Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Animovaný
  • Krátkometrážní
  • Dokumentární

Recenze (2 215)

plakát

Bitva na Neretvě (1969) 

Zkusil jsem nejprve DVD vydání od Řiťky, ale téměř o polovinu zkrácený film kompletně předabovaný do angličtiny, po stranách ořezaný a s obrazovou kvalitou ohrané VHSky byl nekoukatelný. Snímek je naštěstí k dispozici i v plné délce, lepší obrazové kvalitě i s původním zvukem (a hudbou).

plakát

Out 1: Noli me tangere (1971) 

Out 1: Noli me tangere není jeden film, ale osm filmů o délce 70-104 minut (25fps). Ač téměř dvojnásobná délka oproti sestřihu Spectre, což znamená bohužel i větší množství vaty, dlouhá verze mi nelezla tolik na nervy, jako verze krátká (černobílé fotky předchozího děje nepřicházejí tak často). Původně jsem do toho šel proto,  že mi nástřel děje připadal trochu jako Ecovo Foucoltovo kyvadlo, to jsem se ale hodně spálil...

plakát

Anna Karenina (1948) 

Viděno na DVD ve zmrzačené délce 93 minut, snad se jedná o verzi již během původního uvedení určenou pro americký trh...

plakát

Polissons et galipettes (deconstructed) (2010) 

Původní verze Polissons et Galipettes je kouzelná, snad stále ještě pětihvězdičková záležitost (ale viděl jsem to už před víc jak dekádou na univerzitě). "Decontstructed" je hodně nepřesné označení tohoto audiovizuálního... díla. Ano, základem jsou původní krátké němé pornofilmy, které ale byly silně sestříhány, virážovány a podrobeny nejrůznějším zásahům videoartového ražení. Od převíjení záběrů tam a zpět (představte si nacisty z úvodních titulků Zítra vstanu a opařím se čajem), přes zpomalování a zrychlování určitých scén, jejich zoomování se přejde až ke kaleidoskopickému zobrazení, kdy se ze souložícího páru stává abstraktní cosi neustávající v pohybu, až se dostaneme do sfér odkazujících spíše na Decasii než na péčko. Hudební doprovod je elektronické techno přecházejcí v určitých sekvencích do tribálního ("voodoo") bubnování.

plakát

Herbstmilch (1988) 

Snímek se odehrává před a během druhé světové války v Bavorsku. Dana Vávrová odehrála svou roli nejen v němčině, ale navíc rovnou v bavorském dialektu. Karel Heřmánek se objeví v několika scénách jako otec její postavy Anny (zněl mi předabovaně).

plakát

Žaluji (1919) 

Blu-Ray edice Flicker Alley má stopáž 173 minut, část chybějících záběrů dodalo NFA. Přes několik skvělých záběrů a místy rozpohybované kamery musím říct, že tak úžasné, jako Napoleon, to bohužel není.  Nově zkomponovaný soundtrack opakovaně využívá Dies Irae a Siegfriedovu smrt...

plakát

Čas smyslnosti (1995) 

Skvělé herecké obsazení, působivý vizuál (ta červená) a některé lokace (palác), velká škoda, že snímek ve druhé polovině dost ztrácí dech.

plakát

Tajemství velikého vypravěče (1971) 

Tu méně, tu více stylizovaný film podle životních osudů otce (a trochu syna) Dumasů, podkreslený Liškovou hudbou. Někdy ty kostýmy a hrubě navržené studiové dekorace s minimem rekvizit fungují, jindy ne...

plakát

Extase (rakouská verze) (1932) 

Před lety jsem viděl českou (nerestaurovanou) verzi, která mne vůbec nenadchla. Filmarchiv Austria vydal v roce 2021 restaurovanou verzi rakouské verze, spolu s pozdější verzí německou. Pořád je to především němý film s minimálními, úsečnými dialogy a příběh je rovněž řiďoučký,  až běda (vůbec se nedivím, že  jsem tomu dal tehdy jen 2 hvězdičky), ale má to vymazlenou kameru a úžasné záběry.  Nicméně nejvíc mě zaujal bonus v podobě porovnání závěrečné sekvence šesti různých dochovaných verzí.

plakát

Immortal (1994) 

Údaje dle závěrečných titulků: Režie: Claudio de Angelis (Pseudonym I.M.) Vedoucí produkce: Ivana De Angelis (aha?) Pavlína: Domenika Baumanová Dalibor: Rocco Siffredi Domenika: Veronika Schneiderová Advokát: David Renz Dále hrají: Stanislav Schwarcz, Standa Williams, Karla Urbanová, Daniela Martinová, Věra Morgenová, Lucie Schmudová, Zdena Bílková, Pavel Frolich, Marek Švec, Gabriela Znojlová, Hana Blechová Hudba: Patrick Costner (...)