• Krátkometrážní

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

S šokem jsem si uvědomil, že naposledy jsem nějakýho Burtona viděl před 10ti lety, respektive se jednalo o Sweeneyho Todda. Po letech ale koukám, že ten chlapík furt neztratil styl. Furt se umí velice dobře pohybovat na ustálené hranici mezi horrorem a dobrodružnou fantasy, přičemž jeho vypravěčský styl je stále originální a nápaditý. Většinou mě dětský protagonisté ve filmech serou, ale pitoreskní X-meni sirotčince byli do jednoho skvělí. A ta Eva Green je teda neskutečně charismatická. Nebudu říkat krásná nebo sexy, protože tu už by bylo moc klišé, je prostě úžasně charismatická. Trochu mi tam ale chyběla klasická Elfmanova hudba, plus hl. záporáci by zde měli vyhrát cenu za největší dementy ve filmové historii, ale líbilo se mi to. Ale tak, hej, dyť je to Burton! Slabší 4*

Volání netvora: Příběh života (2016)

Dobrodružná fantasy? Ani náhodou! Jedná se o vcelku smutné drama, které se, navzdory názvu a prvnímu dojmu, potýká s realitou života a lidských pocitů. Byť se může zdát, že se zde divák dočká nějaké nadpřirozené podívané, ve skutečnosti ho čeká dost realistický snímek, ve kterém ony fantasy prvky slouží pouze jako taková pomocná šablona pro hlavního dětskýho protagonistu, který zde byl btw vynikající. Někomu to může připomínat del Torův Faunův labyrint, přičemž by vlastně nebyl daleko od pravdy. Kdyby se film někdy tolik netáhl a ještě víc by přitlačil s emocemi na pilu (stupeň patosu je zde totiž naštěstí malý), jednalo by se o skvělou podívanou. Pokud nemáte rádi fantasy, za prvé si mě smažte z přátel a za druhé tomu určitě šanci dejte, nedávejte na první pohled. Slabší 4*

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Deník Bridget Jonesové byla vždycky jedna z mých nejoblíbenějších britských komedií. (Ano dámy, i chlap může mít rád film o roztržité mega-sympaťačce, která si po AdrianMoleovským způsobu řeší typicky ženské věci.) A musím říct, že ani po čtyřicítce neztratila Jonesová svoje kouzlo. Pravda, fóry už jí nejdou tak moc dobře jak před lety, ale přesto je hrozně fajn na ní koukat. Kouzelná! Stejně tak věčně sympatický Colin Firth, který mě svým výkonem donutil připravit si na zítřek Lásku nebeskou, kterou jsem neviděl už věčnost. Film je milý a hezký, nicméně stoprocentně nedosahuje kvalit dílu prvního, to především kvůli někdy až moc přestřelené sentimentalitě a málo vtipu. Ne že by mi nic nepřišlo vtipné, ale většinou to z mé strany bylo jen pouze takové uchechtnutí. A líbilo se mi to. Celkem. Charakter Jonesové je stále skvělý, její kamarádi stejní prdlí a Mark Dursley má furt ten připitoměle vtipný výraz. Ale ten Hugh Grant mi tam chyběl. Průměrné 3*

Uteč (2017)

Když jsem zjistil, že za scénářem a režií tohohle povedeného horrůrku stojí Jordan Peele, který je známý především z youtube s jeho komediálními skeči, doslova jsem vyvalil oči. Get out je skvěle natočený snímek s děsuplně gradujícím napětím, temnou znepokojující atmosférou, úžasným smyslem pro efekt a detail (zvuk lžíce v šálku čaje) a i sympatickým hlavním hrdinou. O ději moc mluvit nechci, vyzradil bych možná až příliš, každopádně se zabývá určitým pasivním rasismem moderní doby, který je zde ztvárněn v opravdu originálním stylu. Víc netřeba říkat. A byť je film vcelku předvídatelný, plus závěrečná sekvence mi přišla poněkud uspěchaná, nemluvě o jedné zbytečné comic relief postavě, jedná se ještě spolu se "Split out" o nejlepší horror, co jsem za poslední dobu viděl. (No jó, já jich teda jako moc neviděl, ale film je to furt dobrej!) Průměrné 4*

Wonder Woman (2017)

Sedím v kině. Se mnou je tam ještě asi 19 diváků. Všechno to jsou ženy. Při úvodní sekvenci na ostrově amazonek jsem se chvíli cítil jako nevítaný host a litoval jsem, že jsem se odmáničkoval. Ale dobrý, uvolnil jsem se, takže... Zupa! A já ji chci za ženu. Nejenže je Wonder Woman pravděpodobně nejkrásnější stvoření v celém vesmíru, ale taktéž představuje úžasný ideál ženské odvahy, hrdosti a půvabu, ze kterého by si všechny ženy na světě měly brát příklad. Její naivní idealismus a laskavá povaha z ní dělají velice sympatickou postavu, ze které musí mít respekt snad i ti největší machové. Plus konečně po dlouhé době snímek, kde jsou zpomalené záběry použity správně. Film skvěle brousí chemii mezi jednotlivými charaktery, plus jakmile dojde na akční scény, člověk se může vyloženě roztéct blahem. Velká škoda, že film ke konci zajde do klasicky komiksového stereotypu, který je už všem známý. Jinak bych tam těch 5 milerád fláknul. Zatím bezpochyby nejlepší novodobý DC film. Lepší 4*

Život (2017)

Sci-fi horror na klaustrofobní vesmírné stanici, na které velice nebezpečná a inteligentní mimozemská forma postupně likviduje místní lidské astronauty. Že vám to něco připomíná? No nene! Nenechte se ale odradit, Life je vcelku slušně natočený snímek, jehož první půlka přetéká naprosto parádní atmoškou, mysteriózním duchem a celkem slušným hereckým obsazením. Bohužel od druhé půlky nastává celkem klišé a stereotyp klasických vyvražďovaček, jenž onu atmošku pěkně topí. Velká škoda. Navíc by i mnohem víc fungovalo, kdyby onen zlý emzák ke konci nevypadal tak nestvůrně, představa toho, že mě chce zabít téměř nehmotná směsice buněk je mnohem víc děsivější. Škoda té druhé půlky, jinak by se jednalo o opravdu skvělý horrůrek. Lepší 3*

Logan: Wolverine (2017)

Rozloučení s Jackmanovo Wolverinem se povedlo. Snímek je zcela jiný než ostatní X-meni. (Důkazem může být i absence slova "X-men" v názvu.) Je více osobní, více skromný, není v něm tolik velkolepých epic momentů, kde to sviští nejrůznějšími mutantími schopnostmi, jako u ostatních dílů. I když je třeba říct, že Wolverinovo drápy tu dělají opravdu tu nejbrutálnější krvavou podívanou ze všech dílů. Ale i tak to skvěle funguje, zápletka se netočí kolem zastavení podlých plánů nějakého padoucha, ale kolem vztahu dvou starých a unavených mutantů, do jejichž skleslých životů přijde holčička, která toho sice moc nenamluví, ale pokud jí naserete, bude to dost možná poslední věc co uděláte. Film ani není moc veselý. Dalo by se vlastně říct, že se jedná o tragedii. Akce si určitě přijde na své, ovšem ty kecací částí jsou chvíle, kdy film skutečně září. Ve výsledku se jedná o úctyhodné zakončení Jackmanovo charakteru, které si svou jinakostí ono vysoké hodnocení určitě zaslouží. Lepší 4*

Kráska a zvíře (2017)

Původní disney animák jsem neviděl. ANO, JE TO TAK! ŘEKL JSEM TO! Proto jsem neměl s čím porovnávat. Zprvu se mi honilo hlavou, že předělávky animovaných filmů na hrané jsou vcelku zbytečné, pak jsem si ale vzpomněl na hranýho Asterixe Obelixe a mise Kleopatru, což je jeden z nejlepších filmů co jsem viděl, a hned jsem od té myšlenky opustil. Je to hezký, milý, zpívá se tam pěkně (Alan Menken je bůh) a na efekty je to podívaná. A vlastně se mi strašně líbí motiv toho příběhu - že pravá romantická láska pramení z povahy, nikoliv ze vzhledu. Škoda, že ve skutečném světě to takhle nefunguje :( Oba hl. hrdinové samo sebou sympaťáci, Hermiona umí zpívat, čímž se už pomalu stává příliš dokonalou bytostí, což vlastně nevím, jestli se mi líbí, a Zvíře má hlas Kylo Rena ze Star Wars, což bylo hodně cool. Jinak je to ale vlastně dost průměrná pohádka, na kterou budete s úsměvem vzpomínat, ale po pár dnech vám z hlavy vymizí. Ale bavilo mě to. Nejlepší scéna: Pěvecký manifest Gastona v hospodě. Bomba! P.S. Nejdřív jsem si říkal: ,, FUCK THAT mluvící harmapádí!" Ale jakmile bylo odhaleno, jací herci je hrají, hned jsem se jim omluvil. Lepší 3*

LEGO® Batman film (2017)

Ach jo...kdy já už dospěju? Proč si raději nepustím nějakýho Tarkovského nebo Bergmana, abych mohl filmově zesnobnět? Jsem zoufalec. Lepší 4*

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Slyšte mne, lidé, co tvrdíte, že křesťanství a víra v boha jsou na hovno věci, nechť je pro vás idioty tenhle film důkazem, že víra opravdu dokáže dělat zázraky. Mela Gibsona vůbec nemám rád, ale musím uznat, že režisér je to skvělej. Naprosto krásný příběh podle skutečné události o mladičkém vojákovi, který vstoupil do války, aby mohl zachraňovat životy, nicméně bez toho, aniž by se dotkl jediné zbraně. Film mi svým průběhem krapet připomínal Kubrickovo Olověnou vestu (první půlka ve výcvikovém táboře, druhá na válečném poli). Navíc s velice sympatickým hereckým obsazením, Matthewa Vaughna začínám mít po True detectivovi stále raději. Ty bitevní scény dost drsné, ale to už je vlastně takový Gibsonovo podpis. Byť se to ke konci až moc přenáší do patosu, přesto musím říct, že Hacksaw Ridge je pro mě jeden z nejlepších filmů minulého roku. Lepší 4*