Mr.Apache

okres Ostrava
Člověk z 80. let.

homepage

• 18.1.2006  10:16

V roce 1967 byli Bonnie & Clyde nejbrutálnějším filmem všech dob. Zejména závěrečná scéna divákům doslova vyrážela dech svou (do těch časů nikde jinde nespatřenou) důslednou krvavostí. Právě ona je důvodem, proč byl tehdy film promítán i na některých horrorových festivalech. Tento dodnes kontroverzní, místy zřetelně levicový snímek, patří nejen k zásadním dílům gangsterského žánru, ale také k důležitým milníkům v dějinách kinematografie. Mohl být natočen právě díky své době, která tak přála revolučním počinům zejména v oblasti umění. Konec 60. let je (co se týče jeho nejvýznamějších filmů) zcela ve znamení vzpoury proti zažitým konvencím. Tato rebelie s sebou přináší mj. úplně nový pohled na ztvárnění filmového násilí. (Dále viz Easy Rider, Night of the Living Dead nebo Wild Bunch). [Dodatek (duben 2011): Nedávno jsem to viděl asi podesáté, a dojem byl opět vynikající. O kolika filmech starších čtyřiceti let můžeme říct, že působí dojmem, jako by byly natočeny včera? Samozřejmě za předpokladu, že by ještě včera vznikaly tak dobré filmy.]

• 30.5.2007  21:14
    Boogeyman (2005)

Zatímco Session 9, Dead End, Haute Tension a The Others patří k absolutní kvalitativní špičce mezi horrory 21.století, Boogeyman představuje pravý opak. Do odpadu jsem tohohle bubáka nehodil jen proto, že je tu přece jen jeden moment, který má něco do sebe. Ovšem přetrpět tu bídu za to asi nestojí.

• 20.7.2009  19:59
    Bosco fuori, Il (2006)

Debata z THS 2009 (v bezpečné vzdálenosti od místa promítání): Apache: Víš jak se o některých filmech říká, že jsou tak špatné, až jsou dobré?" Svastyk: "To není ten případ. Tohle je tak špatné, až je to špatné." Film, ve kterém se mi zdálo být špatně úplně všechno. A taky mi z něj chvíli špatně i bylo.

• 14.9.2007  09:10

Pokus o druhý Top Gun (odmyslete si pouze náborové účely; vše ostatní je tu zas, jen místo letadel zde máme závodní auta), který ve všech ohledech nevyšel. Zůstala jen docela pěkná písnička Marie McKee. [Tímto si neodpustím malou propagační agitku: Pokud máte rádi příjemný pop rock pro každou příležitost, zkuste sólové album Robina Zandera z kapely Cheap Trick. Show Me Heaven je tam taky, i s hostující Mariou, ale přestože zní snad ještě lépe než originál, zdaleka to není největší klenot desky.]

• 11.6.2006  09:37
    Brazil (1985)

Přiznám se, že Brazil moc nechápu. Nějak jsem nepřišel na to, co na tom kdo vidí. Zkoušel jsem se začíst do zdejších komentářů v naději, že mi snad některý z nich pomůže ten film lépe pochopit... Nepomohl. Zdá se mi, že komentáře, v nichž se jako refrén vracejí Kafka s Orwellem (jak předvídatelné!), kloužou po povrchu věcí stejně, jako samotný film. Brazil mě prostě neoslovil snad ničím, co nabízí. Nejsilnější emocí, kterou ze mě vykřesal, byla nuda. Jde to úplně mimo. Takováhle vize totality mě nechává zcela chladným a bez emocí. Přesto dám tři hvězdičky Gilliamovi, jako uznání celkové jinakosti filmu a odvahy jít do takového komerčně neatraktivního projektu. Nižší hodnocení by možná lépe vyjádřilo, jak si u mě Brazil opravdu stojí, ale jakkoliv mi ten film nesedí, nemůžu říct, že by byl vyloženě špatný.

• 1.4.2017  20:08
    Brimstone (2016)

Viz komentář uživatele Nettrass.

• 6.6.2006  23:04

Film je překvapivý hlavně tím, že přestože jej divák celou dobu vnímá jako příšernou slátaninu, někde pod tím dýchá dovedně ukryto skutečné umění. Poněkud nesourodá směs všemožných gore scén a jiných odporností je servírována s takovou samozřejmostí, zaujetím a obdivuhodným mistrovstvím, že člověku nezbývá, než to všechno prostě strávit. Fulci zde dokazuje, že hranice mezi uměním a kýčem, genialitou a šílenstvím, může být ještě tenčí, než by se mohlo zdát. A navíc: i když jsou všechny hrůzy tohoto snímku naprosto průhledně vykalkulované, The Beyond dokáže nahnat skutečný strach. Nikdy bych nevěřil, že by mě opravdu mohlo děsit něco, co je až po okraj naládováno takovými kvanty slizké samoúčelnosti. Fulcimu se to ale projednou podařilo.

• 19.12.2007  01:24
    Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál) (1997)

Spike: "Kdyby u ukřižování byl každý upír, který to tvrdí, vypadalo by to tam jak na Woodstocku. Mimochodem, tam jsem byl. Vysál jsem jednoho hipíka, a pak jsem pět hodin pozoroval jak hýbu rukou." I když má tento seriál tu a tam nějaký politicky korektní moment (vznikal ostatně v pozdních 90. letech), občas je velmi potěšující jej sledovat i pro takového 80's-mana, jako jsem já. Než jsem do toho šel, bál jsem se, že půjde o jakousi upírskou variaci na Beverly Hills 902 10 spojenou s feministickou agitkou. Mé obavy se naštěstí ukázaly jako zbytečné. V prvních třech sériích sice některé z postav chodí na střední školu, ale tím podobnost s výše jmenovaným produktem končí. Zatímco v Beverly Hills se řeší neuvěřitelné pitomosti, v Sunnydale má každá z postav nějaký reálný problém, kterému člověk dobře rozumí. A když už se tu řeší věci, málokdy jde o něco menšího než je záchrana světa před Apokalypsou. Láska, vášeň, přátelství a vztahy jsou zde opravdové - žádné vzájemné kurvení se v partě znuděné zlaté mládeže. Feminismus je přítomen pouze v té nejsympatičtější možné podobě. Ženské divačky jistě během seriálu poznají v Buffy sebe samu v různých fázích svého života. Její vývoj od puberťačky ve zralou ženu je podán tak, že i mužům řekne o ženách mnohé, a pomůže jim je lépe vnímat a chápat. Nakonec ani s tou politickou korektností to není tak horké. Sami tvůrci si z těchto praktik dělají legraci, když ústy Buffy ironicky utrousí: "Upír? Není to moc hrubé? Neměla bych raději používat výraz ,nemrtvý Američan'?" BTVS je seriál u něhož budete jen těžko předvídat další děj. Seriál plný napětí, fantazie, dramatických i humorných situací, a v neposlední řadě také velice životných, nečernobílých postav. Jednou z těch nejzajímavějších je maník, který hulí jedno cigáro za druhým, nedělá mu problém praštit si do ženské nebo zabít dítě, cynicky u toho hláškovat a přesto je diváky (obého pohlaví) milován, obdivován a vyhlašován za nejoblíbenější postavu. Když ho v jednom díle vláká do pasti muž, kterému tento chlapík zabil matku, neexistuje jediný divák, který by při závěrečném zúčtování těchto postav fandil onomu spravedlivému mstiteli. Každý drží palce vrahovi jeho matky a modlí se, aby to snad nedejbože tentokrát neprojel. :-) Je velmi mnoho důvodů, proč je Buffy seriál, který stojí za to, a tenhle hrdina (bez uvozovek) je jedním z nich. Kdo nezažil, neuvěří. Jak jste již jistě pochopili, v BTVS zdaleka nejde jen o titulní postavu, obyčenou dívku, která byla vybrána mystickými silami, aby nesla břímě Přemožitelky. Jde také o její přátele, rodinu, spojence, protivníky - všechny ty, kteří jsou nějak vtaženi do hry. Díky nim získává seriál další rozměr a tolik oddaných fanoušků po celém světě. Buffy totiž není levná akční série o superhrdinské sexy bojovnici, ale osudová fantasy sága, srovnatelná s Pánem prstenů. Je to charismatická týmovka, hýřící vtipem a fascinující svou nápaditostí. Po (minimálně) dvojím zhlédnutí většiny dílů musím konstatovat, že v běžné seriálové produkci jsem nic lepšího neviděl. Jsem si naprosto jist, že většina diváků, která Buffy odsoudila po uvedení prvních řad na Primě nebo několika náhodně zhlédnutých epizodách, by za příhodnějších okolností radikálně změnila názor. Každý, kdo neviděl seriál komplet, si ke svému hodnocení může s klidem přidat alespoň dvě hvězdičky. - - - - - Jak hodnotím jednotlivé série: Season 1: ***; Season 2: ****; Season 3: *****; Season 4: ****; Season 5: ***; Season 6: ****; Season 7: ****. - - - - - Český dabing: odpad! - - - - - 25 BEST EPISODES: Season 1: Prophecy Girl; Season 2: School Hard / Halloween / Lie to Me / Passion / Becoming - Part 1 & 2; Season 3: Anne / Lovers Walk / The Wish / The Zeppo / Doppelgangland / The Prom / Graduation Day - Part 1 & 2; Season 4: The Harsh Light of Day / Hush / Restless; Season 5: Fool for Love / Checkpoint; Season 6: Once More, with Feeling / Normal Again / Seeing Red; Season 7: Same Time, Same Place / Lies My Parents Told Me / Dirty Girls / Chosen. - - - - - Oblíbené postavy: [1.] Alexander "Alex" Harris (Xander); [2.] Spike alias William the Bloody; [3.] Rupert Giles aka Ripper; [4.] Willow Rosenberg. - - - - - Další oblíbené postavy: ředitel Snyder, starosta Richard Wilkins III, Caleb, Anya, Oz, Andrew, Jonathan, Larry.

• 5.9.2017  14:35

Můj asi třetí nejoblíbenější díl je zároveň nejvíce levicovou epizodou seriálu. Anne si bere na paškál vykořisťovatelské praktiky na výrobních linkách (v pekle) a provokuje zřetelnými komunistickými symboly. (Při souboji s utiskovately používá Buffy jako zbraně srp a kladivo.) Samozřejmě, sociální kritika a máchání politickými symboly není nic nového, ale ruku na srdce: Hledali byste něco podobného v tak podceňovaném seriálu?

• 25.5.2018  08:22

Tradičně silný halloweenský díl, tentokrát zaměřený na Dawn. Giles zase po dlouhé době ukáže, zač je Rippera loket a vyřídí tu nejvíce upírů ze všech. Perličky: Buffy zabije jednoho upíra dveřmi od auta, což mnohem později okopírovali tvůrci The Walking Dead, a Alexe tu poprvé spatříme s pirátskou páskou přes oko. Ta se, jak fanoušci dobře vědí, stane v závěru seriálu nezbytnou součástí jeho image.

• 22.9.2017  15:07

Buffy: "Budu pokračovat ve své práci s pomocí mých přátel." Lydia: "Vždyť jsou to civilisté. Vlastně tady mluvíme o dětech." Buffy: "Já mluvím o dvou mocných čarodějkách a jednom tisíc let starém démonovi." Anya: "Willow je démon?" Naprosto esenciální epizoda, v této sérii možná úplně nejlepší. Scénáristé Jane Espenson a Douglas Petrie odvedli skvělou práci. Celý díl je nadprůměrný (např. vpád hlavního záporáka do Buffyina domu už nemohl být vzhledem k přítomnosti Dawn napínavější), závěrečný proslov Přemožitelky je pak vyložená bomba. A buďte si jisti, že úplně poslední slovo, které tu zazní, vám vyrazí dech. Prozradím jen, že to slovo je Bůh.

• 12.9.2017  17:53

Dnes jsem zjistil, že odborníci rozdělují epizody Buffy podle různých kritérií. Např. podle toho, zda jde o dvojdíly, halloweenské epizody, narozeninové díly a tak všelijak podobně. Jedním z významných kritérií je třeba to, zda daný díl pojednává primárně o nějaké jiné postavě než je Buffy. To jsou tzv. "centrické" epizody. Např. díly o Willow jsou Willow-centrické, díly o Gilesovi zase Giles-centrické, Ozovi věnované epizody jsou Oz-centrické, atd, atd. Scénárista Dan Webber, který jinak tvořil hlavně pro seriál Futurama, napsal pro Buffy pouze dvě epizody - The Zeppo a právě Lovers Walk. Shodou okolností jsou obě "centrické" (ta první je o Alexovi, druhá o Spikovi) a hlavně: obě jsou přímo vynikající. Z mého pohledu se s přehledem umísťují v první dvacítce těch nejlepších; The Zeppo je dokonce moje druhá nejoblíbenější epizoda vůbec. Dan Webber se tak s pouhými dvěma díly na kontě řadí v mých očích spolehlivě mezi nejlepší scénáristy Buffy. Lovers Walk má ovšem mezi všemi díly třetí série výsadní postavení. Je totiž jediný, v němž vystupuje Spike. Jestli jste si tohoto rebelského antihrdinu nezamilovali už v druhé sérii, kde byl podle některých hlavním záporákem (s čímž osobně nesouhlasím - tím byla totiž jednoznačně postava začínající na A.), pak se to nejspíš stane tady. (A ti zbývající, kteří Spika pořád ještě nepochopili, podlehnou jeho charismatu stejně nejpozději během čtvrté řady.) Už začátek dokonale parafrázuje předtitulkovou scénu ze School Hard, kde se William Krvavý objevil poprvé. Zase tu máme památnou ceduli "Vítejte v Sunnydale", auto a tvrdou muziku v podkresu. A ze Spikových úst opět zazní ono legendární "Home Sweet Home". Jenže tentokrát je vše trochu jinak. :-) Každopádně, během této krátké návštěvy dokáže William natropit tolik marasu, že se z toho někteří budou vzpamatovávat ještě hodně dlouho. A někteří už se možná nevzpamatují vůbec. Jako třeba jedna z hlavních postav, která... Ale dosti hřbitovních řečí - smutku si divák ostatně na konci užije až až. Přes všechny slzy ale vydržte až do úplného závěru. Zazní v něm Sex Pistols a my budeme svědky jednoho z nejskvělejších zakončení epizody v celé historii seriálu. ... "And now, the end is near - And so I face the final curtain - You cunt, I'm not a queer - I'll state my case of which I'm certain - I've lived a life that's full - And each and every highway - And that, much more than this - I did it myyyy waaaay!"

• 11.9.2017  13:19

Oz always rulez. But now... Goodbye to Oz.

• 22.9.2017  15:34

Jeden z nejlepších upířích multi-killů, korunovaný jedním efektním zabitím na dálku, pak naprosto skvělá Alexova přesvědčovací řeč k Buffy a následně jeden z Buffyiných slavných osudových běhů. Tento díl má autorsky plně na svědomí Marti Noxonová (scénář + režie) a ženská ruka je tu znát. Je to a lásce a smutku a je to hodně ze života. Bravo, Marti!

• 27.9.2017  09:05

Time when Dark Willow rulez, part 2. (W: "Teď už to chápu. Celá ta přemožitelská věc opravdu není o násilí. Je to o moci. A na světě není nikdo, kdo by měl moc mě zastavit." G: "Rád bych si tuto teorii ověřil."

• 18.9.2017  14:31

D'Hoffryn: ”Tvůj čas vypršel. Budeš žít svůj život a zemřeš.” Naplní se jeho proroctví? V tuto chvíli je vám to možná jedno. Ale bude vám to fuk i o několik sérií později? Doppelgangland je (ne)přímým pokračováním o sedm dílů starší epizody The Wish. Whedonovi se tento scénáristický příspěvek Marti Noxonové líbil natolik, že se k němu rozhodl natočit ještě "dvojku“. A nutno uznat, že se mu nadmíru povedla. Událostí kolem Přání přitom využil pro svou vlastní variantu přímo fantasticky. Zatímco "jednička“ se z velké části točila kolem Cordelie, aby postupně nabrala vlastní směr, tento sequel je pro změnu Willow-centrický. Ostatně, můj alternativní název Willow z podsvětí zní určitě líp než Dojnice. ... (Moment… Tak nic.) Mimochodem, originální název odkazuje k pověstem o doppelgangerech, což jsou zlí duchové, kteří na sebe berou podobu živého člověka. Whedon se nejen skvěle odráží od námětu Noxonové, ale zapojuje do hry i většinu zajímavých elementů, jež s sebou její Přání přineslo. Přitom s naprostou samozřejmostí využívá událostí, které se odehrály v mezičase, a dále je rozvíjí. Do hry znovu vstupuje Anyanka, která se už pod svým lidským jménem Anya Christina Emmanuella Jenkins brzy stane hodně důležitou postavou. Mimochodem je zde naznačena i skutečná orientace jiné důležité postavy, o níž jsme si mysleli, že už ji dobře známe. A pozor... Máme tu jednu z absolutně nejvtipnějších scén seriálu. (Která to je, na to už zkuste přijít sami. Napovím: Odehrává se v knihovně.) I když je hlavní dobrodružná linka třetí řady dostatečně nosná a kvalitně podaná, různé speciální a (mnohdy jen zdálnlivě) výplňkové díly ji povyšují rovnou na klenot. ... Sedí vám jednou takhle Anya v baru a říká číšníkovi: „To byl ale den. Dej mi pivo.“ Číšník na to: „Občanku.“ Anya na něj znechuceně zírá. „Občanku,“ opakuje číšník. To už nad sebou holka ztratí kontrolu: „Je mi jedentisícstodvacet let, tak už mi dej to zatracené pivo!!“ zařve. „Občanku,“ opáčí s klidem číšník. Anya rezignuje: „Dej mi colu.“

• 5.9.2017  20:07

Znalci už vědí, že Víra, Naděje a Trik jsou tři postavy, které se zde v seriálu objeví úplně poprvé. Slečna Faith a pan Trick budou (minimálně pro tuto sérii) dost důležití. Ale vzpomene si někdo, kdo to byl Scott Hope?

• 6.9.2017  09:29

Jedna z nejvíce nápaditých epizod prvních sérií a rozhodně nejlepší halloweenský díl. A to ty zbývající halloweenské rozhodně nejsou žádné béčka! Příznivci Gilese budou nadšeni. Ukazuje se totiž, že minulost anglického knihovníka zřejmě nebyla tak nudná, jak by se mohlo povrchnímu pozorovateli zdát. Právě naopak: Když ho zde Ethan Rayne poprvé v seriálu osloví jako Rippera a Giles ho skolí několika pohotovými ranami, je vám jasné, že Rupertova minulost skrývá temná tajemství, která možná ani nechcete znát. (Heh, jasně že chcete!) "Vědí ty dětičky kdo vůbec jsi? Kdo jsi doopravdy?" ptá se Ethan a nám jsou v tu chvíli jasné dvě věci: Giles je borec a Halloween je zatraceně zábavný díl.

• 10.9.2017  08:25

Osvěžení v podobě Iniciativy - tedy jakési zrealističtění pomocí sci-fi motivu, to je přesně to, co fantasy svět Sunnydale potřeboval k větší uvěřitelnosti. Už ve druhé a třetí sérii bylo pomocí jednání několika postav (Snyder, šéf policie, starosta) naznačeno, že zdejší autority jsou ohledně Pekelné brány zasvěceny. Avšak teprve s Iniciativou to všechno nabírá na té správné přesvědčivosti. V mnoha ohledech je The Initiative zlomová epizoda, plná nečekaných překvapení. A i když v Buffy nebyla o nějaké to překvápko nikdy nouze (dějově jde dodnes o jeden z nejméně předvídatelných seriálů), tady přichází v pozitivním slova smyslu pořádné nakopnutí hlavní dějové linky, doposud srovnatelné snad jen s nástupem Spika a Angelovou proměnou. Mimochodem, nejsrandovnější souboj celého seriálu (Alex vs Harmony) hledejte právě zde.

• 5.9.2017  16:16

Je chyba pouštět si tuto speciální epizodu jako první jen na základě hodnocení na IMDb. Divák neznalý kontextu ji absolutně nemůže pochopit. Natožpak docenit. (Srdce starého fanouška ovšem plesá.)

• 11.9.2017  17:03

"I'm back and I'm a bloody animal!" zařval Spike a vrhl se do boje s démony. Tento díl začíná přesně tam, kde ten minulý skončil. A to je jediná, ale obrovská nevýhoda jinak prvotřídního Doomed: Vždy zůstane ve stínu Hush, svého geniálního předchůdce. Obstojí však se ctí. A může za to právě Spike, který už si v tuto chvíli krade celý seriál jednoznačně pro sebe. (Heh, kolikrát jste tuhle Spikovu charakteristiku asi tak četli? Je to už v podstatě stejné klišé jako "druhé housle" v případě posledního Mad Maxe. Ovšem s tím rozdílem, že to o tom Spikovi se pravdě blíží přece jen trochu víc.) Zdánlivě vyřízený ex-zabiják se tu promenáduje v kraťasech a květované košili, neúspěšně se pokouší sejmout Alexe hasákem, páchá sebevraždu skokem na kůly, pohotově stírá Scoobies a (hlavně!) objevuje schopnost - i když podmíněnou - znovu bojovat. Jeho závěrečné naléhání na Willow a Alexe, sledující TV, aby okamžitě společně vyrazili zabíjet monstra ve jménu Vánoc a bezpečnosti štěňátek (či tak něco) je prostě neodolatelné.

• 27.9.2017  08:48

Zlomová epizoda šesté řady. V první třetině velice zábavné a vtipné, zvláště díky konečnému zúčtování s Triem (Warren: "Say good night, bitch." Buffy: "Good night, bitch."), ve druhé třetině pak hodně zneklidňující (pokus o znásilnění). Ale jsou to především poslední minuty, proč na Seeing Red nezapomenete. Ta scéna, kdy Alex a Buffy hovoří na lavičce před domem jako staří přátelé, nahoře za oknem se objímají Tara s Willow, a k domu se blíží vrah s pistolí v ruce a odhodláním v očích. Jakmile začne pálit, tři z výše jmenovaných postav půjdou k zemi. A minimálně jedna to nepřežije. Potom se konečně podíváte do rudých očí skutečného hlavního záporáka této série.

• 25.5.2018  08:43

Snyder (!) aneb nejzábavnější ředitel v historii sunnydalské střední konečně přichází. Mimochodem, jediný díl, kde během závěrečných titulků běží hraná scénka.

• 5.9.2017  15:38

Tento seriál používá fantasy základy jako metaforu ke skutečným problémům reálného života. Nejpozději někdy v této epizodě o kultu vyznavačů upírů (která by jistě snesla přiléhavější název Můžete mi lhát) vám to už musí dojít.

• 6.9.2017  21:04

Krása a dojetí. Poslední čtvrthodinu se už člověk prostě jen usmívá skrz pohnutí. Wild Horses od Stounů (v tomto případě jde o poměrně vkusnou 90's coververzi s ženským zpěvem) v závěru sedne jak ulitá. Co dodat? Snad jen jednu z nejlepších hlášek seriálu, jejímž autorem tentokrát výjimečně není Alex. (Modří budou vědět. ;-) Tak tedy: "Zombie!" "Hyení lidé!" (...) "Snyder!"

• 22.9.2017  16:05

Hrůza z vesmíru. Tak bych nazval tenhle díl já. Protože přesně o tom to je. Po delší době zas jeden strašidelnější kousek. Vyloženě horrorových dílů není v Buffy nějak moc, ty povedenější bývají proto vítaným zpestřením. Sice nejde o žádný zázrak, ovšem několik působivých, plíživě děsivých scén Listening to Fear rozhodně upřít nemohu.

• 10.9.2017  10:18

Speciální, hodně surreálný, ale ohledně přemožitelské mytologie nezbytný díl. Restless vyniká LSD barvami, velkolepými obrazy, mystickou atmosférou, svižností a vtipnými reminiscencemi na minulost, přítomnost i budoucnost. V snové procházce myslí každého z Velké čtyřky se objeví téměř všechny postavy, s nimiž jsme zatím měli tu čest. A i když se v podstatě jedná jen o jakýsi dovětek k dosud řečenému, případně o intermezzo, zajímavým způsobem dělící seriál v jeho půli, patří tato nejednoznačně přijímaná epizoda k tomu nejlepšímu, co v rámci Buffy vzniklo.

• 11.9.2017  15:32

Spike is back and he's a bloody animal! Tohle je teprve ten pravý fajnšmekrovský start, jaký si čtvrtá série zasloužila. Klidně přeskočte dvě slabší úvodní epizody a začněte tímhle nářezem. To kruté světlo dne je jednoznačně na úrovni nejlepších epizod třetí řady, v níž Spike paradoxně téměř absentoval. V této sérii však už dostane prostor jaký si zaslouží. (Harmony: "Ty máš ten tunel raději než mě. Spike: "I syfilis mám raději než tebe.") A i když úplně vynecháme chvalozpěv na rebelského krvesaje, pořád tady máme výživné drobnůstky, jako když Scoobies šmejdí po Gilesově bytě a objevují důkazy o jeho "povrchnosti" (televize) či na ex-Pozorovatele poněkud nečekané artefakty (sbírka vinylových desek). Jeden z nejlepších vtípků ovšem padne, když Alex pomáhá Gilesovi řadit svazky v jeho knihovně a stěžuje si: "Já nechápu ten váš šílený systém." Giles: "Systém? To je abeceda." A jen tak na okraj, abychom snad pro samé přehršle vtipných dialogů nezapomněli na akci: Nejlepší souboj Buffy vs Spike hledejte právě zde.

• 12.9.2017  22:15

Nejdrsnější epizoda Buffy? Dost možná právě Dirty Girls. V jednom z dřívějších komentářů jsem zmínil, že třetí série má nejlepšího a nejzábavnějšího záporáka seriálu. Sedmá pak disponuje záporákem nejtvrdším a nejúchylnějším, i když ne hlavním. Caleb (hraje ho sympaťák Nathan Fillion, známý jako kapitán Firefly nebo taky Castle na zabití) je fanatický kněz, který do té doby, než si ho vybralo První zlo jako svou pravou ruku, okouzloval dobré křesťanky zapálenými teologickými disputacemi, aby je pak v zákristii se sadistickou rozkoší porcoval na kousky. Nyní přijíždí temnou nocí do Sunnydale, aby poskytl "rozhřešení" dívkám z Přemožitelčina týmu. A nutno uznat, že věru nezahálí. Zatímco s pobaveným úšklebkem káže o děvkách babylonských, jeho dýka nemilosrdně rozsévá zkázu. Buffy a spol okamžitě podnikají odvetnou výpravu na místní faru, kde se Caleb usídlil. Ve sklepení, plném sudů s mešním vínem, se pak s šíleným knězem utkají v otevřeném boji. Výsledkem je totální katastrofa, plná mrtvých a těžce zraněných na straně dobra. "Haleluja!" volá radostně Caleb a noří chladnou čepel do těla mladé dívky. "Cesty Páně jsou nevyzpytatelné," ušklíbne se a tu láme někomu končetinu, tam zas jinému s potěšením vydloubne oko. Největší masakr a fiasko v dějinách Buffy hledejte právě zde. "Komu sloužíš? Satanovi?" ptá se Caleba na začátku jedna z jeho obětí. Ten se jen usměje: Satan? To je malý pán." A Dirty Girls je epizoda, na níž díky tomuhle ujetému zabijákovi rozhodně nezapomenete.

• 5.9.2017  16:40

Celá ta záležitost s Owenem mě velmi pobavila. Myslím, že právě tento díl je prvním jasným ukazovatelem toho, co se později plně potvrdí: Totiž že právě humor bude jednou z nejsilnějších stránek seriálu... A poslední záběr je docela šok.