Zpráva (2020)

Rudolf Vŕba a Alfréd Wetzler boli dvaja Židia, ktorým sa podarilo ujsť z Osvienčimu a doručiť tak svetu správu o tom, čo sa tam v skutočnosti deje. Že tábor nie je pracovný, ale je to tábor smrti. Obidvaja utečenci neskôr napísali aj knihy. Ja mám radšej tú od Vŕbu, pretože Wetzlerova mi štylisticky moc nesedela a pôsobila na mňa miestami dosť chaoticky. No a práve táto kniha Čo Dante nevidel, sa stala hlavnou predlohou filmu. Možno to bolo aj trochu na škodu, pretože tá Vrbova je komplexnejšia. Film má len 94 minút, osobne by som hneď na začiatok polhodinu pridal, pretože neznalým môže vo filme chýbať predstavenie postáv. Divák nevie, kto je kto, sleduje len útek. Áno, o tom ten film má byť, ale takto by bol možno pochopiteľnejší pre neznalých témy. Preto je potrebné sa možno trochu na film pripraviť a naštudovať si kto Vŕba s Wetzlerom boli. Trochu mi chýbal patriotizmus a slovenčina. Je to film hlavne o Slovákoch, takže by som sa snažil Slovensko viac vyzdvihnúť a viac predať. Je škoda, že film nenaplnil oscarové ambície, minimálne nomináciu by si zaslúžil. Keďže už bolo nakrútené o holokauste asi všetko, Peter Bebjak išiel tou umeleckejšou a komornejšou formou. Niektoré zábery sú dychberúce. Kamera Martina Žiarana je výborná. Najviac ma dostala scéna v lese, ktorá začína záberom z hora. Potom postupne zosníma veliteľa, zem a pomaly sa kamera posúva do zadu a na obraz sa dostáva celá scenéria a biely kôň. Toto je po technickej stránke najlepšia scéna z celého filmu. Určite odporúčam vidieť v kine. Jednak kvôli podpore slovenskej kultúry, kvôli tomu, že na tieto udalosti sa nesmie zabudnúť a tiež aj kvôli tomu, že je to po réžijnej stránke výborne zvládnutý film.

Čarodějnice (2020)

Prvá filmová verzia Dahlovych Čarodejníc, s Anjelicou Huston, bola pre mňa pozerateľňa. Táto verzia má vôbec nenadchla. Nové Čarodejnice sa asi držia hollywoodskych predpisov. Inak si neviem vysvetliť, že do úlohy starej mamy, bola obsadená Octavia Spencer. Dôvod obsadenia Anne Hathaway je pre mňa ešte väčšinou neznámou. Jednak sa na tú postavu vôbec nehodí a ešte k tomu poriadne prehráva. Jej herecký výkon je na zlatú malinu. Celkovo otrasný herecký casting. Možno sa Zemeckis zameral hlavne na deti, tie mu tento paskvil asi zožerú. Ale ja by som osobne od tvorcu Smrť im sluší a Forrest Gump čakal naozaj niečo iné. Možno mohol trochu pokecať s Tímom Burtonom.

Vetřelec: Covenant (2017)

Problem Covenantu je v tom, že vôbec vznikol a že sa na to dal Scott nahovoriť. Tento galimatiáš neprináša nič nové, nič prevratné, všetko tu už bolo je to predvídateľné a moc filozofické. K posádke vesmírnej lode nemáte žiadny vzťah ani sympatie. Všetci reagujú hlúpo a dopredu viete kto je na rade. Herecký casting nula bodov, zachraňuje to ako tak Fassbender ale aj ten celý film neutiahne. Silnú ženskú hrdinku ako bola Ripleyová v tomto filme nenájdete. Celkový dojem po odchode z kina bol veľmi vlažný, prišlo mi to ako ďalšie Bčkove pokračovanie Votrelec vs Predator a nie ako "pokračovanie" kultu.

Brimstone (2016)

Drsný film ktorý ma držal v napätí od začiatku do konca a rezonoval vo mne ešte dva dni po pozretí. Napriek všetkej tej krutosti a utrpeniu nemám žiadne výhrady. Výborný film ktorý mi vyrazil dych !!!

Skrytá čísla (2016)

Priemerný film o rasovej segregácii akých už tu bolo veľa, tak pre zmenu jeden z prostredia NASA. Do Oscarového súboja bol film zaradený určite po kritike bielych Oscarov, v tomto sa stotožňujem s ostatnými užívateľmi.

Příchozí (2016)

Dvojhodinová nuda. Mal som chuť odísť z kina.

Za každou cenu (2016)

Dvaja bratia vykrádajú banky aby zabezpečili lepší život pre syna jedného z nich po ich stopách sa vyberá dvojica texaských rangerov aby ich chytila a zabránila ďalšiemu vykrádaniu. Moderná kovbojka ktorá aj keď má svoje chyby, drží si vysoký level. Z dvojice gangsterských bratov ťahá za kratší koniec Chris"Ken" Pine. Do tohto filmu sa vôbec nehodí a netvrdil by som o ňom že vie hrať. Ben Foster ho prehral a mať lepšieho kolegu vyzeralo by to inak. Tiež ich motív mi prišiel slabý, napriek tomu, že ide o zlodejov, kradnú lebo majú dobrý úmysel. Lepšie by to vyzeralo, keby to boli narušení hajzli, ktorým proste vykrádanie robí radosť. Dvojici rangerov nie je čo vytknúť. Jeff Bridges bol výborný a spolu s indiánskym kolegom sa neustále doberajú a kvoli nim sa oplatí film vidieť. Top scéna je v reštaurácii, kde ich staršia čašníčka dala dole obidvoch. Byť silnejšieho motívu a a nebyť Chrisa Pinea, film by bol na plný počet. Takto slušné štyri hviezdy.

Jackie (2016)

Nudný a zbytočný film.

Noční zvířata (2016)

Je až neskutočné že takýto skvelý film natočil módny návrhár. Tom Ford už svoj réžijný talent ukázal pri Single Manovi, v Nocturnal Animals ho potvrdzuje. Michael Shannon z hercov jednoznačne vedie. Film ma vkusný vizuál a prepojenie dvoch príbehov sa podarilo na jednotku.