Tosim

Tosim

David Čuřík

okres Blansko
Jeden svět nestačí.

homepage

2257 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Byli jednou dva písaři (TV seriál) (1972)

  Seriál Byli jednou dva písaři dává díky neepakovatelnému herectví Miroslava Horníčka a Jiřího Sováka a scénáři Jaroslava Dietla vzniknout nadčasovému dílu, které se stalo jedním z nejlepších českých seriálů. J.D. se inspiroval knihou Gustave Flauberta Bouvard a Pécuchet a z knihy o dvou nudných chlapících, která je mimochodem taky nudná (odložil jsem ji po několika stránkách), udělal seriál s jemným humorem a ironickým nadhledem a skvěle vybroušenými dialogy, plnými slovních hříček. M.H. a J.S. hrají ve vzácně propojené symbióze a jejich charaktery jsou životné a plnokrevné. Můj nejoblíbenější seriál. BYLI JEDNOU DVA PÍSAŘI V MĚSTĚ PAŘÍŽI. UŽ JE TOMU DOBRÝCH STO TŘICET LET. JEDEN Z NICH SE JMENOVAL FRANTIŠEK DIVIŠ BARTOLOMĚJ BOUVARD, DRUHÝ CYRIL JUSTEN ROMAN PÉCUCHET. VEDLI ŽIVOT DOSTI POŠETILÝ A ZABÝVALI SE ÚVAHAMI NEPŘÍLIŠ ROZUMNÝMI. ALE KUPODIVU BYLI VE VŠEM SVÉM KONÁNÍ...ŠŤASTNI.

 • poster

  M*A*S*H (TV seriál) (1972)

  Tenhle seriál je intelektuální. V tom nejryzejším slova významu. Zatímco knihy a film byly IMHO (IMHO!) jednoduchým sdělením, že válka je vůl a pak už beze smyslu vtipkujeme, chlastáme a souložíme, série daly důvod, abychom se na to vše rozzlobili. Nenásilně a jemně povýšily bezuzdné taškařice s citem na umění... A je prostě jasné, proč je tento seriál nazýván nejlepším všech dob. Jeho úroveň s přibývajícími léty stoupala, což se u devadesáti procent televizní produkce říct nedá. No to je všechno!!! Zmiňovat ostatní je zbytečné, protože to každý ví. O jedné věci ale musím: cenu za nejlepší herecký výkon bych dal Garymu Burghoffovi, jeho komika je naprosto úžasná.

 • poster

  Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál) (1989)

  Jeden můj známý mi kdysi řekl, že Major Zeman je nejlepší detektivní seriál. Ten debil asi neviděl tenhle skvost.

 • poster

  Šest v tom (TV seriál) (1997)

  Po posledním díle poslední řady tohoto poněkud kvapně ukončeného seriálu mi to nedá, abych neaktualizoval svůj komentář: seriál začal jako ryze komediální, aby se pak v dalších řadách začal otáčet do další, vážnější polohy (a mnoho lidí to nerozdýchalo, asi tak trošku podobně, jako u Ally McBealové.) Ovšem všechno by se mělo vyvinout - tolik dílů poplatných pouze komediální poloze by pak vydalo maximálně na nějaký sitcom. Jinak souhasím se zdejšími uživateli, s Geminim (Helen), s wuxiou (hudba), i s Tylerem (ŽIVOT.) Zvrat v předposledním dílu mi přišel malinko samoúčelný, ale ani ten nemohl snížit mé hodnocení a Cold Feet zůstávají i nadále v mém TOP10 nej seriálů. Amen!

 • poster

  Ally McBealová (TV seriál) (1997)

  Každá postava originál a zvlášť ta smrtka mi přijde hooodně sexy, jenom tu kolení jamku nemám s kým vyzkoušet, ale ona už se nějaká ta kolegyně najde, jenom ty společné záchodky bych nechtěl...i když... TO VÍŠ, V JÁDRU VŠEHO JE PÉRO... Ano, já vím, Jeanne, že tenhle komentář je jenom zástupný, ale chápej, že důvod, proč se mi ten seriál líbí, nepovídám jen tak někomu. Ale ty hlášky nejsou tak špatný...klidně posuďte: LOŽNICE JSOU SOUKROMÝ. V TÝ SVÝ MÁM KAMERY.--- -A NĚJAKÉ VEDLEJŠÍ ÚČINKY? -U VÁS NEBO U ČÍČY?--- -CO JE TO ZA ŽENSKOU, KDYŽ MÁ MILENCE TÝDEN PŘED SVATBOU? -NAROZDÍL OD TĚCH, KTERÉ SI HO OPATŘÍ AŽ PO NÍ.--- TAKŽE TY SE LÉČÍŠ A PŘIVEDL SIS SEM KOČKU. KDE MÁŠ POPCORN?--- ALLY, V PRÁVNÍ FIRMĚ NEMÁ ETIKA CO DĚLAT!--- -FBI? -TO JSEM MĚL KŘIČET ADVOKÁT?--- VKLOUZLO MI TO DO ŠPATNÝ DÍRKY, BOŽE, SPOLKLA JSEM, CO JSEM NEMĚLA...TAK NA TO HUPNEM, NE?, NA TO JEDNÁNÍ.--- TÉMĚŘ KAŽDÁ ŽENA SE DÁ KOUPIT. JE DOBRÉ, KDYŽ SE TO TI CHLAPCI DOVĚDÍ UŽ V MLÁDÍ.--- LING, HOLUBIČKO, MŮŽEŠ KE MNĚ NA CHVILKU? JE TO DŮLEŽITÝ, TÝKÁ SE TO MĚ.--- -BUĎ JSTE NEBYL ŽENATÝ, NEBO JSTE PŘEKONAL RAKOVINU. -VÍTE, ŽENATÝ JSEM BYL, ALE UMŘELA MI. NA RAKOVINU.--- NEANDRTÁLCI CHTĚJÍ MODELKY, ZATO KULTIVOVANÍ MUŽI SE CHTĚJÍ SEZNÁMIT...TAKY S MODELKAMI. JSOU VYSOKÉ, SOFISTIKOVANÉ, KRÁSNÉ...MOC NEJÍ.--- MOJE MOUDRA ČLOVĚK TĚŽKO CHÁPE OSOBNĚ, NATOŽ PŘES TELEFON.--- MALCOLM JE TOTIŽ HRANIČNÍ NEKROFILIK.--- NEZAPOMEŇ SI ZAPOMENOUT SPODNÍ PRÁDLO, NIKDO SI TAK NEVŠIMNE, ŽE ZPÍVÁNÍ TI MOC NEJDE.--- TYS MI DALA ŽÁR, DALAS MI BARRYHO WHITEA, DALAS MI ORÁLNÍ...--- ROZMÁČKLA JSTE JEHO AUTO. NA ŘADĚ JE JEHO PINDÍK.--- -POLOVINA ŽENATÝCH MUŽŮ PODVÁDÍ? -NE, POLOVINA JE PŘISTIŽENA.--- U RODIČOVSTVÍ JE OBČAS DOBRÝ VĚDĚT, KDY PŘESTAT (fishismus)--- MÁM TU NÁDHERNÉ SHIFONOVÉ ŠATY, CO BUDOU KRÁSNĚ LADIT K VAŠIM VYHLAZENÝM VRÁSKÁM.--- SRAVEDLNOST JE O TO SLADŠÍ, KDYŽ JI ZÍSKÁTE S TŘETINOVÝM PODÍLEM.--- PRAVÝ ŠTĚSTÍ NAJDEŠ V JEDINÝ ČINNOSTI. V NAKUPOVÁNÍ.--- JSTE OBVINĚNÁ, ŽE JSTE UDUSILA MUŽE SVÝMI ŇADRY.---NEMŮŽETE NA NĚ VYSTRČIT SVÉ VRAŽEDNÉ NÁSTROJE!--- LÁSKA JE TO JEDINÉ, CO MÁ VÝZNAM.

 • poster

  Jistě, pane ministře (TV seriál) (1980)

  Je to zvláštní. K tomuhle seriálu se vracím snad nejčastěji, postupem času už se míň směju, bavím však stále stejně, víc si uvědomuju absurditu toho všeho a neustále se modlím, aby to byla pravda co nejmíň.

 • poster

  Dexter (TV seriál) (2006)

  Základem je, že každý v sobě máme nějakého většího, či menšího Dextera, tak mnohovrstevnatý (anti)hrdina prostě v TV tvorbě docela chyběl. Uvěříte mu vše, seriál si zručně pohrává s nejrůznějšími klišé, vždycky od nich ale umně uhne a divák, i když třeba tuší, jak věci budou, se třese po celém těle. Všechny mé pochybnosti, které jsem měl, byly rozptýleny na začátku druhé řady a mě nezvýbá, než se třást na další díly. JSEM DOBRÝ? JSEM ZLÝ? NA TO UŽ SE NEBUDU PTÁT. PROTOŽE NA TO SE NEDÁ ODPOVĚDĚT. NEBO VY SNAD ZNÁTE ODPOVĚĎ?

 • poster

  Simpsonovi (TV seriál) (1989)

  TRVÁM NA SVÉM ZKLAMÁNÍ. Po celkové retrospektivě v dospělosti ubírám (a rozhodně nejsem sám) hvězdičku, stoprocentní kvalita se nedržela ani na začátku a teď (ke konci?) aby pořádný vtip pohledal. Základem jsou řady 7-11 a scénárista John Swartzwelder, citace, narážky, netypická americká rodina a satira. Jo, je to satira, i když nyní začíná bohužel připomínat South Park, který kope do všeho kolem sebe bez nějakého výraznějšího smyslu. 80% a basta, i když v desítce mých nejoblíbenějších seriálů zůstane, protože také výrazným způsobem formoval moje seriálové dětství. PS Vlastimil Zavřel je lepší než Vlastimil Bedrna! :-)

 • poster

  Vraždy v Midsomeru (TV seriál) (1997)

  -HORNÍ WARDEN DOLE A DOLNÍ NAHOŘE? TO NEMÁ LOGIKU! -JSI V MIDSOMERU, TROYI. Sám inspektor Barnaby nám svými ústy napověděl, že případné hnidopichy, kteří by chtěli argumentovat tím, že okres, ve kterém se stanou čtyři vraždy do roka, jen nenormální i na Anglii (PD James, Agatha Christie a další), nemáme brát až tak vážně. Precizní řemeslo, prostředí britského venkova, klasičtí vyšetřovatelé a hudebně třeba theremin jsou hlavními devízami prvních čtyř, naprosto bezchybných, řad. Problém těch dalších je hlavně v nenávaznosti postav či krátkém nebo vůbec žádném prologu. Ale jako FENOMÉNU tomu těch pět hvězdiček zkrátka nemůžeme upřít, konkrétně 90%, chcete-li. PS zajímavostí je první díl druhé řady, naprosto nejlepší část, Stín smrti, první, který nebyl natočen podle přelohy Caroline Graham.

 • poster

  Tenká modrá linie (TV seriál) (1995)

  POTÍŽ SE STARÝMI POLICAJTSKÝMI TRIKY JE V TOM, ŽE STAŘÍ POLICAJTI JE ZNAJÍ. Ben Elton sebral své zkušenosti starého televizního harcovníka i spisovatele románů a přiblížil nám život současné Británie vtipnou a sžíravou formou.