Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Krátkometrážní
  • Horor
  • Akční
  • Komedie
  • Krimi

Oblíbené filmy (10)

Nezvratný osud (2000)

První dva díly patří mezi moje nejoblíbenější filmy. Tenhle má docela solidní stoupající atmosféru, která se bohužel ke konci začne vytrácet a přechází do nudy. Jako mávnutím kouzelného proutku zmizí vše co mě od prvních minut zaujalo. Tím myslím vše co se děje od elektrického kabelu. Konec mě prostě dost zklamal. Mám rád podobný styl, protože je mi tohle téma bližší, než třeba zombies.

REC (2007)

Tento španělský kousek patří v mých očích ke světlým zábleskům zombie filmů. Jak jistě už víte, toto hororové odvětví mi moc po chuti není, ale tady jsem zůstal přilepený na obrazovce již od prvních minut. V době kdy jsem tento film viděl poprvé a napsal na něj recenzi (někdy v roce 2008), kterou jsem teď předělával, jsem ještě moc filmů natočených „ruční kamerou“ neviděl, takže mě to tolik neunavovalo a neotravovalo (jako v dnešní době). Oba režiséři se snažili divákům vše podat co možná nejvěrohodnějším způsobem (od chování postav počínaje…), takže jsem pocit nudy vůbec nepociťoval. Ba co víc od okamžiku kdy se setkáme s první nakaženou, si dokázala nastartovaná atmosféra udržet stejnou laťku po celou dobu svého trvání. Dopomohlo k tomu i prostředí patrového domu, vypadávající elektřina a hlavně fakt, že se tu zbytečně nechodilo okolo „horké kaše“. Jedna akční scéna střídala druhou, sem tam do toho bylo potřeba přidat trochu vzlykání, řvaní a honiček – takže ve finále mi těch 85 minut uteklo jako voda a já se už nemohl dočkat dalších pokračování. Jak se ovšem později ukázalo, na první díl už nemělo ani jedno pokračování (zatím), ani americké remaky. Především však Jaume Balagueró si mě však zcela získal na svou stranu a já doteď pozorně sleduju jeho tvorbu.

Orka zabiják (1977)

Musím říct, že tento film se v době natočení snažil těžit na úspěchu Čelistí. Podle některých se to povedlo, podle jiných vůbec. Mně osobně tento film velmi zaujal a patří hned po již zmíněných Čelistech k nejlepším filmů, co se zvířecí tématiky týče. Již v útlém dětství jsem si Orcu zamiloval a dodnes se k ní rád a často vracím. Již samotný úvod diváka okouzlí nádhernými podvodními záběry a to nejenom na samotné kosatky. Tvůrcům se však kromě toho podařilo do tohoto filmu přenést i dosti pochmurnou a místy až dojemnou atmosféru. A právě ona se ukázala býti tím nejvhodnějším stavebním kamenem, pro pevný základ kostry samotného příběhu. Smrt samice může mít pro slabší povahy neblahé účinky, ale bylo potřeba diváky zasáhnout co nejcitlivěji hned v úvodu, aby se dokázali co nejlépe vcítit do „mysli“ pomstychtivého samce (pokud to tedy vůbec jde. A to hlavně proto, že postava kapitána Nolana asi moc lidem po chuti nebude. Rozhodně to není žádný sympaťák, což ovšem neznamená, že i on si nenašel nějakého toho příznivce. Souboj „Davida a Goliáše“ tak mohl začít a divák byl svědkem stupňující se agrese samce, který díky své inteligenci systematicky ničil nejen rybářské městečko, ale především psychiku svého soupeře. Zda by to bylo skutečně reálné, to musí každý posoudit sám, nicméně ve filmu je jak známo, dovoleno vše. Když k tomu navíc připočítám skvělou závěrečnou třetinu, byl jsem nadmíru spokojený. Navíc zde musím ocenit i velice slušné herecké výkony a především podmanivý hudební doprovod Ennia Morriconeho. 80%

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů s válečnou tématikou, který ve mně dokáže vždy vyvolat stejný prožitek, jako když jsem ho viděl před léty poprvé. Spielberg je opravdu vynikající režisér a tomuto kousku vtiskl hlubokou stopu, která zamrazí i na duši. Tom Hanks podal opět vynikající výkon a hlavně díky němu jsem si film zamiloval. To však neznamená, že by si ostatní vedli špatně. Herecké obsazení a jejich výkony se mi líbili všeobecně. Stejně jako výprava, efekty a především úvodní scéna s vyloděním je nezapomenutelná. Atmosféra dokáže diváka vtáhnout do děje, působí se tu hodně na city a hlavně postavy tu nejsou nesmrtelné – jejich poselství ovšem ano. Přesto já patřím mezi lidi, kteří hodnotí plným počtem jen opravdu (pro mne) unikátní filmy či snímky a jelikož znám pár ještě o chlup lepších válečných filmů, tak zůstanu u 4*. Přesto těch 89% co tu v době mého hodnocení Saving Private Ryan má, je naprosto zasloužených.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Další z mých oblíbených válečných filmů, tentokrát pod taktovkou Ridleyho Scotta a opět srdcová záležitost. Spousta skvělých herců zažívá filmové peklo a Somálci ukázali, že není dobré si o nich dělat vtipy. Atmosféra za výborné podpory kamery vytvoří solidní akční podívanou a některé momenty jsou prostě nezapomenutelné. Jako malý jsem chtěl být vojákem, ale čím jsem starší, tím si stále častěji kladu otázku, proč nastavovat krk v zemích a válkách, po kterých je mi hovno a raději na „válku“ čumím jen v bedně. Knihu jsem nikdy nečetl, takže nemůžu srovnávat, ale děj mě zaujal od první minuty až po tu poslední. Je sice pravda, že některé pasáže jsou trochu nudnější a rovněž několik dialogů mi lezlo krkem, ale v celkovém součtu i já musím hodnotit Black Hawk Down nadprůměrným hodnocením.

Čelisti (1975)

Souhlasím s váma. Pro mě je tento film rovněž legenda a jeden z nejlepších, ne-li nejlepší film se žralokem jaký jsem kdy viděl. Herecké výkony jsou naprosto dokonalé, trošku slabší efekty ovšem beru na milost, protože v následovnících JAWS je to ještě mnohem horší. Skvělý scénář, napínavý děj, výborné herecké výkony a famózní hudební doprovod si prostě to kilo zaslouží...

Jurský park (1993)

Nádherné prostředí ostrova, reálně vypadající krajina i dinosauři byli nejlepším základem, který nám film nabídl. Samotné vybavení budov a parku bych označil za perfektní a velice přepychové. Nádherné archeologické muzeum koster dinosaurů, suvenýry, velké množství výběhu obehnaných elektrickými ploty a vyhlídkové ekologické vozy poháněné elektřinou ve mně vyvolaly pocit, že je velká škoda, že něco takového doopravdy neexistuje, protože bych takové místo určitě rád navštívil. Představa toho, že bych se díval na krmení raptorů do jejichž výběhu je spouštěna kráva a hned roztrhaná na kusy, ve mně zvedá hladinu adrenalinu. Podívat se těmto tvorům do očí nebo si je dokonce pohladit, je neuskutečnitelným snem snad každého z nás. Velice úspěšný a troufám si i říct nejlepší film o dinosaurech, který jsem kdy viděl a asi uvidím. Spielbergovi a jeho týmu všechna čest. Díky nim jsme měli možnost spatřit několik druhů dinosaurů, kteří už dávno vyhynuli a realistické pohyby a zvuky, které vydávali byly prostě paráda. Film jako celek je velice dobrý a i přes pár menších chybek si dovolím hodnotit ho 100%.

Věc (1982)

Carpenter natočil opravdu téměř bezchybný scifi horor, který patří mezi vůbec nejlepší kousky tohoto žánru. Stavět mohl především na vynikajícím výkonu Kurta Russella, který se zde předvedl opravdu ve špičkové formě. Na rozdíl od některých kolegů, kvůli kterým nedám plný počet procent, ale i tak si myslím, že 90% je plně zasloužených. Kromě výborně zvládnutých efektů mě zde ještě navíc zaujala hudba Morriconeho, který patří mezi skladateli mezi moje vůbec nejoblíbenější tvůrce. Stává se mi to málokdy, ale v některých situacích mi skutečně přeběhl i onen pověstný mráz po zádech.

Vetřelci (1986)

Málokdy bývá dvojka lepší než první díl, ale Cameron to dokázal zrealizovat. Rozhodl se ještě více přitvrdit a dokonce si dovolil i pěkně zariskovat. Do svého díla začlenil i pořádnou dávku černého humoru a nezapomenutelných hlášek. Dodnes je pro mně Hudson BŮH! Skvělá akční jízda doplněná naprosto dokonalou atmosférou a nervy drásajícími momenty udělala tento díl tím nejlepším, co nám tato série nabídla. Tedy alespoň v mých očích.

Predátor (1987)

Tohle je jediný film kromě Terminátorů, ve kterém se mi líbí Arnieho výkon (jinak ho nemám rád). Film má naprosto skvělý scénář, který je bohatý o různé doplnkové scény, které sice nejsou zas až tak důležité, ale nenudí. Výkony všech herců se mi líbili.Jediné co bych vytkl je to, že většina scén, kdy někdo z vojáků zemřel, jsou sestříhaná, takže si pořádně nevychutnáme, krome již zmíněné scény na konci, vůbec lovcův lov. Většinou se jen ozve křik a mrtvola spadne na zem. Pro mne osobně je nejlepší závěrečný boj Predatora s Arniem a nej hláška z celého filmu: Vytáhni bezbolestnou......

Reklama

Reklama