Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Akční

Recenze (2 111)

plakát

Golem (2008) (divadelní záznam)

(hodnocení dvouhodinového sestřihu pro tv. Chci si sehnat i nezkrácenou verzi)

Amulet pro štěstí (1982)

"Ohlédnutí za životem čestného a poctivého člověka. Film je určen pro filmové kluby." Filmový přehled 3/1986

Akce Bororo (1972)

Když jsem si cirka v roce 1997 listoval Březinovým Lexikonem, zaujaly mě svým názvem především snímky Atomová katedrála a Akce Bororo (a Babičky dobíjejte přesně). Na oba první jsem si musel počkat pěkných pár let, protože tohle nejsou filmy, které by tehdy existující celoplošné televize hrály. Bororo bylo dokonce známé i mé sci-fi pozitivní mámě, to už je co říct. Asi takhle - na ranně normalizační produkci je to krása, Velice mě bavily nepřeložené dialogy v minimálně čtyřech různých jazycích (hlavně dva vedené napůl v němčine a napůl ve francouzštině byly skvělé), Hapka inspirující se v El condor pasa mě potěšil, hlavně jsem si ale celou dobu říkal, že takhle by mohla vypadat adaptace Součkovy Cesty slepých ptáků.

Hong xiang (1982)

5/10. Tři děti (dva kluci, jedno děvče), o psu nemluvě, se vydají do lesa/džungle hledat červeného slona. Vyzbrojeni mačetou, puškou a triedrem se stihnou málem utopit, rozhádat, přežít útok leoparda, aby nakonec ke slovu přišly naostřené bambusové hole, slůně a jáma. Naštěstí to má jen 78 minut.

plakát

Barbie - Dobrodružství princezny (2020)

První Barbie film po více jak dekádě, co jsem viděl (čtyřletá dcera chtěla Barbie, na Netflixu byly hned dva a něco mi říká, že brzy uvidím i ten s delfíny). Takový průměr, co se Barbie filmů týče, ale pořád lepší, než nablblí Transformers.

Meng xing shi fen (1992)

Planning: Zhang Yimou. A nyní si prosvištíme některá slovíčka. Xie xie - děkuji. Ma li ni hao ma - Mary, jak se máš. Sháněl jsem tento film bezůspěšně několik měsíců po všech koutech internetu, na DVD i jinak, dlouho neúspěšně. Nakonec jsem jej sehnal, a dokonce i s titulky, což u záležitostí bez oficiální západní distribuce a s vyprodanými východními disky není samozřejmostí. Sonda do života několika lidí z HK s kontakty na pevninu mě překvapivě bavila. Atmosféra nejistoty, kdy převzetí HK Čínou je jen pět let vzdálenou budoucností. Někdo chce emigrovat, jiný se zase učí mandarínsky (s obavou, že to nebude stačit a brzy nato bude muset asi přidat i japonštinu). Když pak bohatý hongkongský obchodník přijede do Pekingu, tak to teprve začne kolotoč. A pak je tu Mary, jejíž návštěvy imigračního úřadu rámují celý film a jejíž dějová linka mě jinak moc nezajímala...

Cycling (1965)

Předvelikonoční víkend roku 2016 jsem strávil s (novo)manželkou v Amsterdamu. Místo vysněné kolekce předhollywoodských filmů Paula Verhoevena jsem si z cinefilského obchodu Cine Qua Non (aspoň doufám, že to byl tenhle) odnesl DVD "My Amsterdam" se sedmi dokumenty režiséra Eda van der Elskena. Z nich mě nejvíce zaujal právě Cycling, kterému ale nejspíš hodně pomohl Vivaldiho Podzim. Je na Youtube.... https://www.youtube.com/watch?v=GDNtafebmys

Rikša (1982)

Další čínský film uvedený v Československu (tipoval bych to na Vary), který se mi podařilo najít na Youtube, pochopitelně bez jakékoliv jazykové podpory v jazycích, které ovládám. Takže z celého, poněkud natahovaného příběhu, jsem si odnesl především to, jak moc se zde jedlo, že velká část byla natočená v ateliéru (což jsem u čínských filmů z tohoto období dosud příliš nepozoroval, to spíše u HK produkcí) a fascinovala mě i hudba.

Bai yang shu xia (1983)

O tomto snímku jsem se dozvěděl díky (čínsky psanému) článku (https://web.archive.org/web/20110104080947/http://www.gxnews.com.cn/staticpages/20040727/newgx41053dd1-223799.shtml) popisujícím okolnosti vzniku filmu One and Eight. Než se Čang I-Mou / Zhang Yimou dostal k režii a ještě předtím k samostatné kameře, dělal asistenta kamery u fillmů Red Elephant a právě Under the White Poplar. Na IMDB byste tento snímek hledali marně, informace v angličtině jsou prakticky neexistující (je div, že má vůbec anglický název). Jde o snímek z (tehdejší) současnosti a jeho protagonistka pracuje s televizemi - jednak se podílí na jejich výrobě, jednak pomocí nich probíhá výuka elektrotechniky a na samém závěru se dostane i do vysílání. Ochuzen o dialogovou složku (mandarínsky stále neumím), pozoroval jsem především mizanscénu...

Krev na hedvábí (1988)

Film tone v oranžové barvě (poušť, poušť, samá poušť). Japonská verze prý má něco přes 140 minut. Viděno v německém dabingu (distributor se opět neobtěžoval s titulky). Jinak mi přijde fascinující, že tu má tolik lidí ve filmotéce, ale dodnes tu byla jen tři hodnocení... Jinak asi nejvíce jsem ocenil ukázky ze svitků jako podklad pro závěrečné titulky.