zdepapepa

okres Hradec Králové

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33
    • 14.12.2018  21:26

Je fajn, že se dá předstírat, že je to jen fanfic. Ve skutečnosti se jedná o pošpinění dědictví rukou syna pokračováním, které pořádně ani nikdo nechtěl, o čemž svědčí několik neúspěšných crowdfundingových kampaní. Formát filmu by ještě dával smysl, ale vize seriálu (zejména po dokoukání MfE:H) byla až absurdně ambiciózní. Ten by mi až tak nevadil, ale mám s tím problém jako mám průběžně se sérií Avatar od Nickelodeonu - slibný začátek (ATLA, MfE), který nabízí možnost prozkoumat tisíce let civilizace, po kterém následuje pokračování (TLOK a celkově pouze focus na Yang-Chen, Kuruka, Kyoshi a Rokua, MfE:H), které nudně přímo navazuje na předchozí část a přitom se jedná o úplně jiný žánr a uměle vyvolává drama v podobě nebezpečí konce/"nové éry"/restartu. Na druhou stranu se jedná o docela logické vyústění chování z prvního filmu - John má, co chtěl, v dnešní přetechnizované době je potřeba zametat stopy opravdu důkladně. Kromě této věci film nic nového nenabízí, ani obměna a omlazení nepomohlo přinést nové myšlenky. Naopak - s úbytkem zastoupení různých vědních disciplín se možná argumentace smrskává na nutné minimum. A aby toho nebylo málo, tak místo otázek na zamyšlení je stopáž naplněna odpověďmi, resp. jejich vyobrazením, na otázky z prvního filmu. Ovšem ne na všechno je potřeba znát odpověď. Své o tom ví každý kouzelník, který chová v tajnosti magické triky.

• 14.12.2018  21:25
    Pozemšťan (2007)

Teprve po zhlédnutí pokračování jsem plně docenil toto komorní a přesto úderné dílo. Není náhodou, že z toho vznikla adaptace na divadelních prknech. Pohrávání si s myšlenkou nesmrtelnosti má film zmáknuté na jedničku, pestrý výběr vědních disciplín dává možnost prozkoumat danou "hypotetickou" problematiku opravdu ze všech úhlů. Osobně jsem byl překvapen, jak rychle těch 87 minut uteklo. Možná jsem ale jen typ člověka, který všechno nabízené ve filmu má rád - "bottle episode" koncept, styl vyprávění "o ničem", hlubokomyslné debatování nad otázkami života a smrti a v neposlední řadě i magický realismus, ať už skutečný nebo ne. Závěr mě příliš neoslnil. Alespoň ne tolik jako závěr o dekádu staršího Kontaktu s Jodie Foster, na který jsem si díky MfE vzpomněl. Hodně kvalitní tři hvězdy.

• 13.12.2018  19:33

Už už jsem se těšil, že bychom mohli mít pro změnu ústřední duo protagonistů žena-muž, kteří spolu neskončí (ať už díky zneužívání ve vězení, jak tomu bylo ve skutečnosti, nebo díky mému aromanticko-asexuálnímu headcanonu), ale nestalo se tak bohužel. I tak to ale dávalo dlouhou dobu filmu originální nádech a dynamiku vztahu ústřední dvojice. Bohatě bych si vystačil jen s Bonnie a Clydem, prakticky ani jedno rozšíření gangu, ač nejspíš věrné skutečnosti, mě nijak nenadchlo. A jak rychle byli tzv. "on board" s celým zločineckým plánem! Ale to se týká i Bonnie - vše se děje podezřele rychle, neuběhne ani deset minut a už se loupí, gang lupičů se mezitím rozšiřuje téměř s každou loupežnickou zastávkou. Byl bych schopný vydržet sledovat to jako seriál, krásně by to ospravedlnilo epizodické střihy. Technicky je však film zmáknut na jedničku - krásná hudba a zejména dobové kostýmy a zbraně a auta dávají vzpomenout na časy hraní Mafia: The City of Lost Heaven. A stejně jako ve hře, i tady se mi líbilo, že se režisér nebál ukázat bolestivou a krvavou část zločinu.

• 24.11.2018  22:20
    Ruby Sparks (2012)

Úplně si dokážu představit, že před lety bych tenhle film miloval a stejně tak Zoe Kazan. Dnes už jsem ale starší a trochu moudřejší a dovedu růžové brýle (alespoň částečně) sundat z obličeje. Sympatický mix Kristen Schaal-Zooey Deschanel-Judy Greer Zoe Kazan si napsala a odehrála se svým skutečným manželem oddechovou dekonstrukci různých klišé z romantických filmů, ale zároveň jich dost stále ve filmu následovala (*ehm* 500 Days of Summer, zejména v epilogu). Jako fantasy koncept to bylo ale dechberoucí, zejména v chování postav, stále gradující a vrcholící jednou určitou scénou. Ti, kdo viděli, vědí. Ti, kdo neviděli, těm vzkážu jen to, že bych si to dovedl představit jako epizodu Black Mirror. Kamarádit se s hlavním hrdinou bych rozhodně nechtěl (až jsem se občas jeho chování dost divil), ale cit pro volbu slov měl dobrou, moc hezky se jeho dílo poslouchalo/četlo.

• 24.11.2018  22:20
    Král Lear (TV film) (2018)

Víceméně jediné, co na téhle inscenaci mohu skutečně pochválit, je přenos příběhu do přítomnosti, jelikož i tak film funguje, i se všemi Learovými vojáky. Co však nemůžu pochválit je příšerný Edgar, u něhož jsem se musel skutečně přemáhat, abych mu to jeho bláznovství věřil. Všechny ostatní herecké výkony jsou rovny hvězdnému obsazení, kde se setkáme s nejednou známou tváří. A ač zpracování moderní jak settingem, tak technikou natáčení, občas jsem měl pocit, že spíše sleduji černobílý film. Coby reklama od spolurežiséra tetralogie The Hollow Crown to nebylo moc účinné.

• 24.11.2018  22:19
    Star proti silám zla (TV seriál) (2015)

Za poslední dobu mám za sebou až podezřele mnoho kreslených seriálů, které se nějakým způsobem braly hodně vážně (co mě teď napadá, tak to byli Bojack Horseman, Archer, Bob's Burgers, Over the Garden Wall, Rick and Morty, Avatar: The Last Airbender, The Legend of Korra, The Dragon Prince, Disenchantment, One-Punch Man, DuckTales a určitě by se našly i jiné). O to víc jsem tak dokázal ocenit tuhletu "blbinu" a "taškařici", která mě zejména v první sérii, ale i v těch dalších, bavila a která mě vrátila zpět do mladých let. S postupem času ale dospěla Hvězduše i seriál, což byla vítaná změna, že se neopakovaly příběhové linky a ani nestagnovalo prostředí. Je to vlastně převlečené harem anime s jasnou, ale o to komičtější, inspirací v seriálech jako je Sailor Moon nebo Dragonball Z. A se srovnáváním s jinými seriály nekončíme - milostné trojúhelníky jsou tam ještě šílenější než měli Ross a Rachel, shipping wars bez přehnání srovnatelné s Avatar: The Last Airbender, pro diváky seriálu The Middle - Eden "Sue Sue Heck" Sher se pro roli Star evidentně narodila. Zde však musím udělat odbočku na český dabing, který, ač ve většině hlasů není špatný, u Hvězduše vůbec nefunguje aneb jak zabít výjimečnost postavy volbou dabérky, která dabuje milion dalších věcí. A ano, jsem si vědom toho, že jsem to samé psal u Avatar: The Last Airbender. Nejvtipnější na tom je, že i tam dabovala jednu z hlavních postav. Jediné štěstí, že seriál neobsahuje příliš mnoho slovních hříček, takže překladově to není tragédie, ani v případě naprosto fenomenálních písní. Celkově audiovizuální prezentace i přes změnu studia je na vysoké úrovni. Zůstává občas až rozum stát, kolik výrazů jsou animátoři na Hvězdušině tváři schopni vyprodukovat. Ne nadarmo musí mít SvtFoE Discord několik dalších serverů čítajících dohromady zhruba tisícovku emojis.

• 11.11.2018  22:12

Snažil jsem se ten film mít rád. Opravdu. Dokonce i v lecčem připomíná jiné mé oblíbené filmy. Dokonce i Keanu Reevese mám rád. Čeho jsem se ale dočkal byla průměrná romantika s malinko nesourodou logikou a s hromadou porcí "zdržovacích" scén, kdy od ústřední zápletky a hlavních hrdinů byl člověk každých pár chvil vytržen, protože, jak pravil název jednoho dílu Ztracených, "Každý správný kovboj má problémy s tátou". Jak oddychovka na odpoledne to funguje ale hezky, z celého filmu skutečně dýchá podzim/zima, režisér divákovi ani hrdinům netají ústřední zápletku, jejich komunikace nikdy netrpí nerealističností. Hudebně je to čistý průměr, osobitost tak zajišťuje kromě ústřední zápletky hlavně netradiční dům (u jezera). Jednoho dne bych se rád podíval i na předlohu. Třeba tam ze získané zvláštní schopnosti hlavní postavy něco vytěží, tady stěží získali známost. Kdyby byl Biff Tannen skutečný, obracel by se v hrobě i se svým sportovním almanachem.

• 11.11.2018  22:12
    Nanacu no taizai (TV seriál) (2014)

Typický run-of-the-mill šónen úplně se vším všudy, co k tomu patří. Postavy jsou skutečně charakterizované, s žádnou z nich jsem se ale nedokázal sžít. Takový megamix anime, co jsem viděl - fantasy dobrodružství, bitvy a určitá variace na "power levels", fanservice, který místy přebírá otěže, kam se seriál ubírá a adorable/kawaii maskoti, aby se hezky rychle prodával merch. Být o něco mladší, určitě bych šel o dost výše s hodnocením, takto, zmlsán jinou tvorbou, musím hodnotit dost nízko. Věřím však, že svoje diváctvo si to najde a těm bude srdečně ukradené, co si o jejich oblíbeném anime myslím já.

• 11.11.2018  22:11

Vždy, když vidím nějaký typ filmu/seriálu, kde je vyobrazen jeden pracovní den, divím se, jak to do té doby fungovalo. Většinou se totiž jedná o vybublání různých pocitů na povrch, klasická freytagovská katastrofa a následná katarze. A není se ani čemu divit, proč obyčejnému divákovi servírovat obyčejný den, když můžeme mít akční porci zábavy přitaženou za vlasy? Ale co lidi jako já? Někteří z nás mají rádi klid, konverzace a humor z reálných pracovních situací (za všechny zmiňuji seriálové příklady Parks and Recreation nebo Superstore). I tady se jich pár vyskytne, většinou se ale příběh točí kolem pubertálních záležitostí, že se skutečně nedivím, že jako podnik pomalu krachují. Nakupovat tam, tak si asi stěžuji, že tam mají dost jednorozměrný vkus hraných písní (hezká vzpomínka na Ozzáka) a k celebritám se chovají tak, jak se chovají. Jako pohlednice z 90. let, ať už co do hudebních stylů, módních stylů nebo začínajích herců a hereček, to ale slouží dobře.

• 11.11.2018  22:11
    In Your Eyes (2014)

Všechny zmínky o Sense8 jsou zde svým způsobem komické, když tenhle film vyšel rok před první epizodou Sense8. Je to něco jako kdyby Sense8 místo hyperprogresivního seriálu byla klasická "hallmarkovská" romance, kde se děj omezuje na milostný trojúhelník "Wolfgang-Kala-Rajan" a na nic jiného. Všechno ostatní zůstává - kriminálník krimináluje, zhruba desetinásobně je tu rozšířený typ scény, kdy se Will "líbal" na dálku a Wolfgang "kouloval", i orgií se tu člověk dočká, scéna z dětství byl prima doplněk. Ale hlavně tu na člověka čekají příjemné emoce a sympatičtí hlavní hrdinové, jejichž neokoukaným tvářím jsem tu romanci zkrátka a jednoduše věřil. Kaňkou na kráse tak zůstává předčasně utnutý konec. Ovšem ruku na srdce, kdyby nebyl utnutý, asi by to byl trochu jiný filmový žánr, ono už takto to občas skákalo, jen ne z pohádky do pohádky ale z žánru do žánru. Nebýt občas až příliš okaté hry s motivy (zejména barevného teplo/chlad) a klasicky klišoidní záporáckou třetí stranu trojúhelníku a již zmíněného konce, tak by se to Jossu Whedonovi povedlo na jedničku. Vzkaz kritikům: Taky se divím, že telefon nepoužívali pořád, ale jsem rád, že alespoň jednou tam použit byl.

• 11.11.2018  22:05
    Cizinka (TV seriál) (2014)

Credit where credit is due. Z toho mála co jsem viděl to bylo moc hezky uděláno. Není to sice můj šálek kávy, ale kdybych se na to musel dívat s drahou polovičkou, díval bych se i celkem rád. Hlavně s představením dalších záhad kolem cestování v čase. Takhle jsou to jen sympatické tři hvězdy. Bohužel mě ale eye-candy muži nikterak nepřitahují a veškeré interiéry a exteriéry bych si spíš raději prochodil vlastníma očima než se dívat zprostředkovaně pomocí monitoru, takže nemohu hodnotit výše. Na hudbu Beara McCrearyho jsem zvyklý (a mám ji rád) už z The Walking Dead, takže tam také není co vytknout. Milovníci (a zejména milovnice) červené knihovny nechť si přičtou k mému hodnocení libovolný počet hvězd, rozhodně to není trefa vedle.

• 11.11.2018  22:03
    Chilling Adventures of Sabrina (TV seriál) (2018)

Společně s tímto, Scottem Pilgrimem a Walking Dead je to jasný důkaz toho, že komiksové adaptace zřejmě rád mám, jen mě nezajímají superhrdinové. Na první pohled moc krásně udělaná adaptace, kde se z tradičně karikaturně ztvárněných satanistů stávájí fully fleshed-out lidé se sny a problémy. Vizuály zmáknuty na jedničku, jak už jsem u seriálů z produkce Netflixu zvyklý, dokonce odstranili i klasický neduh v podobě toho, že ze seriálů se stávají dlouhé filmy. Zde je sice seasonal story arc přítomný, ale epizody jsou skutečně epizodní a určitou narativní strukturu dodržují. Klasickou televizní Sabrinu mám nakoukanou, byť už jsem stihl většinu zapomenout, ale casting oproti staré verzi je skvělý, i včetně Richarda Coyla, kterého jsem dosud znal z role úplně opačného typu postavy Jeffa Murdocka z Párování. Sabrina obsazená i zahraná na jedničku se všemi pubertálními negativními stránkami a (ne)zdravou dávkou sebevědomí a la "Why must you always insist that the universe grant you special privileges?" (zmínil bych i jednu vynikající scénu z 10. epizody, ale to by byl velký spoiler). Na jednu stranu mi chybí ta nebojácná a kouzlící Sabrina z pilotu, na druhou stranu tropa "zlomit hororem člověka, který je nebojácný a plný sebevědomí" je jedna z mých oblíbených, takže to mě až tak netrápí. Dokonce mě ani netrápilo "girl power" poselství. Co mě však trápilo a trápit bude pořád je nekončící infodump od postav postavám, které by dané informace měly dávno znát. A není to proto, že by to tvůrci nevěděli, o čemž svědčí jasný lampshade hanging v podobě věty: "Thank you for stating the obvious, Hilda."

• 3.11.2018  23:13
    Atypical (TV seriál) (2017)

Jasně, není to žádný trhák, postavy jsou postavy, nikoliv lidé ve třech a více rozměrech. Přesto to ale ve mně zanechalo příjemný feel-good dojem. I postava Elsy, často lidmi nenáviděná. Nad všechny ostatní fakty je třeba zmínit, že scénáristé a režiséři ohlasy čtou, čehož je krásným výsledkem zlepšení v druhé sérii v množství dalších lidí na autistickém spektru, takže to Sam nemusí všechno "táhnout sám", jak si lidé stěžovali po první sérii. Zase jednou je vidět, že v Americe mají žánr "dramedy" zmáknutý o dost lépe než u nás. A že jsme od Raymonda Babbita a Sheldona Coopera pokročili zase o kus dál (rozhodně by bylo vhodné zmínit mezikrůček v podobě Abeda Nadira). Jsem velmi rád, že jsem vydržel pilotní díl, kde se to jen hemžilo tzv. "cringe" momenty, které naštěstí později byly odsunuty do ústraní. 3,5*

• 29.10.2018  22:13
    Pán času (TV seriál) (2005)

Silly and/but sweet. Tak bych mohl shrnout každý díl, který jsem viděl. Utvrdila mě v tom kromě novodobých dílů i vidění těch ze staré éry, u kterých je ta 'silliness' více zřejmá. Což neznamená, že by to bylo špatné, suspension of disbelief je mocný nástroj. Pomáhá tomu i druhé přídavné jméno z věty na začátku textu, protože co epizoda, to nějaké poselství nebo emočně vypjatý závěr - u lidí vede díl Vincent and the Doctor, já preferuji závěr The Doctor Dances. I přes všechnu tu kýčovitost a 'silliness', just that once, everybody lived. Jinak je to klasická cestovatelská vesmírná sci-fárna, tolik oblíbená pro svou žánrovou různorodost a nevyčerpatelnou zásobu námětů, i když (pochopitelně) podezřele mnoho jich končí v Británii. Všichni hlavní herci a herečky mají něco do sebe, ale z doktorů a companionů je u mě jasný top Matt Smith a duo Karen Gillan a Arthur Darvill.

• 29.10.2018  22:12
    Penn a Teller: Oblafni mě! (TV seriál) (2010)

Soutěž nesoutěž, kde je sice propagováno "vítěz dostane trofej a možnost představení v Las Vegas", ale o to vůbec nejde, přátelé. Zde se především oslavuje kouzelnické řemeslo, kde i při obyčejných tricích dokáže titulní dvojice vypíchnout kvality kouzelníků a kouzelnic. Nejenom to. Stihnou rozdat komplimenty a k tomu navrch kódovými frázemi naznačit soutěžícím, že přišli na způsob, jakým byl jejich trik proveden. A tím to nekončí. Karetní triky, triky s mincemi, iluzionisté, mentalisté. Penna s Tellerem nic nezaskočí. Ale to pořád není všechno. Vždy po čtyřech soutěžících se na pódium postaví Penn s Tellerem a ukážou, proč právě oni si zaslouží vlastní pořad a místo v porotě. Medailonky soutěžících přeskakuji, kvůli nim na P&T:FU nekoukám. Poslední pochvala patří střižně pořadu, jelikož vždy nabízí věrný pohled na to, co se zrovna děje a s výjimkou některých úhlů kamery nepomáhá kouzelníkům zbytečnými střihy, ať už na stejné místo nebo na reakce diváků, jak tomu bývá pravidlem v různých jiných talentových soutěžích.

• 29.10.2018  22:12
    Kung Fury (2015)

Kromě pár memů, soundtracku a vizuálů věrných době a několika komicky absurdních scén není o co stát. Jedna věc je udělat 'homage', jedna věc je udělat parodii a jedna věc je udělat miš-maš, který člověku připomene, proč jsme se posunuli tam, kde jsme teď a zanechali některé tropy a figury v minulosti. Takovým plusem neplusem tak zůstává, že se tvůrci nesnažili film natáhnout na celovečerní stopáž, ať už vlastním rozhodnutím nebo tím, že jim peníze z Kickstarteru nedovolily víc.

• 29.10.2018  22:11
    Big Fat Quiz of the Year, The (TV pořad) (2004)

Každý rok se těším, co se dozvím nového, co jsem za 365 dní zapomněl a jak dobře se pobavím. Celé TBFQOTY je každopádně těžce závislé na daných účastnících. Zejména lidi jako Ayoade, Fielding, Ross nebo Mitchell tomu vždy dají punc kvality. Naopak většinou hosté z Ameriky to trochu kazí. Je nutné taky pochválit Jimmyho Carra - i když hostuje spoustu různých věcí, zde je vždy na co se koukat. Zejména, když převezmou kontrolu soutěžící.

• 29.10.2018  22:11
    Too Many Cooks (TV film) (2014)

Ono v zásadě to není nic světoborného, žánrové/časosběrné video- nebo audio- medleys vznikají každým dnem. Už ani ne po třech minutách to dostává svému názvu, v češtině mě napadá jen "když pejsek s kočičkou vařili dort", v tom dobrém, ale hlavně i ve zlém. Je hezké, jak to diváka vtáhne a udrží při sledování, podobně jako když se na příslovečnou žábu vařil hrnec s vodou od vlažné až k vařící. I když je to jen na úrovni průměrné creepypasty, kreativita a znovusledovatelnost (zhruba jedna) tam je. Z žánru "family-friendly, gets disturbing later" je to ale pro mě jedno z těch lepších děl zejména kvůli tomu, že se projednou nejedná o dětský pořad a že se z toho nikdo nesnažil vytěžit peníze zbytečným pokračováním (v době psaní textu).

• 8.10.2018  04:46
    Serenity (2005)

Vynikající trojepizoda/season finale/series finale. Právě i díky vědomí toho, že další díly nejsou je tu odmazán neduh ze seriálu, kterýmžto pro mě vždy byl "plot armor" ústřední posádky. Zároveň z loterie možných žánrů, kterých v původním Firefly bylo víc než dost, vyhrála klasická vesmírná sci-fárna, kterou mám tak rád, v seriálu byl občas prvek vesmíru odsunut na druhou kolej. Společně s tím se také nejedná o klasický typ dílu "a job and character development", nýbrž "a mission and backstories". Úmyslně podhodnocuji, protože velkou část kvality dělá právě oněch předchozích 14 epizod, kdy se člověk s postavami sžil, které ale pro sledování filmu nejsou viditelně povinné, což je hezky patrné u místních hodnocení.

• 8.10.2018  04:46
    Firefly (TV seriál) (2002)

Nemůžu si zároveň pomoci a musím srovnávat se seriálem Sense8, který potkal stejný osud. Byl zrušen a následně si komunita vymodlila filmový speciál (a následně i druhou řadu). V obou případech skončil seriál prakticky v zárodku, kde stále ještě rostl potenciál všeho a neobjevilo se žádné "škobrtnutí" v podobně špatného dílu, což je ale kromě kvality scénáristů dáno i tím, že těch dílů je skutečně málo, takže se žádná dějová linka výrazně neopakuje nebo si neprotiřečí s jinou. "You either die a hero, or live long enough to see yourself become the villain." Co se týče pokračování, tak film se mi líbil, komiksy už tolik ne. Duchovním pokračováním tak pro mě zůstává hlavně herní série Mass Effect, kde je také hlavní charismatický kapitán a jeho "ragtag bunch of misfits" cestující vesmírem a bojující s reapery/reavery. Stejně jako v případě Mass Effectu, i tady není nouze o skákání od žánru k žánru, chvíli se jede klasický western, chvíli heist movie, chvíli survival horror, chvíli román od Jane Austen, chvíli lékařské drama, chvíli válečné drama a přesto to všechno ladí dohromady! Castingově je Firefly obsazen na jedničku. Často mám s Nathanem Fillionem problém, že vypadá a hraje pořád tu samou postavu. V botách kapitána Malcolma Reynoldse (a zároveň i v těch postavy Captain Hammer z Dr. Horrible's Sing-a-long Blog, shodou okolností také z dílny Josse Whedona) mám však pocit, že se pro tu roli narodil. Z mínusů bych asi zmínil dlouhou (na poměry seriálu) sérii dílů, kde byl vesmír odsunut do pozadí, což ale nemění nic na tom, že byly i tak velmi "koukatelné" a pro celkový děj a vývoj postav důležité. Nic z tohoto vás ale nemusí zajímat, stačí se podívat na dodnes aktivní fanouškovskou základnu a je jasno, že Firefly si svůj kultovní status zaslouží.

• 14.9.2018  22:10
    The Dragon Prince (TV seriál) (2018)

(bez spoilerů) Duchovní pokračování Avatar: The Last Airbender s několika lidmi, kteří se na tom tehdy podíleli, zkrátka nemohlo dopadnout špatně. Kdo překousne animaci, ten se dočká hezkého mixu Game of Thrones, Avatar: The Last Airbender a RWBY zabaleného do snadno stravitelných (zatím pouze) devíti dílů. Hned jsem z toho dostal chuť zahrát si nějaké MMORPG nebo nějaký z dílů herní série Elder Scrolls. Není náhodou, že tvůrci pracují na tie-in hře. Škoda tedy pouze oné formy animace, která při mém sledování měla občas méně snímků za sekundu než některé stop-motion animované pořady. Osobně doufám v druhou sérii, ve větší rozpočet pro druhou sérii (jak pro animaci, tak pro počet dílů) a vysílací model jednou-za-týden, jelikož putování ústřední trojice/čtveřice/pětice uběhlo na můj vkus až moc rychle, celá první série se zvládla zhruba za dobu jednoho dílu Pána Prstenů ve speciální edici. Zase se také jedná o seriál, kde nemám postavu, kterou bych neměl rád, v čele s adorkable Claudií. Zůstává taky fakt podobný mých pocitů z TLOK - dokoukal bych to, kdyby na tom nedělali lidé z A:TLA?

• 5.9.2018  20:40

(neviděno v kině, ale koupeno a dohráno na všech 7 "konců" na Steamu, jsem fanda podobných her, proto jsem celkem nadšený, že můžu konečně nějakou z nich zde hodnotit) Právě při hraní je jasně vidět, že celý tento projekt byl primárně koncipován jako film a až v druhé řadě jako hra. Důkazem budiž to, kdy jsem se při prvním hraní prakticky celou první polovinu hry snažil utéct nebo jít na policii, ale hra pokaždé řekla "Ne.", často s dost absurdními náhodami a idiocií hlavního hrdiny. Takovou jízdu po kolejích zkrátka nezažijete ani s Českými drahami. Tak jsem se pak rozhodl bavit se tím, že budu nejhorším zločincem všech dob a vše sabotovat. Stejně se mi ale podařilo vrátit misku rodině Tchoiů. Těžko propagovat projekt jako film, který by mohl skončit po první scéně, že ano? V tomhle vedou na jedničku například hry od Telltale Games - ano, často nabízí možnost hru skončit (většinou v Quick Time Eventech), při rozhodování ale nabízí rozhodnutí v tom smyslu, kdy se jedná o kosmetickou volbu, která dotváří charakter hlavního hrdiny (jako např. Mass Effect). Volby poctivě větví příběh a pokud se někdy jedná o "iluzi volby" (jako tomu je v případě LS), je v tom logický základ. Dalším dobrým příkladem her s možnostmi voleb je The Stanley Parable. Tam je větvení jednotlivých dějových linek občas až absurdně komplexní. Ne nadarmo tam mají konců hned devatenáct. Další herní neduhy, které jsem zaznamenal - absence dvou užitečných věcí pro tento typ her - možnosti uložit si hru a přeskočit scény/dialogy, které už člověk viděl. Minimálně jedna z těchto věcí by velmi ulehčila lovení dalších konců a jiných rozhodnutí. V současné podobě je člověk nucen prosedět všechny scény poctivě znovu a znovu v naději, že se dočká nové. Záchranou je tak hlavně to, že film obsahuje dost lokací, které se za jediné dohrání navštívit nedají. Technicky je to zmáknuté na jedničku - střih mezi scénami funguje naprosto plynule (když to srovnám třeba s Press X To Not Die) a je vidět, že kameraman ví, co dělá. Jelikož jsem ovládal rozhodnutí myší, nemohu si stěžovat jako ostatní lidé zde, že by moje volby nebyly registrovány, ať už kvůli tomu, že bych byl v menšině nebo že bych se nemohl připojit. Rozhodnutí mají často dost šibeniční časový limit, to však k tomuto napínavému žánru patří. Herecké výkony také nejsou vůbec špatné (podobně viz třeba Her Story), včetně ústředního hrdiny, napůl Theona Greyjoye, napůl černozrcadlového Kennyho z Shut Up and Dance. Režie se možná až moc tvrdě opřela do tématu voleb, pravděpodobností a procentuálních šancí, takže i když to všichni odehráli na výbornou, ve výsledku kromě herních mechanik, "lampshade hangingu" větami typu "Jaká byla pravděpodobnost, že se stane právě toto?" film nic zajímavého nenabízí. Osobnost postav nulová. A ano, kromě ulovení všech achievementů jsem na to ze zvědavosti kouknul i jako čistě na film, kdy jsem nevolil žádná rozhodnutí. Výsledkem bylo "Šílenství".

• 2.9.2018  17:43
    Prostřeno! (TV pořad) (2010)

Logický důsledek popularity různých pořadů o vaření Jamie Olivera/Gordona Ramseyho/Kluků v akci/atd. Po navštěvování domácností ve Výměně manželek, kde producenti často dávali společně dvě zcela protichůdné rodiny, byla toto vítaná změna. Z toho mála, co jsem viděl, bylo vždy na co koukat. Bylo také zajímavé po čase sledovat, jak se lidé sžili s konceptem pořadu a na řadu přišlo taktizování. S tím ale také přišlo uklidnění, co se týče výběru pokrmů, a tak se "menu" často opakuje. Závěrem bych chtěl jen sklonit poklonu všem, kdo se do pořadu přihlásili. Prezentovat svoje kulinářské umění před celým národem chce hodně odvahy a hrdosti na svoje vaření anebo naopak nedostatek rozumu a soudnosti.

• 2.9.2018  17:23
    The Great British Bake Off (TV pořad) (2010)

Zůstává mi rozum stát nad tím, jaké různé odpadové reality show se v ČR adaptují ze zahraničí a přitom tento skvost zůstává přehlížen. Aspoň by mělo Prostřeno nějakou konkurenci, která by nebyla čistou kopií. GBBO je svým způsobem rarita - suchý britský humor od soutěžících i od moderátorů, téměř nulová potřeba vnucovat divákům dojemné příběhy soutěžících, na výherce kromě pugétu květin a stojánku na dort (a "bragging rights") nečeká žádná finanční odměna a místo publika nebo ostatních soutěžících rozhoduje celou dobu porota. Jediným ze dvou mínusů tak může být fakt, že je konečné množství věcí, které se dají upéct, takže úkoly se po čase opakují. Neúprosné časové limity, odlišné zkušenosti, nervozita soutěžících a neurčitost úkolů tomu však vždy dává dostatek nepředvídatelnosti a dramatu. Druhým z mínusů je to, že z toho mám pokaždé chuť na něco k jídlu.

• 2.9.2018  17:22
    Making It (TV pořad) (2018)

Viděl jsem poprvé v krátkém sledu toto a The Great British Bake-Off a musím uznat, že opět Velká Británie vyhrává. Napsal bych proč, ale všechno už jsem to napsal na ČSFD stránce GBBO - "sob stories", vidina peněžní výhry, dále fakt, že úkoly jsou určeny pro kutilské všeuměly, přičemž každý ze soutěžících má vždy nějakou speciální schopnost a podle toho výtvory vypadají. Kromě toho vždy vše vypadá fajn DIY, domov bych si tím ale asi nevyzdobil. O moderátorech netřeba psát, ty mám rád už z jiných pořadů, porota byla také příjemná, stejně jako u GBBO se nebála občas prohodit i nějaký ten vtípek, i když hodnotit zrovna tyto osobní výtvory může být celkem subjektivní. Je zřejmé, že je to celé ještě v plenkách a věřím, že by si to mohlo vypěstovat stejnou tradici jako GBBO.

• 29.8.2018  21:47
    Happy Tree Friends (TV seriál) (2006)

Bohužel mě minulo období, které lidi občas zmiňují ve smyslu "byl jsem malý a myslel jsem si, že to je dětský pořad, ó jak jsem se mýlil/a". Já osobně se k HTF dostal v tom pravém věku, kdy člověk podobné věci vyhledává (což, ruku na srdce, mi zůstalo dodnes), nejvíce se ztotožňujíce s Nuttym. A tak jsem si to náramně užíval. Nyní jsem se na to zpětně podíval a skutečně to stále má svou kvalitu. Ale. Novější epizody jsou sice mnohem krásněji naanimované, z původního konceptu animovaného pořadu s brutálním twistem zbyl jen ten animovaný pořad, kde jsou zápletky čím dál tím komplikovanější a daleko větší pozornost dostává příběh před tím, proč sledujeme právě HTF a ne to, co zrovna běží na Déčku. (vím to, protože úplně stejná situace se stala u jednoho pořadu, který jsem pomáhal tvořit) Brutalita je v nových dílech řešena rychlou smrtí jako vytrženou z Mortal Kombat, kde se to podobnými "fatalitkami" jen hemží. Dříve postavy vydržely daleko více, řvaly v agónii a o to více právě ona brutalita vynikla.

• 29.8.2018  21:18
    CinemaSins (TV pořad) (2012)

Tvrdí, že dělají kritiku. Přitom úmyslně špatně chápou smysl filmařských rozhodnutí, hledají realitu za každou cenu, hříchy cinkají za téměř cokoliv (hlavně aby byla čísla veliká, videa dlouhá a často doporučovaná v YouTube algoritmech, k čertu s tím, že se někteří lidé (já) snaží lidi naučit, že tropy nejsou špatné a klišé jsou klišé protože prostě fungují a není proto třeba se jich bát, když jsou dobře provedená) a hnidopiši Jeremy a Chris vesele hrabou korunky. Tvrdí, že dělají humor. Jestli se skutečně jedná o humor, určitě to není můj styl humoru, ten mají a navždy budou mít "riffeři" z MST3K, Rifftrax, retsupurae a dalších počinů. Ne nadarmo se kolem celého projektu zdvihla vlna kritiky, která měla za následek i aktualizaci jejich Wikipedia stránky. Dodatek k prvnímu bodu: Příhodně však přeskakují mezi kategoriemi "děláme recenze a kritiku" a "nejsme kritici, jsme ******" jak se jim to zrovna hodí.

• 26.8.2018  21:14
    Život a doba soudce A. K. (TV seriál) (2014)

Soudkyně Barbara pro snoby a hipstery. Tak by se víceméně dal shrnout tento pořad, alespoň jak ho vnímám já. Komfortně odpočinkový mix dříve zmíněného, cynických monologů připomínajících House of Cards (někdy více kvalitních, někdy méně) a v neposlední řadě i Terapie, kterou si pan Švehlík opět prodělává jako pacient. Defilé známých herců a hereček, kde si každý přijde na své (z nichž mi nejslabší přišla paní terapeutka). Spory sympaticky lidské, žádné zločiny hodné amerických kriminálek, spíše sousedské tahanice. A teď přijde to pomyslné "ale" - život hlavního hrdiny (ať už to byla terapeutická sezení, volnočasové aktivity, spory v rodině (pan Bartoška stále hraje pana Bartošku a mě nechává chladným) nebo zápletka s výhružnými dopisy) mi však přišel jako ukázkový příklad tzv. "first world problems", problémů lidí z "prvního" světa. Prkotiny, ne nepodobné těm, které Adam Klos rozsuzuje. Věrnost skutečnému dění v soudních síní bohužel nemohu posoudit.

• 17.8.2018  19:26
    Disenchantment (TV seriál) (2018)

Více toho samého. Vždy budu stokrát vděčnější za něco, co se odváží vyjít ze zajetých kolejí. Příkladem za všechny budiž The Legend of Korra oproti Avatar: The Last Airbender. I přes všechny své nedostatky to stále bylo kvalitní dílo s rukopisem tvůrců, aniž by to bylo nějak do očí bijící. V tomhle případě se jedná spíš o srovnání The Legend of Korra - Voltron: Legendary Defender. Jiný setting, totožná kresba, totožné charaktery postav (zejména Fry, Bender a Leela). Více toho samého. Většina vtipů (které jsou natolik klasicky a učebnicově postaveny, že nevím, jestli se z pohledu člověka, který je zná, stále dá o slovu vtipy hovořit) v Disenchantmentu jede o několik beatů déle než by bylo zdrávo, takže už takhle nadstandardní délka (klasických 20 vs místních 28 minut) vypadá ještě delší. Nemyslím si, že bychom potřebovali DALŠÍ subverzivní parodii na fantasy a pohádky s rebelující princeznou a jejími nekorektními kamarády. Abych ale jen nehanil - obsahuje to pár zajímavých inovací. Což je ale úplně jedno, protože vzato se vším ostatním dohromady, je to pořád jen a jen více toho samého.

• 17.8.2018  19:25
    Futurama (TV seriál) (1999)

Sedím tady u počítače, kurzor ukazující, kde se bude psát, bliká a já pořádně nevím, co mám napsat. Když se řekne Futurama a já si dal za úkol vybavit si něco konkrétního a kromě několika dílů a několika postav nemám nic. Nejvíce si vybavuji fajn pocit při sledování, pár odkazů na sci-fi, které nezestárnou, několik dojemných dílů (v čele s Devil's Hands Are Idle Playthings) a zajímavé složení charakterů postav. Zároveň si ale vybavuji i velkou míru vaty, s odstupem času vyčpělých popkulturních odkazů, nastavovaných konců (z nichž je mi stejně nejbližší ten první, viz předchozí závorka) a vydávání filmů za plnohodnotnou sérii. Slabší čtyři hvězdy.

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33