Buffy, přemožitelka upírů - Maturitní ples (1999) (epizoda)

Krása a dojetí. Poslední čtvrthodinu se už člověk prostě jen usmívá skrz pohnutí. Wild Horses od Stounů (v tomto případě jde o poměrně vkusnou 90's coververzi s ženským zpěvem) v závěru sedne jak ulitá. Co dodat? Snad jen jednu z nejlepších hlášek seriálu, jejímž autorem tentokrát výjimečně není Alex. (Modří budou vědět. ;-) Tak tedy: "Zombie!" "Hyení lidé!" (...) "Snyder!"

Buffy, přemožitelka upírů - Volby (1999) (epizoda)

Jestli mi tahle řada Buffy něco připomíná, tak jsou to nejlepší dobrodružné knihy, jaké kdy byly sepsány: Tři mušketýři a zejména Tři mušketýři po dvaceti letech. V této epizodě je podobnost s Dumasovou klasikou obzvlášť markantní. Když Buffy a spol vstupují na území nepřítele, aby se zmocnili Gavrokovy skříňky, má člověk podobné pocity, jako když se d'Artagnan a jeho přátelé pokoušejí zachránit anglického krále před popravou. Konfrontace Willow a Faith je naprosto úžasná. Starosta je nejlepší a nejzábavnější záporák, jaký se v seriálu vyskytl. Hádka mezi Scoobies o to, zda přistoupit na nabízenou výměnu, je vyhrocená až po okraj. A pak... Noční setkání s nepřítelem. Pavouci. Dýka. Snyder! Další velké finále se blíží, karty jsou rozdány přímo fantasticky a příběh graduje. Prostě parádní týmovka. Jako ti Mušketýři.

Buffy, přemožitelka upírů - Noc oživlých mrtvol (1998) (epizoda)

Kdyby Dead Man's Party neexistovala, nikdo by si toho ani nevšiml. Nestalo by se vůbec nic krom toho, že třetí řada Buffy by měla "jen" jedenadvacet vysoce kvalitních dílů. Zbytečnější epizodu aby pohledal.

Buffy, přemožitelka upírů - Školní ples (1998) (epizoda)

Konkurence. To je nejpřiléhavější alternativní název pro tuto epizodu. Buffy konkuruje Cordelii v popularitě a upíři konkurují lidem (a tvorům s ostnatou hlavou) v Honu na Přemožitelky. Ten svou zábavností zase konkuruje školnímu plesu, na němž Giles shání chlebíčky a prankuje Alexe s Willow. Starostovi je pak jasné, že nápaditou konkurenci, kterou pro něj v Sunnydale představuje Mr. Trick, je třeba buďto zlikvidovat nebo přetáhnout na svoji stranu. "Dámy, pánové a tvorové s ostnatou hlavou, vítejte na Slayerfestu '98!"

Buffy, přemožitelka upírů - Halloween (1997) (epizoda)

Jedna z nejvíce nápaditých epizod prvních sérií a rozhodně nejlepší halloweenský díl. A to ty zbývající halloweenské rozhodně nejsou žádné béčka! Příznivci Gilese budou nadšeni. Ukazuje se totiž, že minulost anglického knihovníka zřejmě nebyla tak nudná, jak by se mohlo povrchnímu pozorovateli zdát. Právě naopak: Když ho zde Ethan Rayne poprvé v seriálu osloví jako Rippera a Giles ho skolí několika pohotovými ranami, je vám jasné, že Rupertova minulost skrývá temná tajemství, která možná ani nechcete znát. (Heh, jasně že chcete!) "Vědí ty dětičky kdo vůbec jsi? Kdo jsi doopravdy?" ptá se Ethan a nám jsou v tu chvíli jasné dvě věci: Giles je borec a Halloween je zatraceně zábavný díl.

Buffy, přemožitelka upírů - Vlastní montáž nutná (1997) (epizoda)

I v těch nejblbějších a nejzbytečnějších dílech prvních sérií se vždy objeví něco, co zaručeně pobaví. V tomto případě je to např. scéna, kdy si Cordelie stěžuje partě: "Why are these terrible things always happening to me?" Nato Alex (s falešným kýchnutím) pohotově reaguje: "Karma!" Možná by neškodilo nahradit zde onen "romantický" žánr komedií. Během pár libovolných epizod Buffy se člověk zasměje víc než u celé série kdovíjak populárního sitcomu.

Buffy, přemožitelka upírů - Faith, Hope a Trick (1998) (epizoda)

Znalci už vědí, že Víra, Naděje a Trik jsou tři postavy, které se zde v seriálu objeví úplně poprvé. Slečna Faith a pan Trick budou (minimálně pro tuto sérii) dost důležití. Ale vzpomene si někdo, kdo to byl Scott Hope?

Buffy, přemožitelka upírů - Šíleně zamilován (2000) (epizoda)

Pro fanoušky Spika je tento díl jasná povinnost. Konfrontace blonďatého upíra a Buffy je natočena velmi podmanivě, zejména díky flashbackům ze Spikova (ne)života, jež se chytře prolínají se současností. Už předtitulková scéna (Buffy Vs. "Slash") vyrazí dech poměrně neobvyklým vyústěním. To však není nic proti tomu, co následuje. V epických flashbacích navštívíme Čínu v roce 1900 a New York roku 1977, kde uvidíme, jak Spike zabije své dvě Přemožitelky. Londýn léta Páně 1880 nám odhalí čím byl jako člověk, a také jaký byl, než se stal upírem. V mezičase se o zábavu starají zbývající Scoobies, kteří pod vedením Rileyho odhalí upírské hnízdo na hřbitově. Posmutnělý závěr působí trochu jako antiklimax; velkolepé dojmy z předchozího však přebít nedokáže.

Buffy, přemožitelka upírů - Spirála (2001) (epizoda)

Z velké části poměrně jasná parafráze na legendární western Johna Forda Stagecoach (Dostavník), který je u nás známý jako Přepadení. Kdyby si toho na TV Nova - nebo kde to vlastně opatřili těmi názvy - všimli, mohli využít příležitosti a pojmenovat tuhle epizodu třeba... Přepadení. Což by se mi líbilo víc než otrocké přeložení původního názvu, nad jehož významem momentálně tápu. Zajímavé je, že třeba díl Phases se nemohl jmenovat prostě Fáze (rozuměj: měsíční fáze), ale musel to být Vlkodlak ze Sunnydale. Což je o poznání méně sofistikované. Ale zpátky ke Stagecoach. Tedy vlastně k Spiral čili Přepadení. Ano, máme tady westernovou epizodu Buffy! Jen místo dostavníku je tu karavan a Indiány nahradili rytíři. Trochu bizarní, ale velice zábavné. No, alespoň já si pošmákl.

Buffy, přemožitelka upírů - Nikdy nezabíjej kluka na prvním rande (1997) (epizoda)

Celá ta záležitost s Owenem mě velmi pobavila. Myslím, že právě tento díl je prvním jasným ukazovatelem toho, co se později plně potvrdí: Totiž že právě humor bude jednou z nejsilnějších stránek seriálu... A poslední záběr je docela šok.