• Krátkometrážní

Ďábel (2020)

Jako něco od starých dobrých bráchů Coenů. A vlastně si to i dokážu představit jako další sérii Farga. Akorát ten černý humor tam tak trošku chybí. The Devil All the Time je v mnoha ohledech krutý a ponurý film. Ale zase ne natolik, aby diváka vyloženě zhnusil, přinutil ho to vypnout a místo toho si dal třeba Lásku nebeskou, která je v určitém směru úplným protipólem. Svým kvalitním vyprávěním, dobře napsanými postavami a celkovou tajuplnou atmosférou dokáže i citlivější diváky, pro které by jinak ta gradující míra zla byla spíše odrazující, natolik upoutat, že od toho nebudou schopní odtrhnout oči. Už jen kvůli té solidní sartrovské myšlence, se kterou se poměrně dobře pracuje. Navíc to prostředí jižanského vidlákova je pro takový děj jako stvořený. Možná trochu škoda té krapet přestřelené délky, která byla ve výsledku spíše kontraproduktivní, klidně bych to nechal rychleji odsýpat. Tom Holland se mi začíná líbit čím dál více, vždycky mám radost, když vidím, že nějaký herec, který je známý díky žoviálnějším rolím, zvládne i něco vážnějšího. Spidey je šikula! A Cedric Diggory slizký úchyl. Love it! Průměrné 4*

Vlak do Busanu 2 (2020)

Nenechte se odradit nízkým hodnocením. Peninsula sice není žádný zázrak, ale i tak je to vcelku povedená a zábavná zombie řežba, která netrpí nedostatkem zajímavých postav a povedených nápadů. Jejím hlavním problémem je prostě jen to, že je to jakýsi sequel Vlaku do Pusanu, který měl nesmírně originální námět. Lidé proto možná čekali, že jeho pokračování opět přijde s nějakou ojedinělou inovací, která se bude od klasických zombie filmů odlišovat. V případě Peninsuly tomu tak opravdu není. Její děj je vlastně vcelku dost všední, přičemž kdo viděl alespoň pár zombie filmů, nenajde zde asi nic moc nového. I přes nedostatek originality oproti předchozímu snímku se na to ale dobře kouká, děj má dobré tempo, netáhne se, plus první třetina je vlastně dost dobrá. Je možná škoda, že tvůrci si víc nepohráli se vztahy mezi hlavními hrdiny, což dobře fungovalo právě v předešlém díle. Ve výsledku zábavná (byť nepřípiš originální) podívaná. Lepší 3*

Nikdy výjimečně někdy vždycky (2020)

Téma potratu je ve Spojených státech vcelku dost rozporuplná záležitost. Eliza Hittmanová ho ale ve svém nejnovějším snímku představuje skromně a šetrně. Nesnaží se divákovi vnutit nějaký postoj, pouze ho téměř mlčky vede po cestě mladé dívky, která se za zády svých rodičů rozhodne tajně jet do New Yorku, aby tam přerušila své těhotenství. Ovšem, jak už to někdy bývá, věci občas nejdou úplně plynule a naskytnou se komplikace. Snímek je zajímavý zejména v tom, jak málo s divákem komunikuje prostřednictvím dialogů. Místo toho spoléhá na atmosféru, mimiku postav, gesta, atd. Prostě téměř čistě pracuje obrazem. A v mnoha ohledech se mu to daří náramně, je to vidět například na vztahu hlavní hrdinky s její kamarádkou, která ji na oné cestě doprovází. Moc spolu nemluví, ale i tak divák velice brzy pozná, že si jsou hodně blízké. Zároveň to ale s sebou v určitých částech přivádí určitou utahanost, díky které může člověk na pár vteřin vypnout. Nicméně ona smutná, ale do určité míry i dojemná atmosféra celého snímku je natolik podmanivá, že po většinu času divákovu pozornost udrží. Slabší 4*

U Zlaté rukavice (2019)

Kdyby mohl být film jako koncept viditelně špinavý a páchnoucí, pravděpodobně by měl tuto podobu. U Zlaté rukavice svým způsobem trochu připomíná Lars von Trierův poslední film Jack staví dům, akorát je to autentičtější, méně sentimentální a více při zemi. I tak se ale jedná o velice naturalistické vyobrazení poněkud excesivního násilí, nechutných sexuálních hrátek a zabřednutí do mysli individua, oproti kterému i takový Glum vypadá jako sexy alfa samec. Film se snaží svým hlavním "hrdinou" diváka co nejvíce odpudit, což se mu vskutku daří na jedničku. Zároveň se ale snaží diváka seznámit s jeho motivy, minulostí a strastmi, díky čemuž ho divák sice nebude litovat, ale aspoň ho bude do určité míry chápat. Je to dobrá ukázka toho, kam až může lidská bytost klesnout, propadne-li alkoholismu a pocitu méněcennosti. Až na úplné dno. Je trochu škoda, že film je to v určité míře poněkud suchý a bez většího emocionálnějšího náboje, na druhou stranu je ale hlavní postavou cáklý sériový vrah, tudíž kdo ví, zda by to ve výsledku nebylo spíše kontraproduktivní. Jo, a děkuji filmu, že díky němu nějakou dobu nebudu moct jíst párky. Slabší 4*

Mluv (2004)

Teen dramat ze školního prostředí, kde je hlavní hrdina jakýsi vyvrhel, se kterým se nikdo nebaví, je už venku mnoho. Obvykle si je ale moc neužívám, protože většina z nich sleduje poměrně dost stejnou šablonu, což po nějakém čase začne nudit. Speak je ale jednou z těch příjemnějších výjimek. I když je zde hlavní hrdinka také "podivným" outsiderem, film pro to má velice dobrý a pochopitelný důvod. Týká se jisté tragické události, která je divákovi představována po kouscích, díky tomu snímek dobře udržuje divákovu pozornost z čiré zvědavosti z toho, co se vlastně stalo. Je to velice chytré a intimní nahlédnutí do mysli mladého člověka, kterému se stala poměrně dost nepříjemná věc, se kterou se ale s nikým nesvěřil, což ho ještě o to více užírá. I přestože to je tématem poměrně vážný film, je zajímavé, že se tak v mnohých situacích neprezentuje, některé scény tak mají docela odlehčený nádech. Nálepku dramatu si ale přesto zaslouží. Velice pěkná podívaná. A nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale Kristen Stewart v hlavní roli je tu fakt dobrá. Jakože fakt. Škoda, že o čtyři roky později se jí stala osudnou nejtrapnější upírská série se třpytícím se Cedricem Diggorym. Průměrné 4*

Dexter - Série 4 (2009) (série)

Čtvrtá série je seriálový fenomén. Tak skvělou kombinaci bravurní režisérské práce, scénáře, hereckých výkonů a opravdu mistrovského napětí se jen tak nevidí. Už hned od první epizody divák pozná, že ho čeká něco velkolepého. Největší hvězdou celé série je samozřejmě strašlivý Arthur Mitchell (Trinity Killer), nejděsivější a nejhrozivější protivník, jakému Dexter kdy čelil. I přestože je to ale záporák, série s ním skvěle pracuje jako s učitelem pro samotného Dextera, který se marně snaží najít rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. Nic však netrvá věčně, po nějaké době si oba půjdou zas po krku, díky čemuž se dočkáme jednoho z nejlepších a nejmrazivějších vrahounských bojů seriálu. Vada na kráse může být snad jen krapet mdlá pasáž někde veprostřed, sérii to ale nijak zvlášť neshazuje. Vrcholem série jsou ale poslední tři epizody. Dohromady je považuji za naprosto unikátní seriálový zážitek, který téměř nemá obdoby. Napětí je na nejvyšší úrovni, přičemž se diváka po celou dobu drží jako klíště. To vše zakončené jedním z největších šoků, co jsem při sledování nějakého seriálu kdy pocítil. Smrt Rity, charakteru, který divák vždy považoval za takové bezpečné útočiště před veškerými těmi hony na vrahy a další padouchy, je jedním z největších a nejpůsobivějších momentů celého seriálu. Geniálně (i když také smutně) zakončující nejen nejlepší sérii seriálu, ale i jednu z nejlepších sezón seriálové historie.

Dexter - Série 2 (2007) (série)

Ve druhé sérii se tvůrci odhodlali k odvážnému kroku, honu na samotného Dextera, ovšem zatím ještě neodhaleného. A nezklamali. Druhá série je především vynikající v tom směru, že si téměř po celou dobu udržuje slušné napětí. Dexterovi jde o kejhák. Ale ať se snaží jak se snaží, policejní oddělení pod vedením Franka Lundyho, jedné z nejlepších a nejsympatičtějších postav celého seriálu, se pomaličku dohrabává k pravdě. Ona skvělá ironie celé série, která je navíc hlavním důvodem, proč je tak nesmírně zábavná, je onen fakt, že Řezník ze Zálivu, po kterém pase jak policie, tak FBI, jim sedí hned před nosem. Vše pozoruje, analyzuje, strachuje se a jedná. A to vše vidíme pouze my. A i my se strachujeme, protože i když se většina vyšetřovacího sboru skládá ze sympatických postav, stejně chceme, aby neuspěli. Mimo jiné série předkládá i výbornou dějovou linku s Lilou, která taktéž patří mezi nejlepší padouchy, co seriál nabídl. A poslední epizody s Doakesem v kleci jsou geniální. Je to opravdu situace, při které se divák chytá za hlavu a říká si: "Bože, jak z něčeho takového vybruslí?!"

Dexter - Série 1 (2006) (série)

Vynikající představení jednoho z nejlepších příběhových seriálů. První série po většinu doby slouží jako skvělá expozice pro našeho milovaného Dextříka, která je ovšem chytře propojená s hlavní dějovou linií, jejímž středobodem je policejní hon na strašlivého Mrazákového vraha (The Ice Truck Killer), který patří mezi nejlepší a nejpůsobivější záporáky seriálu. Moc dobře ví, že Dexter je zabiják, přičemž v rámci svých vražd vyjevuje nejen jemu, ale i nám divákům skrytou pravdu o tom, co je vlastně ten Dexter Morgan zač a odkud se vzal. V rámci toho nám série představuje celou řadu skvělých nápadů a opravdu vtipných vnitřních monologů, které jsou v těch prvních sériích opravdu nejlepší. A atmosféra se zde dá vyloženě krájet. První série nám mimo jiné ukáže, že seriál se důkladně stará i o své vedlejší postavy. Nejsou to jen nějaké nezajímavé a bezduché skořápky, které mají svět našeho vrahouna jen trochu vyplnit, jsou to všechno charaktery s osobností, přičemž si mezi nimi rychle najdeme oblíbence. Batista, Doakes, Rita… Všechno to jsou charaktery s duší. A jelikož se celý seriál primárně soustředí pouze na jednu postavu, je to sakra působivé.

Dexter - Série 5 (2010) (série)

Pátá série je ta, kterou mnozí fanoušci považují za jednu z těch nejslabších. Já si ovšem myslím, že je velice nedoceněná. Pátá série je jedinou, která okamžitě navazuje na události ze série předchozí. A jejím hlavním motivem je především vypořádání se se ztrátou blízkého. Šokující smrt Rity se s Dexterem táhne po celou dobu sezóny, člověk by si mohl myslet, že jeho následná pomoc sympaťačce Lumen s vypořádáním se s bandou násilníků je jen další slabý odvar, který si scenáristé vycucali z prstu. Ovšem já v tom vidím přeci jen něco víc. Dexter se cítí zodpovědný za Ritinu smrt. Je nešťastný z faktu, že místo toho, aby hrozivého vraha Trinityho zabil co nejdřív, ze sobeckých důvodů jeho vraždu odkládal. Klíčový je v tomto faktu jeho rozhovor s Astor na konci série, kde si Dexter uvědomí, že Lumen pomáhal mimo jiné i z toho důvodu, aby očistil svou mysl od viny, kterou cítil spojenou s Ritinou smrtí. Celá ta série je v podstatě o Dexterovo vykoupení. A to ji taky činí unikátní. Lumen hledá pomstu, Dexter zase klid. A vzhledem k tomu, co oba prožili a jací jsou, není divu, že to dali dohromady. Doplňuje to ještě dobrá dějová linka s Quinnem, který začne jít Dexterovi po krku. Velká škoda, že se k tomu budoucí série už nikdy nevrátily.

Dexter - Série 3 (2008) (série)

Třetí série vzala seriál krapet jiným směrem. Hlavním středobodem tentokrát není žádný velký hon, ale rozvíjející se vztah mezi Dexterem a právníkem Miguelem Prado, který se stane jeho parťákem a později i „nejlepším přítelem.“ Miguel patří mezi nejzajímavější postavy seriálu. Prezentuje se jako sympatický, chápavý a velice lidský charakter, ovšem později zjistíme, že je to ve skutečnosti sobecký a proradný mizera, který má rád snad jen sám sebe. Poprvé tak vidíme, jak Dexter své vražedné tajemství sdílí s někým jiným než se svým otcem. Je to zajímavá novinka, se kterou si tvůrci poradili úctyhodně. Bohužel třetí série má i velkou míru vcelku nudných pasáží. Tím trpí především celá „Freebo“ linie, která není příliš zajímavá a chytlavá. Celkově vlastně třetí série nemá mnoho pamatovatelných momentů, navíc s napětím se také nepřetrhává. Je to ale i tak kvalitně napsaná a zajímavě podaná série, která prohlubuje vztah mezi jednotlivými postavami (Ritino těhotenství, příchod Quinna, atd.) a ukazuje seriál zas v trochu jiném světle.