• Krátkometrážní

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

První film, kde mi je Bonham Carterová příjemná. Možná až moc. I ostatní herci nejsou špatní, afterall už jsou spolu sžitý Harry Potterem (Rickman, Carterová, Spall) a Johnny Depp jako dvorní herec Tima Burtona ten je jako doma. Jediná věc, co tenhle film (pro mě) strhává mimo elitu filmového nebe a do čtyřhvězdičkového skoronebe je absence Dannyho Elfmana, bez něhož ta hudba zní polovičatě, vágně a celkově je taková nemastná neslaná. Viděl jsem to v sekvenci s Fantomem Opery a ten měl hudbu naprosto luxusní, naopak zase vizuály mu lehce chyběly, tady ovšem nechybí, koneckonců výprava byla ověnčena jedním oskarem.

Fanoušci (2009)

Správně řezaná "smithovka". Inu, fanouškování Star Wars je jeden z neskutečně vděčných motivů. Sic tenhle film vykrádá příběhově poměrně dost filmů, buď je to tím, že je vykrádá velice dobře nebo tím, že to jsou všechny moje oblíbené filmy (road trip skoro jak vystřižený z Tenacious D, sidelovestory úplně jak Zooey Deschanel a ten japončík z The New Guy) a takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Jak se sluší a patří na takový typ filmů je tam i spousta guest stars, viz Carrie Fisherová nebo William Shatner. A pochopitelně Kevin Smith a Jason Mewes v krátké scéně. A spousta popkulturních odkazů. Trochu možná ale filmu škodí zkrácenost, chaotický střih, ostatně jak udělat pravou poctu v době vydání šestidílné sáze za pouhých 90 minut a ještě tam nacpat vše ostatní? A fajtky s Trekkies, ty taky nemám rád. Also,... no one cal's Han Solo a bitch!

Rychlí a zběsilí (2009)

Už to prostě není ono. Ač je to natočeno velice dobře, režisér už opisuje od starších bratříčků a to u takových filmů není dobře.

Potomci lidí (2006)

Nejlepší chvilka Cliva Owena. Skvělá výpovědní hodnota "jak by to taky mohlo dopadnout". Vřele doporučuji.

The Uncanny (1977)

Zajímavá kočkovaná. Zvlášť napětí, když tu bloncku zmenšila, to bylo dobrý.

Gone in 60 Seconds (1974)

Kam se na tohle hrabe Nicolas Cage, tenhle klenot ani po 35 letech neztratil nic ze svého lesku. Sice první polovina působí lehce nudně, občas komicky, a víceméně spíš jako návštěva nějakého drahého autosalonu, ale když se spustí zdánlivě nevinná honička, je fakt nářez v co všechno se to vyvine. Klasika, kterou je nutno vidět, ať už máte rádi jakákoliv auta.

Děti noci (2008)

Rozhodně ne úplně geniální film, ale určitě to nejkvalitnější, co v dnešní době najdete jako jakous takous generační výpověď (spíš vzorku z té generace) dnešních teenagerů, pokud se nechcete zrovna koukat na Gympl nebo třeba Pusinky. Scénář je místy poměrně plytký a emoce z něho vydojené by mohly být daleko větší a deprese, do níž se Offka propadá, ještě tvrdší. Při sledování mi vytanul na mysli film s Christinou Ricci Prozac Nation s vyobrazením depky, takového toho "jdu dolů" efektu a v rámci práce v noci něco mezi Late Night Shopping a Cashbackem. Když k tomu ještě připočtete roztomilou Issovou, kupodivu už herecky vyzrálého Mádla a jednu z nejdokonalejších studií friend zóny, kterou jsem na plátně viděl - to prostě nemohlo dopadnout špatně.

Vyšetřování ztráty třídní knihy (1997) (divadelní záznam)

Tak mám za sebou svého prvního Cimrmana. Ono jde vlastně o dvě představení spojená ústředním motivem školství, obě dosti vtipné. Zvlášť, že tahle hra sází na běžící roubíky je fajn. I když v rámci druhé části v té zřejmě pak už satiře, kdy se role sluha-pán postupují a postupují, to je snad jediná výtka. Naopak výborně pobavil Smoljak s Josefem Říhou v druhé části a pak věčné komolení věc/případ. Napadla mě ještě druhá výtka - absence kvalitního závěru, závěrečné krmení mi nepřišlo hodné takové docela kvalitní hry.

Vrána (1994)

Není to špatná komiksová adaptace, to rozhodně ne. Jen mi zpracovaná látka přijde naprosto dementní na funkční film. Vykradačka Zorra zasazená do prostředí jako vytržené z o 5 let staršího Burtonova Batmana. A okopírovaná finální bitka. Přímočarý scénář je zprvu poměrně fajn, kdy má temný mstitel ještě jakýsi háv tajemna a cituje z písniček. Pak někdy v půlce filmu už si člověk navykne na okolní svět a město a je to takové fádní a stereotypní. Zachraňuje to už snad jen přestřelka u stolu za zvuku metalu. Délka hodina a půl filmu jenom prospívá, je to akorát. Není to žádná sláva, je to poměrně solidní "béčko", které díky komiksové předloze, explicitnímu násilí a šokujícímu závěru natáčení se stalo kultem. Pro mě ovšem jen slabší 3 hvězdičky z 5ti.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Hodně dlouhý film. Ale rozhodně se nenechte zaskočit potenciální délkou, nebudete svého času víceméně litovat. Jak se spolu najdou Daisy a Benjamin, i když budete vědět, jak film skončí, stejně vám to nedá a budete sledovat jejich společné návraty a odchody. Je to skoro až telenovela, ale takový už je život. Podobně je tam spousta vypečených scén. Zejména v polovině filmu audiovizuální orgie, kde Cate Blanchett (doufám, že to byla ona) baletí za měsíčního svitu a za zvuků jazzové trubky a i tak se stane, co se stane. Další scéna se odehrává nedlouho poté, tzv. "co by kdyby" scénáristicky dotažena do maximální perfektnosti (a myslím si, že jakákoliv alterace, ať už faktická nebo na délku, by tomu uškodila) opravdu skvělé. Takový trochu Forrest Gump s potkáváním různorodých postaviček je tam znát, ale není to tak výrazné. Ženy, které režisér Pittovi hází k nohám jsou jedna víc sexy než druhá, ať už to je žena mnoha tváří Cate Blanchett nebo charismatická Tilda Swinton jako romantický zálet v hotelu. Je to fajn, že se filmem neplácají jen individua jako "mladý" Benjamin jako stařík o berlích nebo potetovaný kapitán lodi. Závěr filmu pěkný, ale přesto se mi zdálo, že tam něco málo chybělo, něco, co by ten film udělalo výjimečným. I tak dovětek s výčtem postaviček, s kterými se člověk může ztotožnit je fajn. Oskarů dostal film po zásluze akorát, za výbornou práci s maskami a dobovou výpravou si rozhodně zaslouží tvůrci ocenit, možná i ten scénář by mohl být, přesto to nepovažuji za nejlepší film roku 2008. Film, který by se mohl konzumovat na vícero způsobů a možná i měl ovšem hází divákovi klacky pod nohy vzhledem k ostatním filmům přehnanou, nikoli však zbytečně protahovanou a snadno překousnutelnou délkou.