Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Sci-Fi

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Hodnotím s neznalostí původního filmu; když se oprostím od westernového žánru (který oběma hlavním postavám určitě sluší), zaujme mě motiv obdivu silnější osobnosti nad tvrdohlavou vůlí té slabší. Russell Crowe jako drsný šéf bandy, kterého musí přepravit do vzdáleného vězení chudý rančer Christian Bale. Oba své party hrají bezchybně, sekunduje jim neokoukaný Ben Foster v roli Croweova zástupce. Ženské postavy do tohoto žánru moc nepatří, v případě krásné Gretchen Mol bych udělal výjimku a dal jí více prostoru...

Wrestler (2008)

Mickey Rourke by si jistě tuhle roli přál mnohem dřív, než si vpravil do žil podobné svinstvo, kterým se posiluje jeho filmová postava Randy Robinson. Pro neznalého diváka je jeho výkon Stanislavského metoda v ryzí podobě (krátká boxerská kariéra je ale dostatečně známá). Jednoduchý scénář eliminuje všechny potencionální vedlejší motivy, je přímočarý jako tento duchaplný sport. Randy "The Ram" je takovou červy napadenou verzí Rockyho Balboy, narozdíl od něj ho žene kupředu bouřící publikum. Mickeymu je možné věřit každé gesto, každý pohyb, kamera jej snímá často zezadu z ruky, přispívá k maximální věrohodnosti. Mickey "The Wrestler" Rourke, snad žádné filmové postavě jsem nevěřil tak jako jeho, prožité do morku kostí.

Valčík s Bašírem (2008)

Silné téma podtržené vynikající animací a polodokumentární formou. Motiv vytěsňování hrůzných vzpomínek z paměti není nutné svazovat s aktuálním politickým děním (v tomto případě první libanonská válka roku 1982), je přenosný nejen do vojenských konfliktů (kde je přesto nejvděčnější). Je zde výborně zachyceno, jak si s odstupem času člověk uvědomí, co pro svou paměť je nutné vykonat, co je třeba si zapamatovat.

Probuzení (2007)

Slibný námět o možném vědomí pacienta v průběhu anestezie by mohl být příslibem chytré detektivky. Nebýt neschopnosti režiséra dodržet základní pravidla žánru. Divák nemá šanci se dovtípit jakoukoliv pointu nebo vyústění situace, vše je řečeno mnohem dřív než je zdrávo. Zkuste hrát adventuru podle návodu... Jednu hvězdičku za obsazení Leny Olin a druhou za moudro "vždy poslechni svou matku".

Venkovský učitel (2008)

Pokud pod pojmem fádní zamýšlel režisér vystihnout typického vidláka ze vsi, tak se mu záměr vymkl z rukou. Fádní je dle mého názoru celý jeho film. Námětem zajímavé tápání latentního (?) homosexuála na malé vsi je jaksi neuvěřitelné a nechtěně trapné. Repliky z úst mnohých prostě nefungují, kamera snímá bez invence a jakéhokoliv oživujícího nápadu. Jedna hvězdička patří Zuzaně Bydžovské, která jediná tam žije. Anebo mi to celé prostě v danou chvíli nesedlo, předchozí Divoké včely považuji za daleko zdařilejší.

Společenství vlků (1984)

Vizuálně přitažlivá vyprávěnka o tom, jak poučit nebohá mladá děvčata, aby si svá lůna chránila před námi, šelmami. Ani rok vzniku filmu ale nedokáže omluvit otřesné triky, které atmosféru obrátí vzhůru nohama. Stačilo pár náznaků, ta metamorfóza byla vážně nutná Neile?

Potomci lidí (2006)

Palčivou atmosférou nasáklé sci-fi je pro mě dokumentem naší nemocné planety roku 2006. Až na pár tklivých scén není film teatrální jako předchozí věta, naopak je naprosto autentický. Především díky spolupráci kameramana a režiséra, tak promyšlené a funkční scény využívající druhý plán jsem už dlouho neviděl. Děj plyne kontinuálně během jednoho dne, dění "pozorujeme" skrz hlavní postavu Cliva Owena, přes jeho komunikaci s okolím se nenásilně dozvídáme potřebné pozadí. Jistě, tohle všechno Cuarón nevymyslel, jen smysluplně využil. Vzniklo sci-fi, které není živo jen formou, ale i silnou předlohou P. D. James.

Hanebný pancharti (2009)

Další exkurz do historie filmu ala Tarantino. Poznatelný rukopis, pocta starým dobrým filmům a božskému Enniu Morriconemu, do krajností vyvedené scény, kde by se dalo napětí krájet. Největším plusem je promyšlený scénář a volba neokoukaných tváří v čele s Christophem Waltzem v roli "SS lovce Židů". A ta převrácená historie? Kdo jiný než Tarantino má na něco takového nárok (a projde mu to...)?

District 9 (2009)

To je tak, když člověk nic nečeká a pak je formou i obsahem naprosto ochromen a ohromen. Nízkorozpočtové sci-fi natočené paradokumentárním stylem o neinvazivních mimozemšťanech na naší planetě, se zpočátku jeví jako metafora soužití s "utlačovanou menšinou", později se promění v akční nářez šmrcnutý Vetřelcem a Transformers. Stejně jako Scottův Vetřelec je tento film především o tvůrčí svobodě a čiré radosti z dokončené myšlenky prosté cenzurních zásahů a úliteb většinovému publiku. Kéž by sloužil jako popud dalším následovníkům, kterým hodný strýček Peter Jackson poskytne nemalý peníz... Ale jen ten nestačí, Neill Blomkamp prokazuje nebývalou dávku talentu. Od vedení herců a kamery, přes precizní střih a perfektní využití triků. Je to špinavé, drsné a díkybohu antihollywoodské. Jasných 5 hvězdiček.

plakát

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Zbytečný blockbuster těžící z komerčně úspěšné série a nepostradatelných jmen Spielberg a Ford. Je to stará škola dobrodružného filmu, která jakoby se snažila připoutat novou generaci mysteriózní poetikou (ala Akta X). Několik velice slušných akčních scén s nápaditou choreografií, výtečná Kaminského kamera, netypicky obsazená (a nalíčená) Cate Blanchett. Bezbarvý Shia LaBeouf vypadá jako Dave Gahan v době Violatoru, postava Karen Allen v roli Indyho nastávající jako stmelující element opět upomíná Spielbergův rodinný trauma motiv. Grrrrr.