediné dohrání navštívit nedají. Technicky je to zmáknuté na jedničku - střih mezi scénami funguje naprosto plynule (když to srovnám třeba s Press X To Not Die) a je vidět, že kameraman ví, co dělá. Jelikož jsem ovládal rozhodnutí myší, nemohu si stěžovat jako ostatní lidé zde, že by moje volby nebyly registrovány, ať už kvůli tomu, že bych byl v menšině nebo že bych se nemohl připojit. Rozhodnutí mají často dost šibeniční časový limit, to však k tomuto napínavému žánru patří. Herecké výkony také nejsou vůbec špatné (podobně viz třeba Her Story), včetně ústředního hrdiny, napůl Theona Greyjoye, napůl černozrcadlového Kennyho z Shut Up and Dance. Režie se možná až moc tvrdě opřela do tématu voleb, pravděpodobností a procentuálních šancí, takže i když to všichni odehráli na výbornou, ve výsledku kromě herních mechanik, "lampshade hangingu" větami typu "Jaká byla pravděpodobnost, že se stane právě toto?" film nic zajímavého nenabízí. Osobnost postav nulová. A ano, kromě ulovení všech achievementů jsem na to ze zvědavosti kouknul i jako čistě na film, kdy jsem nevolil žádná rozhodnutí. Výsledkem bylo "Šílenství".

• 2.9.2018  17:43
    Prostřeno! (TV pořad) (2010)

Logický důsledek popularity různých pořadů o vaření Jamie Olivera/Gordona Ramseyho/Kluků v akci/atd. Po navštěvování domácností ve Výměně manželek, kde producenti často dávali společně dvě zcela protichůdné rodiny, byla toto vítaná změna. Z toho mála, co jsem viděl, bylo vždy na co koukat. Bylo také zajímavé po čase sledovat, jak se lidé sžili s konceptem pořadu a na řadu přišlo taktizování. S tím ale také přišlo uklidnění, co se týče výběru pokrmů, a tak se "menu" často opakuje. Závěrem bych chtěl jen sklonit poklonu všem, kdo se do pořadu přihlásili. Prezentovat svoje kulinářské umění před celým národem chce hodně odvahy a hrdosti na svoje vaření anebo naopak nedostatek rozumu a soudnosti.

• 2.9.2018  17:23
    The Great British Bake Off (TV pořad) (2010)

Zůstává mi rozum stát nad tím, jaké různé odpadové reality show se v ČR adaptují ze zahraničí a přitom tento skvost zůstává přehlížen. Aspoň by mělo Prostřeno nějakou konkurenci, která by nebyla čistou kopií. GBBO je svým způsobem rarita - suchý britský humor od soutěžících i od moderátorů, téměř nulová potřeba vnucovat divákům dojemné příběhy soutěžících, na výherce kromě pugétu květin a stojánku na dort (a "bragging rights") nečeká žádná finanční odměna a místo publika nebo ostatních soutěžících rozhoduje celou dobu porota. Jediným ze dvou mínusů tak může být fakt, že je konečné množství věcí, které se dají upéct, takže úkoly se po čase opakují. Neúprosné časové limity, odlišné zkušenosti, nervozita soutěžících a neurčitost úkolů tomu však vždy dává dostatek nepředvídatelnosti a dramatu. Druhým z mínusů je to, že z toho mám pokaždé chuť na něco k jídlu.

• 2.9.2018  17:22
    Making It (TV pořad) (2018)

Viděl jsem poprvé v krátkém sledu toto a The Great British Bake-Off a musím uznat, že opět Velká Británie vyhrává. Napsal bych proč, ale všechno už jsem to napsal na ČSFD stránce GBBO - "sob stories", vidina peněžní výhry, dále fakt, že úkoly jsou určeny pro kutilské všeuměly, přičemž každý ze soutěžících má vždy nějakou speciální schopnost a podle toho výtvory vypadají. Kromě toho vždy vše vypadá fajn DIY, domov bych si tím ale asi nevyzdobil. O moderátorech netřeba psát, ty mám rád už z jiných pořadů, porota byla také příjemná, stejně jako u GBBO se nebála občas prohodit i nějaký ten vtípek, i když hodnotit zrovna tyto osobní výtvory může být celkem subjektivní. Je zřejmé, že je to celé ještě v plenkách a věřím, že by si to mohlo vypěstovat stejnou tradici jako GBBO.

• 29.8.2018  21:47
    Happy Tree Friends (TV seriál) (2006)

Bohužel mě minulo období, které lidi občas zmiňují ve smyslu "byl jsem malý a myslel jsem si, že to je dětský pořad, ó jak jsem se mýlil/a". Já osobně se k HTF dostal v tom pravém věku, kdy člověk podobné věci vyhledává (což, ruku na srdce, mi zůstalo dodnes), nejvíce se ztotožňujíce s Nuttym. A tak jsem si to náramně užíval. Nyní jsem se na to zpětně podíval a skutečně to stále má svou kvalitu. Ale. Novější epizody jsou sice mnohem krásněji naanimované, z původního konceptu animovaného pořadu s brutálním twistem zbyl jen ten animovaný pořad, kde jsou zápletky čím dál tím komplikovanější a daleko větší pozornost dostává příběh před tím, proč sledujeme právě HTF a ne to, co zrovna běží na Déčku. (vím to, protože úplně stejná situace se stala u jednoho pořadu, který jsem pomáhal tvořit) Brutalita je v nových dílech řešena rychlou smrtí jako vytrženou z Mortal Kombat, kde se to podobnými "fatalitkami" jen hemží. Dříve postavy vydržely daleko více, řvaly v agónii a o to více právě ona brutalita vynikla.

• 29.8.2018  21:18
    CinemaSins (TV pořad) (2012)

Tvrdí, že dělají kritiku. Přitom úmyslně špatně chápou smysl filmařských rozhodnutí, hledají realitu za každou cenu, hříchy cinkají za téměř cokoliv (hlavně aby byla čísla veliká, videa dlouhá a často doporučovaná v YouTube algoritmech, k čertu s tím, že se někteří lidé (já) snaží lidi naučit, že tropy nejsou špatné a klišé jsou klišé protože prostě fungují a není proto třeba se jich bát, když jsou dobře provedená) a hnidopiši Jeremy a Chris vesele hrabou korunky. Tvrdí, že dělají humor. Jestli se skutečně jedná o humor, určitě to není můj styl humoru, ten mají a navždy budou mít "riffeři" z MST3K, Rifftrax, retsupurae a dalších počinů. Ne nadarmo se kolem celého projektu zdvihla vlna kritiky, která měla za následek i aktualizaci jejich Wikipedia stránky. Dodatek k prvnímu bodu: Příhodně však přeskakují mezi kategoriemi "děláme recenze a kritiku" a "nejsme kritici, jsme ******" jak se jim to zrovna hodí.

• 26.8.2018  21:14
    Život a doba soudce A. K. (TV seriál) (2014)

Soudkyně Barbara pro snoby a hipstery. Tak by se víceméně dal shrnout tento pořad, alespoň jak ho vnímám já. Komfortně odpočinkový mix dříve zmíněného, cynických monologů připomínajících House of Cards (někdy více kvalitních, někdy méně) a v neposlední řadě i Terapie, kterou si pan Švehlík opět prodělává jako pacient. Defilé známých herců a hereček, kde si každý přijde na své (z nichž mi nejslabší přišla paní terapeutka). Spory sympaticky lidské, žádné zločiny hodné amerických kriminálek, spíše sousedské tahanice. A teď přijde to pomyslné "ale" - život hlavního hrdiny (ať už to byla terapeutická sezení, volnočasové aktivity, spory v rodině (pan Bartoška stále hraje pana Bartošku a mě nechává chladným) nebo zápletka s výhružnými dopisy) mi však přišel jako ukázkový příklad tzv. "first world problems", problémů lidí z "prvního" světa. Prkotiny, ne nepodobné těm, které Adam Klos rozsuzuje. Věrnost skutečnému dění v soudních síní bohužel nemohu posoudit.

• 17.8.2018  19:26
    Disenchantment (TV seriál) (2018)

Více toho samého. Vždy budu stokrát vděčnější za něco, co se odváží vyjít ze zajetých kolejí. Příkladem za všechny budiž The Legend of Korra oproti Avatar: The Last Airbender. I přes všechny své nedostatky to stále bylo kvalitní dílo s rukopisem tvůrců, aniž by to bylo nějak do očí bijící. V tomhle případě se jedná spíš o srovnání The Legend of Korra - Voltron: Legendary Defender. Jiný setting, totožná kresba, totožné charaktery postav (zejména Fry, Bender a Leela). Více toho samého. Většina vtipů (které jsou natolik klasicky a učebnicově postaveny, že nevím, jestli se z pohledu člověka, který je zná, stále dá o slovu vtipy hovořit) v Disenchantmentu jede o několik beatů déle než by bylo zdrávo, takže už takhle nadstandardní délka (klasických 20 vs místních 28 minut) vypadá ještě delší. Nemyslím si, že bychom potřebovali DALŠÍ subverzivní parodii na fantasy a pohádky s rebelující princeznou a jejími nekorektními kamarády. Abych ale jen nehanil - obsahuje to pár zajímavých inovací. Což je ale úplně jedno, protože vzato se vším ostatním dohromady, je to pořád jen a jen více toho samého.

• 17.8.2018  19:25
    Futurama (TV seriál) (1999)

Sedím tady u počítače, kurzor ukazující, kde se bude psát, bliká a já pořádně nevím, co mám napsat. Když se řekne Futurama a já si dal za úkol vybavit si něco konkrétního a kromě několika dílů a několika postav nemám nic. Nejvíce si vybavuji fajn pocit při sledování, pár odkazů na sci-fi, které nezestárnou, několik dojemných dílů (v čele s Devil's Hands Are Idle Playthings) a zajímavé složení charakterů postav. Zároveň si ale vybavuji i velkou míru vaty, s odstupem času vyčpělých popkulturních odkazů, nastavovaných konců (z nichž je mi stejně nejbližší ten první, viz předchozí závorka) a vydávání filmů za plnohodnotnou sérii. Slabší čtyři hvězdy.

• 17.8.2018  19:25
    Simpsonovi (TV seriál) (1989)

Jak shrnout něco, co se rozprostírá přes téměř 30 let a více než 200 hodin? Opačný extrém oproti možnosti hodnotit krátkometrážní snímky a hudební videoklipy v řádu minut. Nota bene něco, co téměř celý civilizovaný svět zná. Nedá se hovořit o ničem výrazně průlomovém, kreslené rodinné sitcomy byly v prime time vysílání v USA populární již dvě dekády nazpět. Za všechny se hodí zmínit Flintstones nebo animovaná rodina Addamsových. Rozhodně se ale Simpsonovým nedá upřít popularizace tohoto žánru bez nějakých "gimmicks" (např. rodina, ale jsou to dinosauři/kačeři/je v minulosti/je v budoucnosti/atd.), v čemž pomyslnou pochodeň převzali dnes již rovněž giganti typu Family Guy, American Dad, King of the Hill nebo Bob's Burgers. Nemůžu hodnotit kultovnost ve světě, u nás pro to však vidím jeden úplně jednoduchý důvod - nic jiného nebylo. Nic jiného nebylo a tak se dokola opakovali Simpsonovi, až se je všichni po vzoru jistého "švédského syndromu" naučili mít rádi. Tedy - něco jiného bylo, ale vše se vysílalo mimo klasický prime time, čili kdo chtěl vidět něco animovaného, musel si buď přivstat, udělat si výlet do videopůjčovny nebo přemluvit rodinu pro zřízení satelitu/kabelové televize. S příchodem nových, často promakanějších animáků (a příhodně i s příchodem úpadku kvality Simpsonových) už byly na světě stanice přímo určené pro animované seriály, kam je programoví ředitelé rovnou posílali a dále tak mohl pokračovat monopol rodinky ze Springfieldu. K seriálu a jeho vypravěčským metodám těžko něco psát. Je to chameleon, který se ještě k tomu s věkem vyvíjí. Obsahuje příběhy, které byly opakované již mnohokrát předtím, mnohokrát přímo v seriálu a mnohokrát ještě budou. Příběhy, které si v nespočtu věcí protiřečí. Příběhy, ve kterých se to jen hemží lidskými problémy, ale i těmi fantastickými s mnohými cameos celebrit. Příběhy, které ale bohužel mnohdy člověk nalezne lépe podané jinde. A nemluvím jen o těch z pozdějších sérií.

• 19.7.2018  19:04

Stále si pamatuji ty teroristické útoky. Stále si také pamatuji to zmatení, kdy se online v krátké době za sebou objevil jak koncert z 11. listopadu, tak ze 7. prosince s téměř shodnými setlisty. Nedá se tedy neporovnávat, což je ještě víc možné s rozšířením záznamů online, ať už to jsou videa na YouTube, živé přenosy na Periscopu nebo třeba bootlegy na U2startu. Vždy je ale na co koukat a co poslouchat, protože U2 i po letech umí udělat pořádnou show (i když občas politicky dost tlačí na pilu). Např. 11.11. měl hezkou One s bláznivým fanouškem, který zřejmě chtěl objetí od Bona. 7.12. mělo zase pokus o typický I+E zpěv fanoušků v refrénu, ale příliš se to nepovedlo. V Amsterdamu 12.9. jim to šlo lépe. (částečně taky kvůli živému zvuku a ne soundboardu, kde v HBO Paříži režisér milerád utopil hlasy fanoušků) Snippety všude, kam se podívám, ale Shine Like Stars nikde. Čímž se dostávám k mé poslední pointě - volba písní na setlistu mě ani tehdy ničím nenadchla, ani poté ze záznamu. Stejně jako Naghavi, i já bych raději viděl záznam z Joshua Tree tour. Minimálně bych však doporučil každému, kdo se chce zblízka podívat na koncert U2, protože je vše v HD, hraje se v hale a ne na stadionu, takže kolikrát do záběru a následně hned pryč přitancuje nějaký bedňák. Musím také pochválit práci kameramana, kde díky halovému prostředí může kouzlit s volbou záběrů a designéra pódia, kde U2 opět potvrzují svůj slib z U2 360°, že každý divák pohodlně vidí jak na kapelu, tak na obrazovku. Přesto to ale není něco, k čemu bych se někdy vracel, jako třeba Slane Castle nebo "stará" Paříž.

• 15.7.2018  18:43
    Bobovy burgery (TV seriál) (2011)

"Nebudu si kupovat celé prase kvůli jedné klobáse." Praví se v jednom hoaxovém obrázku o prezidentce Taiwanu. Pro mě to zcela jasně vyjadřuje můj postoj k Bob's Burgers. Chápu, že je důležité mít variaci v postavách (a některé charakteristiky mám rád - např. lásku k písním a slovním hříčkám) a že i v burgerech je víc ingrediencí, které si samostatně jako celý chod dávají jen někteří lidé a většině by to nechutnalo. Pro mě je tou nejlepší "ingrediencí" Louise Belcher, která dle mého nemá konkurenci. Roztomilejšího kombinaci ďábelského génia a sarkastického sociopata, který má ale srdce ze zlata, nenajdete. Vím, že spin-off s ní by byl příšerný a že ostatní postavy jsou potřeba, aby jí nahrávaly na smeče. Přesto ale - abych kvůli tomu musel poslouchat miliontou Tininu tirádu o zadcích nebo divnost Phillipa Fronda mi za to nestojí. Věřím však, že až bude "seriálové sucho" nebo podzimní období premiér, dám tomu znovu šanci a s hodnocením bych mohl jít klidně i výše. Kvalitu to má dostatečnou, místy to evokuje klasické řady Simpsonových, místy ty novější.

• 14.7.2018  15:32
    Zero Punctuation (TV pořad) (2007)

Na mnoha věcech se s Benem "Yahtzee" Croshawem shodneme. Oba máme rádi herní série Silent Hill (z níž již spoustu dílů zrecenzoval v ZP) a Portal a máme rádi rýmy (Jim & Yahtzee's Rhymedown Spectacular, recenze na Wolfenstein). K tomu si připočtěme ještě originální zpracování s vysokou kadencí v rovnoměrném zastoupení kritiky i vtipů a nekompromisní názory a máme recept na kvalitní podívanou, zabalenou do lehce stravitelných cca 5 minut pro každý díl (hru). Těžko také někdo může namítat, že "Yahtzee" jen kritizuje. Má na svém účtě již několik počítačových her (např. Poacher, Hatfall, série Chzo Mythos) a dokonce i románů (Mogworld, Jam, Will Save the Galaxy for Food).

• 7.7.2018  21:02
    Ty, já a apokalypsa (TV seriál) (2015)

(žádné spoilery) Coby ateista musím u této televizní minisérie pochválit její zcela upřímný vztah k náboženským reáliím, což se v dnešní době už tak často nevidí. Měl jsem však tušit, že to neskončí jen u toho, že se příběh malinko zvrhne stejně jako tomu bylo v dnes již starší počítačové hře Fahrenheit: Indigo Prophecy, která také začínala "při zemi", ale už tak nekončila. Zpátky však k YMatA - omluvou zůstává fakt, že vše bylo pečlivě dopředu naplánováno a vše bylo symbolicky propojeno od první minuty až po tu závěrečnou. Sympatický mix dramatu, bláznivého amerického a suchého britského humoru s neotřelou zápletkou (většina médií se soustředí na post-apo, tady máme pre-apo), kvalitním hereckým obsazením a duálním smutným koncem (apokalypsa + 2. řada v nedohlednu). P.S. S počtem rozhodnutí, které scénáristi na hlavní postavy navalili, by z toho byl docela zajímavý přírůstek do rodiny her od studia Telltale Games.

• 26.6.2018  22:21

Jedno se této sérii musí nechat, a tím je konstantní motivace hlavního hrdiny a celkové téma ochrany přírody a (fiktivních) zvířat. Těžko už mohu Hiccupovi přezdívat Teacup, když povyrostl, o něco málo dospěl, přesto je ale vidět, že scénáristi z něj jinou postavu neudělali. Tak jako v jedničce bojoval s lidmi, co draky považují za škůdce a likvidují a nakonec si je ochočili. Zde máme klasickou odvrácenou stranu zrcadla v podobě malinko jiného způsobu ochočení. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby ve trojce bojoval s nějakou dračí zoo o jejich svobodu. Těžko však na filmu hledat něco výjimečného. Dramatické momenty tam byly, ale nedokázalo mě to chytit natolik jako předchozí díl - neustále mě z děje vytrhoval (pouze) Kit Harington (což je trochu zvláštní, protože jsem posléze zjistil jak mnoho známých herců se tam objevilo), ústřední záporák by se hodil spíš do nedělně-dopoledního programu na "Déčku" než do celovečerního filmu a "alfy" mi přišly méně masivní než Red Death z jedničky. Přesto ale bylo pořád na co koukat, zejména Valka v masce při jízdě na drakovi bez sedla byla skutečně stylová. A dokonce jsme se i obešli bez standardního konfliktu typu A:"Now we are together so we can live together again." B:"No, this is my life now." ! Všechen ostatní text z mého textu k jedničce víceméně stále platí, zejména to o nadbytku ostatních adolescentů a s tím spojené romantické subploty.

• 24.6.2018  17:10
    Branky, body, kokoti (TV pořad) (2018)

Zprávy, Šťastné pondělí, Kanál Maryško, Zpravodajství Cynické svině, Hroty Týdne a nyní Branky, body, kokoti. Jestli se vám zdá, že je to trochu "na jedno brdo", tak - a) máte pravdu a za b) nejsme zas tak pozadu od např. USA. Tak to bychom měli povinný odkaz na Full Frontal with Samantha Bee a teď už k samotnému BBK. Stejně jako FFwSB je to neústupné a jednorozměrné, což ale, alespoň pro mě, neznamená nic špatného. Na druhou stranu to ale ani není žádná výhra, když se to někdy hemží polopravdami a "straw many". Uvítal bych proto i podobný pořad z druhé strany barikády. Pouští se to i do podobných témat jako FFwSB. Navrch však Branky, Body a Kokoti mají díky tomu, že to je celé nesporně více české, s o několik tříd vyšší kadencí (až jsem si vzpomněl na Zero Punctuation) a energií hlavně díky ústřední sympatické Tereze Dočkalové, což je krásně vidět i v rozhovoru na DVTV, s širokým rozhledem témat (zde by stálo za to zmínit ústřední scénáristickou pětici Zemen, Wallerová, Sládečková, Grosmanová, Balažovič) a díky neomezení televizními cenzory autenticky sprosté, což ale člověk vidí už tehdy, když si přečte název. Jen tak dál.

• 24.6.2018  16:08
    Kadeřnictví (TV seriál) (2018)

Není žádným tajemstvím, že jsem viděl a oblíbil si dost seriálů, kde se to jen hemží hlavními ženskými hrdinkami - Sex ve městě, Gilmorova Děvčata nebo třeba Čarodějky a nejnověji Lizzie Bennet Diaries. Nic z toho není ale work-com. Ale například Parks and Recreation je, shodou okolností taky s kvalitním ženským castem. Ovšem kde Parks and Recreation exceluje (byť hlavně od druhé a zejména třetí série dál), tam Kadeřnictví stále strádá a kdyby se dočkalo pokračování, rád bych tuto změnu viděl. Jedná se hlavně o zapracování zákazníků do aktuálně probíraného tématu (což jsem zaznamenal snad jen jednou). Právě díky opakovaným scénám s různými doslova "charaktery" nabylo v mých očích Pawnee z P&R dojmu skutečného města a i zde bychom mohli mít televizně-realistické kadeřnictví s víc než jen jednou (viditelně a slyšitelně) pravidelnou zákaznicí. Místo toho teď by ústřední cast mohl stříhat třeba psy a vyšlo by to úplně nastejno. Postavy věrně napsané jsou, denně s takovou Marikou, Radkou nebo třeba Anetou přijdu do styku. Ale klidně by postavám mohlo být dáno víc rozměrů, zájmů, osobnosti. Ale to už jsem zpátky u srovnávání s Parks & Recreation. Což se Kadeřnictví bohužel být nesnaží. To jde vyšlapanou cestičkou klasických českých seriálů, kde se sice tváří, že bude výživný vývar humoru, životních lekcí a emotivních momentů, místo toho tu ale máme klasickou dramedy vztahovou polévku z pytlíku.

• 13.6.2018  22:18
    CHVRCHES - Empty Threat (hudební videoklip) (2015)

Kdo mě zná, tak ví, že černé oblečení nosím často a nosím rád už delší dobu (částečně i ostatní aspekty goth kultury). Proto nemůžu jinak než vysoko hodnotit tuto upbeat písničku, která přesně patří do autorádia, kdy se s partou kamarádů jede o letním dni z/do aquaparku. Nejsou tu ale lidé s plakátů a obálek časopisů, nýbrž pubertální gothíci. Obrazově to nejsou žně, klasický vintage filtr a pro našince lehce exotická Florida, vše ostatní je ale stejné jako u nás. Dá se tak vypíchnout pouze poetický závěr, kdy Lauren zapadne do peřin/peřejí a s šibalským úsměvem na rtech jde spát.

• 9.6.2018  19:43
    Poslední chlap na Zemi (TV seriál) (2015)

1. série (s výjimkou prvního dvojdílu) LMOE = 1. série Parks & Recreation = kdo vydrží, bude odměněn. Já vydržel zhruba polovinu 1. série. Jaké bylo pak mé překvapení, když jsem skočil do druhé a hned od první scény v mých očích seriál poskočil kvalitně o několik "místních hvězdiček" nahoru. Stalo se z toho vše, co jsem si přál, aby bylo The Walking Dead. A přestože se vždy občas "cringefest", jímž byla 1. série, vrátil (jmenovitě za mě zmiňuji - Tandyho "písničky"), bylo ho tam s každým novým dílem čím dál tím méně. Naopak s postupem času narůstal počet emotivních momentů spolu s těmi pro mě skutečně komickými (byť často absurdními a/nebo morbidními). Korunu tomu pak dodala realističnost některých situací, sympatický cast v čele s jedním z ukázkových příkladů dobře udělaného character developmentu Philipem Tandy Millerem a skutečně využitý potenciál konceptu.

• 14.5.2018  20:37
    The Daily Show (TV pořad) (1996)

Dnes už je to spíš taková vzpomínka. Vzpomínka na časy, kdy televizní politice nevládla žádná ze (bohužel v USA jen dvou) stran, nýbrž ostrůvek selského rozumu v moři *********. A kdy se v každém druhém vtipu neobjevoval Donald Trump. To byly časy. Nejdřív ostrovtip Jona Stewarta a pak několikavrstvá satira Stephena Colberta. Nejenže se pouštěli do politiků a veřejných činitelů obecně, ale i do novinářů a vlastně celkově čekoholiv, co odporuje normálnímu lidskému chápání. Trevor Noah umí taky pobavit i donutit člověka se zamyslet, přesto ono geniální spojení skvěle napsaných vtipů, bezchybného (no, dobře, jak kdy) podání a doplňujících vtipů v obrazovém doprovodu Jona Stewarta a jeho korespondentů je nepřekonatelné. Ono už tehdy člověk snadno zapomněl, že kdy Daily Show měla moderátora před Jonem Stewartem, ale měla. Velká škoda, že díly s Jonem Stewartem se hůře shánějí, která zároveň úplně velká není, jelikož se zpravidla ztratí s odstupem času dobový kontext. Úderný, ale přesto vždy s pokorou, i při rozloučení: "Rather than saying goodbye or goodnight, I'm going to get a drink. I'm sure I'll see you guys before I leave."

• 14.5.2018  06:43
    Za zdí zahrady (TV seriál) (2014)

Ne všechno, co vypadá jako staré dobré animáky, je staré. Nebo dobré. Někdy je to prostě jen v pořádku. Celé je to ale však o dost lepší než pilotní short s názvem Tome of the Unknown. Krásně nostalgické ohlédnutí za hromadou starých kreslených pořadů, které do mě vtloukly lásku k vážnější hudbě (a i ostatním žánrům). Celé to má takový kouzelný, klasickopohádkový nádech. Do toho časté písně. Něco na tom bude. Adventure Time je toho plný. Steven Universe je toho plný. Gravity Falls je toho plné. Zároveň doporučuji pro fanoušky Corpse Bride a naopak pro fanoušky OtGW doporučuji CB, byť zas tak se ty dva kruhy v imaginárním Vennově diagramu nepřekrývají. And that's a rock fact/A to vím skálopevně. 3,5*

• 6.5.2018  20:23

Není žádné tajemství, že nejsem velký fanda formátu chibi. Pořady co jsem v tomto formátu viděl, bych mohl spočítat na prstech jedné ruky a ještě by mi nějaké přebývaly. A toto není žádná výjimka. Nevidět původní seriál, určitě bych se na to nepodíval a i když jsem ho viděl, toto není nic stejně kvalitní, co bych chtěl vidět znovu a konstantně doporučovat lidem. Vzato kolem a kolem je to sympatická trojice čtyřminutových kraťasů, které by s trochou trpělivosti a umu zvládl udělat kdokoliv a na YouTube se podobných videí od fanoušků válí určitě mnoho. Co tedy nabízí tyto bonusy z oficiálních DVD oproti těm volně dostupným? Původní hlasy, reakce na párování postav fanoušky a.k.a. shipping a některé hodně dobře promyšlené odkazy na původní seriál.

• 2.5.2018  20:15

Před tímto "filmem" (jestli se tak sled několika epizodických 'origin stories' dá nazvat) jsem měl nulovou zkušenost s One Piece. Každá epizoda lepší než ta předchozí. Jednoho dne se určitě na tu 62. epizodu podívám (Jak mi bylo řečeno. Je to následná epizoda.), ale počet těch několik stovek dalších epizod mě stále děsí. Příběhy Luffyho i Zora byly takové klasické origin stories jak co do charakteru postav, tak co do jejich minulosti. Což ale neznamená nic špatného, občas se člověk rád podívá na klasiku. Usopp je první z těch méně obvyklých postav, ale jako long-range se rozhodně do posádky hodí. Holt někdo musí být silou na nejnižší úrovni. Nečekaný pick, co se týče povolání, byl rozhodně Sanji. Většinou to v podobných pořadech obstarává jedna z primárně bojových postav, ale o to tu máme sympatičtější příběh plný zajímavého důvodu k plutí po moři i používání bojové techniky. Nami, víceméně Haley Starshine z Hůlkového řádu, měla v určitém směru nejvíce frustrující epizodu. Jsem rád, že to není love interest, a že i ona má svoji vlastní agendu, proč plout po moři. Sympatické bylo i zakončení, kdy ústřední scéna s chodidly na sudu byla zopakována ještě jednou.

• 29.4.2018  21:58
    Bright (2017)

Bright aneb zpěvačka Aurora, Will Smith a Vladimír Franz a jejich dobrodružství. Ne, ve vší vážnosti - dobře udělaný love letter všem těm buddy cop duo filmům s příchutí World of Warcraft a Lord of the Rings. Jestli něco tenhle film umí fakt dobře, je udělat svět a nesnažit se divákovi na každém kroku vysvětlit co a jak a proč. Vzniká tak velký prostor pro dohady (to je nejspíš špatné slovo, spíš teoretizování) ohledně motivů postav, počtu ras, funkčnosti magie a historie tohohle AUčka. Když tak pominu občas zbytečně nekompromisní pochmurnost a trochu na hlavu postavenou bajku o rasismu, jde o skvěle natočený film u kterého by mi vůbec nevadilo pokračování nebo další vhled do světa s jinými hrdiny.

• 28.4.2018  12:23
    Armageddon (1998)

Učebnicový Michael Bay. Velkofilm s důrazem na obě části toho slova. Hvězdný cast by v dnešní době SJWs rozcupovali za to, jak skoro vůbec není diverzní. Ale to už je klasická Hollywoodská Amerika v kostce. I včetně toho, že USA jde zachraňovat svět (přestože vesmírný program mají i jinde) zase a znovu. Ani není mnoho prostoru pro reakce ostatních zemí. To by byl asi zajímavý druhý film - děj Armageddonu z pohledu nějaké jiné kultury a tak.

• 28.4.2018  12:16

Neurazí, nenadchne, pohladí na duši. Prostě klasická česká pohádka. Jedny z nejlepších kostýmních výprav a hlášek. Písničky existují ikoničtější, ale dle první věty - i po letech je člověk rád poslechne. Jestli by nějaká pohádka měla reprezentovat naši zemi, klidně by to mohla být tato. Nejenže ukazuje českou náturu ve všech jejích barvách, ukazuje i českou zemi ve všech barvách, od obyčejných statků, přes hrady až po "peklo".

• 28.4.2018  12:09

Krajní Meze light. Akta X velmi velmi light. Ale byla to zábava sledovat. Mezi hromadou seriálů, kde se řeší vztahy na jedné straně, mezi hromadou seriálů, kde se řeší mlácení záporáků na druhé straně a mezi hromadou seriálů, kde se řeší vtipné situace na třetí straně, toto byla živá voda pro nás, fanoušky neznáma, tajemna a mrazivého pocitu zvaného napětí a strach. (i když s přibývajícími léty už to samozřejmě není jako dříve, už jsme odolní a něco vydržíme)

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 24 32