Winnebago Man (2009)

Postava Jacka Rebneyho je hodně zajímavá a už jenom jeho velmi podivný charakter ospravedlňuje plnohodnotný feature lengh dokument. Sice druhá polovina trochu upadá, ale snaha poodhalit jeho současný stav mysli pohání spolehlivě diváka dál při sledování. Audio rozhovor s režisérem Benem Steinbauerem je k nalezení zde. 70 %

Vyměřený čas (2011)

Ačkoliv jsem velkým příznivcem a fanouškem Andrewa Niccola (sakra já mám rád i tu S1m0ne), tak jsem neodcházel příliš uspokojen. Vlastně mám naprosto stejně rozpačité pocity jako u průměrností prorostlého Equilibria, nápad milionový, provedení naprosto nevyužité a hlavně nezábavné (počítejte kolik mají tyto filmy naprosto shodných prvků). Nikdy se film pořádně nerozjede a v konečném důsledku využívání času vážně není zas až tak moc ani cool, ani chytré. Určitě ne tolik jak si naivní člověk jako já po synopsy blázínkovsky představoval. Ono by se s penězmi zas tak moc nezměnilo a Timberlake by vykrádal banky se stejnou efektivitou, ale nižší elegancí, stejně jako třeba Tom Hanks či Warren Beatty. 55 %

Ocelová pěst (2011)

Nechápu tu zdejší přízeň, nedokázal jsem se naladit. Dlouho mě film svojí hloupostí takto neurážel, ale nevyčítám mu to. Pozor jsem přitom velký fanoušek Do útoku, ale v osmdesátkách měly "over the top" filmy zůstat. 30 %

The People vs. George Lucas (2010)

Jako dokument naprosto nefungující útvar, bez jediného nápadu či snahy přinést něco nového. Z filmu se stala geekovina bez žádných zajímavých mluvčích (všichni jsou do jednoho "pouze" fanoušci) a ani průměrnému fanouškovi, za kterého se stále považuji, nedá nic navíc či podnětného. Opravdu se toto téma dalo zpracovat jenom takto povrchně? 40 %

Amazonia vertical (2004)

Nemyslím si, že je téma nosné na plnohodnotný feature length... a chvílemi mi hlavně ústřední charakter (zároveň vypravěč) přišel jako pěkné kokot... Zajímavé dobrodružství, krásná krajina, slivovicí nezklamali, ale moderním dokumentem Amazonia Vertical dle mého není. 50 %

Jeskyně zapomenutých snů (2010)

Mohou nastat dvě silně polarizované situace v divákově vnímání. Buď může přihlížející vidět Jeskyni jako unikátní procházku po koutech země kam se nikdy nepodívá (a ne ve smyslu, je tam zima, viz. Encounters at the End of the World, ale protože jeskyni Frantíci zapečetí a přístup tam bude časem stále více a více výjimečnější i pro vědce a badatele!) nebo se dá nahlížet trochu hlouběji, jak německý autor žádá, vidět skrz a hledat otázky prehistorických počátku lidstva. Werner Herzog opět natočil silně autorský snímek, kterým dokáže imaginativně interpretovat své pocity a myšlenky. Já byl zhruba na půl cesty, ale věřím, že příští projekcí se již plně ponořím do tajů starších než 32 tisíc let. 85 %

Generace Singles (2011)

Těžko říct z kolika procent je zábavnost a "kvalita" dokumentu Generace singles způsobena prací režisérky, nebo jde jenom o kvalitně vybrané ústřední charaktery, ale je důležité, že v celku snímek překvapivě funguje. Sledovaní lidé dostávají zajímavé, a občas i netuctové, otázky a sympaticky na ně také otevřeně odpovídají - a že to není snadné téma. Relativně mladou režisérku Janu Počtovou budu ještě sledovat a na její další projekt se teď i celkem těším. 70 %

Nim (2011)

James Marsh je tvůrcem dokumentů, které přesně odpovídají mému vkusu a trefuje se, podobně jako třeba Errol Morris, do mých kvalitativních požadavků na nonfiction snímky. Samozřejmě vedle nesmírně atraktivního a zajímavého tématu, o historii běžnému Čechovi zatajené, přidává ještě fešný audiovizuální kabátek (podobně jako Morris se Marsh nestydí používat střídmých rekonstrukcí a vlastních přidaných záběrů). Zaměřuje se spíše na lidi, které Nim ovlivnil, je pro ně katalyzátorem a příběhy zainteresovaných osob jsou mnohem zajímavější než dlouhé putování samotného opičáka. Emocemi není Project NIM sice tak napěchovaný jako Marshův předešlý snímek Muž na laně (to ani nešlo, zvířátka mě toliko netankují), ale určitě patří mezi špičku a to nejlepší co se mezi dokumenty v roce 2011 urodilo. 85 %

Život v jednom dni (2011)

Přicházel jsem s výrazným skepticismem, ale odcházel jsem spokojen. Nejsem všeobecně fanoušek různých Bara-qatsi filmů (a bohužel můj zdejší oblíbený Harry Gregson-Williams není můj ještě oblíbenější Philip Glass), ale tohle v průběhu času fungovalo a koukalo se na pěkné záběry hezky. Nic víc, nic míň. Otázku "života, vesmíru a vůbec..." nechal dokument otevřenou, ale jsem zvědavý kolik nápadů nebohým youtube obětem Kevin Macdonald ukradne ve svém příštím snímku. 55 %

Hanna (2011)

Joe Wright je zpět. Stačilo vytáhnout zaprášený steadycam (tedy jestli se tam vrstva poprašku stihla za jeden nepovedený zářez vytvořit) a natočil si téměř čistou žánrovku. Bohužel to, o co se ji snažil obohatit je, i přes příjemnou atmosféru, kde je každý agentem, úplně navíc a dává celému filmu trochu nádech nadbytečnosti (všechny nefungující vztahy s rodinkou, minimálně osudová minulost postav...). Z technických disciplín musím jmenovat výborný střih (obrazu i zvuku) a práci se světlem, která doplňuje zajímavou volbu lokací. Když se Wright vrhne za přizvukování Chemical Brothers do akce, kouzlí to nejlepší co v daném roce vedle Attack the Block vzniklo. 65 %