Muž s kinoaparátem (1929)

Progresívne dielo o ktorom sa vôbec nebojím povedať, že predbehlo svoju dobu!

Vřískot (2022)

Nostalgická rana priamo na solar! Úprimne som nečakal, že z Vreskotu sa bude dať ešte dačo vytrieskať, ale treba uznať, že Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett pristúpili k celému projektu s patričným rešpektom, neuveriteľným zápalom a pravou láskou. Najlepší legacy sequel/requel (neviem, názov nie je ustanovený), ktorý nám bol v poslednom období naservírovaný. Skrátka, príjemný fanservis, ctenie si originálu a kvalitné meta narážky a naozaj nič viac netreba. Wes by bol hrdý ;)

Wednesday (2022) (seriál)

Riverdale meets Harry Potter...a prekvapivo dosť dobré. Tim Burton si zrejme plní svoj sen a blažene sa utápa v čiernohumornom addamsovskom bahne. A vychutnáva si to plnými dúškami - temná atmosféra, výborna hudba, skvelý vizuál, slušný príbeh a výborné herecké výkony, ktorým jednoznačne kraľuje výborná Jenna Ortega. Myslím si, že po tomto výkone budeme o nej určite ešte počuť a jej kariéra pekne smeruje k tomu, aby sme o nej hovorili ako o scream queen tohto desaťročia. Každopádne, výborne sa to pozerá, nenudí to, odsýpa to. Aj napriek 5* hodnoteniu sa pár výtok však nájde. V sérii je citeľne vidieť rozdiel v dieloch, ktoré režíroval Burton a ktoré nie a treba si povedať úprimne, že Luis Guzmán sa až tak nehodil do úlohy Goméza.

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Okrem toho, že to degraduje známe charaktery, tak to má aj výrazné diery v príbehu.

Starci (2022)

Doktor z hôr meets Crazies…nič viac, nič menej.

Fresh (2022)

Úvod veľmi dobre, taká príjemná, neškodná romanca. Zhruba po polhodine sa tón celého filmu zmení a začne pravý psycho teror a je to super. Sebastian Stan, vyzerá ako psychopat aj v civile, takže jeho výkon oceňujem. Pomerne mrazivá atmosféra, sem-tam prešpikovaná dákym tým čiernym humorom. Naozaj nie je jasné, ako to môže celé dopadnúť. Bohužiaľ dopadlo to tým najhorším možným spôsobom a záver celého filmu pôsobí neskutočne amatérskym dojmom a scenáristickou katastrofou. Škoda, s iným záverom by sa mohlo jednať o kultové dielko, takto z toho cítiť iba premárnený potenciál.

To musí být nebe (2019)

Moje prvé stretnutie s Elia Suleimanom a musím konštatovať, že je trošku egohonko. Zábery na samého seba, pričom je v úlohe pozorovateľa, kde sa nám snaží podstrčiť jeho nazeranie na svet, ma neuchvátilo. Formálna zložka je zaujímavá a vizuálne ide o pekný film, ale mne to dáko nestačí...

Odžisan to Marshmallow (2016) (seriál)

Ja som sa celkom bavil. Je to milé, naivné, pri sledovaní máte strašnú chuť do seba nahádzať dáke tie marshmallow. Koncept sa opakuje v každom diely, len v inej variácii, ale keďže jeden diel má okolo troch minút, tak to nejako výrazne neprekáža. V posledných dieloch sa trošku pritvrdzuje a prichádza k výrazným ecchi prvkom.

Cenzorka (2021)

Príjemný výlet do VHS-kovej minulosti, kedy mať vo video zbierke Cannibal Holocaust bol zločin. Britské obdobie Video Nasty, kde panoval názor, že horory robia z normálnych ľudí psychopatov (a nie, že zo psychopatov robia kreatívnejších jedincov), je z dnešného pohľadu naozaj zaujímavé. Celkom pekne je tu vykreslená práca cenzorov, ktorý rozhodovali o tom, čo je vhodné a čo nie. Film v pomerne v znepokojujúcej atmosfére a za zvukov zaujímavej hudby rozohráva "psychoanalýzu" jednej takejto cenzorky, ktorá si nesie ťažké bremeno z minulosti. Atmosféra úžasná, príbeh zaujímavý, štylistika viac ako uspokojivá, len škoda záveru, ktorý si išiel až príliš artovou cestou a v konečnom dôsledku spôsobuje, že film nenapĺňa potenciál, ktorý tam rozhodne bol (je).