• Krátkometrážní

Agáta a Vincent: Taky názor (2023) (pořad)

Vincent mi přijde z celé té rodiny asi nejvíc normální. Mámu Žílkovou jsem měl rád ještě v dobách starších filmů a Tele Tele, ale poslední roky jí nemůžu vystát. Stejně jako tu krávu, zlatokopku a rádoby „celebritu“ Hanychovou, která umí leda tak roztahovat nohy. Ta už ani nedokáže spočítat, kolik borců měla a třeba na otázku sex na jednu noc (ne to já nedělám, podle mě si rovněž nepamatuje, kolik jich v sobě měla, už od dob co pařila se Samirem a vymetala jeden večírek za druhým). Zbytečný pořad. Je mi až líto, že se k tomu Navrátil snížil, ale tak co by pro ségru neudělal.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Bobík McCall je nejdrsnější důchodce, kterého znám. Takového byste v Kaufu během akce potkat nechtěli a nedej bože, kdybyste dělali bordel v domově důchodců nebo na sídlišti, kde by bydlel a měl přátelé. Už si to vyřídil s kdekým a tak mu nějací italští mafiáni leda tak mohli políbit prdel. On prostě ochraňovat slabší musí pořád a tak neváhá vzít cokoliv je po ruce, pustí stopky na hodinkách a jde do akce. A to víte, že mrtvoly se začnou kupit ve velkém, budou praskat kosti, tříštit se lebky a hlavně se ho nikdy neptejte – Kdo ty vlastně jsi…!!! Mělo to několik dobrých pasáží, hlavně když se Denzel Washington pustil do akce – nechybělo násilí ani pěkné mordy – bohužel však ani spousta kecání a titulků, protože tvůrci prostě chtěli italštinu co nejvíce zapojit do děje a místy to bylo trochu otravné. Trojka je v mých očích na úrovni dvojky. První díl zatím nejlepší. Lepší průměr. 60%

Maid Droid (2023)

Asiaté a zvláště pak Japonci by zřejmě zaplesali radostí, protože tyhle domácí androidy nejen pro úklid domácností, ale i uspokojení někteří skutečně využívají, nicméně z pohledu filmového diváka tento film nemá příliš co nabídnout. Zvláště pak z hororového hlediska, jen trochu té nahoty dvou přítomných dam a to je sakra málo. Ve skutečnosti jde jen o další zbytečnost, kterou valná většina může klidně minout zcela bez povšimnutí. A o nic důležitého nepřijde!    Hlavní hrdina nemůže dostat z hlavy svou ex, vzpomínky bolí, strašně mu chybí fyzický kontakt – pořád si jí představuje polonahou – no a tak do jeho života vstoupí spoře oděná androidka, která splní každé jeho přání. No kvalitní svíčkovou mu neuvaří, ale nějaký ten poživatelný blaf jo a v posteli je úplná dračice. Jenomže má i pohnutou minulost, která se jí začne vybavovat a navíc žárlí. Sem tam je nám nabídnut nějaký ten vzpomínkový záběr – kterak se k ní choval její minulý „majitel“ a teprve v samotném závěru se lehounce přitvrdí.    Nečekejte však žádnou hutnou porci brutality, jen nějaké to křupnutí krku, rány nožíkem a naběhnou závěrečné titulky. Z pohledu hororového diváka jedna velká nuda. Netrvá to sice dlouho, ale i tak kromě dvou nahých hereček tu skutečně není nic zajímavého k vidění. Já si tak v klidu můžu odškrtnout další film ze své sbírky a jít zas o film dále. Tohle prostě nemá ani na průměrné ohodnocení.

Novoroční projev předsedy Senátu Parlamentu ČR (2023) (pořad)

Včera byl Nový rok a já jsem si rozhodně nehodlal kazit první den v roce poslechem těch tvou populistů a jejich proslovů k národu. Takže jsem si to nechal až na dnešek, díky záznamu. Jako první promluvil mnou neoblíbený „Tchajwanec“, který děkoval za pomoc Ukrajincům, zastavením požáru a hlavně nabádal k tomu, že lidé potřebují dobré – neúplatné, upřímné a pracovité politiky – to by ale bylo potřeba je vyházet do jednoho, protože ta verbež jak ve sněmovně tak hlavně naprosto zbytečném senátu (to by se ušetřilo peněz, kdyby tu bandu darmožroutů zrušili). Ono se to možná někomu pěkně poslouchalo, ale byla to většinou jen populistická řeč a skutek a realita budou úplně jiné. Bohužel, ale i já v tom viděl neupřímnost…

Novoroční projev předsedy vlády Petra Fialy (2023) (pořad)

Ten jeho potutelný škleb když četl ty splácaniny, byl nepřehlédnutelný. Péťo ten svůj deštník proti drahotě si strč, kam slunce nesvítí a s Pekarkou si k tomu oblečte ještě svetr a jeďte do Kyjeva za Ukrajincema, když jim tak chcete pomáhat. Neměl jsem nic proti tomu, pomoci ženám, dětem, starcům, ale stále častěji se tu potkávám s bandami dospělých chlapů, co u nás v republice dělají jen bordel a opravdu ne všichni tu byli už před válkou. To že jste začali konečně něco dělat i pro občany České republiky je pěkné, ale pro to tu jste – za to vás jako máme chválit? Za to totiž berete ty nehorázné prachy, tak jaké plácání po zádech…Draho tu je jak prase, mladí nemají na to kde bydlet, třetina republiky nemá pomalu peníze ani na jídlo, ale jo máš pravdu, jsme solidární, tak si musíme pomoci sami. A neházejte všechno jen na Babiše (toho jsem nevolil ani nikdy volit nebudu a klidně ať jde sedět, když ho usvědčí). Bordel v téhle republice je už hodně dlouho. Už od zloděje Klause přes Kalouska, Bendu, Vondru a další jsme vždycky slyšeli jen „musíme si utáhnout opasky“ – lid ano, poslanci nikdy!!! Takže tleskat ti určitě nebudu!

Ostrov (2023)

Asi to nejlepší, co mi alespoň trošku zvedlo náladu, při nudné cestě busem ze Švýcarska. Když nepočítám chlast. Tvůrci sice ukradli hlavní pointu filmu, ale i tak se jim podařilo natočit jakžtakž snesitelný film. Nejlepším na tom všem byla nádherná exotická lokace, kde se natáčelo, pár vtipných scén (hlášek) a herecké výkony obou hlavních aktérů. Jiří Langmajer i Jana Plodková patří mezi moje oblíbence ( pro ní mám i jistou slabost, protože se mi líbí i jako žena). Jejich manželské hašteření a hádky dokázaly občas pobavit, jen ten samotný závěr mi přišel docela odfláknutý.

Pavučina (2023)

Absolutně jsem neměl tušení, do čeho jdu, protože jsem si dopředu nezjišťoval vůbec žádné informace o tomto filmu. Příběh měl zpočátku zajímavý leč ne zrovna originální náboj (myšlenku), která dokázala dostatečně upoutat mou pozornost. A to i přesto, že filmy v nichž hraje hlavní roli malé děcko, zrovna dvakrát nemusím. Šikanovaný chlapec to neměl moc lehké ani doma a na jeho rodičích bylo něco divného, již od samého počátku. Tvůrci dokáží diváka dost dlouho udržet v nejistotě, zda je hlas za stěnou skutečný, nebo jde vážně jen o fantasii malého kluka.    Dozvíme se něco o minulosti místa, kde se děj odehrává i o samotných rodičích. Pořád jsem si tak nějak říkal, co se z toho nakonec vyklube, ale finální odhalení na mě moc velký dojem neudělalo. Podobná zápletka tu už byla několikrát a mnohem lépe zpracována. Navíc si dost dlouho musíme počkat, než drama vystřídá i pár hororových prvků. Atmosféra houstla, rodinná večeře byla startovacím motorem k „lepším zítřkům“, dojde i na nezvané hosty ve zvířecích maskách – jejichž osud nikoho moc mrzet nebude.   No a zároveň přišlo i velké odhalení cože (nebo kdo) se skrývá za zdmi domu. To už tak velká sláva nebyla. Nevím, jestli byl menší rozpočet, nebo byl záměr tvůrců jen několikrát ukázat znetvořenou tvář monstra (dlouhé vlasy a pařáty), ale když už k tomu došlo, musel jsem se jen mrzutě ušklíbnout. Tohle mělo být co? Sestra Gluma z Pána prstenů a ještě řádně nevydařená? Protože v každém záběru vypadala úplně jinak…Ne tohle se vůbec nepovedlo a zároveň mi to zhnusilo i celkový pohled na do té doby jakžtakž slušný film. Navíc si nešlo nevšimnout, že tu celá řada věcí/situací nedávala moc smysl. Bohužel jde jen o obyčejný průměr, který znovu vidět nepotřebuji.

Serpentine (2023)

Brněnská rodačka natočila další zajímavý krátkometrážní kousek, při kterém nebylo ani potřeba moc slov. Stačila zaříkávadla, had, sliz, jedna nahá dívčina, vhodný zvukový doprovod a hrátky se světlem a bylo to. Vcelku působivá atmosféra díky zvukovému doprovodu a práci kamery. Není to žádné terno, ale podívat se na to určitě dá. Jen škoda, že dala přednost spíše zahraničnímu obsazení před našimi – ale asi ví, co dělá…

Slasher Time! (2023) (amatérský film)

Když už jsem byl kontaktován a osloven samotným tvůrcem, zda bych se mohl podívat a ohodnotit jeho prvotinu, nemohl jsem odmítnout. Česká hororová tvorba potažmo amatérské kousky mi rozhodně cizí nejsou a jsem rád, že se najdou zarytí fandové tohoto žánru a nadšení tvůrci, kteří točí vlastní kousky. Občas se mezi nimi najdou skutečně solidní snímky, občas to je neskutečný brak. V tomto případě jsem si odnesl trošku místy rozporuplné pocity, nicméně doufám, že Vojtěch Kavka bude pokračovat s natáčením i nadále. Potenciál v sobě bezesporu má. Hlavně jde vidět, že nad scénářem přemýšlel, snažil se na něm zamakat, jen by to chtělo ještě více vyšperkovat některé neduhy (přitom se tu mluvilo v rozhovorech mezi postavami o většině záporů ve filmu, na které je potřeba si dát pozor). Hlavně osekat některé zbytečné dialogy, více zapojit emoce (to hlavně u herců, kteří i když někdo vedle nich zemře, pomalu nemrknou ani bulvou a začnou kecat filozofické úvahy…) a přidat více akce a krve – její absence mi taky trochu vadila. Přitom když už došlo na akci, nebylo to vůbec špatné. Posledních cca 10-15 minut bylo vážně slušných. Nejvíc bych ocenil asi zvukový a hudební doprovod – ten byl super. Délka taky byla přiměřená, ale kdyby se ještě osekali ty některé zbytečné dialogy a zdlouhavé záběry, bylo by finálních cca 50-55 minut mnohem lepších a šel bych s hodnocením výše. Takže určitě neházej flintu do žita, zamakej na nedostatcích a doufám, že od tebe ještě někdy něco uvidím! 60%

Snow Falls (2023)

Spousta lidí jezdí slavit příchod Nového roku na hory, alkohol teče proudem, a když je dobrá společnost – je i hromada zábavy. Horší však už je, když vypukne sněhová vánice a vy zůstanete odříznutí od civilizace. Tady se však tvůrcům nepovedlo absolutně navodit autentičnost této situace. Za okny sice sněží, ale když postavy vylezou ven, mají sníh sotva po kotníky, auto má trochu zasněžené skla a střechu – no prostě žádná hitparáda. To však nebyl jediný problém toho filmu. On byl celkově celý špatný.    Dialogy stupidní, žádná pořádná akce a ani alespoň trochu solidní atmosféru se tu nepodařilo navodit. Postavy byly nesympatické (hypochondr, nadržený borec, alkoholik a šoumen v jednom, buchta co furt řeší ztrátu své matky a hostitel, který má strach z rodičů). Když vypadl proud a oni začali mrznout, chovali se jako úplní idioti. Všude dokola dřevo (když už nechtěli pálit drahý nábytek a podlahu, tak venku bylo velké dřevěné zábradlí, nebo stromy kolem). S přibývajícími minutami jsem několikrát málem usnul nudou a nezachránil to ani digitální sněhulák či střep v břiše.    Je mi jasné, že tu zřejmě neoplývali velkým rozpočtem, ale když už se režisérovi podařilo sehnat pár alespoň trošku známějších béčkových herců a hereček, tak bych očekával, že to dopadne o něco lépe. Hercům jsem prostě tu vzrůstající paranoiu a zmar nevěřil ani minutu. Hororových prvků tu bylo jako šafránu a jediné štěstí byla krátká stopáž. Hororů z roku 2023 jsem zatím moc neviděl, ale tohle bude jistě jeden z kandidátů na nejhorší kousek.    PS: JasonCZ a Google překladač opět úřadovali. Je zklamání, že tyhle sračky vůbec někdo schválí. Podobné rádoby „obsahy“ k filmům tu nemají na CSFD co dělat…!