• Krátkometrážní

Kimi no na wa. (2016)

Přeceňovaný as fuck. Možná je to ale i tím, že dostatečně nerozumím japonské kultuře, plus mimo Miyazakiho tvorby nemám anime tak najetý. Your name je v podstatě tak trochu filmová obdoba hry Life is Strange - melancholicky líbivé, hrozba přírodní katastrofy, cestování v čase, plus pevné pouto mezi dvěma hlavními aktéry. Your name má rozhodně pěkný námět a nápady. Taktéž postavy jsou dobře napsané a většinou sympatické. Celkem obstojně zde funguje i humor, který naštěstí neotravuje nějakým přeháněním a nadsázkou. Plus je to teda naprosto překrásně zanimované. To klobouk dolů, vyložená slast pro oko. Bohužel příběh je až zbytečně složitý a ne příliš poutavý. Z veškerého toho chaosu jsem pak příliš nežral chemii mezi hlavními aktéry, která očividně měla být hlavní sílou filmu. Celkově to ale bylo milé a docela příjemné, nicméně aby tohle byl "nejlepší anime film od dob Cesty do fantasie", jak hodně lidí na filmových webech píše, tomu se teda dost zdráhám uvěřit. Lepší 3*

Lesní rituál (2017)

Argh, taková škoda! The Ritual mi v podstatě připomíná většinu zhlédnutých anime seriálů - ze začátku naprosto výborné, pak někde v půlce se něco zkurví, přičemž od té doby to pak půjde jen z kopce. První polovina filmu je totiž naprosto vynikající. Děsivá atmosféra, jenž je okořeněná dech beroucími panoramaty, dále naprosto úchvatná práce s kamerou, plus hudba se do ucha zařízne taktéž. Celkově jsem měl pocit, že znovu poprvé sleduji Záhadu Blair Witch, tentokrát však nikoliv ve fan footage formátu. Během většiny první poloviny jsem měl opravdu sevřené srdce napětím a strachem. Fakt síla. Ale pak se to bohužel posere. Snímek následně opustí od neviděné mysteriózní hrůzy a rovnou se vrhne na nadpřirozeno s krvavou řezničinou. V rámci toho mě veškeré napětí a strach opustily, na křesle jsem se zcela uvolnil, což se u hororu prostě stát nesmí. Strašná škoda, protože ta první polovina byla opravdu vynikající, celou dobu jsem si při ní ťukal na čelo a podivoval se nad tím, proč to má na čsfd tak málo. Pak jsem bohužel pochopil. I tak se ale jedná slušný horor. I přestože svou největší sílu později rozšlape a hodí do koše. Lepší 3*

Noční hra (2018)

Komediální thrillerovka s větším počtem povedených vtipů než vtipů trapných, ovšem opomenout je člověk také nemůže. Vlastně mi přijde škoda, že Game Night nezůstal na poněkud skromnější notě, během které se mohl zaměřit ještě více na dialogy. Plus o pár lokalit to taky mohl zkrátit. Největší síla filmu totiž opravdu tkví v dialozích mezi hlavními hrdiny, které jsou po většinu času fakt docela vtipný. Jakmile se do toho ale přimíchala akce a praktické fóry, začalo to paradoxně ztrácet šťávu. Už jen proto si myslím, že je film tak trochu promrhaný potenciál, protože týpek zodpovědný za scénář očividně psát umí. Škoda ale, že se tak utrhl ze řetězu. Jako komedie zábavné, jako akční thriller podprůměrné, tudíž ve výsledku vlastně prima podívaná. Akorát jsem měl zprvu trochu trable žrát fóry vždy překrásné Rachel McAdamsové, protože tu vypadala úplně stejně jako ve druhé sérii True Detective, kde ale hrála zcela protipólný charakter než zde. Slabší 4*

Geniální průšvih (2017)

Pěkně natočený thajský film ze školního prostředí o geniální studentce, která za nemalé prachy začne pomáhat svým spolužákům s opisováním. I když snímek viditelně pokulhává v logice chování některých postav a poněkud matoucí expozicí, výborně si to vynahrazuje scénami se samotným podváděním při testech, které jsou zcela bezpochyby zlatým hřebem. Podobnou zábavnou sofistikovanost člověk najde třeba u Dannyho parťácích nebo Mission Imossible, ovšem tady nejde o to dostat se do nějakého trezoru nebo banky, tady jde prostě o to napsat těžký test za jedna. A světe div se, tady je to napínavý jak kšandy, obzvlášť během vynikající poslední třetiny, kde si hrdinové vezmou pod palec jeden z nejtěžších mezinárodních testů, jsem si začal trochu i kousat nehty. Mimo tyto skvělé scény se ovšem o žádný zázrak zas až tak nejedná, vztahy mezi jednotlivými charaktery nejsou moc zajímavě rozvinuté, ovšem k hlavní hrdince si člověk najde sympatie, to zase jo. Velice fajn podívaná, navíc je to vůbec první thajský film, co jsem v životě viděl, takže díky! Slabší 4*

Černobílá spravedlnost (2017)

Velmi příjemné překvapení. Čekal jsem jen nějakou táhlou míchanici různorodých pohledů na městské revolty, ale film chce očividně hlavně gradovat ke své nejdůležitější a nejdelší sekvenci někde uprostřed, ze které se člověku stáhnou obě půlky, přičemž se ani nemůže rozhodnout, jestli má otevřenou držku napětím, možné ještě okořeněné šokem, nebo zhnusením. Teprve až na konci filmu jsem se dozvěděl, že to točila Kathryn Bigelow, takže pak jsem se už vůbec nedivil, že to bylo tak dobrý. Ona pro to má prostě skvělej cit. Výborná práce s kamerou, autentické podání, plus je to holt talent na napětí. Člověku se až zvedne žaludek z toho, že ještě před padesáti lety se někteří poldové k černochům takhle chovali. (Holt asi mokrý sen většiny voličů SPD.) Škoda té zbytečně táhlé první třetiny. Jinak ale dost dobrá podívaná. Průměrné 4*

Oni 2: Noční kořist (2018)

The Strangers 2 jsou naprosto zářným důkazem toho, v jaké krizi se nachází většina moderních hororů - jedna laciná lekačka za druhou, minimum napětí a absolutně dementní a nelogický chování hlavních postav: 1) Našli jsme dva brutálně zavražděný lidi v osamoceném tábořišti uprostřed noci, pojďme se rozdělit! 2) ,,Mami, je za tebou maskovaná nána s nožem, nechceš se bránit?" ,,Ne, zlato, nechám se zabít, aby to vypadalo, že jsem ti hrdinsky zachránila život." 3) ,,A hele, dvoumetrový maskovaný týpek s mega velkou požární sekerou. Toho dám! *řekl mladíček s kuchyňským nožem*. 4) ,,Hej, ségra, sice nám možná zabili rodiče a jsme v baráku obklopeném vraždícími psychopaty, ale pamatuješ si tenkrát na tu bžundu z tehdy a tehdy?" ,,Jojo, to byla hrozná sranda, hahaha! Lol!" Na rozdíl od slušného prvního dílu, kde se ta děsivá atmosféra dala často krájet, je dvojka jen velice slabým odvarem, který nevyděsí, nezaujme, nenadchne. K dobru mu můžu přičíst pár pěkných záběrů a herecký výkon hlavní holčiny. Jinak je to ale horor na prd, se kterým bych neztrácel čas. Průměrné 2*

Tomb Raider (2018)

V prvé řadě je třeba říct, že bohužel ani Tomb Raider není žádným spasitelem, který by vyzdvihl pověst filmů podle herních předloh z hlubin temnot a posměchu. Ale snaha určitě byla. Jsem rád, že se tvůrci rozhodli vytvořit adaptaci podle hry z roku 2013, kde Lara nemá tělo jako nějaká dobře placená pornoherečka z kategorie "busty teen", jako tomu bylo v předchozích titulech, ale jako normální hezká holčina. A nutno říct, že se film herní předlohy drží vcelku věrohodně, ovšem bohužel selhal ve vytvoření určité jedinečné atmosféry a zasazení, díky čemuž nám film více méně nabídne pouze džungli, kde jsou mocichtiví padouši s bouchačkami. Což je něco, co člověk viděl už stokrát. Film sice postrádá napětí, ale zaujme hlavní dějovou linkou, stejně tak i vcelku slušnými vztahy mezi postavami, plus herní znalci ocení sekvence s letadlem, padákem a šípem (Au!) Vikanderová je ale jako Lara Croft skvělá. I když se na ní pěkně koukalo, hned po zhlédnutí jsem si řekl, že bych měl zase začít cvičit. Hlavně to břicho :( Lepší 3*

Ready Player One: Hra začíná (2018)

FUCK Yes! Jako co si budeme nalhávat, je to nenáročná a jednoduchá popcornovka, to je jasný, ale pro mě, nerda, co dodnes hrdě miluje video hry, to bylo vyložené blaho, téměř až vyvolávající orgasmus. Film na vás valí jeden popkulturní odkaz za druhým, přičemž se nejedná pouze o video herní svět, ale i komiksový, seriálový, filmový a hudební. Samozřejmě s sebou snímek nese i klasickou zprávu, že lidé by neměli tolik sedět doma v nějaké virtuální realitě, jít taky někdy ven, hledat si nové lásky a kamarády a blá blá blá, však to známe. Postavy sympatické, přičemž hlavní hrdina je nyní asi mým vzorem - hráč, co je idealistický vůči vztahovému světu, má cool avatara s dobrými vlasy, plus má rád Bee Gees. Z výtek musím zmínit ten fakt, že film se do sebe v určitý moment poněkud zamotá a děj začne být krapet matoucí a chaotický. Nic to ale nemění na tom, že Ready Player One pro mě byla extrémně zábavná záležitost. A plusový body za super odkaz na Excalibur!.... A Železný obr! <3 ... A Dračák!! <3 Slabších 5*

The Florida Project (2017)

Ve své podstatě velice smutný film, jehož žal se ale skrývá pod maskou velmi milé a úsměvné atmosféry, to zejména díky kouzelným scénám s hlavními dětmi, které byly opravdu k sežrání (A někdy teda i na zabití, co si budeme povídat). Prolínání nevinného dětského života plného srandy a radosti s nezáviděníhodným a lehkovážným životem mladé matky je tématem, jehož implementace do filmu není vždy jednoduchá. Floridě se to ale daří báječně. Vynikající scénář a kamera skvěle podtrhávají melancholicky hezkou atmošku, přičemž pár těch utahanějších scén to tolik nekazí. A Dafoe tu byl výbornej, to jako fakt. Docela škoda, že se film nedočkal větší pozornosti, rozhodně by si ji totiž zasloužil. Průměrné 4*

Solo: Star Wars Story (2018)

Solo je filmem, který měl tu smůlu, že se dostal do dost nezáviděníhodné pozice: nejdřív o něm kolovaly zvěsti, že se dostal do produkčních problémů, poté vyšel trailer, který příliš neoslnil, plus je to v pořadí druhá odbočka od klasických dílů trilogie (ještě k tomu pouze půl roku stará od The Last Jedi), takže hype už byl znatelně nižší. Navíc je to Star Wars film, kde není síla, světelné meče, ani přímo nenavazuje na některý ze starších dílů. Film přímo vybízí k tomu, aby na něj lidi plivali. Ale nenechte se tím zmást. Solo je docela dost parádní a zábavná jízda, která má jedny z nejlepších blasterových sekvencí z celé série (vlaková scéna, fuck YES!). Na rozdíl od Rogue One má film také lépe rozvinuté vedlejší postavy, tudíž člověku na nich i více záleží. Film nemá žádný velký příběh ani pamatovatelného záporáka, ale svou plynulou akcí, sympatickými postavami (Han a Lando výborní) a obecným šarmem SW univerza udrží diváka v křesle. Fóry jsou bohužel často takové "hit or miss", plus poslední třetina ztrácí dech, ale celkově jsem spokojený. Prostě pěkná kapitolka z minulosti jedné z nejpopulárnějších SW postav. Jednoduchá, nenáročná, zábavná. Nemusí to být hned novej Bergman. Nejlepší hláška: ,,Prosím, pusť tomu pánovi ksicht." Průměrné 4*