Zpátky do školy (2009) (seriál)

Prekvapivo zábavné dielo plné popkultúrnych odkazov, trefných sociopolitických narážok, šialených dejových línií, prepracovaných a vtipných hlášok, príjemných hercov, rozkošne pripečených postáv a vysokoškolského prostredia, ktoré si o to všetko (od zábavnosti a pripečenosti až po dojímavosť) vyslovene koleduje. Škoda strmého pádu v štvrtej sérii spôsobeného dočasnou výmenou tvorcovského týmu.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Premena mladého študenta po tom, čo sa mu do rúk dostane takmer neobmedzená moc nad životmi všetkých v jeho okolí. Po dejovej stránke majstrovské dielo (pri takej predlohe bodaj by nie...), animácia je dostatočná, dabing dobrý, hudba výborná, postavy zaujímavé, dejových zvratov je kvantum. Mangu seriál spracováva veľmi dobre, nie sú tu nijaké fillery a z pôvodnej predlohy vypadlo iba pár scénok, aby dej tvorcovia urobili dynamickejším plus pár filozofických a umeleckých scénok pridali. Dej sa teda vyvíja neustále vpred, nič ho nespomaľuje a jediné, čo mohli tvorcovia lepšie prepracovať je záver, ktorý pôsobí príliš narýchlo o neuzavreto. Padajú názory, že po dejovom zvrate v 2/3 seriál poznateľne zoslabne, s čím súhlasím iba čiastočne - je to možno slabšie oproti predchádzajúcim dielom, ale takto je to aj v mange (z ktorej niektoré kapitoly aj tak vystrihli, aby to čo najviac skrátili) a jednak tá neobľúbenosť skôr pramení z toho, že prídu nové postavy, s ktorými som ale ja bol spokojný. Oproti ostatným nekonečným japonským seriálom plným blbostí a fillerov je to ale aj tak stále nadpriemerné dielo.

Quantum of Solace (2008)

Najkratšia bondovka, prvá bondovka, ktorá priamo nadväzuje na predchádzajúcu, prvá so zmeneným tradičným hlavňovým úvodom a prvá bez "shaken, not stirred" a "Bond. James Bond". Opäť žiadny Q ani ostatné technické srandičky, ale drsné a prehnané súboje, naháňačky a prestrelky - všetko v štýle svojho predchodcu. Craig opäť výborný, z vedľajšákov tradične najlepšia Judi Dench, akcia dynamická, strih šialene rýchly, hudba dobrá. Dej začína tam, kde Casino Royale končí a hoci je o niečo slabší, tak ako uzatvorenie príbehu Casina funguje skvelo a kvalitne to celé dotvára a uzaviera - najmä ten otvorený koniec Casina a mierny chaos ku koncu. Artové prirovnania nechápem, akcie je tu viac než dosť a to, že príbeh sa aspoň trochu zameriava aj na postavy a skúša vytlačiť nejaké emócie (čo ho miestami spomaľuje a posúva do konverzačnej roviny) u mňa určite nie je na škodu.

Casino Royale (2006)

Nový hlavný predstaviteľ, staronový režisér a úplne nový štýl. Žiadne guľomety a raketky v aute, žiadne lasery v hodinkách, žiadne dômyselné srandičky, žiadny Q. Namiesto nich triezvejší výzor a prístup držiaci sa po technickej stránke skôr pri zemi. Craig je výborný, ostatní hereckí kolegovia za ním v ničom nezaostávajú, úvodná pieseň a hudba dobré, akcia so všetkými svojimi naháňačkami a drsnými súbojmi samozrejme prehnaná (ale aspoň je braná vážne), scenár a dialógy skvelé, dej je spletitý, efektne strieda akciu s konverzáciou a aj keď je pri konci trochu chaotický, tak v záverečnom "Bond. James Bond" perfektne vyústi a kvalitne navnadí na pokračovanie. Oproti celkovému odľahčenému dojmu predchádzajúcich dielov (a tiež po prepálenom Dnes neumieraj) je to obrovský kvalitatívny a atmosférický posun.

Potulný samuraj Kenšin: Kjóto v plamenech (2014)

Začnem hlavnými negatívami - to, že sa tvorcovia snažili do filmu napratať čo najviac postáv z mangy a seriálu je síce pekné, ale nakoniec to vedie k tomu, že postavy sú len do počtu a ich úloha v deji je minimálna. Tiež je nevýhodou dejová línia s Aošim, ktorá je jednoducho dokašľaná (hoci keby postavu Aošiho dali už do prvého filmu, tak by sa tomu dalo predísť) a jednu z najzaujímavejších postáv mangy iba deformuje. Celkovo si neviem veľmi dobre predstaviť, ako by sa na to všetko - haldu nových postáv, dosť rýchly dej skákajúci z jednej kapitoly do druhej - pozeral človek, ktorý mangu ani anime nepozná. Na druhej strane je ale tiež pravda, že film efektívne zachováva základnú dejovú kostru a príbeh rozpráva veľmi plynulo, čiže neznalci predlohy si nijaké škrty nemusia všimnúť. S ostatným som ale spokojný. Akcia je výborne natočená a dynamická (v tradícii prvého dielu), súbojov je viac než dosť a funkčne zapadajú do deja, hlavní herci sú skvelí (aj keď vedľajší to skôr preháňajú), hudba je perfektná a záverečné navnadenie na posledný diel je dostatočne pútavé. Záverečný diel celkovo u mňa definitívne rozhodne, čo tvorcovia zamýšľajú a spravia s vedľajšími postavami a či ich príbehy odbijú ako v slabom Šin Kjóto hen a či tam (a tým pádom aj tu) budú iba do počtu alebo z nich urobia plnohodnotné postavy, tak ako v mange. Ako som ale povedal, s ostatnými stránkami som zatiaľ spokojný. (UPDATE 18. 5. 2021).

Predátor (1987)

Partia kulturistických žoldákov kdesi v Južnej Amerike zisťuje, že ich misia nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdalo, ale na to každý (vrátane diváka) zabudne, keďže na scénu nastúpi neznámy predátor, ktorý ich sám začne loviť... Prostučký dej, výborná hudba, skvelý (alebo skôr sympatický) herecký tím hrajúci zaujímavé postavy, legendárne hlášky a kultová obluda. Maska predátora aj po rokoch vyráža dych, v deji je zvratov tak akurát a hoci je to čistý mačistický akčňák bez zbytočných kecov, tak človek nemá pocit, že by jeho intelekt tvorcovia podceňovali alebo urážali ako u dnešných filmov - všetko je tu premyslené a výborne do sebe zapadá.

Dnes neumírej (2002)

Veľmi zvláštna bondovka, veľmi zvláštna úvodná pieseň, veľmi zvláštna (až komiksová) zlodušská dvojka. Ospravedlňujem sa, že som akciu v Zlatom oku nazval nereálnou až smiešnou - oproti tomuto to fakt nie je nič. Je tu aj pár dobrých nápadov a scén (automobilová naháňačka a súboj na ľade), ale všetky sú prebité neuveriteľnými prehnanosťami a blbosťami, ktoré sú také nereálne až sa ony sami z diváka smejú, nie naopak - skok z útesu, súboj s lasermi, únik pred (a na) CGI cunami, útek vo vrtuľníku z lietadla... Brosnan a stará partia sú ako vždy dobrí, Halle Berry ako akčný doplnok je tiež dobrá ("Read this, bitch."), ale celkovo sa človek neubráni dojmu, že toto je ešte väčšie sci-fi ako Moonraker - aj keď skôr v zápornom význame a asi(?) neplánovane smiešne.

Jeden svět nestačí (1999)

O niečo lepšie ako predchodca - originálnejšie, prepracovanejší dej (aj keď ten "zvrat v záporákovi" sa dal trochu čakať) a namiesto tradičnej prepálenej záverečnej mely je tu minimalistický súboj v ponorke. Brosnan si pozíciu potvrdil, Marceau je úchvatná (aj ako bondgirl aj ako herečka), krátky návrat Coltrana poteší a Richards je tu prostě len na okrasu (aj keď pomerne úspešne). Hudba je veľmi dobrá, akcia podarene strieda konverzačné časti a príbeh - tentoraz o ropných magnátoch a teroristoch - sa klasicky snaží povedať niečo k vtedajšej socio-politickej situácii. V rámci bondovských parametrov a brosnanových častí určite diel, ktorý vyčnieva z priemeru. (UPDATE 22. 11. 2021).

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Bond tentoraz nie proti teroristom ani Rusom, ani pašerákom, ale proti mediálnemu magnátovi. Nápad použiť moc médií ako záporný prvok určite nie je zlý (ani neaktuálny), ale očividne na dosť ľudí nezabral - to sa ale mňa netýka. Hlavný záporák je síce herecky na hrane preháňania a tá klasická záverečná mela to posunula intelektovo (a reálne ani nehovoriac) opäť nízko dolu, po dejovej stránke je to dovtedy ale veľmi dobrý diel, postavy sú zaujímavé a určite som sa nenudil. Brosnan si pozíciu upevňuje, Michelle Yeoh to ako prvá akčná bondgirl zvláda, hudba a úvodná pieseň skôr dostatočné, ale opäť zaznie niekoľko starších melódií z Conneryho časov, čo poteší. Vcelku tradičná bondovská spokojnosť.

Zlaté oko (1995)

Prvá bondovka s Brosnanom oproti predchodcom nabrala iný smer - pozitívna a uvoľnená atmosféra je preč, vizuál je temnejší, je daný väčší dôraz na ústredie MI6 a pozadie každej úlohy a samozrejme akcia už svojou nereálnosťou bije do očí. Predchádzajúce diely pochopiteľne tiež neboli realistické (o to v tejto sérii nikdy nešlo), ale tu už niektoré scény pôsobia až smiešne - hlavne útek lietadlom v úvodnej scéne (...). Na druhej strane je to určite skvelý diel série s výborným Brosnanom, klasickou úvodnou piesňou, tradične pútavým dejom (aj keď ten "zvrat" v polovici bol jasný od začiatku) a pravdepodobne najrozmanitejším kastingom zo všetkých dielov - Judi Dench, Sean Bean, Izabella Scorupco (Ohňom a mečom), Famke Janssen (X-men), Gottfried John (prvý Asterix a Obelix), Tchéky Karyo (Nostradamus), Alan Cumming, Robbie Coltraine... Po Daltonovych finančne neúspešných dieloch sériu našťastie nezrušili, ale podarilo sa tvorcom nájsť nový účinný smer a nového predstaviteľa a nenáročná zábava mohla pokračovať...