Isherwood

Isherwood

Jiří Valášek

okres Praha


Twitter: J_V_Isherwood

1810 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál) (2002)

  Ed Burns, bývalý policajt a učitel, a David Simon, novinář, dostatečně dlouho pozorovali dění v Baltimorských ulicích, aby věděli, že většině z nich vládne zločinný byznys v jakékoliv podobě, a ten drogový zvláště. Letité zkušenosti zúročili při psaní knih a taky na scénáři k tomuto seriálu. Výsledek je neskutečně komplexní, promyšlená a bohužel taky všední realitu odrážející kriminálka, kterou vystavili na nerovném boji speciální jednotky, kterou nadřízení seskládali z neoblíbenců, aby prokázali dobrou vůli před politiky a přitom je případně mohli za neschopnost potopit, proti drogovým dealerům. Ale nečekejte pohádku o partě loserů, kteří to všem nandali. Tahleta banda sice dílčí úspěchy slaví, ale spíše se neustále potýká s tím, kterak se vyhýbat klackům pod nohama od vyšších šarží, jak udržet temperament v mezích zákona a přitom všem nepřijít o krk, neboť i druhá strana tuší a jedná. Promyšlenost obou světů, jimž se dostává rovným dílem je hlavní hybná síla celého dění. Propracované charaktery, s nimiž byste měli problém si normálně podat ruku, vás nekompromisně vtáhnou do kolotoče dění, který rozhodně nekončí se zackvanutím klepet na rukou a bouchnutím mříží. Pokud je vaší kojnou CSI série, či cokoliv podobného, kde jsou hrdinové dodání od modelingových agentur, aby chytili vraha na základě zapomenutého chlupu, či dokonale vyostřené fotky z kilometrových vzdáleností, s klidem se tomuto vyhněte. Tohle totiž nabourává všechny romantické představy s nebývalou razancí. Z mého pohledu, jednoznačně nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl.

 • poster

  Perníkový táta (TV seriál) (2008)

  Jak vidím ‚Perníkový táta‘, mám chuť extrahovat ricin z fazolí, ale to je asi tak jediná výtka. Od The Wire první seriál, který mě upřímně fascinuje tím, jak dbá na propracovanost děje, vymakané postavy a hlavně absolutní nepředvídatelnost. Tipování děje jsem vzdal v polovině druhé sezony, protože to nemá smysl. A to, jak Walter White, který ze dne na den pozná cenu a krátkost lidského života, pendluje na obou stranách zákona, přičemž (ne)vědomky stahuje lidi kolem sebe, je snad ještě lepší než v Dexterovi. Především proto, že momenty, kdy si uvědomujeme, že se opravdu stává zlým, tvůrci zprostředkovávají skrze úplné banality. Třeba obyčejné manželské rozhovory: „I’m not in the danger. I’m the danger!“

 • poster

  Policejní odznak (TV seriál) (2002)

  Vic Mackey je tak trochu Chuckem Norrisem kriminálního žánru, protože neuznává žádná pravidla, krom svých vlastních, která vytváří, překrucuje, ohýbá a vůbec všelijak upravuje k obrazu svému za pochodu, a to vše jenom proto, aby dostal za mříže co nejvíce špíny, uspokojil nadřízené, pro které jsou čtvrtletní statistiky modlou, a zároveň od toho všeho držel co nejdál svoji rodinu, což ne vždy úplně jde, takže z toho tvůrci ždímají adrenalin po litrech, aby jste si uvědomili, že kvalitativně tenhle seriál rostl až do úplného závěru, který je, co se katarzního účinku týče, jedním z nejvíce zdrcujících momentů, které jsem v těchhle televizních příbězích na pokračování zažil, a celou sérii tak vypálil na post jedné z nejlepších žánrových prací vůbec.

 • poster

  Bratrstvo neohrožených (TV seriál) (2001)

 • poster

  Červený trpaslík (TV seriál) (1988)