Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Premena mladého študenta po tom, čo sa mu do rúk dostane takmer neobmedzená moc nad životmi všetkých v jeho okolí. Po dejovej stránke majstrovské dielo (pri takej predlohe bodaj by nie...), animácia je dostatočná, dabing dobrý, hudba výborná, postavy zaujímavé, dejových zvratov je kvantum. Mangu seriál spracováva veľmi dobre, nie sú tu nijaké fillery a z pôvodnej predlohy vypadlo iba pár scénok, aby dej tvorcovia urobili dynamickejším plus pár filozofických a umeleckých scénok pridali. Dej sa teda vyvíja neustále vpred, nič ho nespomaľuje a jediné, čo mohli tvorcovia lepšie prepracovať je záver, ktorý pôsobí príliš narýchlo o neuzavreto. Padajú názory, že po dejovom zvrate v 2/3 seriál poznateľne zoslabne, s čím súhlasím iba čiastočne - je to možno slabšie oproti predchádzajúcim dielom, ale takto je to aj v mange (z ktorej niektoré kapitoly aj tak vystrihli, aby to čo najviac skrátili) a jednak tá neobľúbenosť skôr pramení z toho, že prídu nové postavy, s ktorými som ale ja bol spokojný. Oproti ostatným nekonečným japonským seriálom plným blbostí a fillerov je to ale aj tak stále nadpriemerné dielo.

Dobryňa Nikitič a tříhlavý drak (2006)

Výborná ruská animovaná komédia s pomerne svojskou a jednoduchou animáciou, ale zase s perfektnými hláškami a viacerými podarenými scénami. Jednoduchý dej o mladíkovi, ktorý sa s pomocou ostrieľaného bohatiera snaží poraziť draka, aby mu knieža Kyjevské dalo svoju dcéru je vyslovene komediálny a založený na množstve komediálnych scénok a pobaví mladšiu aj staršiu generáciu,

Let číslo 93 (2006)

Film rekonštruujúci udalosti z 11. septembra 2001. Zaberá udalosti spojené s WTC a Pentagonom a zameriava sa na osudy Letu 93, ktorého pasažieri napadli únoscov a pokúsili sa s lietadlom pristáť... Ťažký a silný námet je spracovaný realisticky a presne, herci sú prakticky neznámi, ich výkony sú však perfektné, technická stránka je skvelá a réžia takmer dokonalá. Každá z postáv sa venuje svojej osobnej činnosti, každá je premyslená, každá rozmýšľa, každá sa bojí, každá má rodinu, každá vyvoláva emócie... a hoci každý divák vie ako to skončí, napätie je neznesiteľné a koniec je účinný v plnom rozsahu. Výborná takmer dokumentárna rekonštrukcia a pocta všetkým, ktorí v ten deň zomreli.

Malé rodinné vraždy (2006) (seriál)

Štvordielny televízny film na motívy Agathy Christie, akurát bez Poirota. Starý všetkými nenávidený dedo je zavraždený a podozrivá je celá rodina (ako vždy...), ktorá nie je tak úplne normálna. Dĺžka je zbytočná a prehnaná, hlavný dej je najmä v prvom a poslednom diely, druhý a tretí je akurát založený na princípe každý s každým a ľahkej erotike a hlavný vyšetrovací dej spomaľuje naťahovanými rodinnými príbehmi vedľajších postáv a celá miniséria tak zostáva iba na hranici klasického televízneho priemeru.

Perverzní průvodce filmem (2006)

Výborná psychoanalýza svetovej kinematografie z príjemne slovinským prízvukom osladených úst Slavoja Žižeka. Miestami je ten jeho filozofický a psychologický rozbor filmov, režisérov aj postáv trochu zložitý a určite vyžaduje aspoň nejakú znalosť tematického pojmoslovia a najlepšie aj samotných filmov, ktoré rozoberá, ak človek nechce byť zaspoilerovaný, keďže v pár prípadoch vyzradzuje dosť informácií z deja, ale ináč je to zaujímavý pohľad na významné kinematografické svetové diela, na ktoré divákovi otvára viacvrstevnatý pohľad, osvetľuje detaily, ktoré nemusel pochopiť, prípadne ponúka svoj vlastný nový pohľad (a to nielen na filmy), ktorý sa nebojí svojsky, s nadšením a vtipným nadhľadom vyjadriť - napr. o tom, prečo by sa deťom nemali dávať kvetiny, prečo sa každý snaží odstrániť svojho otca alebo ako to je s vlastníctvom falusu a bytím falusom... Veľký rozhľad a široká škála pôsobnosti, skvelý rozbor a niekedy až šialené názory (či už na filmy, charaktery postáv, osobnosti režisérov, význam, miesto a úlohu filmu v živote alebo na rôzne životné oblasti - hlavne samozrejme na sexualitu), ale určite zaujímavé počúvanie aj sledovanie, ktoré možno odporučiť každému nadšencovi, ktorý nemá problém dve a pol hodiny počúvať prednášku o filmovej teórii.

Skrytá identita (2006)

Pôvodný film som nevidel takže s originálom porovnávať nemôžem. Film je teda výborne nakrúteným kriminálnym thrillerom so skvelými hercami (DiCaprio v čele), dobrou hudbou, skvelou kamerou a hlavne prepracovaným príbehom s mnohými zvratmi vrcholiaci nečakaným (viacnásobným...) záverom. Od námetu o mafiánskej skupine, ktorá nasadí špicla na políciu, ktorá urobí to isté a tieto krysy potom začnú pátrať jedna po druhej by sa to dalo síce čakať, okrem toho je však film prešpekulovaný až na kosť až človek nemá absolútne žiadne tušenie o tom, čo sa stane. A to si vzhľadom na dnešnú filmografiu zaslúži pochvalu.

Temný úsvit (2006)

Herzog opäť v džungli. Tentoraz nie ako šialený conquistador ani šialený írsky snílek, ale ako zajatec. Čo sa deja týka ide o klasický film o úteku - hlavný hrdina (americký pilot na tajnej misii v Laose pred začiatkom samotnej vojny vo Vietname) je zostrelený a zajatý Vietkongom. V zajateckom "tábore" sa zoznámi s ďalšími zajatcami a začnú plánovať útek... Prvú polovicu filmu tvorí život v zajateckej búde, zlá strava, zaobchádzanie strážcov a plánovanie. Druhú polovicu tvorí samotný útek a prežívanie v džungli. Herzog natočil výborný film zobrazujúci surovosť v zajateckých táboroch, brutalitu strážcov, rovnako ako aj zľutovanie niekoľkých milosrdných dozorcov, rastúce šialenstvo, vzájomnú nedôveru a záverečné vyslobodenie. Všetci herci sú skvelí, každý zajatec má dostatok priestoru na ukázanie svojich kvalít, najlepší je však jednoznačne Bale. Inteligentný film o prežití v zajatí a divočine, ale hlavne o úteku z nich a dosiahnutí vytúženej slobody.

This Film Is Not Yet Rated (2006)

Netradične natočený dokument o praktikách Americkej filmovej asociácie a jej hodnotenia prístupnosti filmov, ktoré zrejme nie je také čisté, nestranné a morálne bezúhonné, ako sa tvári. Zozačiatku sme oboznámení, akými stupňami sú filmy ohodnotené, vidíme rozhovory s režisérmi, ktorých filmy boli ohodnotené stupňom najvyšším a ich reakcie nato, máme tu porovnanie s inými podobnými filmami, ktoré neboli tak prísne označené a úvahy prečo, dokumentaristi tiež ukážu v skratke históriu MPAA, čo to vlastne je a ako funguje a zároveň vidíme najatie súkromných vyšetrovateľov, ktorí postupne odhaľujú identitu jednotlivých tajných členov hodnotiacej komisie. Celý dokument je natočený vo voyeristickom (sledovanie členov) a najmä veľmi odľahčenom štýle, ale jeho posolstvo o hollywoodskych praktikách, úlohe veľkých štúdií v celej kauze, politickej, vojenskej, propagandistickej, sexistickej a náboženskej prepojenosti a nemalom finančnom aspekte je určite zaujímavé a aktuálne. Určite to ľudí, ktorí film berú ako jednoduché nezávislé médium tvorené iba autorskými nápadmi donúti k zamysleniu (ak takí ešte vôbec sú).

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Moje hodnotenie je priamoúmerné historickej, realistickej, scenáristickej a myšlienkovej hodnote filmu. Ten je síce veľmi zábavný a obsahuje veľké množstvo mužných hlášiek, efektných spomaľovačiek a hromadu zapamätateľných scén, nič to však nemení na jeho prázdnosti. Pár hlášiek (ktoré scenáristi iba prebrali z komiksu a ten priamo z histórie...) sú možno epické, drsné a mačistické, ale nerobia film prelomovým. Samotné spracovanie filmu je zas až neznesiteľne zidealizované, postavy sú rozdelené na dobré a zlé, krásne a obludné, úplatné a verné (atď...), o historickej stránke tiež nemožno moc hovoriť - zostalo tu len pár mien a veľmi hrubý náčrt udalostí, pričom po realistickej stránke je film v mínusových číslach (nosorožec? slony? obludy? žiadna zbroj? stratégia?...). Niekto môže namietať, že film je surrealistická až artová výpoveď z pohľadu nespoľahlivého rozprávača o boji dobra so zlom, spravodlivosti proti barbarstvu a podobne, na celkovej prílišnej naivite príbehu to však nič nemení. 300 teda zostáva zaujatým pseudohistorickým akčným výplachom, pri ktorom sa môže človek síce dobre zabaviť a precítiť efektný emocionálny zážitok vyplývajúci z detinsky prostučkého vyobrazenia udalostí, o nejakom skutočnom, odvážnom, historickom - alebo nebodaj edukačnom - posolstve však nemožno hovoriť. Po prečítaní komiksu zostáva hodnotenie rovnaké. Hoci je film adaptáciou komiksu a niektoré umelecké rozhodnutia, prvky a slabiny sú prebraté z neho, niektoré si filmári vymysleli sami - nosorožec, mutanti (satyr v Xerxovom háreme???), slabý príbeh odohrávajúci sa v rovnakom čase v Sparte atď... Fašistické podtóny (aj keď tu skôr "nadtóny"...) filmu (ochrana tradičných hodnôt malou skupinou kultúrne uvedomelých, statočných, fyzicky vypracovaných a 100%-ne heterosexuálnych borcov proti inváziám hôrd podradných tmavých sexuálnych degenerátov z Východu, ktorých do krajiny vpustili prehnité, zvrhlé, slabošské a skorumpované "liberálne" elity) sú tiež kapitola sama o sebe... (UPDATE 2020).

Batman začíná (2005)

Napriek všetkej snahe o čo najrealistickejšie spracovanie tu trochu tej komiksovosti zostalo, ale to nevadí, keďže je to všetko vyvážené inteligentným scenárom (so zaujímavými úvahami o zločine a treste, pomste atď), výbornými hereckými výkonmi (väčšinou), skvelou hudbou Zimmera a Howarda, dynamickým strihom a kamerou (aj keď občas možno až príliš rýchlymi), zručne natočenými akčnými scénami a pritom stále priestorom na uvažovanie. Nie je veľa čo vytknúť, výborný úvod do trilógie.