30 for 30 - Pony Excess (2010) (epizoda)

Pony Excess vypráví o důsledcích dvouročního distance pro texaský tým ze Southerm Methodist University. Zasloužený trest téměř na třicet let zničil univerzitní fotbalový tým po usvědčení z podvádění, resp. "placení" hráčů (což se normálně v univerzitní, neprofesionální lize nesmí). Událost, jež ovlivnila nejenom fotbalovou akademickou obec na SMU. Pro každého, kdo studoval je tohle silné kafe.   75 %

30 for 30 - The Best That Never Was (2010) (epizoda)

Marcus Dupree byl zřejmě nejtalentovanějším (americkým) fotbalistou/sportovcem na počátku 80. let. Byl silnější, rychlejší, odhodlanější a zkrátka i talentovanější než všichni jeho soukmenovci, někdy ale tohle všechno nestačí k vzniku ultimátní sportovní legendy. Vzestup a "pád" dokumentuje režisér Jonathan Hock velmi zručně, ve 100 minutách se vytasí s emocemi i detailním popisem událostí. Ukázková práce se zajímavým charakterem.   75 %

30 for 30 - Marion Jones: Press Pause (2010) (epizoda)

Další film o sportovci, jehož jméno "rozezní zvoneček" i průměrnému Evropanovi, se věnuje sestupu sprinterky Marion Jones. Osobně mi přišlo její vyprávění o pobytu ve vězení a "úspěchu" v basketbalu jako výsměch. Režírujícímu Johnu Singletonovi (celkem asi můj oblíbený černotvůrce) bych nejradši uštědřil políček za unylost a laciné nadbíhání "nevinné" Marion.   20 %

30 for 30 - Fernando Nation (2010) (epizoda)

Synopse: Eufórie způsobená debutovou sezónou nadzahovače Fernanda Valenzuely v roce 1981. Nic víc, nic míň. Asi impresivní statistiky, ale jako nefanouškovi basebalu mě tohle moc nebralo. Tento díl není nic úchvatného pokud nejste fanouškem LA Dodgers. A Mexican token episode?   30 %

30 for 30 - Tim Richmond: To the Limit (2010) (epizoda)

Tim Richmond byl NASCAR závodníkem (to jsou ti blázni co krouží 600 kol na oválu a říkají tomu sport) a také pozoruhodnou osobou. Původem z Ohia a svojí vysokou inteligencí vůbec nezapadal do uzavřeného kolektivu stereotypních "buranských" jižanských závodníků. Středobodem dokumentu je ale jeho onemocnění virem HIV a následně i nemocí AIDS na kterou zemřel v roce 1989. A v osmdesátkách rozhodně AIDS nebylo cool, tudíž dokument lehce rozebírá i negativní reakce okolní společnosti na Tima (podezření z homosexuality, která byla ještě méně cool než ona smrtelná nemoc). Jelikož se jedná o jediný dokument v sérii o automobilových závodech, je toto velmi osvěžující díl a navíc i informačně velmi poutavý.   65 %

30 for 30 - Dávní bratři (2010) (epizoda)

Konečně se vedle všech těch NFL, MLB, NHL dočká i evropský fanoušek. Ano, kluci jugoslávští hráli i NBA, ale srdce příběhu o přátelství basketbalistů tkví v národním týmu a hlavně jejich osobním vzájemném vztahu. Silný a tragicky končící příběh vyprávěný z pohledu zestárlého obra Vlade Divace. Je to průměrně natočené, ale hlavně emocionální a dojemné.   70 %

30 for 30 - Four Days in October (2010) (epizoda)

Jeden z největších baseballových comebacků v historii, kdy Boston Red Socks otočili nepříznivě se tvářící sérii proti rivalům z New York Yankees. Neuvěřitelný obrat, pot, krev a slzy. Sportovní příběh jak má být. Filmařsky průměr, naštěstí "zápletka" je silná dostatečně.   60 %

30 for 30 - Into the Wind (2010) (epizoda)

Kdo vyrůstal v devadesátkách, jistě si pamatuje na dobročinný běh ve jménu Terryho Foxe a velmi časté reklamy s pár záběry z jeho životního výkonu - tady máte sestřihaných 50 minut z jeho cesty. Jistě ušlechtilý beznohý běžec je zde portrétovaný jako svatý, a bez ohledu na pravdu/nepravdu tohoto výroku je to příliš mnoho zbošťování na jeden dokument. V duchu "není slušné nic namítat" proti Shindlerovu seznamu, opovažte se říct něco proti Terrymu.   40 %

30 for 30 - The House of Steinbrenner (2010) (epizoda)

Steinbrennerové jsou rodina vlastnící jeden z nejslavnějších baseballových klubů na světě - New Yorkské Yankees. Ačkoliv byl starý George nepopulární za svého života, po smrti se mu dostalo přece jenom uznání a o devět let později získaný titul byl zasvěcen jeho památce. Velká část dokumentu je nostalgické vzpomínání na klasický stadión, který byl v roce 2009 nahrazen supermoderním svatochrámem - hned naproti přes ulici (vyprávění dělníka bourající starý ball park jenž pomáhal stavět jeho otec je velmi dojemné). Yankees jsou pro New York významnou institucí a proto je ten přehnaný sentiment pochopitelný a snesitelný.   60 %

30 for 30 - Nepřekonatelné (2010) (epizoda)

Pro českého diváka obzvláště pikantní, protože dokument představuje přátelství i rivalitu mezi tenisovými legendami Martinou Navrátilovou a americkou princeznou Chris Evert. Neobyčejný příběh, který je ale nudně vyprávěn právě jen a pouze z pohledu dua Navrátilová/Evert. S trochu tradičnější dokumentární formou, by režisérské dámské duo uspělo více. Btw: koho napadlo dělat interview během joggingu?   65 %