JCVD (2008)

Milé překvapení z Belgie. Velká akční hvězda 80. let Jean-Claude v sebereflexi, která mu sluší stejně jako Mickymu Rourkeovi Wrestler. Přijde mi to jako stylistická hříčka o (ne)využití dvou dějových linií. Chybí svižnější tempo a ráznější střih, režisér to bude jistě slibný, zatím zdá se nevyzrálý. Úvodní sekvence je oproti zbytku filmu zrežírovaná naprosto jedinečně. Kamera a hudba!

Odpor (2008)

Proč mě u některých silných témat a osudů napadá, že by se jim mělo stříbrné plátno vyhnout (i z pietních důvodů)? Příběh bratrů Bielskich je vedle toho Schindlerova a Winstonova taktéž filmařsky velmi zajímavý, nicméně v tomto případě se Edwardu Zwickovi podařilo zachytit zoufale málo a výsledek působí jako dobrodružná hra plná hollywoodských klišé. Ani ty krásné lesní scenérie nepůsobí jako kontrast k válečné vřavě.

Bruno (2009)

Pár vtipných situací a narážek na pokryteckou Ameriku nezachrání z větší části zoufale nudný a nevtipný film. Postava Bruna by vydala možná na čtyři hvězdičky, ale musel by se objevit v nějakém 5-ti minutovém skeči. Celovečerní film tahle celebrita prostě nezvládla.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Pokud by se dal někdy vymezovat doporučený věkový rozptyl potencionálních diváků, tak u tohoto filmu striktně 13-18 (nedozrálí puboši ať si přidají pár let dle potřeby). Pro všechny ostatní se jedná o manýristický blockbuster, který patří do kin s velkým plátnem a velkým zvukem, ale chybí mu to podstatné, co se od podobných výplachů očekává: zábava. Sexismus, klišé jedno vedle druhého, ubohý scénář a přes všechna ta létající auta a stroje strašná nuda.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Hodnotím s neznalostí původního filmu; když se oprostím od westernového žánru (který oběma hlavním postavám určitě sluší), zaujme mě motiv obdivu silnější osobnosti nad tvrdohlavou vůlí té slabší. Russell Crowe jako drsný šéf bandy, kterého musí přepravit do vzdáleného vězení chudý rančer Christian Bale. Oba své party hrají bezchybně, sekunduje jim neokoukaný Ben Foster v roli Croweova zástupce. Ženské postavy do tohoto žánru moc nepatří, v případě krásné Gretchen Mol bych udělal výjimku a dal jí více prostoru...

Wrestler (2008)

Mickey Rourke by si jistě tuhle roli přál mnohem dřív, než si vpravil do žil podobné svinstvo, kterým se posiluje jeho filmová postava Randy Robinson. Pro neznalého diváka je jeho výkon Stanislavského metoda v ryzí podobě (krátká boxerská kariéra je ale dostatečně známá). Jednoduchý scénář eliminuje všechny potencionální vedlejší motivy, je přímočarý jako tento duchaplný sport. Randy "The Ram" je takovou červy napadenou verzí Rockyho Balboy, narozdíl od něj ho žene kupředu bouřící publikum. Mickeymu je možné věřit každé gesto, každý pohyb, kamera jej snímá často zezadu z ruky, přispívá k maximální věrohodnosti. Mickey "The Wrestler" Rourke, snad žádné filmové postavě jsem nevěřil tak jako jeho, prožité do morku kostí.

Valčík s Bašírem (2008)

Silné téma podtržené vynikající animací a polodokumentární formou. Motiv vytěsňování hrůzných vzpomínek z paměti není nutné svazovat s aktuálním politickým děním (v tomto případě první libanonská válka roku 1982), je přenosný nejen do vojenských konfliktů (kde je přesto nejvděčnější). Je zde výborně zachyceno, jak si s odstupem času člověk uvědomí, co pro svou paměť je nutné vykonat, co je třeba si zapamatovat.

Probuzení (2007)

Slibný námět o možném vědomí pacienta v průběhu anestezie by mohl být příslibem chytré detektivky. Nebýt neschopnosti režiséra dodržet základní pravidla žánru. Divák nemá šanci se dovtípit jakoukoliv pointu nebo vyústění situace, vše je řečeno mnohem dřív než je zdrávo. Zkuste hrát adventuru podle návodu... Jednu hvězdičku za obsazení Leny Olin a druhou za moudro "vždy poslechni svou matku".

Venkovský učitel (2008)

Pokud pod pojmem fádní zamýšlel režisér vystihnout typického vidláka ze vsi, tak se mu záměr vymkl z rukou. Fádní je dle mého názoru celý jeho film. Námětem zajímavé tápání latentního (?) homosexuála na malé vsi je jaksi neuvěřitelné a nechtěně trapné. Repliky z úst mnohých prostě nefungují, kamera snímá bez invence a jakéhokoliv oživujícího nápadu. Jedna hvězdička patří Zuzaně Bydžovské, která jediná tam žije. Anebo mi to celé prostě v danou chvíli nesedlo, předchozí Divoké včely považuji za daleko zdařilejší.

Společenství vlků (1984)

Vizuálně přitažlivá vyprávěnka o tom, jak poučit nebohá mladá děvčata, aby si svá lůna chránila před námi, šelmami. Ani rok vzniku filmu ale nedokáže omluvit otřesné triky, které atmosféru obrátí vzhůru nohama. Stačilo pár náznaků, ta metamorfóza byla vážně nutná Neile?