• Krátkometrážní

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Nejhorší díl? To rozhodně ne. Nejlepší díl? To bych taky neřekl. Ano, opravdu existují lidi, kteří tenhle (pravděpodobně nejrozporuplnější) díl SW série neblahořečí, ani neposílají do pekel. Jestli se člověku film bude líbit podle mého záleží na tom, jaký druh Star Wars fanouška je. Oceňuji ten fakt, že TLJ, na rozdíl od sedmé epizody, zcela nekopíruje děj "Impéria" a snaží se jít svou vlastní cestou. Je to skvělé především ve faktu, že film je napínavější, originálnější a vlastně i zajímavější, ovšem zároveň to některé extrémně konzervativní SW fanoušky může namíchnout, což se asi stalo, ale u mě ten případ nebyl. Film je totiž brilantně natočený, akční scény mají koule, plus na herecké výkony je radost pohledět. Kylo Ren zde vyloženě září, Rey herecky zraje a návrat Luka přivodí úsměv na tvář. Některé scény jsou trochu utahané, ovšem naprosto hloupá a zbytečná scéna je však to casino. To mi přišlo absolutně mimo. Stejně tak nová postava té asiatky je taková nemastná neslaná, přičemž docela nespravedlivě krade slávu Finnovi, který filmem bohužel jen tak propluje. Prej tam je i silná feministická propaganda, ale jsou to kecy. Ve filmu určitě má několik ženských dost velkých momentů, ale není to nic, co by se divákovi vyloženě cpalo do chřtánu. Ve výsledku je The Last Jedi kvalitní epizodou, která skvěle prohlubuje vztahy mezi jednotlivými charaktery, nabídne opět napínavou a zábavnou akci, plus posune příběh zase něco dál. Nevěřte těm kecům, že TLJ "je sice hezky natočený film, ale špatný Star Wars film". Není to pravda, pouze se vydal více netradiční cestou, která možná nemusí všem vyhovovat, ale ducha předaleké galaxie" neničí ani omylem. Průměrné 4*

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Překvapivě docela slušná jízda! I když možná to bude primárně tím, že mě neskutečně potěšilo ono videoherní pojetí, což je pro mě, věčného A HRDÉHO(!!) milovníka PC her, vyložené blaho. Navíc jsem velkým fandou původního Jumanji z devadesátek, i když je ale pravda, že na něj zde zas až tolik odkazů člověk nenajde. Herecká čtveřice ale vynikající! Byť má snímek dost průměrnou akci i humor, stejně má určitou ladnost a žoviálnost, díky které divák nezačne usínat v křesle či se koukat na hodinky. Hlavně to na člověka dýchá onou úsměvnou atmoškou dobrodružných bijáků ze začátku minulého desetiletí, která třeba já mám docela rád. Řekl bych, že to je i parádní chemií mezi všemi čtyřmi pardály, obsazení je to fakt skvělé. Obzvlášť Rock a Hart jsou kámoši do deště. Nic převratného, ale na novodobou dobrodružnou komedii je to slušný nadprůměr. Btw, kdyby nad tím někdo přemýšlel, tak toho hlavního klučinu jsem opravdu hrál já. Slabší 4*

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

American Made jde tak trochu po vzoru novodobého Scorseseho narativního stylu, přičemž nám představuje příběh pacholka, který na sebe vzal až příliš mnoho zodpovědnosti od různých vládních až zločineckých organizací, což se mu, samo sebou, začne krapet hroutit pod nohama. Svižný a docela vtipný styl, který zde Liman implementoval, docela sedí do celkového ducha celého snímku, v podstatě by se dal považovat za takový spin off Narcos. Cruise parádní. Kdyby to udělali ještě trochu napínavější, byla by to dost dobrá záležitost, ovšem je to dobře odvedené filmařské řemeslo, nic světoborného, ale film je to povedený. Slabší 4*

Tvář vody (2017)

Divná, ale ve výsledku vcelku sladká romance mezi němou uklízečkou a tvorem, který je dost pravděpodobně dědeček Abea Sapiena z Hellboye. Del Toro se tenhle rok vytasil s pitoreskním snímkem, který je velice pěkně natočený, výborně zahraný, plus za hudbu by měl Desplatovi spadnout plešoun do rukou. Sám se však podivuji, proč tenhle film v nominacích tolik válí. I když je film moc milý, nejedná se o žádné hluboké či geniální dílo, kvalitou je rovné právě zmíněnému Hellboyovi, tedy odreagovačka s moc hezkým vizuálem a chytlavým příběhem, která toho ale na stůl moc dechberoucího nepřinese. I tak se ale jedná o originální a moc hezky vypadající snímek, sám bych možná ale byl raději za vážnější a sofistikovanější pojetí. Btw, mínusové body za tu kočku. 😡 Slabší 4*

Dej mi své jméno (2017)

Překrásný film. A rozhodně jedno z nejlepších romantických dramat za posledních několik let. Melancholická, ale přesto příjemná a senzační atmosféra slunečné Itálie, ve které se do sebe zamilují dva zcela odlišní muži. Film na to jde pozvolna, netlačí na pilu, nepřehání. K tomu dodává třešničku na dort svými uvěřitelnými a chytře napsanými dialogy a celkově scénářem, který na to jde po svém, nenásleduje nějakou šablonu, jak by takový příběh měl postupovat, v rámci čehož vzniká snímek, který působí neskutečně reálně. A to vlastně i pro mě, jako bych v tý Itálii fakt byl. A klobouk dolů před dvěma hlavními představiteli, takovou odvahu jsem od zhlédnutí Špatné výchovy neviděl. Pár krapet utahaných scén těžko potlačí ten fakt, že se jedná o naprosto skvělý snímek, který je momentálně mým největším oscarovým favoritem. Btw, závěrečný rozhovor s otcem je mega dojemný. Průměrných 5*

Lady Bird (2017)

Po letech "teen school" drama, které se konečně trochu vymaňuje z toho klišé formátu, kdy je hlavní hrdina atraktivní "wallflower" bez přátel a pořádného sociálního života. Už bylo načase, protože mi to začínalo lézt seriózně na nervy. Sympaťačka Lady Bird není žádná krasavice, ani není příliš chytrá. COŽ JE SUPER!! Její charakter je sice už maličko vohraný, ale rozhodně patří mezi jedny z nejzajímavějších protagonistek teen dramatu od dob Juna. Což mi připomíná, že Ronanová by toho Oscara klidně dostat mohla. Pravá síla filmu však podle mého tkví v úžasném vztahu mezi hlavní hrdinkou a její matkou, který dodával filmu unikátní šťávu, jenž se v podobných snímcích zas až tolik nevidí. Mimo to však Lady Bird nenabídne zas až tak jedinečnou podívanou, je to milé, je to hezké, ale člověk z toho bude mít takovou povědomou pachuť v puse, která mu rozhodně nebude nepříjemná, ale ani s ním příliš nezamává. Na debut ale dost slušná práce. Btw, jo, taky bych se od ní asi nechal sbalit. Lepší 3*

Nejtemnější hodina (2017)

Ach jo. Proč jen my musíme mít za premiéra takovýho zmrda. Mít ve vládě týpka s formátem Churchilla, to by se hned lépe dýchalo. Věřte nebo ne, byť se Darkest hour může zdát jako standardní životopisný film, který nebude moc bavit, pravda je taková, že se jedná o docela napínavý snímek s dobře implementovaným a nepřehnaným patosem, jenž si i může dovolit být párkrát vtipný, aniž by narušoval pochmurnou atmosféru situace, ve které se Británie v té době nacházela. A i když člověk ví, jak to celé dopadne, stejně se mu během sledování trochu svírá žaludek při představě, že by Británie skutečně stáhla ocas a podmanila se Mordoru. (Což evidentně dost hrozilo!) Oldman výbornej. (Jak jinak.) Sem tam suchá a nedoladěná scéna, ale v konečném výsledku se jedná a pěkně natočený snímek. Btw, film se klidně může považovat za prequel Nolanova Dunkirku. Průměrné 4*

Liga spravedlnosti (2017)

Šance na to, že novodobý DC se vyrovná Marvelu, je asi tak stejně velká jako šance, že bych já někdy sbalil holku ze sporťáku - prakticky nulová. Liga spravedlnosti se nemůže chlubit ani zábavnou akcí, ani zajímavým záporákem a už vůbec ne originálním příběhem. Naštěstí největším kladem filmu jsou členové ligy jako takoví. Affleck jako Batman je furt docela fajn, Flash se povedl moc (vtípkuje dobře), plus Gal Gadot jako Wonder Woman je furt to nejkrásnější stvoření v celém vesmíru a furt ji chci za ženu. Chápu, že film sloužil asi jako taková velká expozice, která má vyšlapat cestu pro bitvy patrně mnohem tužší, ale neomlouvá to fakt, že se furt jedná o průměrný a snadno zapomenutelný snímek, který je ale aspoň lepší než nudný a úmorný Batman vs. Superman. WW zůstává zatím nejlepším novodobým DC filmem, přičemž mi něco říká, že to tak asi i zůstane. Průměrné 3*

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Čirou náhodou jsem doma našel škrabošku a vzpomněl si na jednoho z největších hrdinů mého dětství. Stylového Zorra, za kterého jsem se na základce vydával snad každý maškarní. Zorro tak nějak určil, že mým nejoblíbenějším typem hrdinů budou třicátníci v černém, kteří se v boji spoléhají spíše na svou obratnost než sílu, sem tam prohodí nějakou hlášku, plus během všeho toho vypadají nesmírně dobře a cool. Svižná akce, sympatičtí herci a jednoduchý, ale skvěle podaný příběh, dělá z této španělské obdoby Batmana jeden z nejlepších devadesátkových dobrodružných snímků všech dob. Ano, je to trochu hovadina, ale jedná se o film, který tak trochu formoval mou osobnost, tudíž má v mém srdci opravdu krásné místečko .Co na tom, že film je extrémně klišoidní, má směšné dialogy a minima napětí. Zorro byl, je a bude mým velkým hrdinou a vzorem. Plus scéna jak Banderas a Jonesová tančí flamenco je jedna z nejlepších tanečních scén ever! Průměrných 5*

Vražda v Orient expresu (2017)

Poirot nikdy nevypadal lépe! A teď nemyslím pouze Branagha, který s tím knírem vypadal jako mnou vytvořený trpaslík v Dragon age: Origins, ale i úchvatné panorama a líbivou barevnost, která je po suchém stylu Sucheta osvěžující. Původní předlohu jsem nečetl, ale zdá se mi, že Brannagh přesně pochopil, v čem spočívá její největší síla, přičemž do filmu se mu jí podařilo implementovat skvěle, což dokazuje samotné zakončení. Už jen ta práce s kamerou v uzavřených a omezených prostorách vlaku je uspokojivá pro oko, nemluvě o sympatické herecké smetánce, kde se sejdou třeba Jack Sparrow, Zelený skřet, M z Bonda, král Claudius, Catwoman nebo Rey ze Star Wars. No kdo by mohl odolat! I přes některé hlušší pasáže pěkná záležitost. Uteklo to jako voda, což mi připomíná, že už chci na Nil. Co nejdřív! Průměrné 4*