Mr.Apache

Člověk z 80. let.

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 24.6.2018  18:24

Druhá polovina s jistotou pohřbila všechna nesmělá očekávání, která se ve mě rodila během půle první. [Film jsem si rozdělil na pomyslných pět části: 1) Úvod, který navnadí, 2) povídka, která potěší, 3) povídka, která pobaví, 4) povídka, která zneklidní (bohužel, u ní už začínají všechny ty lekačky otravovat, a aby toho nebylo málo, svůj prostor dostane i jeden vyloženě wanovský trapas), 5) dlouhý a těžce neoriginální multitwistový závěr, který leda tak nasere, a to nejen tím, jak je v současných horrorech už takřka povinný.] Nečekal jsem od toho nic - kdy by taky v roce 2018 něco čekal od filmového horroru - pak jsem toho najednou dostal hodně, jen aby mi to všechno postupně zase sebrali a ještě mě na závěr kopli do prdele. A dobře mi tak!

• 23.6.2018  00:10
    Ghostland (2018)

Kdo potřebuje horrory, které zcela postrádají přesvědčivost, ba na ni přímo rezignují?

• 15.6.2018  23:56

Konečně jsem viděl Františka. Toho děvkaře. Film, který mi bude navždy připomínat krásné časy václavovických THS, kde se o Františkovi bavila Ony s Vladysem. Takže taková nostalgická povinnost. Musím říct, že to bylo skoro na čtyři hvězdičky, a že to bylo lepší než většina posledních filmů Woodyho Allena. A začal jsem se lehce zajímat o Petru Nesvačilovou, která mě tam tak nějak zaujala. Asi to bude velmi schopná žena.

• 10.6.2018  00:13
    The Terror (TV seriál) (2018)

Knihu jsem četl kdysi na dovolené a nelituju toho. Seriál jsem vzdal někdy v polovině a taky toho nelituju.

• 30.5.2018  00:50

Skoro všechny hvězdičky jsou za Johna Belushiho.

• 25.5.2018  08:43

Snyder (!) aneb nejzábavnější ředitel v historii sunnydalské střední konečně přichází. Mimochodem, jediný díl, kde během závěrečných titulků běží hraná scénka.

• 25.5.2018  08:22

Tradičně silný halloweenský díl, tentokrát zaměřený na Dawn. Giles zase po dlouhé době ukáže, zač je Rippera loket a vyřídí tu nejvíce upírů ze všech. Perličky: Buffy zabije jednoho upíra dveřmi od auta, což mnohem později okopírovali tvůrci The Walking Dead, a Alexe tu poprvé spatříme s pirátskou páskou přes oko. Ta se, jak fanoušci dobře vědí, stane v závěru seriálu nezbytnou součástí jeho image.

• 24.5.2018  10:05

Kdo by řekl, že díl s tak dobrým názvem a tak slibným tématem, se nakonec bude ze všeho nejvíc podobat svatební epizodě z Arabely? Té, jak se tam novomanželé změnili na pračku a ovci, nebo tak něco. Fuj, to jsou ale paralely, Arabely. A do toho ještě Mekota, Jekota, Fekota... Do you remember igi B?

• 24.5.2018  08:40
    Pat a Mat (TV seriál) (1976)

Původní a dlouhá léta jediný platný název téhle taškařice byl rozhodně "A je to". Vím to jistě, protože si pořád ještě něco pamatuju. Kdepak Pat a Mat. Tu lobotomii mi furt nějak nestihli udělat, milé děti.

• 16.5.2018  21:28

Osmnáct kousků, z nichž minimálně sedm představuje vrcholnou horrorově-komediální kvalitu, a zbytek se ve stejné oblasti pohybuje někde kolem solidního průměru, je mi zatěžko hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. Epizody Dead Right a Television Terror pak jako absolutní tutovky doporučuji všem divákům, kteří neradi riskují, a proto upřednostňují sázky na jistotu.

• 16.5.2018  21:25

(31.7.1990) Po celou dobu vynikající a svému názvu ostudu rozhodně nedělající epizoda, kterou mírně sráží jen diskutabilní závěr. Ten sice využívá obvykle funkčního obrácení rolí, činí tak ale na základě sporné premisy. Larry Drake (Darkman, L.A. Law) a Grace Zabriskie (Zběsilost v srdci, Městečko Twin Peaks) vytvořili pěkně strašidelný pár, a společně se postarali o atmosférickou tečku za druhou sérií.

• 16.5.2018  21:24

(24.7.1990) Eskapády dvou bratrů, nerozlučných nejen díky rodinnému poutu. Další z „freak" dílů mě nijak nenadchnul, na IMDb má však docela slušné hodnocení.

• 16.5.2018  21:22

(17.7.1990) Dosud nejhorrorovější díl. Společně se Second Coming z čtvrté série možná i nejstrašidelnější epizoda vůbec. Krom kvalitní hrůzy je Televizní teror nabit až po okraj svěžím vtipem a parádními hláškami. Na zdejšího moderátora v podání Mortona Downeyho Jr. jen tak nezapomenete. Jeho představitel měl v druhé polovině 80. let vlastní televizní show, populární i díky nemalé kontroverznosti. Ve zdejší Horton Rivers Live do jisté míry paroduje jak tento pořad, tak sebe samého. Režisérem TV Terroru byl kaskadérský veterán Charles Picerni, jehož nebezpečné dublerské kousky můžeme vidět v nespočtu filmů a seriálů. A jelikož byl skutečně skoro všude, spokojme se alespoň se jmenováním Smrtonosné pasti. V této epizodě dubloval hlavního představitele při jeho skoku skrz zavřené okno. Pro některé nejlepší díl Tales, pro mě samotného určitě jeden z těch nejpovedenějších. Jednoduše „must see".

• 16.5.2018  21:18

(10.7.1990) Základ příběhu vychází ze známého Hitchcockova motivu vraždy viděné v okně naproti. Svědkyní je v tomto případě Patricia Clarkson, která ztvárnila např. manželku Kevina Costnera v Neúplatných. Její postava následkem šoku oněmí a dostane se na speciální kliniku do „odborné péče" lékaře, jenž je zároveň vrahem, jehož činu byla svědkem. Epizoda téměř postrádá obvyklá poznávací znamení Tales (vtipnost, svižnost, úderné hlášky, erotiku, gore efekty), čímž se sama poněkud diskvalifikuje. V podstatě mohla být natočena pro kterýkoli jiný mysteriozní seriál.

• 16.5.2018  21:16

(3.7.1990) Crypt Keeperovo obludárium uvádí tklivou baladu o tom, kterak se Two-Faced Man, hvězda jisté freak show, zamiloval do egyptské mumie Myrny, a Strážce krypty z toho na svět přišel. Aneb jak praví Crypt Keeper: „I guess you figured out by now where I get my good looks. Old Two-Faced was my daddy... and the mummy was my mommy!" (hysterický smích) ... Principála si v této povídce zahrál Lewis Arquette, ohyzdného taťku našeho kryptomoderátora pak ztvárnil dokonale namaskovaný krasavec Jeff Yagher. Samotná povídka není žádný zázrak, ale má svou atmosféru, a fanouškům Sloního muže nebo skupiny Residents by se mohla líbit. Navíc v úplném závěru máte jedinečnou příležitost vidět Crypt Keepera coby čerstvě vylíhnuté holátko.

• 16.5.2018  21:14

(26.6.1990) Tak tohle je díl mého srdce! Příběh comicsového kreslíře Jima Kormana je jedním z vůbec nejmilejších v celém seriálu. Pocta původní inspiraci Tales - horrorovým magazínům z 50. let a jejich tvůrcům. Herec, který hraje Kormana (Harry Anderson) je typově naprosto přesný, a obě jeho ženy (fúrie Colleen Camp i půvabná Cynthia Gibb, která kdysi začínala ve Vzpomínkách na hvězdný prach Woodyho Allena) mě okouzlily. Monstra jsou zcela v duchu padesátých let komicky hrůzná, a na úvod perfektně sednoucí písnička "Just My Imagination" od Temptations prostě nemá chybu. Kormana jsem viděl mnohokrát, a vždy mě dokáže znovu potěšit.

• 16.5.2018  21:10

(19.6.1990) Černošský díl... Strýček Ezra je vskutku odporný chamtivec, který si z provozování pohřebního ústavu udělal výnosný džob. Jeho synovec Bobby, sirotek, který je u něj v učení, je mu ale pouze na obtíž. Ezra jej tedy nejdříve zmrzačí a pak zabije, přičemž oficiálně vše vydává za nehodu. Jelikož Bobby nebyl zrovna skrček, jeho dlouhé nohy přečnívají ven z malé (ale levné!) tchajwanské rakve. Strýček tento problém pohotově vyřeší pomocí kotoučové pily a upraví Bobbyho mrtvolu na správnou míru. Jak pravil Crypt Keeper: „Co byste čekali od někoho, kdo se jmenuje Ezra?" Ale jak napsal Stephen King: „Mrtví se někdy vracejí", a tak jednou o půlnoci dostane milý strýček nečekanou návštěvu. Jack Sholder (režisér nechvalně mimózní A Nightmare on Elm Street 2) přispěl poněkud nechutnou epizodou, která ve výsledku kulhá na obě nohy. Doslova. Možná ji někteří z vás ocení víc (rating na IMDb není úplně špatný, a také kolega strougy hodnotí pozitivně), ale já v Tales upřednostňuju přece jen rafinovanější kousky. Na druhou stranu musím uznat, že jsem se nenudil. Jen tu (na rozdíl od mnoha jiných epizod) není nic, co by mě lákalo k opakovanému zhlédnutí.

• 16.5.2018  21:07

(12.6.1990) Po Mary Lambert je Randa Haines druhá žena - režisérka v Tales. Problém této epizody spočívá v tom, že k příběhu se příliš nehodí forma, jakou Haines zvolila pro jeho zpracování. Režisérka se snaží udělat ze story ve stylu příbuzném Only Sin Deep (z první série) vtipnou záležitost, čemuž má mimo jiné dopomoci i tango, vyhrávající v hudebním podkresu. Ta vtipnost se jí ovšem daří jen sporadicky; většinou to vyznívá poněkud křečovitě a pitvořivě. Umím si představit, že kdyby byl základní příběh podán jiným stylem, mohlo to být hodně dobré. Takhle vyjde vniveč jak snaha o komediálno, tak příběh sám. Výsledkem je slabší podprůměr.

• 16.5.2018  21:03

(5.6.1990) Příběh neúspěšného břichomluvce, který vyhledá kdysi slavného kolegu, aby ho požádal o radu. Přitom však odhalí bizarní tajemství, jež vyústí v krvavý masakr. V tomto freak show dle scénáře Franka Darabonta (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle) si zahrál komik Bobcat Goldthwait, u nás známý z mnoha pokračování Policejní akademie, a Don Rickles, jehož hlasem promlouvá Mr. Potato Head v Toy Story. Celé je to zároveň komické i trochu smutné, místy temně mrazivé, v závěru pak šokantní, až brutální. Přes svou bizarnost mimořádně zdařilá, černohumorná epizoda.

• 16.5.2018  20:57

(29.5.1990) Slunce, seno a Patricia Arquette (Pravdivá romance, Lost Highway, A Nightmare on Elm Street 3) v roli tulačky Mary Jo, kterou si na své farmě drží jako otrokyni buranští manželé. Situace není pro Mary Jo zrovna růžová, dokud se do hry nevloží... oživlý strašák! Vynikající letní epizoda Toma Hollanda. Zábavnější než libovolný exploitation, na jaký si teď vzpomenu.

• 16.5.2018  20:55

(22.5.1990) Důkazem, že Tales se nedotkla žádná cenzura, je mimo jiné i jadrná mluva v mnoha epizodách. Sám sebe hrající rocker Iggy Pop, v zákulisí jehož vystoupení se téměř celý díl odehrává, tu má asi dvacetivteřinový proslov, kde slovo „fuck" padne v různých modifikacích celkem desetkrát. Krom „otce punku" zde uvidíme i Katey Sagal (Ženatý se závazky, Zákon gangu) a Crypt Keepera v blond paruce, vyluzujícího pazvuky na elektrickou kytaru. Hlavní antihrdina, promotér Marty Slash, chce ukrást milion dolarů, který rockeři vydělali na záchranu amazonských pralesů. V tu chvíli se však ozve někdo, koho v nejmenším neočekával: jeho vlastní svědomí. Největším kladem této rock 'n' rollové epizody (režírované Jeffrey Pricem, scénáristou oskarové Falešné hry s králíkem Rogerem) je právě to, že je rock 'n' rollová... Tedy alespoň pro mě to klad určitě je. A taková vražda kytarou Petea Townshenda má nakonec taky něco do sebe. Jinak je ovšem For Cryin' Out Loud blbůstka, která nerockery potěší snad jen úvodní montypythonovskou scénou s odsouzencem, nedočkavě se hrnoucím do elektrického křesla.

• 16.5.2018  20:52

(15.5.1990) Komorní záležitost, která nenabízí nic pamětihodného, přestože disponuje Michaelem Ironsidem (Scanners, Total Recall, Hvězdná pěchota či Mechanik) v menší, ovšem důležité úloze. Režíroval Richard Greenberg, známý svou prací na vizuálních efektech ve filmech Predátor, Jestřábí žena či Ďáblův advokát. Příběhů, v nichž si vychytralá femme fatale ochočí naivního losera, aby jej využila pro své plány na zbohatnutí, je mnoho. Tenhle zapomenete ještě dřív než se Strážce krypty stačí během svého doslovu oběsit.

• 16.5.2018  20:48

(8.5.1990) V tuto chvíli jsou Tales naštěstí pořád ještě ve fázi „jeden dobrý díl za čas nestačí". A tak tu máme další, tentokrát plně autorskou pecku Freda Dekkera, s ďábelským Miguelem Ferrerem (Twin Peaks, Robocop) a tehdy ještě mladou a krásnou „zoufalou manželku" Teri Hatcher v hlavních rolích. Kvůli ní, povedenému úvodu jenž skvěle navnadí, a úplnému závěru v klasickém talesovském „láska až za hrob" stylu, jsem šel nakonec až na plných pět z pěti. Díl, na který se hodně dobře dívá.

• 16.5.2018  20:45

(1.5.1990) Konečně zase jednou díl, na který se (na rozdíl od několika předchozích) určitě nezapomíná. Psychonářez s hudbou Jana Hammera a přesvědčivým výkonem prakticky neznámého Gavana O'Herlihyho, jenž exceluje v roli žárlivého manžela, ocení zejména skuteční labužníci a veteráni psychických válek. Hodně kontroverzní epizoda. Snad žádný jiný díl se nesetkal s tak protichůdnými reakcemi a rozdílným přijetím. Ale to se týká spíše tuzemské divácké obce - na IMDb má tenhle kousek rating pěkných 7.3. Úplný závěr je sice okopírovaný z povídky "Jak se zbavit George" (česky v antologii Alfred Hitchcock uvádí 1: Moje oblíbená strašidla), ale to mu pranic neubírá na síle. (Tady se omlouvám za spoiler, ale když tolikrát slyšíte, jak je to celé předvídatelné, tak by to snad nemělo ničemu škodit. ;-) A jako by onen závěrečný úder nestačil, Crypt Keeper ho musí okamžitě přebít hláškou z nejtotálnějších („Tomu říkám dotáhnout manželku na mejdan!"). Z mé strany plná spokojenost a pochvala za další highlight seriálu.

• 16.5.2018  20:42

(24.4.1990) Chris Walas je prvním z mnoha mě zcela neznámých directorů, kteří Tales režírovali. Jména velkých filmových tvůrců se až na výjimky (a krom občasných návratů těch, kteří projekt podpořili také producentsky) v seriálu už moc nevyskytují. To ovšem bohatě vynahrazuje neskutečná plejáda velkých jmen hereckých. Letmým prozkoumáním Walasovy filmografie zjistíme, že začal jako tvůrce nechvalně známé Mouchy II a jeho labutí písní byl hned následující The Vagrant, kde měl k dispozici Billa Paxtona a Michaela Ironsidea. ´Til Death vypadá na první pohled slibně - tropy a zombie, stvořená v old fashion stylu (pomocí voodoo). Výsledek je bohužel snadno zapomenutelný.

• 16.5.2018  20:37

(21.4.1990) Po Deutchovi se do hry vrací také Walter Hill. K ruce má výborného Lance Henriksona, excelujícího v roli notorického gamblera. Tento díl je poměrně populární, a já uznávám, že má hodně co do sebe. Na druhou stranu bez mučení přiznám, že ani jeden z Hillových příspěvků do Crypt Keeperovy pokladnice mi k srdci nepřirostl. Nakolik je to moje nebo Walterova chyba, to už posuďte sami.

• 16.5.2018  20:35

(21.4.1990) Varování: Tento díl je jen pro zaryté fanoušky železného Arnolda! :-) Schwarzeneggera v tričku Tales from the Crypt (což je sám o sobě mírně bizarní úkaz) uvidíme pouze při úvodní audienci u Strážce krypty. Pak už vidíme jenom produkt jeho režijního snažení. Producenti si sice dobře ohlídali aby to nebylo úplné fiasko, přesto z toho vzešel do té doby nejslabší díl. Arnoldovo angažmá lze pochopit jako snahu o zvýšení sledovanosti, a to že se v Tales neobjevil i Stallone, zase jako poučení z tohoto experimentu. I když...! Modří asi vědí, že později se (v jedné hodně dobré epizodě) zjeví alespoň Sylvestrův brácha Frank. ;-)

• 16.5.2018  20:32

(21.4.1990) Možná že tahle epizoda neměla být zařazena hned na úvod druhé sezóny. Není primárně bombastická, jak by možná divák po té předchozí smršti očekával - její kouzlo spočívá v rafinované nenápadnosti. Dead Right vyžaduje při sledování zvýšenou pozornost, protože jedině tak lze docenit ten úchvatný herecký koncert (Demi Moore a Jeffrey Tambor rulez!), prošpikovaný nezapomenutelnými hláškami a naládovaný inteligentním humorem. Epizoda s asi nejlepšími dialogy v celé historii seriálu. Zároveň (imho) vůbec nejlepší role Demi Moore. Nikdy jsem ji neměl příliš v lásce..., ale po tomhle? Plná rehabilitace! Howard Deutch zde usedl na režisérskou stoličku Tales již podruhé, a překonal nejen sám sebe, ale hned několik svých předchůdců. Jeden z nenápadných, zato však absolutních vrcholů seriálu.

• 16.5.2018  20:27

První série je z jedné třetiny průměrná (první a poslední díl), z druhé třetiny vynikající (epizody 4 a 5) a z té třetí jednoduše geniální (díly č. 2 a 3). Malé fuflíčky na dokonalosti pak s přehledem napravuje Crypt Keeper, takže verdikt nad úvodní sezónou nemůže znít jinak než 5*.

• 16.5.2018  20:21

(28.6.1989) Závěrečný díl první (a nejkratší) řady byl svěřen Mary Lambert, tehdy nadějné režisérce adaptace Kingova Hřbitova domácích zvířátek. Lambertová v 80. letech dělala mimo jiné i videoklipy pro Madonnu. Později však šla její kariéra strmě dolů, a dnes točí jakési příšernosti o megakrajtách a gigakobrách. Tohoto příběhu se ale zhostila se ctí. Samotná epizoda není žádný zázrak; z podprůměru ji však tahá poměrně šokantní závěr, odrážející se v nezapomenutelném výrazu tváře herce Martina Garnera. Ten výraz si mimochodem můžete vychutnat hned na první fotce mého zdejšího profilu.

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18