• Krátkometrážní

Ant-Man a Wasp (2018)

On ten chudák Ant-Man taky nevyšel v úplně nejlepší době - Sotva pár měsíců po třetích nadupaných Avengerech, plus kolikátý to je film v onom univerzu, dvacátý? To už se člověk musí setsakramentsky snažit, aby do něho vložil další neokoukanou originalitu, která bude diváka bavit a nepřinutí ho říkat kámošovi po levici něco jako: ,,Vole, to jsem už někde viděl." Pokračování Ant-Mana byla po audiovizuální stránce rozhodně lahůdka, dovolil bych si říct, že možná i překonávající jedničku. Ovšem nemastný neslaný scénář, s poněkud předvídatelným dějem, mravenčáka neposouvá do hladin oněch "opravdu kvalitních marvelovek", byť se musí uznat, že se dost snaží. Rozhodně ale musím ocenit, že se tvůrci pokusili vymanit ze známé marvel kletby, spočívající v dost bídné kvalitě záporáků. Jak se říká - nejlepší záporáci jsou takoví, kterým dokážeme porozumět, přičemž když místního padoucha porovnám s těmi ostatními, vůbec to není špatný, Marvel se od dob Černého pantera očividně poučil. Jako dobrý. Nejsem z toho kdovíjak odvařenej, ale bavil jsem se. Plus ta silniční honička byla dost cool, to jako jo. Lepší 3*

Apostle (2018)

Grrrrrrr! Já mám vždycky kvůli těm promarněným příležitostem chuť zabíjet! Apostle v mnohém připomíná v létě mnou zhlédnutý snímek The Ritual, a to v opravdu hutné temné atmosféře, gradujícímu napětí, plus nadpřirozené hrůze, která má v první třetině v divákovi pěkně zatnuté drápky. Po první noční sekvenci na onom ostrově ovládaném tajemným kultem jsem si říkal, že jestli bude film i nadále pokračovat podobným stylem, Hereditary bude mít možná silného konkurenta na TOP horor roku 2018. Bohužel pak se ale autoři krapet utrhli ze řetězu, přičemž následně začíná divoká jízda na život a na smrt, která ne že by nebyla zábavná, ale tak nějak se do té hutné atmosféry prostě nehodila. Nemluvě o ne příliš logickém chování některých postav, například jednomu z vůdců kultu najednou natolik hrábne, že začne iracionálně vyvádět, podobně jako Michael Douglas ve Volným pádu (Akorát místo uziny má upilovanou). Kdyby si film zachoval ten hrozivý, plíživý a temný styl, který mi v jednu dobu připomínal skvělou Čarodějnici, bylo by to sakra dobrý. Ani takto to ale nebylo špatné, ovšem nemůžu se oprostit od toho, že to mohlo být o dost lepší, kdyby se tvůrci trochu drželi na uzdě. Lepší 3*

Aquaman (2018)

Když vyšla Wonder Woman, my chlapi jsme slintali samým blahem nad neskutečnou krásou a elegantností Gal Gadot, a ženský s říkaly, že by asi měly začít cvičit. S příchodem Aquamana se karta obrací - ženský slintají blahem nad alfa mužností a svaly Khal Droga, a my chlapi si říkáme, že bychom si mohli sehnat nějakou permanentku do posilovny. Ale sorry, dámy. Aquaman je voproti Wonder Woman totální slabota. Jasný, po vizuální stránce a efektech to je učiněná slast pro oko, zejména sekvence v Itálii je hodně fajn, ale sakra, to je prostě tak strašně moc generický superhrdinský film! Žádný napětí, jedno klišé za druhým, plus to je předvídatelný jak kráva. Navíc s takovou tou přehnaně supermanovskou akcí, která mě nikdy moc nebavila. Já samozřejmě chápu, že od takových filmů nemohu čekat žádné zázraky, ale jelikož je takových filmů v dnešní době už pěkná kupa, člověka to po čase fakt omrzí. Aquaman totiž mimo ty hezké efekty nepřináší na stůl nic moc nového. Je to relativně zábavný film, s docela dobrým hlavním padouchem, ale na dnešní poměry je to prostě tak strašně všední, že po zhlédnutí jsem z toho měl dost neutrální pocit. Což není dobrý. Wane, drž se hororů. Ty ti jdou. Průměrné 3*

Arctic: Ledové peklo (2018)

Na celovečerní debut od dvaatřicetiletého režiséra to nebylo vůbec špatný. Vlastně to bylo dost dobrý. Když se točí film pouze s pár dialogy a dvěma charaktery, člověk si musí dát majzla, aby tím nezačal svého diváka nudit. Naštěstí to ti šikovní Islanďané zvládli skvěle, beznadějné vyhlídky hlavního hrdiny jsou pojaty natolik poutavou formou, až se skoro divák třepe zimou s ním. Film zbytečně nepatetizuje, netáhne se, plus udržuje si po většinu času slušnou mrazivou atmosféru. Na kouzlu tomu dodává samozřejmě i parádní Mikkelsenův výkon, až z toho začínám fňukat, že mu tu roli Zaklínače přeci jen nenabídli. Problém mám ale s koncem. Přisviští totiž rychlostí lusknutí prstů a diváka opustí stejně nečekaně, jako to kdysi udělala moje ex. Působí to trochu proradně, až si divák říká, že si to nezasloužil, rozhodně si s ním ještě mohli dát krapet víc práce. Já chápu, že tam štábu musela být kosa, ale stejně... pro dobro kinematografie! Dobrý hybrid mezi Marťanem a Trosečníkem. Lepší 4*

Armáda mrtvých (2021)

Uf... Tak velkou míru hořkého zklamání jsem nezažil snad od konce druhého kola prezidentských voleb (Kde teda taky měla jedna určitá zombie navrch). Od Armády mrtvých jsem si sliboval slušnou a zábavnou jízdu především z toho důvodu, že za ní stál Zack Snyder, který se svým parádním remakem na Úsvit mrtvých prokázal svou lásku k zombie žánru. Ale že se mu to takhle posere, to jsem věru nečekal. V první řadě má film jednu z nejnudnějších band (anti)hrdinů, co jsem kdy viděl. Snyder se zde pokusil představit různorodé archetypy, ale bohužel žádný z nich nemá pořádnou hloubku, natož pak divácké sympatie. Příliš nefunguje ani celková zápletka, možná je to i z toho důvodu, že celý děj se ve skutečnosti neodehrává v žádné apokalypse, ale pouze na jednom infikovaném místě, tudíž onen pocit nebezpečí a tísně zde pro diváka nebude tak výrazný a podmanivý. Třešničkou na dortu jsou pak ultra trapácké zombie, jejichž pojetí silně hraničilo na pomezí parodie. Těžko uvěřit, že tohle je film, který pochází od člověka, jenž natočil chytré a dospělácké Watchmeny. Je to asi jako kdyby třeba Terrence Malick natočil pátý díl Kameňá- ... jo moment, on fakt existuje? Tak šestý díl Kameňáku. A to ten trailer přitom vypadal tak slibně. Ach jo. Průměrné 2*

Assassin’s Creed (2016)

Herní sérii Assassins Creed vděčím především za to, že díky ní dokážu zpaměti vyjmenovat všechny členy rodiny Borgiů, říct v jakém století žil Richard Lví srdce nebo Leonardo Da Vinci, plus až někdy navštívím Florencii, Benátky nebo Řím, přesně budu vědět, jaké památky a místa budu chtít (tentokrát naživo) vidět. Zatímco hry se převážně věnovaly příběhové lince onoho určitého předka v minulosti, přičemž přítomnost v moderním světě zde byla pouze okrajová, film to udělal přesně naopak. A dost narazil. Určitě chápu, že zfilmování takovéhle série bude chtít určité změny, tvůrci to ale nezvládli. Působí to mdle, divně a nezáživně. A přitom je to docela pěkně natočený, plus Fassbender výbornej. A při těch skákacích scénách v Madridu jsem nostalgicky pokyvoval hlavou. Ovšem to je možná tak všechno, co si z toho filmu budu pamatovat. Sakra, serte na tu přítomnost a zaměřte se na ty věci minulé! Zeptejte se každého, kdo ty hry hrál, každý vám řekne, že ty pasáže z přítomnosti byly nuda jak sviň! Slabší 3*

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Atomic Blonde má v první řadě dost nevyváženou strukturu příběhu, který je zbytečně složitý, banální a vcelku nepřehledný. Ale sakra, ten film má styl! Kombinace parádního soundtracku s vizuálně podmanivými scénami z prostředí osmdesátkového Berlína byla radost pro ucho i oko. Nemluvě o tom, že Theronová je nejen nesmírná krasavice, ale taktéž parádní herečka s mega dávkou charismatu. Bojové sekvence vesměs oukej, ovšem naprostou korunu tomu dává zatraceně promakaná akční pasáž, která, bez JEDINÉHO střihu, trvá asi 10 minut. (Hned po dokoukání filmu jsem si ji musel dát znova.) Ve výsledku se dá říct, že Atomic Blonde není pod skořápkou žádné originální veledílo, ale strašně dobře se na to kouká. A na Charlize Theronovou taky, nebudu lhát. Slabší 4*

Avengers: Endgame (2019)

Velkolepé finále jednoho z největších filmových fenoménů současnosti. Je vlastně celkem těžké o filmu detailněji mluvit tak, abych neprozradil nějaký spoilery. (Nebudu!) O to víc teď oceňuji veškeré ty trailery, které toho divákovi moudře nepředkládaly mnoho. Doporučuji si o filmu nic nehledat, prostě na něj běžte a nechte se překvapit, s čím na vás vybafne. Endgame působí jako velkolepá špička pyramidy - jako kdyby úplně všechny ty marvel solovky byly natočeny přesně pro tento film a jeho děj. Působí jako poslední nostalgické ohlédnutí na všechny ty skvělý časy, které naši hlavní hrdinové v předchozích filmech zažili. (Mini nepodstatný spoileríček: je tam geniální odkaz na výbornou výtahovou scénu s Kapitánem Amerikou) Opět se nešetří parádní akcí, dechberoucí efektní podívanou, plus i humorem, který stále skvěle funguje. Obzvlášť Ant-Man tentokrát perlil. Ale abych řekl pravdu pravdoucí, zas tak odvařený jsem z toho nebyl. Čekal jsem to velkolepější a epičtější, což v jednu chvíli opravdu je, ale netrvá to tak dlouho, jak bych si přál. Možná protože film tráví až příliš mnoho času jistým build-upem, což na jednu stranu částečně funguje, plus ony neakční scény často slouží k pěknému rozvíjení vztahů jednotlivých hrdinů, ale zároveň si mohou někteří diváci poklepávat nohou o zem, aby se teda už konečně něco rozjelo. Infinity War mi upřímně přišlo lepší. Ale to vysoké hodnocení chápu. Na poslední díly oblíbených sérií se mnoho lidí často kouká poněkud milosrdnějším okem, přičemž mají tendenci tomu dát o něco větší body už jen z principu, že se tím loučí se svými oblíbenci (viz třeba poslední filmový Harry Potter, kterého považuju za druhý nejslabší díl série). Ve výsledku ale velice důstojné zakončení avengerského příběhu. Kino nutnost. Lepší 4*

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers: Infinity War jsou bezpochyby největším a nejvelkolepějším crossoverem ve filmové historii. Film vám dá setsakramentsky rychle najevo, že tentokrát však budete mít důvod k obavám o život svých oblíbenců, protože snímek nemilosrdně zabije pár postav, známých z předešlých marvelovek. Díky tomu jsou bitky (a že jsou zde parádní) mnohem více napínavější, protože člověk si zde fakt může hryzat nehty strachem z toho, zda ten jeho oblíbenec ono určité střetnutí přežije. Celkově má film mnohem beznadějnější atmosféru než kterýkoliv jeho předchůdce, ovšem ve stejný čas zvládá být furt výborně vtipný - Strážci Galaxie zde házeli naprosto parádní hlášky, až jsem se v kině párkrát hlasitěji zasmál. Thanos je navíc naprosto boží záporák. Není to žádný klišoidní syčák, co valí jednu stereotypicky padoušskou hlášku za druhou, ale individuum schopné vlídnějších emocí, přičemž se domnívá, že všechny ty jeho zlé činy jsou ve skutečnosti pro dobrý účel celého vesmíru. Ovšem ve stejný čas zvládá být naprosto strašlivým protivníkem, Brolinovi za jeho výkon tleskám! Nejdrsnější hrdina: Thor Nejvtipnější hrdina: Star Lord Nejcharismatičtější hrdina: Doctor Strange Nejodvážnější hrdina: Iron Man Občas se ale najdou určité "WTF" momenty, pramenící z nelogického chování a rozhodování některých postav. Stejně tak některé sekvence byly zbytečně moc utahané a i vcelku nudné, i když pochopím, že sloužily pro expoziční účely. Jízdu jsem čekal o trochu větší, ale i tak jsem si to neskonale užil, pro plnohodnotný zážitek silně doporučuju jít do kina. Lepší 4*

Baby Driver (2017)

Ten kluk se mi nelíbil. Až na určitý výjimky (Andrew Garfield, Zac Efron, Robert Pattison, ...) nemám rád tyhlecty hezouncký "pretty boy" tvářičky, proto jsem se bál, že to i trochu ovlivní konečný dojem z filmu. Ale bylo to v pohodě. Baby Driver je zábavná jízda (doslova), s parádním smyslem pro rytmus, s čímž souvisí i dost pěkný soundtrack. Baby si se svými nadupanými dovednostmi může klidně střihnout honičku s Goslingem z "Drive", nebo i s takovým Jasonem Bournem. Chvilku jsem se bál, že film bude celou dobu jen easy peasy oddychovou pohodičkou, nicméně nějakého toho napětí se tu nakonec dočkáme také. Ke konci se však některé postavy chovaly zcela iracionálně a nelogicky, mnohdy asi kvůli odsýpání zápletky, plus vlastně jsem doufal, že závěrečnou sekvenci bude mít Wright ještě víc okořeněnou a nadupanou, což mě po jeho předchozích snímcích trochu mrzí. Baby Driver je ale i tak zábavná a hezky natočená podívaná, kterou mě tvrce mého zbožňovaného Hot Fuzzu nezklamal. Slabší 4*