mirekem

mirekem

Miroslav Mahel

okres Praha
JSEM

homepage

46 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

 • poster

  Město bohů (2002)

 • poster

  Roma (2018)

  Nejsilnější filmový zážitek roku, nadějeplný příběh o životě se závěrečnou katarzí, žádná divácká atrakce, snímek, který vyžaduje pozornost a zapnutý emoční intelekt diváka. Nevím co jiného by mělo získat Oscara. Roma.

 • poster

  Interstellar (2014)

 • poster

  Amores perros - Láska je kurva (2000)

 • poster

  Le Mans '66 (2019)

  Tak jsem si utřel slzy od smíchu i dojetí a doporučím snímek Ford vs Ferrari, u nás Le Mans' 66, na kterém jsem byl dnes v kině. Chlapácký příběh kamarádů Kena Milese a Carrolla Shelbyho, automobilových závodníků a konstruktérů. Přímočaré vyprávění o nezlomném duchu a zápalu pro věc. Ač autům, potažmo závodům vůbec nerozumíš, třeba jako já, film tě strhne od samého začátku a už nepustí. Podobně jako v případě Rivalů, jenže tady jsou herecké výkony ještě vybroušenější. Byť Daniel Bruhl coby Nicky Lauda šlape Christianu Baleovi (Miles) herecky na paty. Jenže on tam má tu přidanou hodnotu, stačí, že je v kokpitu "svého" Fordu GT 40 a při točení volantem zahraje něco, co ani od tohoto oscarového herce nečekáte. Právem patří mezi nejužší světovou špičku. Ford vs Ferrari je emotivnější, ale jakmile začne balancovat na hraně sentimentu, okamžitě je vše zlehčeno a počínající patos letí do háje. Matt Damon je profík a držel se vedle Kristiána statečně. Důležitou ženskou roli bravurně zvládla Baleova filmová žena, irská herečka Caitriona Balfe i filmový syn, chlapec z Tichého místa, Noah Jupe. Potěšil mne Remo Girone, "mafián" v roli Enza Ferrariho, ale i Tracy Letts v roli "Dvojky", tedy samotného Henryho Forda II. Po "projížďce" se Shelbym (Damonem) vám začne i tento nabubřelec být sympatický. Shrnutí je, že v jednoduchosti je krása, což je ovšem klišé, které režisér snímku pravděpodobně zamýšlel, protože takhle ta "kina" točí. Asi není náhoda, že udělal Walk the Line s Joaquinem Phoenixem, s Christianem Balem již natočil 3:10 Vlak do Yumy. Dlouho jsem se tak nenasmál a nepobrečel zároveň. Pro mě film roku.

 • poster

  Americký gangster (2007)

 • poster

  Control (2007)

 • poster

  REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

 • poster

  Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

  Třetí celovečerní film Martina McDonagha, podle mě nejlepší, i když V Bruggách je hodně cool. Hustě cynický bizár, jak by napsal Verbal. Naprosto excelentní scénář a všechny ty skvostně zahraný, podělaný charaktery. Frances McDormand je zralá na svoji pátou nominaci, jednoho Oscara už má za Fargo, Sama Rockwella by to čekalo poprvé, ale silně tomu věřím, nezklamal ani Woody Harrelson s Abbie Cornish a Calebem Landry Jonesem, kterého jsem předevčírem v Get Out viděl v úplně odlišné roli. Co dodat? Škoda, že tenhle kluk netočí častěji.