Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dobrodružný

Recenze (1 080)

plakát

Dance Dance Danseur (2022) (seriál)

Mne je tak ľúto, že toto anime má svoje maličké chybičky krásy a je ich dosť na to, aby sa tomu nedalo dať plné hodnotenie. Hlavný hrdina Junpei je maximálne divný hrdina, lebo sa stále chová inak, raz naberie odvahu a inokedy sa stiahne a raz sa rozhodne tak, zajtra inak a toto táto jeho nekonzistentnosť ma dosť iritovala. Hlavne boli chvíle kedy sa dalo niečo zobraziť lepšie a tým myslím situácie mimo baletu a boli aj situácie kedy som sa chytil za hlavu a myslel na to, že toto snáď nemyslia vážne. Okrem hlavného hrdinu sú vedľajšie postavy fantastické, premyslené a pasujú výborne do príbehu. Ruou (Luo) je postava vymyslená naozaj fantasticky a má svoje vlastné problémy, s ktorými sa vyrovnáva a musí s nimi bojovať. Samozrejme mohlo moje hodnotenie ovplyvniť aj ukončenie anime, s ktorým som absolútne nespokojný z pohľadu toho ako sa všetko vyvíjalo je to v rozpore s mojím presvedčením, ako mal koniec vyzerať a nevadí mi ani (SPOILER) nejaký horko sladký koniec v tej romantickej časti, ale  Junpei sa hodí tam, kde môže ukázať to čo v ňom je oveľa viac (SPOILER). Prvých päť dielov je, ale fantastických a aj tie posledné dva okrem už môjho spomenutého konca, lebo tam to je vlastne tak pre mňa zle spravené, že vlastne ukážeme divákom jeden koniec a potom ho otočíme úplne naopak, že to bude mať wau efekt a pre mňa to malo práve opačný efekt. Z vedľajších postáv ma zaujala Natsuki a Chizuru. Neviem ani či chcem po tomto konci pozerať druhú sériu vzhľadom na koniec, ale inak som sa dosť zabavil.

plakát

Mairimašita! Iruma-kun (2019) (seriál)

Mairimashita! Iruma-kun má za mňa naozaj pomalý rozjazd a vlastne je v prvej sérii dosť často nuda. Následne druhá séria ma viac zaujala (ak máte záujem komentoval som aj obe série a zhodnotil som ich zvlášť). Ide o klasické isekai anime, keď je hlavný hrdina prenesený do nejakého sveta, kde ho čakajú nové nástrahy a v tomto prípade ide o hlavného hrdinu Irumu, ktorý vôbec nie je nejaký super najlepší charakter je skôr vtipné ako mu všetko vychádza. Nepoviem, že je Iruma slaboch to vôbec, lebo s tým čo dostal pracoval ako len mohol a vyrovnal sa s tým svojim vlastným spôsobom a tak teda je to silný charakter bez nejakých špeciálnych schopností a to sa samozrejme môže zmeniť neskôr. Ak mám tu všetko zjednodušiť ide hlavne o komediálne anime s dobre vybudovaným svetom plných zaujímavých démonov, kde musí náš hlavný hrdina, ktorý je človek prežiť, tak aby ho neodhalili. Takže ak hľadáte hlavne komediálne anime tak toto môže byť váš horúci kandidát na pozeranie, ale ostatné aspekty sú slabšie a to okrem vybudovaného sveta a čo sa týka charakterov je to tak na dvojku (ako v škole). Problém pre niekoho môže predstavovať naozaj pomalý odľahčený dej a vlastne sa tu často nič ani nedeje, alebo sa nedeje nič významné. Sofistikované súboje ani nečakajte, ale čo môžete čakať je ako tak dobrá romantika medzi Irumom a Amelie, aj keď v tomto prípade nie moc častá (čo je škoda).

plakát

Mairimašita! Iruma-kun - Season 2 (2021) (série)

Druhá séria je lepšia ako prvá a by som povedal vo všetkých aspektoch. Stále mi toto anime pripadá zabrzdené ako keby chcelo len divákov jemne hladiť a nikdy nepritvrdzuje, teda myslím si, že je tu skôr snaha o to, aby to bolo komediálne a odľahčené. Z tohto dôvodu mi pripadá veľa dielov ako filler, kde sa vlastne nič dohromady nestane, ale aspoň to nie je až taká nuda ako v prvej sérii. Stále považujem za dôležitú aj romantiku medzi Irumom a Amellie a v tomto prípade som sa dočkal minimálnych interakcií ich dvoch a následne mi bol ponúknutý nejaký slabší diel na konci a toto mi naozaj vadí, lebo romantika medzi nimi dvoma je super a v tomto anime je tak veľa zbytočnej vaty, že by sa mohlo niečo stať medzi nimi oveľa častejšie. Vo veľa epizódach konečne o niečo šlo a v tomto prípade o prestíž triedy, ktorú navštevuje hlavný hrdina. Nové postavy sú niektoré super ako Balam a iné otravné ako Ronove. Musím podotknúť, že anime sa posúva správnym smerom a dočkali sme sa aj akých takých súbojov, aj keď tie vlastne nestáli skoro za nič, ale aspoň bola prítomná nejaká dynamika. Ono to skôr vypadá, že niečo naozaj zaujímavé sa bude diať v tretej sérii. Chválim ešte opening je tak dobrý, že niekedy som ho ani nepreskočil.

plakát

Kaguja-sama wa kokurasetai: Tensaitači no ren'ai zunósen (2019) (seriál)

Anime je vlastne o tom, že láska je vojna a súperenie a jeden vždy dáva viac ako druhý a preto sa obe strany snažia tú druhú stranu prinútiť vyznať sa a vlastne byť tým porazeným. Hlavný hrdinovia sú v študentskej rade a to menovite Kaguya a predsedom študentskej rady je Miyuki. Nebude to spoiler ak poviem, že tieto dva charaktery sa zbožňujú navzájom a snažia sa hlavne zo začiatku prinútiť toho druhého na pozvanie na rande a neskôr tam začína seriózna romantika kedy sa snažia prinútiť akýmkoľvek spôsobom z tej druhej osoby dostať nejaké vyznanie. Súperenie medzi dvoma hlavnými hrdinami prerastá do rôznych menších scénok, kde sa nakoniec dozvieme kto prehral a kto vyhral. Väčšinou sa obaja snažia si nejako zachovať tvár, aby neprehrali. Toto súperenie je naozaj fantastické a dodáva anime vynikajúci šmak (vynikajúcu príchuť), napriek tomu, že scénky niekedy na seba úplne nenadväzujú a sú menšími príbehmi. Samozrejme tento koncept sa mení v tretej sérii, ale to som potom priamo vysvetlil v komentovaní tretej série. Vedľajšie charaktery majú tiež svoju dušu nie sú nejako ploché a sú tiež zaujímavé. Ak hľadáte anime psychologické, so súbojom pohlaví a v prvých dvoch sériách také, že pôjde hlavne o to a romantiky sa skoro vôbec nedočkáte tak toto anime si budete užívať a následne dostanete to romantické finále v tretej sérii. Za mňa osobne je najlepšia séria tá druhá.

plakát

Kaguja-sama wa kokurasetai: Tensaitači no ren'ai zunósen - ウルトラロマンティック (2022) (série)

Možno sa to nebude na prvý pohľad zdať, ale tretia séria je slabšia ako tá druhá. Áno výrazne ťaží z predošlých dvoch sérii, ale nie je taká premyslená a dobrá ako napríklad druhá, ale zasa si myslím, že kľudne dosahuje kvalít tej prvej. Takže druhá najlepšia, tretia a nakoniec prvá (najhoršia). Dôvod je veľmi jednoduchý a to, že táto tretia má zopár slabších dielov a vlastne zaseknutý dej, ktorý smeruje len k jednému a to totálnemu romantickému vyvrcholeniu. Tým pádom sa dá povedať, že kto čaká romantiku tak toto je naozaj finále a vynikajúco pripravené finále. Škoda, že také finále nedopriali aj niektorým vedľajším charakterom, lebo tam to začínalo byť oveľa zaujímavejšie hlavne vzťahovo. Takže sa dočkáme veľmi uspokojivého finále, ale čo ostatné aspekty anime? Upúšťa sa už z tej súťaživosti a už tak často nevidíme, kto vyhral prehral a je to už viac menej doplnok oproti predošlým sériám. Chika mi pripadala tu omnoho inteligentnejšia a mala dobré nápady a už skoro vôbec nepôsobila rušivo. Yuu sa stáva oveľa väčším main charakterom a to čo sa deje okolo neho začína byť občas zaujímavejšie ako súboje medzi Kaguyou a Miyukim a tým pádom sa anime rozvetvuje do viac rôznych maličkých príbehov a diváci by si teda zaslúžili aj viac informácii čo sa bude diať ďalej s vedľajšími charaktermi, ale možno sa to dozvieme neskôr. Príchodom romantiky, ale anime stráca psychologické súboje, intrigy a zaujímavé situácie, do ktorých sa nechceli hlavný hrdinovia dostať a anime je sústredené len na jedno a mňa osobne obyčajná romantika nedokázala tak zasýtiť ako všetko ostatné predtým. Ono to nevadí vtedy keď dostaneš takú istú kvalitu v inej sfére ako si mal predtým, ale tu je to maličký kus horšie, ale vlastne to je mi jedno, lebo kvalita zostáva postačujúca a koniec je pre mňa absolútne prijateľný. Čo by si ale anime zaslúžilo by bol nejaký sofistikovaný koniec, kde by dva hlavné charaktery bojovali do poslednej chvíle o priazeň toho druhého a snažili by sa ho donútiť sa vyznať a napríklad také niečo by zlyhalo a museli by sa vyznať obaja naraz a podobne. To sú samozrejme moje špekulácie, ale musím povedať, že tretia séria má také hodnotenie podľa mňa hlavne preto, lebo ľudia si zoberú čo všetko mali z predošlých sérii a tu si zoberú toto romantické vyvrcholenie a povedia si super koniec. Za mňa ale veľmi podarené romantické pokračovanie a veľmi som sa zabavil.

plakát

Otome Game sekai wa mob ni kibiší sekai desu (2022) (seriál)

Hlavný hrdina hrá Otome hru, čo je vlastne vizuálna novela zameraná na ženské publikum a hráte tam za ženu obletovanú mužmi a následne sa v tej hre sám ocitá. V tomto svete sú vlastne pravidlá také, že ženské charaktery majú navrch a muži ich de facto obletujú a dvoria sa im. Dá sa povedať, že toto je jediná inovácia jediný plus tohto anime, že sa tu prišlo zo zaujímavým konceptom "otome" sveta. Bohužiaľ tu nejaké inovácie končia a hlavný hrdina je hlavne totálne OP (overpowered), teda je príliš silný a vlastne vie čo sa bude v budúcnosti diať, lebo danú hru predsa hral. Čo je ešte vtipnejšie on vlastne nechce tieto dovednosti využiť a chce byť obyčajným charakterom zapadajúcim do deja, tak aby ho neovplyvňoval, ale sériou okolností sa ocitá vždy pred takými rozhodnutiami, kde ovplyvňuje celý dej. Kvalita anime je veľmi kolísavá a niekde v strede dosahuje svoj maximálny potenciál a potom sa už snaží to zahrať na nejakú senzáciu na koniec, ale to vychádza len na polovicu. Vedľajšie mužské charaktery sú ako keby ich napísali pre Otome hru, sú neskutočne ploché ...(aha napísali) a vedľajšie ženské charaktery sú ako keby si zobral jednu ženu a urobil z nej bohatú ženu Angelicu a chudobnú ženu Oliviu dve podobné ženy čo by asi stačila aj jedna. Opening je celkom fajn, keď musím ešte niečo spomenúť. Ak chcete priemerné anime na variáciu som totálne silný a robím si tu čo chcem, aj keď sa mi vlastne nechce, tak toto anime je práve pre Vás, ak chcete niečo lepšie odporúčam popozerať sa inde.

plakát

Kawaí dake dža nai Šikimori-san (2022) (seriál)

Ťažko hodnotiteľné anime z viacerých aspektov bude pre mňa problém dať konečné hodnotenie v tomto prípade, lebo niektoré diely z celého balíka boli na plné hodnotenie. Začnem od konca a to, že jeden z najlepších vedľajších charakterov z posledných rokov v romantickom anime je Kamiya. Neskutočne dobre napísaný charakter tohto dievčaťa dáva tieň na všetky ostatné postavy, ktoré v anime máme. Kamiya zatieni vo všetkom Shikimori okrem nejakej tej "krásy", ale koho zaujíma krása, kde je najdôležitejší príbeh postáv. Vysvetlili sme si to prečo je toto anime dobré a áno je to príbeh tejto vedľajšej postavy. Ďalšie postavy už tak kvalitné nie sú, aj keď je tu nejaký pokus a zaujímavá postava vyzerá byť Hachimitsu (áno zase vedľajšia postava). Je to romantické anime? Dozaista romantika je naozaj celkom dobrá, aj keď stále nejaké červenanie postáv v neskorších dieloch už pôsobí príliš otrepane, lebo sa opakuje až moc často. Vzťah medzi Izumim a Shikimori je ochranárskeho charakteru, ale nie vždy je jasné kto chráni koho. Keď je romantická časť celkom dobrá tak tá komediálna občas nefunguje tak ako by mala a anime v menšom počte dielov trocha nudí (povedal by som tak 3-4). Gradácia deja tu je tiež prítomná, ale zostalo to tak ako to býva zvykom v podobných anime otvorené, aby mohla byť napríklad druhá séria, aj keď tu je hneď od začiatku jasné, že dve hlavné postavy k sebe patria. Problémom pre podobné anime je teda to, že vlastne divák nikdy nepochybuje, že dve hlavné postavy budú spolu a nie sú tu žiadne prekážky, ktoré by mohli vadiť ich vzťahu a vlastne ani žiadne problémy a už aj spomínaný rival Kamiya sama o sebe ani nie je rivalom, lebo odstupuje z boja príliš skoro. Takže je to len ničím nerušený vzťah a tým pádom nemôže fungovať žiadne napätie. Napätie toho, že či si dajú pusu, alebo sa chytia za ruku napätím pre diváka vôbec nie je, lebo pri tom ako ich vzťah na tom je sa to skôr či neskôr stane.

plakát

Honzuki no gekokudžó: Šišo ni naru tame ni wa šudan o erande iraremasen - Season 3 (2022) (série)

Osobne si myslím, že tretia séria je dokonca o niečo lepšia a ucelenejšia ako druhá, ale samozrejme na prvú zase nemala. V tretej sérii sa zabúda na to čo je vlastne najdôležitejšie pre "knihomoľku" a to je wau efekt hlavnej hrdinky s jej vynikajúcimi nápadmi. V predošlých sériách sa tomu ešte niekto divil, že čo ona dokáže a tu je to vlastne skoro jedno, ale to nie je zákonite vôbec chyba, lebo centrálnym nápadom tretej série je niečo iné a to sústredenie sa na hlavnú postavu a to ako sa vyrovná s novými nástrahami povedzme, že skôr veľmi intrigánskeho "politického systému" (takto som to zadefinoval aj keď to nie je presné).  Táto séria bola aj krátka a to je vlastne jediné čo sa dá vytknúť, lebo nahustiť toľko nových vecí a snažiť sa eskalovať (gradovať) napätie v tak málo dieloch nebolo vôbec jednoduché, ale nakoniec to ako tak vyšlo. Tiež nová postava (myslím, že Sylvester) mohla dostať oveľa viac priestoru, lebo bola naozaj veľmi zaujímavá. Ak by sme mali pokračovať po tejto tretej sérii štvrtou myslím si, že by sa z toho mohlo byť zaujímavo politické a budovateľské pokračovanie, kde by sa nerobili veci v malom ako to robila naša hlavná hrdinka, ale začala by robiť veci vo veľkom, takže pre mňa pokračovanie náhodou stále dáva zmysel, ale už to bude trocha iný žáner (aj keď nie o moc).

plakát

Šokei šódžo no Virgin Road (2022) (seriál)

Asi najlepšou vecou na tomto anime je ten joke, že na začiatku je mužský hrdina. Mne pripadá toto anime ako anime, kde si ľudia povedali aha pozri aj toto dokážem napísať a aj toto a vlastne nalepíme tam aj toto a vytvoríme z toho svet. Paradoxne, ale svet na tom nie je najhoršie zo všetkých vecí, alebo keby sme to tak profesionálne mali povedať univerzum na tom nie je najhoršie. Najhoršie je na tom rozprávanie deja, ktoré je také isté ako som písal o svete. Rozprávanie deja je také, že dve najlepšie epizódy sú presne v strede anime mám taký pocit, že piaty a šiesty diel. Posledné diely sú skôr o tom, že aha dievčatko sa chcelo s nami zahrať pokemon Go a má lepších pokémonov, ale nemôže ich všetkých použiť. Fajn kto by nepochopil túto terminológiu je to o tom, že sú tam zbytočné súboje, ktoré nemajú ani žiadny dopad nakoniec na dej je to ako jeden veľký nudný filler a toto je krátke anime také niečo si fakt nemôže dovoliť ak chce zaujať svojich divákov. Postavy sú ploché okrem Menou a sem tam tam je nejaký nedôležitý zaujímavý záporný hrdina teda vlastne hrdinka. Ak máte čokoľvek iné tak sa tomuto môžete úplne v pohode vyhnúť, lebo v tomto anime je takmer všetko mierne podpriemerné, ale je to stále pozerateľné, že si nevytrháte pri tom vlasy.

plakát

Tomodači Game (2022) (seriál)

Máme tu skupinku priateľov v Tomodachi Game, kde vlastne ide najmä o to, aby hlavný hrdina pripravil plán pre každú hru, v ktorej sa ocitnú. Yuuichi je rozhodne veľmi zaujímavý charakter a vlastne všetko čo sa jeho týka až na zopár chýb v príbehu, kde vlastne je niečo povedané a na konci je to trocha inak. Maličkým problémom Tomodachi Game je dochádzajúci dych v posledných dieloch a vo svojej podstate sa mi zdá, že začiatok bol omnoho lepší ako koniec, ktorý bol ako keby varený z vody len, aby niečo bolo a aby to bolo viac napínavé, aj keď každému bolo jasné čo sa stane. Ostatné charaktery priateľov v Yuuichiho skupinke sú väčšinou ploché, sledujúce jeden cieľ a vlastne sa spoliehajú celkovo len na Yuuichiho. Samozrejme svetlé chvíľky má Tenji. Zlé je na tom to, že keď mohla mať svetlé chvíľky Yutori tak sa to proste nestalo a ja si myslím, že niečo takéto čo sa dialo by rozhodne malo mať impact (malo by to človeka zmeniť) na jej celkové správanie, ale to sa nestalo, lebo hlavný hrdina je do istej miery aj spasiteľ a to sa mi vzhľadom na jeho osobnosť nepáči, lebo nie vždy ak človeku pomôžeš naozaj si mu pomohol väčšinou je to skôr naopak, lebo sa nenaučí sám čeliť výzvam. Celkovo anime až na pár logických chýb, ktoré sa dajú odpustiť fakt dobré, napínavé a je tu snaha o premyslenosť, ktorú mám rád a vo veľa anime sa proste nepodarila. Keby nie tých posledných slabších dielov tak by to bolo skôr na plné hodnotenie. Čo sa týka pokračovania tak to vyzerá, že pokračovanie by mohlo byť naozaj zaujímavé.