zdepapepa

zdepapepa

Josef Trejbal

okres Hradec Králové

homepage

26 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

  Nemá smysl se zde rozepisovat a zalévat tento film superlativy. Pokud jste někdy nebyli baskytaristou v ne příliš populární kapele (se vším všudy) a se zálibou v popkultuře, tak v tom stejně nebudete vidět dokonalé dílo stejným způsobem jako já. Edgar Wright se mi vším v tomto filmu přesně trefil do noty, Nigel Godrich (i když jeho vliv na Radiohead moc nemusím) se trefil do not doslova. Ne nadarmo bylo na toto téma natočeno hned několik videoesejí od předních videotvůrců - zpravidla opěvující střihačské techniky a schopnost najít humor ve všech aspektech filmu a ne jen v dialozích. Doporučuji i kapelu Plumtree a jejich píseň Scott Pilgrim, ve filmu jich pak zazní o něco víc.

 • poster

  Kimi no na wa. (2016)

  (No spoilers) Já prostě pro tyto příběhy osudových setkání / lidí svedených dohromady osudem (kolikrát podbarvených nějakou speciální schopností) mám slabost. Cashback, Sense8, Groundhog Day, z jiného soudku třeba videoherní Life is Strange. A nyní i Kimi No Na Wa. Když jsem si to tu tak vypsal tak si uvědomuji fakt, že z každé ze jmenovaných věcí by se v Kimi No Na Wa něco našlo. Oproti ostatním anime tu až tak není potřeba suspendovat disbelief (netuším jak to napsat česky), pokud přistoupíte na ústřední zápletku výměny těl, po zbytek filmu se vše pohybuje v mantinelech rozumu a smyslu. Když si tedy odmyslím některé momenty, které by se ale daly velice snadno odmávnout nebo vysvětlit (pokud se vše děje jako sen, tak se nedivím, že si nic nepamatují, já si totiž po prosněné noci kolikrát nic nevybavím)(ve stejném duchu - lucidní snění bohužel taky neovládám, abych si zjistil, kde se zrovna nacházím)(ohledně nepoužití sociálních sítí a internetových vyhledávačů jsem ale žádnou výmluvu nenašel). Dechberoucí animace, věrohodně nakreslené téměř vše a nádherné volby úhlů "kamery". Doporučuji si o filmu nic moc nezjišťovat. Není to sice "druhý příchod Ježíše Krista", jak hlásají některá média a žebříčky tržeb, rozhodně to ale má zasloužený úspěch.

 • poster

  Podvodníci z New Jersey (1994)

  Něco jako Seinfeld - je to o ničem a zároveň vlastně o všem. A v tom je celé kouzlo filmu. Ne ve speciálních efektech, ne v perfektní barvě, ne ve slavných jménech herců a hereček, ale v dialozích. Ve vypointovaných scénách. Ve vykreslení psychologie postav. Přesto ale to občas silně zavání vykonstruovanou fikcí (a ano, vím, že to je celé), protože já sice za kasou kdysi dělal, ale nikdo mi při směně neumřel ani jsem na střeše nehrál hokej. S tím souvisí i to, že jsem rád, že byl vystřižen původní konec, který jsem taky nezažil.

 • poster

  King Lear (TV film) (2008)

  Výborný nápad dát do adaptace knihy a potažmo divadelní hry herce z divadla a ne pouze filmové herce. Také tomu pomohla ta "televiznost", kdy film netáhne diváka kulisami ale dialogy. A Ian McKellen je pan herec. Ačkoliv na Philipa Winchestera a temné Edmundovy monology do kamery nemá.

 • poster

  Interstate 60 (2002)

  Herecký all-star tým v čele s další maskou Garyho Oldmana, o kterém jsem pomalu a neustále přesvědčován, že je to shapeshifter. Vzato kolem a kolem je to takový /r/im14andthisisdeep materiál s různými parodiemi na současnou (bývalou) konzumní společnost s lehkým nádechem tajemna a příchutí klasického amerického road tripu. Co zastávka na cestě, to nějaká utopicko-dystopická vize (nutno dodat, že americké) společnosti se všemi "co kdyby" a "možná". Což ale neznamená, že to je něco špatného. Každý nějak začínal. A tento film je natočen velmi příjemně, byť občas velmi okatě, co se týče poučení. James Marsden plní roli Audience Surrogate na jedničku.

 • poster

  Skřet 2 (1990)

  Tenhle film se nedá hodnotit standardní stupnicí. Tenhle film (pokud by to teda nebyla urážka samotného označení "film") je totiž tak špatný, že se z hodnocení odpad! přehoupnul na pět hvězdiček. A ne bezdůvodně! Tedy, tento "film" porušuje snad všechny logické zákony, žádná věc pořádně nedává smysl a celkově je to postavené na hlavu. Ale abych začal - netřeba asi zmiňovat, že žádný troll se ve filmu nevyskytuje a ani to slovo není vysloveno, vždy se hovoří o goblinech, kteří dle filmu jsou vegetariáni, ovšem ti si shánějí potravu přetvářením lidí z masa a kostí na, uhodli jste, salát. Samotný děj filmu se točí o tom, kterak rodina Waitsova jede na výměnný pobyt do městečka Nilbog (neobvyklé jméno, že? jeho "skrytý" význam postavy odhalí až v poslední třetině filmu), společně s nimi jede partička přátel, jejíž leader je přítel mladé Waitsové. Ta pravá sranda ale teprve začne, zábavně vypadající a pastelově zelené rekvizity "jídla" jsou teprve začátek. Během této pouťové jízdy o 95 minutách vás čeká spousta memetických hlášek (kupodivu každé postavě je dána do vínku nějaká), šílené jednání postav, po již zmíněných rekvizitách je nutno zmínit i masky stávající z jutových pytlů a celkem promakaných na obličej (které ostatně byly recyklovány pro film Quest for the Mighty Sword). Zárukou kvality kromě této sáhodlouhé recenze by měl být i fakt, že si film za 20 let vybudoval obrovský kult.

 • poster

  Po krk v extázi (2004)

  Víceméně je to klasická britská gangsterka z drogového podsvětí. Něco, co tu už bylo mnohokrát a ještě určitě mnohokrát bude. Ale pro změnu to není Guy Ritchie. A ten hypnotický soundtrack! Jestli chcete větší důkaz kvality, stačí se podívat, že o dva roky později už se Daniel Craig proháněl po filmových setech s krycím číslem 007. Tenhle charismatický i charismaticky napsaný člověk celý film táhne a ostatní postavy mu v tom pomáhají. Matthew Vaughn prostě umí. Stačí se podívat na jeho filmy. Samá červená - Layer Cake (debut!), Stardust, Kick-ass, X-Men: First Class, Kingsmanové.

 • poster

  Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

  Další mistrovské dílo z pera Edgara Wrighta. Dal jsem si nyní re-watch, abych mohl komentovat učeně. Stejně jako Shaun of the Dead se jedná o naprosto vypiplaný film, kde každá scéna má svůj význam a zpravidla i svou dohru anebo komickou "ozvěnu". Opět se tu vzdává hold, tentokrát buddy cop filmům a v první polovině také slasherům a klasické evropské detektivce. Drží si to dokonalou nadsázku, skvěle vypointované scény. Všechny postavy si člověk okamžitě zamiluje, zejména díky lidskosti. Na mysli vyvstane zejména paní co informuje ostatní o dvojčatech. Defilé hvězd už je třešnička na dortu. Vzhůru na závěrečný díl Cornetto trilogie.

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace