Mr.Apache

Člověk z 80. let.

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
    • 5.10.2018  18:08

Po dvou záhadně zmizelých expedicích dorazí na rudou planetu ta třetí, aby dospěla k šokujícímu poznání, že Mars je vlastně pozemské nebe. A nebo je to všechno jinak? Zpočátku ryzí sci-fi se mění v dojemnou pohádku a končí jako ten nejvýživnější temný horror. Coby "Mars je nebe" běžela tahle pecka v Železného TV poprvé na jaře čtyřiadevadesát.

• 5.10.2018  17:52

V předloze se svět Marťanské kroniky potkává se světem 451° Fahrenheita v asi nejgeniálnější parafrázi na dílo jiného autora, jakou jsem kdy četl. Tato její televizní podoba pak povídce ostudu rozhodně nedělá. Někteří šťouralové sice podotýkají, že příběhy o pomstě nejsou zrovna povznášející a morálně nezávadné, ale řekněte mi, kdo z vás si nikdy nechtěl pořádně potýrat svého cenzora? "Když zacinkáte rolničkami a řeknete ,pro lásku boží, Montresore', možná vás pustím." Cililink... Takhle se na ně musí! Krom toho, tady v podstatě nejde o žádnou obyčejnou osobní pomstu. Hrdina zde trestá zlořád prvního stupně jednoznačně z důvodu vyššího principu mravního. (Prvně viděno na Nově v devadesátém čtvrtém.)

• 5.10.2018  17:34

Z do té doby řádného a úspěšného občana se stane šílený anarchista poté,co si uvědomí, že už dál nechce snášet diktát moderního světa s jeho všudypřítomnými mobily, čipy, kamerami a neústálou kontrolou na každém kroku. Zlom v jeho životě nastane v okamžiku, kdy si objedná čokoládový koktejl. A jak svět už možná brzy zjistí, od správného použití čokoládového koktejlu může být jen krůček k tomu, abyste šli a pořídili si svou zbraň. V této epizodě, vysílané u nás prvně na "vaší naší televizi" pod názvem "Vrah" (jaro 1994), jsou mj. k vidění také záběry z filmu Bad Taste Petera Jacksona.

• 5.10.2018  17:20

Rodina tráví dlouhá léta na kolonizovaném, ale (zde z nevysvětlených důvodů) zcela opuštěném Marsu, čekáním na záchranu ze Země. Jednoho dne konečně přistane loď s pozemšťany. Ti však záhy zjistí, že s onou rodinou je cosi v nepořádku. Předlohou k této epizodě, u nás odvysílané na jaře '94 Novou pod názvem "Dlouhá léta", byl jeden z příběhů Marťanské kroniky.

• 5.10.2018  17:08

Dva neodolatelní staříci zabíjejí nudu v penzi hrou na detektivy, přičemž zjistí, že 92 stupňů Fahrenheita je přesně ta správná temparatura pro vraždu. Jejich setkání s potenciální obětí - hraje ji skvělá Eileen Brennan, která se o pár let později mihla také v Příbězích ze záhrobí (konkrétně ve vynikající epizodě Till Death Do We Part) - se však poněkud zvrhne. "To je ale vražedné horko, pane Shaw." Tento díl u nás poprvé běžel na Nově v roce 1994 pod názvem "Stigma žáru".

• 5.10.2018  16:45

Spisovatel (Bradburyho alter ego) se vrací se svou novou ženou do krajiny svého mladí a tam navštíví jezero, u něhož jako kluk potkal první lásku. Poněkud toporní herci v hlavních rolích a občas i způsob, jakým je epizoda natočena, evokují kýč; pod lesklou hladinou však číhá mysteriózně-nostalgický Bradbury v nejlepší formě. Epizodu uvedla Nova na jaře 1994 pod názvem "Jezero".

• 5.10.2018  16:36

Lunapark a tři postavy, tvořící podivný trojúhelník: Osmdesátkově krásná kolotočářka, slizký majitel zrcadlové síně a trpasličí spisovatel bizarních detektivek, pan Hora. Temné, smutné, pohlcující. Epizodu u nás poprvé vysílala Nova na jaře roku 1994 pod názvem "Trpaslík".

• 9.8.2018  15:53

Hrdým synům Odinovým by neškodilo, kdyby si ještě předtím, než zase začnou dštít oheň a síru na vše křesťanské, laskavě připomněli, že jejich slavní vikingští předkové přijali křesťanství zcela dobrovolně už před nějakými tisíci lety. Jinak jsem si u toho vzpomněl na Svastyka. A to se počítá.

• 9.8.2018  15:52
    Náš venkov: Srnčí hody (TV film) (2006)

Hájenka. Není co dodat. Těch několik desítek lidí, kteří zažili václavovické THS, dobře ví.

• 17.7.2018  15:57

Po xtém zhlédnutí jsem si uvědomil, že tohle je můj asi nejvíce oblíbený příběh z celého seriálu. (Neplést s nejlepším - tím je zcela jasně Carpenterův příspěvek.) Horrory z prostředí lesů a horských cest, horrory, kde jde o nějaké cestování autem odněkud někam, horrory s kvalitním monstrem, prostě to všechno jsem měl vždycky rád. A navíc... tenhle je od Lansdalea! Toho maníka, jemuž u nás vyšla skvělá sbírka Bizarníma rukama! To prostě nemůže být špatné. A taky že není. Takže znovu: Pro mě nikoliv nejlepší, ale nejoblíbenější epizoda. Což je nakonec důvod, proč jsem dal Incidentu o tu jednu hvězdičku víc než si zaslouží.

• 24.6.2018  18:24

Druhá polovina s jistotou pohřbila všechna nesmělá očekávání, která se ve mě rodila během půle první. [Film jsem si rozdělil na pomyslných pět části: 1) Úvod, který navnadí, 2) povídka, která potěší, 3) povídka, která pobaví, 4) povídka, která zneklidní (bohužel, u ní už začínají všechny ty lekačky otravovat, a aby toho nebylo málo, svůj prostor dostane i jeden vyloženě wanovský trapas), 5) dlouhý a těžce neoriginální multitwistový závěr, který leda tak nasere, a to nejen tím, jak je v současných horrorech už takřka povinný.] Nečekal jsem od toho nic - kdy by taky v roce 2018 něco čekal od filmového horroru - pak jsem toho najednou dostal hodně, jen aby mi to všechno postupně zase sebrali a ještě mě na závěr kopli do prdele. A dobře mi tak!

• 23.6.2018  00:10
    Ghostland (2018)

Kdo potřebuje horrory, které zcela postrádají přesvědčivost, ba na ni přímo rezignují?

• 15.6.2018  23:56

Konečně jsem viděl Františka. Toho děvkaře. Film, který mi bude navždy připomínat krásné časy václavovických THS, kde se o Františkovi bavila Ony s Vladysem. Takže taková nostalgická povinnost. Musím říct, že to bylo skoro na čtyři hvězdičky, a že to bylo lepší než většina posledních filmů Woodyho Allena. A začal jsem se lehce zajímat o Petru Nesvačilovou, která mě tam tak nějak zaujala. Asi to bude velmi schopná žena.

• 10.6.2018  00:13
    The Terror (TV seriál) (2018)

Knihu jsem četl kdysi na dovolené a nelituju toho. Seriál jsem vzdal někdy v polovině a taky toho nelituju.

• 30.5.2018  00:50

Skoro všechny hvězdičky jsou za Johna Belushiho.

• 25.5.2018  08:43

Snyder (!) aneb nejzábavnější ředitel v historii sunnydalské střední konečně přichází. Mimochodem, jediný díl, kde během závěrečných titulků běží hraná scénka.

• 25.5.2018  08:22

Tradičně silný halloweenský díl, tentokrát zaměřený na Dawn. Giles zase po dlouhé době ukáže, zač je Rippera loket a vyřídí tu nejvíce upírů ze všech. Perličky: Buffy zabije jednoho upíra dveřmi od auta, což mnohem později okopírovali tvůrci The Walking Dead, a Alexe tu poprvé spatříme s pirátskou páskou přes oko. Ta se, jak fanoušci dobře vědí, stane v závěru seriálu nezbytnou součástí jeho image.

• 24.5.2018  10:05

Kdo by řekl, že díl s tak dobrým názvem a tak slibným tématem, se nakonec bude ze všeho nejvíc podobat svatební epizodě z Arabely? Té, jak se tam novomanželé změnili na pračku a ovci, nebo tak něco. Fuj, to jsou ale paralely, Arabely. A do toho ještě Mekota, Jekota, Fekota... Do you remember igi B?

• 24.5.2018  08:40
    Pat a Mat (TV seriál) (1976)

Původní a dlouhá léta jediný platný název téhle taškařice byl rozhodně "A je to". Vím to jistě, protože si pořád ještě něco pamatuju. Kdepak Pat a Mat. Tu lobotomii mi furt nějak nestihli udělat, milé děti.

• 16.5.2018  21:28

Osmnáct kousků, z nichž minimálně sedm představuje vrcholnou horrorově-komediální kvalitu, a zbytek se ve stejné oblasti pohybuje někde kolem solidního průměru, je mi zatěžko hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. Epizody Dead Right a Television Terror pak jako absolutní tutovky doporučuji všem divákům, kteří neradi riskují, a proto upřednostňují sázky na jistotu.

• 16.5.2018  21:25

(31.7.1990) Po celou dobu vynikající a svému názvu ostudu rozhodně nedělající epizoda, kterou mírně sráží jen diskutabilní závěr. Ten sice využívá obvykle funkčního obrácení rolí, činí tak ale na základě sporné premisy. Larry Drake (Darkman, L.A. Law) a Grace Zabriskie (Zběsilost v srdci, Městečko Twin Peaks) vytvořili pěkně strašidelný pár, a společně se postarali o atmosférickou tečku za druhou sérií.

• 16.5.2018  21:24

(24.7.1990) Eskapády dvou bratrů, nerozlučných nejen díky rodinnému poutu. Další z „freak" dílů mě nijak nenadchnul, na IMDb má však docela slušné hodnocení.

• 16.5.2018  21:22

(17.7.1990) Dosud nejhorrorovější díl. Společně se Second Coming z čtvrté série možná i nejstrašidelnější epizoda vůbec. Krom kvalitní hrůzy je Televizní teror nabit až po okraj svěžím vtipem a parádními hláškami. Na zdejšího moderátora v podání Mortona Downeyho Jr. jen tak nezapomenete. Jeho představitel měl v druhé polovině 80. let vlastní televizní show, populární i díky nemalé kontroverznosti. Ve zdejší Horton Rivers Live do jisté míry paroduje jak tento pořad, tak sebe samého. Režisérem TV Terroru byl kaskadérský veterán Charles Picerni, jehož nebezpečné dublerské kousky můžeme vidět v nespočtu filmů a seriálů. A jelikož byl skutečně skoro všude, spokojme se alespoň se jmenováním Smrtonosné pasti. V této epizodě dubloval hlavního představitele při jeho skoku skrz zavřené okno. Pro některé nejlepší díl Tales, pro mě samotného určitě jeden z těch nejpovedenějších. Jednoduše „must see".

• 16.5.2018  21:18

(10.7.1990) Základ příběhu vychází ze známého Hitchcockova motivu vraždy viděné v okně naproti. Svědkyní je v tomto případě Patricia Clarkson, která ztvárnila např. manželku Kevina Costnera v Neúplatných. Její postava následkem šoku oněmí a dostane se na speciální kliniku do „odborné péče" lékaře, jenž je zároveň vrahem, jehož činu byla svědkem. Epizoda téměř postrádá obvyklá poznávací znamení Tales (vtipnost, svižnost, úderné hlášky, erotiku, gore efekty), čímž se sama poněkud diskvalifikuje. V podstatě mohla být natočena pro kterýkoli jiný mysteriozní seriál.

• 16.5.2018  21:16

(3.7.1990) Crypt Keeperovo obludárium uvádí tklivou baladu o tom, kterak se Two-Faced Man, hvězda jisté freak show, zamiloval do egyptské mumie Myrny, a Strážce krypty z toho na svět přišel. Aneb jak praví Crypt Keeper: „I guess you figured out by now where I get my good looks. Old Two-Faced was my daddy... and the mummy was my mommy!" (hysterický smích) ... Principála si v této povídce zahrál Lewis Arquette, ohyzdného taťku našeho kryptomoderátora pak ztvárnil dokonale namaskovaný krasavec Jeff Yagher. Samotná povídka není žádný zázrak, ale má svou atmosféru, a fanouškům Sloního muže nebo skupiny Residents by se mohla líbit. Navíc v úplném závěru máte jedinečnou příležitost vidět Crypt Keepera coby čerstvě vylíhnuté holátko.

• 16.5.2018  21:14

(26.6.1990) Tak tohle je díl mého srdce! Příběh comicsového kreslíře Jima Kormana je jedním z vůbec nejmilejších v celém seriálu. Pocta původní inspiraci Tales - horrorovým magazínům z 50. let a jejich tvůrcům. Herec, který hraje Kormana (Harry Anderson) je typově naprosto přesný, a obě jeho ženy (fúrie Colleen Camp i půvabná Cynthia Gibb, která kdysi začínala ve Vzpomínkách na hvězdný prach Woodyho Allena) mě okouzlily. Monstra jsou zcela v duchu padesátých let komicky hrůzná, a na úvod perfektně sednoucí písnička "Just My Imagination" od Temptations prostě nemá chybu. Kormana jsem viděl mnohokrát, a vždy mě dokáže znovu potěšit.

• 16.5.2018  21:10

(19.6.1990) Černošský díl... Strýček Ezra je vskutku odporný chamtivec, který si z provozování pohřebního ústavu udělal výnosný džob. Jeho synovec Bobby, sirotek, který je u něj v učení, je mu ale pouze na obtíž. Ezra jej tedy nejdříve zmrzačí a pak zabije, přičemž oficiálně vše vydává za nehodu. Jelikož Bobby nebyl zrovna skrček, jeho dlouhé nohy přečnívají ven z malé (ale levné!) tchajwanské rakve. Strýček tento problém pohotově vyřeší pomocí kotoučové pily a upraví Bobbyho mrtvolu na správnou míru. Jak pravil Crypt Keeper: „Co byste čekali od někoho, kdo se jmenuje Ezra?" Ale jak napsal Stephen King: „Mrtví se někdy vracejí", a tak jednou o půlnoci dostane milý strýček nečekanou návštěvu. Jack Sholder (režisér nechvalně mimózní A Nightmare on Elm Street 2) přispěl poněkud nechutnou epizodou, která ve výsledku kulhá na obě nohy. Doslova. Možná ji někteří z vás ocení víc (rating na IMDb není úplně špatný, a také kolega strougy hodnotí pozitivně), ale já v Tales upřednostňuju přece jen rafinovanější kousky. Na druhou stranu musím uznat, že jsem se nenudil. Jen tu (na rozdíl od mnoha jiných epizod) není nic, co by mě lákalo k opakovanému zhlédnutí.

• 16.5.2018  21:07

(12.6.1990) Po Mary Lambert je Randa Haines druhá žena - režisérka v Tales. Problém této epizody spočívá v tom, že k příběhu se příliš nehodí forma, jakou Haines zvolila pro jeho zpracování. Režisérka se snaží udělat ze story ve stylu příbuzném Only Sin Deep (z první série) vtipnou záležitost, čemuž má mimo jiné dopomoci i tango, vyhrávající v hudebním podkresu. Ta vtipnost se jí ovšem daří jen sporadicky; většinou to vyznívá poněkud křečovitě a pitvořivě. Umím si představit, že kdyby byl základní příběh podán jiným stylem, mohlo to být hodně dobré. Takhle vyjde vniveč jak snaha o komediálno, tak příběh sám. Výsledkem je slabší podprůměr.

• 16.5.2018  21:03

(5.6.1990) Příběh neúspěšného břichomluvce, který vyhledá kdysi slavného kolegu, aby ho požádal o radu. Přitom však odhalí bizarní tajemství, jež vyústí v krvavý masakr. V tomto freak show dle scénáře Franka Darabonta (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle) si zahrál komik Bobcat Goldthwait, u nás známý z mnoha pokračování Policejní akademie, a Don Rickles, jehož hlasem promlouvá Mr. Potato Head v Toy Story. Celé je to zároveň komické i trochu smutné, místy temně mrazivé, v závěru pak šokantní, až brutální. Přes svou bizarnost mimořádně zdařilá, černohumorná epizoda.

• 16.5.2018  20:57

(29.5.1990) Slunce, seno a Patricia Arquette (Pravdivá romance, Lost Highway, A Nightmare on Elm Street 3) v roli tulačky Mary Jo, kterou si na své farmě drží jako otrokyni buranští manželé. Situace není pro Mary Jo zrovna růžová, dokud se do hry nevloží... oživlý strašák! Vynikající letní epizoda Toma Hollanda. Zábavnější než libovolný exploitation, na jaký si teď vzpomenu.

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19