• Krátkometrážní

Sicario 2: Soldado (2018)

Velice příjemný překvapení. První Sicario byl vcelku výjimečný snímek, u kterého by mi jakékoliv pokračování přišlo zbytečné, nemluvě také o tom, že režie se už nezhostil super talentovaný atmosférický Villeneuve, ale někdo jiný. Ale čoveče, ono to furt funguje. Sice už ne tak podmanivě, ale stále dost dobře. Opět je divákovi kvalitně zprostředkován pohled do velice drsného a krutého světa drogových kartelů, kde ochránci zákona bojují ohněm proti ohni, tedy sice účinnými, ale dost hustými a kontroverzními způsoby. Mirkovi Dušínovi by z toho praskla kebule. I když snímek postrádá onen jedinečný Villeneuvův cit pro atmošku, stejně se jedná o velice vtahující podívanou, která na to jde po svém. Brolin a Del Toro skvělí. Kdyby film ještě více zapracoval na jednotlivých charakterech, což bylo něco, co se mi hodně líbilo právě ve filmu předešlém, bylo by to úplně supr. Průměrné 4*

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Dinosauři byli hrdinové mého dětství. To by bylo, abych tohle neviděl! Dvojka Jurského světa je oproti předchozímu dílu o něco slabší jízda, nicméně i tak se furt jedná o slušnou a zábavnou podívanou. Možná to chtělo více exteriérních scén, valná část film se odehrává v uzavřených interiérech, kde to nesedí jak samotným dinosaurům, tak ani samotnému divákovi (to znamená třeba mně). Ovšem hrdinové skvělí. Chris Pratt se velice rychle začíná řadit mezi mé velmi oblíbené herce, je to holt sympaťák každým coulem. Obecně film bohužel nepřichází s příliš zajímavými novinkami, ovšem na ty dinosaury se prostě strašně dobře kouká. Lepší 3*

Dokonalá loupež (2018)

Docela suchý, utahaný, ale i celkem dobře natočený krimi thriller, který si hodně bere inspiraci z Mannova Nelítostného souboje. Tedy příběh dvou drsných charismatických protivníků, jeden na straně zákona, druhý na straně zločinu, kteří jsi tak nějak jdou po krku. Butler v roli alfa poldy umí. Nicméně ani on nemůže filmu zažehnout tu výjimečnou jiskru, díky které byl Mannův snímek tak skvělý. Nechci říct, že by to byl špatný film, protože není. Natočený je pěkně, má atmosféru, plus ty postavy tam jsou docela kvalitní, ale je to strašně zbytečně natahované, ne příliš vtahující, plus autoři se pokusili o jeden plot twist, nad kterým jsem jen nadzvedl obočí. Celkově se mi to líbilo, jen mě to zanechalo hodně chladným. Marný platný. Lepší 3*

Debbie a její parťačky (2018)

Dannyho parťáci v ženské verzi. Úplně takhle jednoduše se děj celého snímku dá popsat. A přesně v oné jednoduchosti tkví ten zásadní problém - ten film jinak nepřichází s ničím novým. Je to v podstatě jen replika předchozích snímků, akorát jen se slabším padouchem, menším napětím a koukatelnější skupinkou hrdinů. Film tak trochu i vykrádá vymoženosti z M:I série, což vůbec nekoresponduje s kouzlem Clooneyho bandy, která se ke svému cíli vždy dostala sice velmi komplikovaným, ale zároveň stále uvěřitelným způsobem. Nenechte se voblbnout obsazením, protože veškeré zlodějky hrají samé skvělé a sympatické herečky (Cate Blanchett, Sandra Bullock, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter), Ocean´s 8 je docela zábavným, ale i ve výsledku dost průměrným "heist" snímkem, ze kterého vám jen těžko spadne čelist na zem. (Možná tak maximálně z Rihanny v červených šatech, fííha..) Sorry dámy, ale bez jakékoliv misogynie či antifeminismu musím říct, že chlapcům se to povedlo lépe. Průměrné 3*

Van Helsing (2004)

Slátanina? Docela jo. Scénáristický bordel? Jep. Cool? As fuck! Van Helsing možná nepatří k nejúžasnějším klenotům světové kinematografie, ale ten literární svět 19. století má sakra svoje kouzlo. Už jen ten počáteční záběr na noční Paříž s rozestavěnou Eiffelovkou stačí k tomu, aby film diváka vtáhl do fakt parádní atmošky, které vládne především naprosto senzační hudba Alana Silvestriho, ze který vždycky teču. Možná s tím souvisí i ten fakt, že ve filmu hraje celá řada sympaťáků. Hugh Jackman nikdy nevypadal víc zaklínačsky, Kate Beckinsale si chci vzít... a ten Dracula... Kam se hrabe Bela Lugosi. Ano, film má tunu problémů, ale je tak neskutečně zábavný a stylový, že se velice rychle stal mým velmi oblíbeným "guilty pleasure" snímkem. Btw, Dana Morávková se tam vyspí s Faramirem. To prostě chceš. Průměrné 4*

Děsivé dědictví (2018)

Jsem čtyřiadvacetiletý muž. Řekl bych, že jsem viděl většinu slavných hororů, ze kterých jsem nebyl nikdy příliš traumatizován. (Vždy si pouštím ta tmy a sám pro co nejlepší zážitek) Ale nikdy se mi u žádného nestalo, abych po jeho zhlédnutí musel hned volat mamince a trochu se během konverzace uvolnit. Pak přišlo Hereditary. Film, který by se dal považovat za duchovního nástupce Vymítače ďábla a hlavně Osvícení. Je to pomalé, je to nekonečně znepokojující... a je to jako něco z noční můry. Jedná se o opravdu mistrovsky natočený horor, který naprosto výborně pracuje s hudbou, symboly a obecně se vztahy mezi jednotlivými charaktery členů té nejméně záviděníhodné rodiny. Některé vizuální podívané byly tak hrůzostrašný, že se mi vyloženě vpálily do hlavy a doteď je nemůžu dostat pryč. Chjo. Hereditary je prostě horor jak se patří - vůbec žádné lekačky, skvěle gradující napětí, nadpozemská hrůza. Škoda jen té závěrečné nemastné neslané pointy. Slabších 5*

Lion (2016)

Lion je takovým mixem Milionáře z chatrče (možná i protože hlavní postavu v její starší verzi hraje stejný herec) a Lovce draků. Famózní příběh o indickém chlapci, který se nešťastnou náhodou natolik ztratil, až se mu podařilo dostat do samotné Austrálie (Ne, nepřeplaval.) První polovina, kdy sledujeme hlavního chlapce se potácet z jedné bídné situace ke druhé, je skvělá. Film to (zatím) nepřehání s patosem, plus interakce chlapce s dospělým a ne příliš ochotným světem mají svou kvalitu. S druhou polovinou přijdou mnohem zásadnější problémy, především protože se film začne strašně táhnout. Ale jakože fakt strašně. V rámci toho možná pak samotný dojemný závěr není tak působivý jak asi tvůrci původně plánovali. Docela škoda, protože film měl se svou první půlkou opravdu našlápnuto k výjimečné podívané. V rámci toho se ale i tak jedná o kvalitní a hezký film, který si tu tehdejší oscarovou nominaci určitě (částečně) zasloužil. Slabší 4*

T2 Trainspotting (2017)

Vidět zase starou dobrou chaoticky neutrální feťáckou partu pohromadě bylo rozhodně fajn. A tvůrci to moc dobře vědí, protože ve filmu je jedna nostalgická vzpomínka na heroinské devadesátky za druhou. Ať už v podobě připomínání ikonických scén z prvního dílu, interakce mezi známými postavami, plus samozřejmě také zpomalené verze hlavní hymny Trainspottingu, tedy skladby Born Slippy od Underworldu, na kterou mám i já nostalgickou vzpomínku, protože vždycky hrála tak 1000 hodin tátovi v autě. Ty jednotlivé postavy jsou furt výborně napsaný. Ale už to prostě není ono. Dvojka je sice zábavný filmem, ale příliš teskní po časech mnohem lepší jedničky, v rámci čehož samotná příběhová linie není úplně konzistentní a zajímavá. Danny Boyle se zde ale určitě zase vizuálně vyřádil, díky čemuž je na některé scény opravdu radost koukat. Ve výsledku je nicméně T2 pouze takovou milou připomínkou toho, jak skvělý první díl byl. A to je tak všechno. Lepší 3*

Nepřátelé (2017)

Jeden z nejlepších westernů za posledních pár let. Hostiles jsou v podstatě takovým mixem snímku 3:10 Vlak do Yumy (opět drsňácký Bale a jeho "escort mission") a audiovizuálním stylem Terrence Malicka - film je pomalý, tichý, nespěchá. V rámci westernů jsou hlavní hrdinové často takovým chodícím klišé, i když Hostiles má taktéž svoje klišé momenty, jeho postavy jsou výtečné. Hlavním hrdinou je indiány opovrhující seržant, který ze zúčastnil masakru u Wounded Knee, ten má za úkol eskortovat na místo posledního odpočinku starého indiánského náčelníka, který byl zase ve svých mladších dnech velkým zabijákem bílých. Film s precizností zkoumá fakt, že ani jedna ze skupin nejsou "ti dobří" či "ti špatní", nicméně zároveň dobře ilustruje realitu, že Amerika opravdu právem náležela indiánům, aniž by nějak přespříliš tlačil na pilu nebo to divákovi cpal do chřtánu. Je to taky protože film je natočený opravdu brilantně, plus emocionální/psychologický výlevy postav jsou zde vyloženě nadpozemské. Škoda, že se jedná o film v podstatě nepovšimnutý. Tohle je totiž fakt žrádlo. Slabších 5*

Upgrade (2018)

Parádička. I když se Upgrade může na první pohled zdát jako klasický a vohraný snímek o pomstě, přináší s sebou řadu vychytaných sci-fi faktorů, díky kterým se člověk cítí, jako kdyby poprvé koukal na Minority Report nebo Matrix. Leigh Whannell, autor scénáře prvního a jediného dobrého dílu série Saw, natočil sice ne úplně originální snímek, ale zato setsakramentsky zábavný a podmanivý. I když je příběh dost předvídatelný, plus samotný konec stojí docela za prd, i přesto dokáže udržet divákovu pozornost dobrou atmosférou, plus naprosto senzační kamerou, která vyloženě zářila během bojových scén - holt když se perou kyborgové, ještě za pomoci umělé inteligence, je to blaho pro oči. A musím říct, že kdybych měl stejný upgrade jako hlavní hrdina, hned bych si ho ozkoušel na nějaké demonstraci DSSS. Ach, ta představa... <3 Ve výsledku velmi slušný film, který neoslní nějakou přílišnou nápaditostí v samotném příběhu, ale i tak diváka čeká velice zábavná podívaná, kterou rozhodně stojí za to zčeknout. Průměrné 4*