• Krátkometrážní

Skleněný (2019)

Řemeslně dobře zpracované, ale bohužel se stalo přesně to, čeho jsem se obával po zjištění, že děj Vyvoleného a Rozpolceného bude spojen do jednoho filmu. Shyamalan se v tom prostě až moc pitval. Poezie Vyvoleného dobře fungovala v jednom uzavřeném celku, přičemž dál se v ní rýpat prostě nebylo třeba. Děj Rozpolceného se nějak konzistentně ještě dá rozvíjet, ovšem napojovat ho na zcela odlišnou zápletku nemusí úplně klapnout. U Glass to klaplo jen párkrát. Shyamalan tu se svými ikonickými postavami pracuje slušně, plus první polovina si udržuje relativně dobrou atmosféru, nicméně už to nemá ten osobitý mysteriózní nádech, což byla hlavní síla jeho předchozích dvou filmů. Poslední třetina pak působí zcela mimo. Ještě k tomu si Shya začne hrát tak trochu na takového mudrlanta, což mu nikdy moc nešlo. Nemluvě o tom, že logika postav šla v poslední části zcela do tahu. Zklamání. Ani tolik ne samotným koncem, spíš celkově prázdným a suchým podáním. Willis není příliš výrazný a ve filmu si tolik nezahraje, plus s Jacksonovo postavou se nepracuje natolik, jak by si zasloužil. Ale ten McAvoy byl teda zase ďábelský. A upřímně to byl velký tahoun celého filmu. Rozhodně slabší Shyamalanův snímek. Přestaň se šťourat ve svých skvělých klasikách a radši zase natoč nějakej creepy thriller, cywe... Průměrné 3*

Úniková hra (2019)

*Týpek se na poslední chvílí zachrání skokem z podlahy, která se pod jeho nohama propadla do hlubin jisté smrti* ,,Ha, to už je podruhé, co se mě pokusila zabít podlaha!" (insert laughing here) Escape Room je v podstatě takovou kombinací Nataliho Kostky s menším nádechem série Saw. Scénář je totální bordel a jeho postavy jakbysmet. Jsou totiž všichni jedno velký chodící klišé - hlavní hrdinka, zakřiknutá brýlatá intelektuálka, která vždy na poslední chvíli vyřeší všechny hádanky sama, následně pak mladý hráč počítačových her, který má úlohu typického mimoňského nerda, přičemž nesmíme zapomenout ani na hajzla podnikatele typu American Psycho, který se řídí banálním pravidlem "přežití nejsilnějšího". Ani jedna z těch postav není kdovíjak zajímavá či sympatická, ještě ke všemu se chovaj jak naprostí dementi: ,,Hej, potřebujeme tvůj zapalovač, abychom mohli roztavit kostku ledu, ve které je klíč, umožňující dostat se ven z téhle místnosti, ve které tu všichni za okamžik umrzneme." ,,A co z toho budu mít já?" Jestli něco film opravdu zachraňuje, pak tou jsou právě ony originální vražedné hádanky a sledování všech těch plantážníků, jak se je zoufale (a často i neúmyslně směšně) snaží vyřešit. Přičemž ani natočený to není kdovíjak hrozně. Na sobotní odpoledne ideální. Je to strašně hloupý, ale s těmi hádankami si fakt pěkně pohráli, díky čemuž to diváka vlastně bude i bavit. Snad. Slabší 3*

Živí mrtví - Série 9 (2018) (série)

Ano, po ohlášení odchodu Andrewa Lincolna jsem sice několikrát říkal, že se seriálem definitivně končím. Ale když něco milujete, jen tak se od toho prostě neodprostíte, i když vás to třeba opravdu bolestné raní. Ten seriál je prostě fenomén. Na Walking Dead se už nějakou dobu snášely velké vlny kritiky za to, že seriál už prostě ztrácí dech a je čím dál horší. A já si říkal, že se není čemu divit, protože příběhově založené seriály, které běží příliš dlouho, prostě jsou odsouzený k záhubě. A najednou přišlo něco nevídaného - devátá série, o které se jak kritici, tak i diváci vyjadřují jako o jedné z nejlepších sérií v historii celého seriálu. A já čuměl jak Slovák do budíku. I když bych osobně zas až tak daleko s tou chválou nezacházel, musím opravdu uznat, že ten seroš si furt zachovává svoje kouzlo. S příchodem nového showrunnera se změnila i atmosféra a směr, kterým se seriál ubíral. Jako kdyby předchozí dvě série byly jakousi krutou a nelítostnou zimou, přičemž s příchodem série deváté se začalo opět všechno zelenat, kvést a růst. Ten seriál stále funguje i bez svých předních protagonistů, kteří celý ten příběh táhli už od samotných začátků. Jistě, stále tam jsou některé scény utahané, trapně předvídatelné a hloupé, plus první, třetí, čtvrtá a šestá série jsou stále daleko lepší, ale i tak se deváté sérii podařilo svou podmanivostí a zajímavou zápletkou (tentokrát zahrnující strašlivé Šeptače) diváky natolik zaujmout, že seriálu opět dávají zelenou. I když po Lincolnově odchodu už seriál tolik nežeru, stále jsem opravdu velice VELICE rád, že tohle mohu říct - The Walking Dead jsou zpátky ve formě. Lepší 4*

My (2019)

Tak. A teď jsem teda fakt zpruzenej. Během první půl hodiny jsem měl pocit, že koukám na něco od znovuzrozeného Kubricka - hrůzostrašná atmosféra, vynikající práce s hudbou a zvukovými efekty, plus titulkové intro, ze kterého fakt mrazí. Ten film mě děsil. A opravdu senzačně. A já si říkal, že jestli to takhle pojede dál, s chutí tomu plácnu 5*. Ale pak se z tý hrůzný krásy rychle stala "home invasion" vyvražďovačka, která sice má velice originální námět, ale napětí bylo rázem fuč. Nepomáhá tomu ani velká přemíra vtipů, kterých je plno i během dramatických a děsivých sekvencí. I když mnoho z nich bylo docela povedených, hrozně to narušovalo onen pocit děsu a napětí. Vidět to bylo taky na lidech v kinech, kteří v důsledku toho se pak smáli i situacím, které vtipné vůbec nebyly. Jordan Peele je neskutečně talentovaný režisér a obstojný scénárista, který evidentně hororům rozumí. A fakt bych byl rád, kdyby jednou natočil opravdu poctivou atmosférickou děsařinu bez přemrštěných fórů a akce bez napětí, protože to, co předvedl v té první půl hodince, je opravdu naprosto mistrovský hororový počin. Fakt mě hrozně zklamalo, že z toho pak sešel. Je to ale zábavný, má to originální nápad s pár slušnými twisty, plus natočený je to hezky. Ale to zklamání je prostě příliš velký. Sorry. Lepší 3*

Pašerák (2018)

Jakmile někomu začne vážně táhnout na devadesát, většinou už všechno zabalí a zbytek svých dní přečká někde v klidu a pokoji. Clint Eastwood ne. Ten chlap je prostě nezastavitelný. Další z jeho snímků, ve kterém se chopil otěží jak režie, tak i hlavní role, může připomínat takovou opravdu velice zmírněnou verzi Breaking Bad, smíchanou s nedávným snímkem Douga Limana Made in America. Člověk ať však nečeká nějaký velký příliv dramatických a kulervoucích událostí, kde to Clint všem těm prašivým dealerům natře. Pašerák je v základu velice skromný film, atmosférou připomínající 10 let staré Gran Torino, který si dokonce najde čas na pár humorných situací a hlášek, přičemž v divákovi ani neevokují pocit, že by tam neměly patřit. A i když je ona skromnost na jednu stranu hezká, bohužel se to projevilo i na faktu, že film diváka do sebe příliš nevtáhne. Je to slušná a příjemná eastwoodovka, na kterou se velice hezky kouká, ovšem nic spešl to není. Za normálních okolností bych asi hodnotil třemi * , ale já pro toho Eastwooda mám prostě slabost. Takže nakonec se to vyškrabalo na ty pěkný - Slabší 4*

Love (2015)

Láska je (a to zcela bez pochyby) úplně tím posledním filmem, na který byste se chtěli koukat po boku obou svých rodičů. Důkazem budiž hned první záběr a scéna s odhaleným pinďourem a svatyní obou hlavních představitelů, ve které je víc akce než ve všech dílech "geniální" trilogie Fifty Shades dohromady. Gaspar Noé se tentokrát nesnaží šokovat skrze násilí či drogy, spíše se pokouší o co nejnaturalističtější ztvárnění tělesné lásky mezi mladým Amíkem a sympatickou Francouzskou, které si dává záležet na pomalém tempu a melancholické atmosféře. Ta ovšem funguje jen občas. Utahanost je totiž největším zádrhelem celého snímku. On si teda Noé obecně dává se svými filmy dost načas, ovšem nutno říct, že díky skvělému stylu vyprávění a dobré atmosféře mu to často vychází, ale oproti jeho předchozím snímkům tu těch hluchých míst bylo o něco více. Pro snímek celkově to ale není nic zničujícího, stále to je velice podmanivá podívaná, která vám velice výstižně odprezentuje sexuální vztah mezi dvěma zamilovanými lidmi. A tím výstižně opravdu myslím to, že uvidíte všechno. Je to v podstatě jako kdybyste si pustili nějaký péčko, akorát s určitou charakteristickou filmovou osou a ne příliš veselým příběhem. Před herci smekám. Kdybych byl začínajícím hercem a při mém prvním filmu a scéně by mi režisér řekl, abych si sundal kalhoty a trenky, protože chce v detailu natočit mé přirození, asi bych to zabalil. Lepší 3*

Aquaman (2018)

Když vyšla Wonder Woman, my chlapi jsme slintali samým blahem nad neskutečnou krásou a elegantností Gal Gadot, a ženský s říkaly, že by asi měly začít cvičit. S příchodem Aquamana se karta obrací - ženský slintají blahem nad alfa mužností a svaly Khal Droga, a my chlapi si říkáme, že bychom si mohli sehnat nějakou permanentku do posilovny. Ale sorry, dámy. Aquaman je voproti Wonder Woman totální slabota. Jasný, po vizuální stránce a efektech to je učiněná slast pro oko, zejména sekvence v Itálii je hodně fajn, ale sakra, to je prostě tak strašně moc generický superhrdinský film! Žádný napětí, jedno klišé za druhým, plus to je předvídatelný jak kráva. Navíc s takovou tou přehnaně supermanovskou akcí, která mě nikdy moc nebavila. Já samozřejmě chápu, že od takových filmů nemohu čekat žádné zázraky, ale jelikož je takových filmů v dnešní době už pěkná kupa, člověka to po čase fakt omrzí. Aquaman totiž mimo ty hezké efekty nepřináší na stůl nic moc nového. Je to relativně zábavný film, s docela dobrým hlavním padouchem, ale na dnešní poměry je to prostě tak strašně všední, že po zhlédnutí jsem z toho měl dost neutrální pocit. Což není dobrý. Wane, drž se hororů. Ty ti jdou. Průměrné 3*

Temný případ - Série 3 (2019) (série)

,,I thought it took God seven days to make the world." ,,He rests on the seventh. I always thought he should have put the extra day in, instead of half-assing it.” Po čtyřech dlouhých letech se vrací jeden z nejtemnějších kriminálních serošů, který mi svou neuvěřitelně nadupanou první sérií vyloženě blew my mind. Druhá série zariskovala a místo vyšetřování vraždy se zaměřila na korupci a finanční podvody, což obecně divákům moc nevonělo. Pizzolatto se pro svou třetí řádu vrátil do starých známých vod, kde dvojce sympatických detektivů vyšetřuje zapeklitý případ únosu a vraždy, přičemž ty staré známé aspekty, co jsme milovali v sérii první, jsou zas zpět. Je to pomalé, plíživé, z určité části velmi depresivní a se setsakramentsky vynikající atmosférou. Hraje v tom roli zejména opět velice precizní práce s kamerou, dekadentní a znepokojivá hudba, plus suprové herecké výkony od obou hlavních představitelů. Ovšem i když se mi převážná část celé série líbila, bohužel jsem byl vcelku zklamán se samotným závěrem. Působí uspěchaně a nekonzistentně, jako kdyby vám ho seriál prostě vrazil před nos místo toho, aby vám ho naservíroval postupně a systematicky. Plus některé sekce utahané, marný platný. Ale sakra... ta atmosféra! Dialogy, napětí, herecké výkony, bizarnost... Pizzolatto to prostě umí. Návrat k duchu první série se evidentně vyplatil. A i když je ona první série stále naprostý top, třetí je velice obstojný a silný přídavek, který bude diváka bavit pravděpodobně více než složitá a překomplikovaná série druhá.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Na můj vkus až příliš moc komiksově šílený a chaotický. Ale rozhodně nemůžu říct, že bych se u toho nudil. Po animační stránce je Spider-Man naprosto dech beroucí dílo - suprová práce s barvami, kamerou, plus nadupaná a vtipná akce, která je protkaná celkem originálním nápadem ohledně odlišných paralelních světů, který se od těch klasických superhrdinských zápletek vcelku dost liší. Koukalo se na to hrozně pěkně, ovšem stejně musím přiznat, že jsem si film užíval o něco více, když trochu zpomalil tempo. Snímek je to teda ale extrémně přeceňovanej. Jako... líbilo se mi to. Ale to šíleně velký hodnocení na čsfd si to podle mě zas až tak nezaslouží. To ten Andersenův Psí ostrov je lepší poupátko. Slabší 4*

Vice (2018)

Na první pohled se může zdát, že Vice bude zase jen dalším ne příliš zajímavým filmem o politice, nicméně snímek překvapí svými vcelku často humornými sekvencemi, plus v občasných fázích i poetickou symbolikou, na kterou člověk v takových typech filmů není vůbec zvyklý. A rozhodně to není natočené špatně, jen je to takové nekonzistentní a skákavé. Jako kdyby film sám nevěděl, čím teda vlastně má být. Zda teda opravdu vážným politickým dramatem, pojednávající o drsoňovi Cheneymu, který se po téměř celou dobu své politické kariéry držel přísloví "účel světí prostředky", nebo jen pouhou satirou, která se vlastně zas až tak važně nebere. Tyhle skoky, plus i určitá unáhlenost v poslední třetině, filmu dost škodí. A je to škoda, protože onen sled událostí je rozhodně zajímavý a poutavý, ovšem člověk se musí v onom období, tedy léta 2000-2009, trochu vyznat, jinak se může lehce ztratit. Nemluvě také o parádních hereckých výkonech samých sympaťáků, přičemž Amy Adams asi začnu přát Oscara. Kdyby ten film stál pevněji nohama na zemi a pár věcí si odpustil, šlo by o velice slušné politické drama. Krapet škoda. Lepší 3*