Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Akční
  • Krimi

Synchronic (2019)

Moorhead & Benson počtvrté a nejhůř.

Skřivánci na niti (1969)

Naďa Urbánková bez svých obvyklých hrůzostrašných brýlí byla sexy. A Jitka Zelenohorská byla pusinka. Jinak k tomu řeknu už jenom to, že smetana bude. I máslo bude... Všechno bude.

Tristana (1970)

"Práce je prokletí, Saturno. Pryč s prací, kterou je člověk nucen vykonávat pro živobytí. Taková práce nemůže nikoho šlechtit. Lidé pracují, aby naplnili panděra těch, kteří je vykořisťují. Jen taková práce, kterou děláme s potěšením, nás zušlechťuje. Každý by měl mít možnost takto pracovat. Podívej se na mě. Já nepracuji, i kdyby mě nutili. A vidíš to, žiju. Sice bídně, ale pracovat nemusím." (Don Lope)

Bosé nohy v parku (1967)

Pár dobrých vtípků, nudně pragmatický Redford a jak řekl pan Velasco, Jane Fonda je "nejhezčí labužnice, co jsem kdy viděl". K tomu otravná matka a jinak už asi nic.

plakát

Pásmo soumraku - Shatterday / A Little Peace and Quiet (1985) (epizoda)

Shatterday: Příběh ze světa epizody Mirror Image z původní Zóny. Doppelganger udělá během jednoho týdne z Bruce Willise trosku a postupně kompletně převezme jeho život. Plusy: Zábavné komolení názvů dnů v týdnu (Someday, Duesday, Woundsday, Freeday, Shatterday). Jde zřejmě o názvy z alternativního světa, odkud pochází Willisův doppelganger. Mínusy: Nemůžu se ubránit dojmu, že Bruce je tady troska hned na začátku a svou oběť hraje jako neschopného uplakánka tak iritujícím způsobem, že bylo utrpením ho po celou tu poněkud přepálenou stopáž sledovat. Na rozdíl od takové Very Miles, která je v Mirror Image naprosto okouzlující. Poznámka na okraj: Do světa doppelgangerů ze Zóny soumraku zabrousil později ve svém filmu Us i Jordan Peele, uvaděč posledního revivalu TZ. Hodnocení: 2*. ( - - - ) A Little Peace and Quiet: Variace na další TZ klasiku, tentokrát na epizodu A Kind of Stopwatch. Funkci stopek, schopných zastavit svět, zde převezme starožitný náhrdelník a pošuka McNoltyho nahradila vytížená žena v domácnosti. Až do velkého finále průměrná taškařice, během níž nelze neobdivovat hrdinku, starající se o kupu uřvaných děcek a necitlivého manžela. Pak mrazivý závěr, který to celé v jediném okamžiku vystřelí mezi elitní epizody Zóny soumraku. Mínusy: Trochu nadměrná délka. Plusy: Mrazivě osudový poslední záběr. Poznámka na okraj: Vtipností se tenhle kousek originálu ani nepřiblíží, k jeho svižnosti má také daleko, ale konec má přece jen působivější. Hodnocení: 4*

plakát

Zóna soumraku - Druhá šance (2003) (epizoda)

Oblíbené téma Twilight Zone: Chlápek se vrátí do minulosti, aby zabránil atentátu na... V původní Zóně je to Lincoln, v té osmdesátkové Kennedy, tady Martin Luther King. Vše je ale vždy ještě trochu složitější. A tady obzvlášť. Být tato epizoda o něco lépe zpracovaná (levněji už to asi nešlo), dal bych klidně o hvězdičku víc. Ve stávajícím provedení člověk ani nedokáže pořádně docenit kvalitu scénáře, který si pohrává s hned několika paradoxními twisty. Že je jeho autor nejen hercem v hlavní roli, ale i režisérem tohoto dílu, tak zůstává paradoxem největším.

plakát

Koruna (2016) (TV seriál)

Viděl jsem asi pět dílů a většinou to byla totální nuda. Nechápu, jak tvůrci mohli s takovým teoreticky silným námětem něco takového dokázat. A taky moc nechápu, jak to ještě může tolik lidí na csfd tak vysoce oceňovat. Ale možná je to prostě tím, že mě baví ve filmech, v seriálech i v životě úplně jiné věci než je.

plakát

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Pronudit se až do úplného konce mi dalo opravdu zabrat. Film o kterém jsem přesně věděl, že půjde úplně mimo mě, ale Jindros mě přesvědčil, že ne. Z toho, že jsem se nemýlil, nemám vůbec žádnou radost, protože jsem ty dvě hodiny mohl strávit něčím zábavnějším. Třeba čučením do zdi. Hodnotit to pro mě není jednoduché, protože stejně jako mě nebavil ten film, mě nebaví ani poskvrňovat jeho památku všem jeho zdejším fanouškům se sympatickými přezdívkami jako Morholt, Čumbrk, noriaki, Pedros, vladce a venomen. Ale co, myslím že při těch 24 613 hodnoceních už tomu ten průměr stejně moc nezkazím... PS: Verbal je fakt úchyl. Ta jeho Emíly má (alespoň tady) asi tolik šarmu jako průměrná uklízečka z Dolních Vítkovic. Přemítání o uklízečkách z Dolních Vítkovic byla mimochodem jedna z mnoha bizarních pomůcek, kterými jsem si krátil dlouhou chvíli při sledování tohoto snímku. Ale já to věděl, Jindrosi! Už tolik let jsem věděl, že tohle není nic pro mě. Tak aspoň že to teď vím už úplně jistě.

Wind River (2017)

Tyhlety "neowesterny", jak já jim říkám, jsou skutečnými westerny dnešní doby. Sice osobně bych to zakončil asi už na té hoře, ale zase by to pak přišlo o tenhle (pozormožnátrochuspoiler) hezký dialog mezi lovcem a Indiánem: "Jeden z nich prý se pohřešuje." "Nikdo se nepohřešuje." ... "Jak zemřel?" "S fňukáním." Tohleto a Hell or High Water zatím nejlepší. A několik hodně dobrých hned za nimi (Death in July, The Devil All the Time nebo The Way of the Gun). Chci další.

plakát

Zóna soumraku - Kolébka temnoty (2002) (epizoda)

Za pointu tohoto dílu by se nemusel stydět ani sám Serling. Navíc to má v hlavní roli půvabnou a slavnou (i když mě zcela neznámou) blondýnku. Která zabije malé dítě. (!) A i s tímhle podstatným detailem si tvůrci poradili velmi chytře, takže bdělá cenzura musela evidentně přimhouřit oči. Co tuto epizodu sráží na moje (možná trochu přísné) tři hvězdičky, je způsob, jakým tvůrci vyřešili fakt, že se děj odehrává v Německu. Prostě nechali herce mluvit anglicky, ovšem se silným německým přízvukem. Podobně byla v osmdesátkovém revivalu Zóny řešena epizoda, odehrávající se v Rusku. A iritovala mě tím úplně stejně. Ale možná mé hodnocení nakonec nesrazilo do průměru ani tak tohle, jako spíš uvědomění si faktu, že ona mistrovská pointa je vlastně to jediné, na čem Cradle of Darkness stojí. Což samo o sobě nestačí, abyste měli chuť se na to dívat znovu. A to u těch kvalitních TZ epizod máte vždycky. (Tedy alespoň někteří z nás to mají.) A ne, ani ona půvabná blondýnka člověka k dalšímu zhlédnutí prostě nepřesvědčí.