Zúčtování (2016)

Jako úspěšný absolvent obchodní akademie mohu potvrdit, že film je založen na pravdě a věrně znázorňuje práci účetních. Na rozdíl od jisté italské komediální série. 40 %

Angie Tribeca - Série 1 (2016) (série)

[První série] Rozhodně bych se neodvážil říci, že Angie Tribeca je pro každého, styl humoru je v ní opravdu ujetý a ne náhodou dá vzpomenout na Police Squad! a vlastně i na celou zlatou éru tria Zucker-Abrahams-Zucker. Rashida Jones je zlatíčko a celá řada známých komiků ve vedlejších rolích je příjemným osvěžením. Osvěžení, to je to slovo, které se k seriálu hodí. Nedokáži si představit, že by Angie mohla nabídnout více v dalších řadách, ale vedle stabilně sterilního a stagnujícího Brooklyn Nine-Nine je více než milou alternativou a vzpomínkou na časy detektivních parodií. První sezóna 70 %

La La Land (2016)

Potřeboval jsem alespoň 24 hodin abych si utřídil myšlenky a odprostil se od milovaného Whiplashe (asi žádný jiný nový film jsem během roku a půl neviděl 4x). Srovnávat tyhle filmy vedle sebe je trochu škoda, protože La La Land přidává na Chazellovo plátno nové barvy - a že jich je. Nad audiovizuální vypiplaností nemá cenu debatovat a nedokáži si představit lépe stepující duo v hlavních rolích. Nemám rád muzikály klasického Hollywoodu a tohle je přesně ten, kterým se normálně vyhýbám - zpěv, step, choreografie, umělé kulisy (člověk si uvědomí, že snad všechny muzikály od Chicaga chtěly jít právě proti tomuto proudu). Můžete se u zpívaných pasáží nudit klidně jako já, ale jak do sebe tahle romance zapadá je naprosto obdivuhodné a nevídané. Chazelle je možná novým Shyamalan, protože bych se nezlobil, kdyby všechny jeho filmy finišovali trademarkově - takhle silně. Takže Whiplash si udržel mé rozervané, po úspěchu a kreativitě toužící srdce, La La Land má tu romantickou půlku - a ta není o nic menší. 90 %

V Bruggách (2008)

[Druhé zhlédnutí] No přiznávám, že návštěva tohoto pohádkového města ve vás zanechá následky. Přidávám hvězdičku, protože tohle je filmový stroj na hlášky a pokud nedáváte plnou nálož tak se vás musím zeptat: "It's a fairytale town, isn't it? How's a fairytale town not somebody's fucking thing? How can all those canals and bridges and cobbled streets and those churches, all that beautiful fucking fairytale stuff, how can that not be somebody's fucking thing, eh?" 85 %

Vnitřní krása (2015)

Sledovat The Beauty Inside je jako cestovat časem, do dob, kdy byla korejská kinematografie na úplném vrcholu svých sil. Jako před deseti lety jsem dostal ultimátní melodrama, červenou knihovnu pro všechny beznadějné romantiky, plochou a sotva vykreslenou krasavici, obvyklé dějové zákruty, vypilovanou vizuální stránku, exotická lokace... a přepálenou stopáž. Obdivuhodně zvládnutá premisa, zvláště v úvodu se scénárista/režisér zapotí, aby nenápadně odhalil, že ta nová tvář na plátně není zároveň novou postavou (a že si vystačí vlastně jenom se třemi). Pokud jste vždycky chtěli vidět nekomediální variaci "Na Hromnice o den více", neváhejte. 85 %

Podivná věda (1985)

Bill & Ted se mohou stydět, páč tohle je nejvíce v čase zamrzlý snímek, který jsem kdy viděl. Ale tak nějak roztomile, vlastně tím perfektně pasuje do filmografie strýčka Hughese, kam zapadá nejenom usazením do obligátního Chicaga, ale i hravostí a opětovnou dětskou naivitou. Uznávám, že vjemů bylo příliš a že tuhle jízdu musím, vlastně i chci, vidět znovu. 60 %

Je s námi konec? (2016)

Jako dokument dost zbytečná záležitost. Je smutné, že musíme stále dokola lidem vysvětlovat, že život v přebytku není dlouhodobě udržitelný, ale ušlechtilé poselství nedělá rázem dobrý film. To nejzajímavější na Je s námi konec? je ta masivní, dream-team hudební kolaborace. Sakra, podívejte se kdo je v titulcích za položkou "Original music by:". Rozhodně chci více než jednu závěrečnou, titulkovou skladbu. 35 %

South Park: Peklo na Zemi (1999)

[Třetí zhlédnutí? To není možné! Nejméně po dlouhých deseti letech] K zakončení svého soukromého maratónu, kdy jsem před premiérou 20. sérií nakoukal znovu všechny epizody jež doslova formovaly mé mládí a charakter (přidejte k tomu Františka Fuku a asi máte představu co ze mě vyrostlo za kreatůru). Mimochodem tleskám, že byly všechny díly transferovány do HD a dokonce "dokreslené" aby původní 4:3 sezóny byly v lahodném širokoúhlém formátu. Žádný ořez! Ale zpět k filmu - tohle je klasika, nedoceněný skvost, který vůbec nezestárl a nabízí desítky stále aktuálních vtipů. Celkem jsem rád, že uvažované sequely se nikdy neuskutečnily (2016), Peklo na Zemi tak zůstává unikátem a tím nejodvážnějším animovaným muzikálem všech dob. 90 %

My Scientology Movie (2015)

Nejnovější film s Louisem Therouxem mi dává přesně to co se snažím v dokumentární tvorbě najít - nezvyklý rámec, nejen odměřený souhrn či zběsilý rant co o tématu vím, prohrabu se daty, finančními motivy a nechám "skandálně" vystoupit několik hlav. Tohle vše najdete, v ne vůbec špatném, Going Clear Alexe Gibneyho. Ale to není cílem My Scientology Movie. Louis využívá rámec, aby se dostal do hlavy hlavního aktéra tohoto dokumentu, Martymu Rathbunovi, dezertérovi církve. Rekonstruovat scény v dokumentech není nic nového (viz. Joshua Oppenheimer), ale ve filmu o kultu jež ovládá Hollywood dává naprostý smysl a katalyzují vztah Louise a Martyho jež má filmování konzultovat. Ostatní scény, kde vidíme pronásledování paranoidní církví jsou už jenom malým žánrovým zpestřením, kde Theroux jako ostřílený a klidný novinář hraje prim. To hlavní se však děje na place, ve studiu. 90 %

Dear President Obama (2016)

Celkem zbytečný update na souvislosti které již předložil před šesti lety vynikající Gasland (vlastně dvakrát počítáme-li i sequel). Ano těžba plynu za pomoci frackingu je sviňárna za kterou tvrtě stojí jak mocenský, tak hlavně politický kapitál, ale tento dokument, kromě známého hlasu za mikrofonem, nevynáší žádné trumfy na stůl. 50 %