• Krátkometrážní

Hon (2012)

Nevím jak to mají nezaujatí lidé, ale jako osobě, která s malými dětmi pracuje, mi v průběhu filmu mnohokrát běhal mráz po zádech. Člověk by skoro až nevěřil, jak nevinná shoda náhod a několik paniku-vyvolávajících lidí, kteří nechtějí vyslyšet obviněného, dokáže nadělat takovou paseku a zničit život jednomu vychovateli ve školce. I když je pravda, že on svým chováním po obvinění také moc nepomohl. Takže co tenhle film povyšuje nad obyčejné televizní drama? Nejvíc bych vypíchl napsané chování postav, které se vždy chovají tak, jak by se od nich dalo čekat, i když zejména při prvotním obvinění se občas dospělí chovají až slepě důvěřivě k holčičce a slepě nedůvěřivě k Lucasovi, ale přesto je to zahaleno pod rouškou realističnosti. Asi jako někdo napsal, že spíš než film to připomíná kdyby někdo dokumentoval dění v nějakém dánském maloměstě. Tomu nahrává i výběr scén, kdy se film nebojí sledovat postavy i když zrovna nemluví, když se zrovna nic neděje, jedině v jejich hlavách. To vše bohatě pro mě tento film posunuje do nadprůměrných výšin. A taky to, že se něco podobného může docela klidně stát i u nás.

Výměna (2008)

Příjemný dobový snímek se zajímavým příběhem a příjemně reálným vyústěním. Rozhodně skvělé vykročení, nebo alespoň doufám, že to pro mě je vykročení, do poznání Clinta Eastwooda nejen jako herce ale i jako režiséra. Realistický příběh na mě působil trochu nereálně, ale i tak jsem fandil ústřední hrdince, aby svého Waltera našla. Přes příjemnou vzpomínku na skvělou českou Mafii to ale ode mě na víc než 3 hvězdy nestačí. Waltře, pokud tam někde jsi, vrať se prosím domů.

Na Hromnice o den více (1993)

Odpočinkový film, kterým se dá těžko něco zkazit. Trojice Bill Murray-Andie MacDowell-Chris Elliott byla vybrána na jedničku. Bill Murray hraje skvělou primadonu, ze které se pomocí vývoje postavy a charakteru stane daleko větším sympaťákem, i když po cestě občas udělá i sem tam nějakou nekalost. Andie MacDowell byla v době kdy Česká republika slavila založení velmi pohledná žena. Chrise Elliotta, slizkého wannabe casanovy je tam tak akorát a naštěstí nikdy není v popředí. Ďábelsky jednoduchý koncept, ze kterého se vyklubala fajn komedie, hezky černoromantická. Dá se to ale snadno i brát jako fantasy příběh se skoro až alegorickými myšlenkami, když by někdo šel do hloubky (např. že Phil je v očistci), nahrává tomu i fakt, že ve filmu se nedozvíme jak dlouho vlastně Phil v té smyčce byl anebo kdo ji způsobil. Vše se samozřejmě dá dohledat (jako např. že v původní verzi za tu "kletbu" mohla zhrzená expřítelkyně). Naprosto ideální film na promrzlý druhý únorový večer.

Smrtonosná past (1988)

Jestli existuje nějaký definující film ohledně žánru moderního akčního hrdiny, který se potí, krvácí, nadává, sarkasticky komentuje a improvizuje, byl by to John McClane a i Indiana Jones. Na realističnosti přidává i inteligence sympatických záporáků v čele s Alanem Rickmanem, kdy si na Johna McClana připraví nejednu svízelnou situaci. Ten se z toho všeho ale dostane, no, hotový vánoční zázrak. Film nemá prakticky žádné hluché místo, na obrazovce se pořád něco děje, ať už se střílí, zápasí nebo jen povídá s policistou přes vysílačku. Těžko něco vytknout filmu, který má na svědomí 4 pokračování a 5. v produkci.

Cyberbully (2015) (TV film)

Podobné napětí v minimalistickém dramatu si pamatuji snad jen v Hard Candy a v Buried. Zde se jedná o celkem realistickou podobu něčeho, co by se mohlo celkem snadno stát komukoliv, i když zas tolik neznám realističnost hackování ve filmu. Film každopádně kromě docela jednoduché zápletky nabádá diváka i titulní Casey k několika zajímavým (mindfuck je podle mě moc silné slovo, tolik nebyly) myšlenkám jako identita lidí online, co všechno na internet dává skutečně ten konkrétní člověk a tak podobně. Za nejlépe vypointovanou scénu považuji, když Casey dostala před sebe stránku Googlu.

Archer (2009) (seriál)

James Bond, Johnny English, Austin Powers a nyní Sterling Archer. Jediný animovaný, ale díky tomu jako jediná humornější verze Jamese Bonda si v sobě může dovolit i bohatě propracované akční scény, kolikrát pořádně přitažené za vlasy, ale to jen dodává na humoru. To a kontrast s ne zrovna bondovskými nebo family friendly hláškami. Každá postava je dostatečně osobitá, nikdo tam není jako absolutní straight man, každý má své pro a proti a každý by mi chyběl (viz když se ze staré dobré Pam stala otravná závislačka na kokainu). Archer Vice nebyla ale taková tragédie, jak někteří lidé dávají najevo. Archer a Lana, jeden z nich vypadá úplně jako postava v seriálu, jeden ne, odhalení nechám na vás. Doporučuji sledovat bez titulků kadence vizuálních vtipů i těch slovních je totiž největší co jsem kdy viděl, takže byste o něco mohli přijít. Počet nekvalitních sérií se však nebezpečně blíží počtu těch kvalitních.

Na samotě u lesa (1976)

Klasická hezká česká komedie, rozhodně v tom ale nevidím jako zřejmě ostatní v tom vidí skoro druhé zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Klasika o cestě z města rodiny "Komárkovic pražáků" s občasnými světlými body, ale asi jak mi Svěrákův a Smoljakův humor je trochu cizí, tak ani tady jsem se smíchy za břicho nepopadal, občas jsem se pousmál nad milými hereckými výkony dětí, naopak se mi rychle přejedla sto a jedna přednáška všeználka všudybyla Svěráka. Za mě celkově silné tři hvězdy, chápu proč je to ve zlatém fondu české kinematografie. A bylo tam fakt krásně.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Zvláštní mix měsíčků, Popelky a Mrazíka, jak tu bylo už nespočetněkrát naznačeno. Jednoduchá pohádka s trochu bláznivou adaptací půjčující si kdeco, od Stonehenge po bílého králíka z Alenky v říši divů. Rozhodně mě ale zaujal casting, klaďasové byli dostatečně kladní a záporáci se divím, že se v jejich variaci na TV Nova neobjevila reportáž: Mladá žena zabila nevlastní matku a nevlastní dceru. Sousedé zabraňují vyšetřování, tvrdí, že si to obě zasloužily. Jejich šikana je skutečně "turned up to eleven" slovy Spinal Tapu, ale naštěstí se jako v každé správné dobré pohádce vše v dobré obrátí, tedy asi kromě Noska, na kterého se nevěsta nedostala, ale očividně z toho nějak smutný nebyl. Nejvíce jsem se bavil asi u očarované Květulililililililinky, kterak se začala chovat jako ještě šílenější spratek a shodila nějakou náhodnou kolemjdoucí do sněhu, po druhých zase hodila sněhovou kouli. Nemuselo to tam být, ale bylo, a bylo to fajn. Celkově jsem ale už viděl dvě hezčí adaptace a tak až na některé momenty pro mě tato zůstavá průměrným, tříhvězdičkovým počinem, ale pokud poběží v TV, možná si ji znovu pustím.

Strážci Galaxie (2014)

Nekonečný infodump různých věcí, které mě nudí, lidi znalí předlohy to nepotřebují, minimální hláškovitost, pocit dejavu, že vše na obrazovce už jsem někdy viděl. Zvláštní vesmír, kde všichni vypadají jako lidi polití barvou kromě dvou ústředních hrdinů. Celkově to byla taková barevná jízda pro děti, kde se sice jakože ubližuje, ale prakticky nezabíjí, neteče krev, nic. Což ale neznamená, že bych to nějak nevyhledával (viz např. Avatar The Last Airbender). Jediné co film dokáže jakž takž spasit je ucházející soundtrack písniček z walkmana a pokud si najdete postavu, tak její humor (u mě to byl Drax). Chris Pratt pro mě stále zůstává nejlepší v Parks & Rec, jako Starlord mě nenadchnul. Hollywoodská podívaná, kde se zachraňuje na poslední chvíli (pokud jste důležití, R.I.P. Saal). Vrcholem nudy je pak klasické zlo současných nových filmů tu a tam nějakou věc nechat proletět těsně před obrazovkou, protože by asi podle producentů bez tohoto na 3D filmy nikdo nechodil. Možná jsem na svůj názor doplatil tím, že mi to před zhlédnutím přehypoval internet. Stále pro mě zůstává oblast adaptací Marvel a DC komiksů dolem kinematografie, ze které by se dalo vytěžit daleko více. Jako adaptace komiksu je to ale celkem dobré, mnoho ze záběru jsem si hned v mozku dokázal přetvořit na komiksový panel.

Nebezpečné hry (1998)

Takový filmový Jekyll a Hyde a Jekyllova sestra co se dala na porno. Chvíli to vypadá na standardní zápletku o očištění jména křivě obviněného učitele ze znásilnění žaček. Zhruba po hodině filmu diváka ale čeká otočka kamsi jinam. Směrem tím, kde leží asi milion podrazů. Prakticky kdokoliv, kdo má nějakou hlavní roli, si brousí zuby na milionový obnos z vyhraného soudu a nebojí se u toho kohokoliv podrazit, případně rovnou zabít. Silné místo rozhodně bylo v tom, že po několika prvních odhaleních i filmů znalý člověk jako já absolutně ztrácí odhad, jak se to bude dál vyvíjet. Překvapení na každém kroku skrývá i slušná nálož erotických scén. Vzrušení jak ze zabíjení tak z nahých těl. Trpělivý divák bude na závěr v titulcích odměněn zfilmovanými scénami, které jsme ve filmu nesměli vidět, protože se v nich skrývaly dějové zvraty. Za což režiséra chválím a těším se na další díl.