• Krátkometrážní

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016)

Druhá Alenka se mi líbila víc než ta první. Ano, je to divné, jenomže mně šílená potrhlost prvního dílu zkrátka neseděla a dvojka už na ní tolik nestaví. Samozřejmě je otázka, zda si měli tvůrci zahrávat s časem. Já osobně odsuzuji nedotažená časová dobrodružství a následně vzniklé díry v příbězích, protože dělají z lidí pitomce... Buď to vezmeš, jak to je, nebo si trhni, vážený diváku. Nikoho nezajímá, že se postavy chovají nelogicky (někdy až extrémně hloupě) a samotný čas taky. Jednička byla praštěná a nestyděla se za to, dvojka je sice serióznější, ale pořád Alenka, tedy film primárně pro děti. Tím se dají některé ty příšernosti alespoň částečně omluvit. 57%

Deadpool (2016)

Přestože se jedná o něco, co už jsme zdlábli stokrát jinak, originální přístup k žánrovým klišé změnil Deadpoola ve speciální filmový zážitek. Vyhovuje mi humor, který tvůrci ve filmu používají - ta ostrá ironie a vybroušený satirický styl, ten nadhled, s jakým se hlavní hrdina vyrovnává se skutečností, že z něj je obluda, to odhodlání, se kterým se pere s životem dnes a denně a s úsměvem (přestože to není vidět) a elegancí sobě vlastní baví zástupy diváků. Je to prostě frajer. 77%

Králové hor (2015)

Takovýhle film je vhodné pustit na vyčerpanou a stresem sužovanou dušičku. Je to jako balzám - krásné záběry přírody, dojemný příběh ptačího nalezence, žádný hluk, žádné nečekané zvraty, v celém filmu tři postavy, z toho dvě skoro nemluví a třetí je Jean Reno, u kterého si člověk přeje, aby tím svým uklidňujícím hlasem mluvil co nejvíc. bohužel tahle terapie je to jediné, co film může nabídnout - jinak je to docela o ničem. 57%

Southbound (2015)

Atmosférická mozaika, která bohužel nedrží moc pevně u sebe. Když už se tvůrci rozhodli, že povídky neoddělí, měli je aspoň lépe propojit. Tohle bylo vážně divné. Musím ale říct, že prvek tajemství a celkově práce s nevyřčenými skutečnostmi funguje relativně dobře. 47%

Kniha džunglí (2016)

Rozkošná adaptace, to musím uznat. Bohužel mě ale neoslovila tak, jak jsem čekala a doufala. Něco mi tam vadilo... Samozřejmě to nebyla krásně animovaná zvířátka, ani příjemné prostředí džungle, ani příběh jako takový, přestože již stokrát omletý. Asi to bude tím, jaká jsem konzerva - stále považuji za nejlepší sovětskou adaptaci Maugli a nedám na ni dopustit, ať už budou nové filmy sebeúžasnější. 75%

Lovec: Zimní válka (2016)

Příjemná lehká fantasy, která si na nic nehraje, svižně odsejpá a disponuje sympatickými klaďáky i záporáky i záporně-kladnými postavami. Sama jsem od pokračování mnoho nečekala, takže mě příjemně překvapilo, že je film vizuálně hrozně hezky udělaný a lítá tam jedna hláška za druhou, nehledě na dokonalý udobřovací styl Chrise Hemswortha (který dle mého názoru musí rozpustit i ledovou královnu, scénárista to ale viděl jinak) a věčné slovní přestřelky trpaslíků... to všechno mě prostě bavilo. A když mě film baví, tak mu prostě dám dobré ohodnocení, přestože nemá tři oscary a neobsahuje hluboké myšlenky, morální ponaučení, napraveného hříšníka, symbol jing-jang ani krev jednorožce. 74%

Warcraft: První střet (2016)

Není pochyb o tom, že filmový Warcraft vykrádá všechno, na co si jen vzpomeneme - ať už se jedná o hudební motivy, kamerové jízdy a celkově záběrování, zvukovou stránku nebo vzezření některých postav (konkrétně mám na mysli tu zelenou ženskou). Nějakého inteligenta prostě napadlo, že v původním příběhu Warcraftu je pro film příliš málo lásky, takže si vybral z příběhu ženskou, která se (jak, proboha?) nějakou záhadou zamilovala do jednoho z hlavních hrdinů, a ten (proč, proboha?) zase do ní, přestože absolutně netuším, kdy to (proboha) stihli. Ta laciná romance celý film kazí a její kýčovitá vyumělkovanost nutí diváka tlouct hlavou o sedadlo před vámi a skřípat u toho zuby tak hlasitě, že naskočí husina i lidem na opačném konci kina. Na druhou stranu musím říct, že je to hezká pohádka a poměrně dobře udržuje atmosféru samotné hry (znám jen Warcraft III, nikoli WoW, chci totiž taky stihnout žít), a když lehce nadhodnotím kvůli své slabosti pro tuto hru, nevyjde z toho film nakonec vůbec špatně. 76%

Klícka (1971) (TV film)

Z toho by se jeden zbláznil. Jestli takhle lidi opravdu žili, divím se, že jsme nevymřeli na základě faktu, že celá mladá generace propadla šílenství. 57%

Jack of the Red Hearts (2015)

Zvláštní, jak dokáže stokrát omleté příběhové schéma znovu a znovu zasáhnout to správné místo lidského srdce. Aspoň toho mého. Vím už dlouho, že AnnaSophia Robb je krásná a šikovná herečka (viz Bridge to Terabithia), o schopnostech Taylor Richardson jsem ale neměla tucha. Příběh je samozřejmě trošku limonádový, ale dal by se přesladit daleko víc a ani konec není vysloveně šťastný, spíš takový hořkosladký. Obdivuju lidi, kteří se perou s autismem svých blízkých. Já bych to nezvládla. 79%

Podnikavá Joy (2015)

Mám slabost pro Jennifer Lawrence, její styl hraní se mi většinou líbí a absolutně nesouhlasím se zdejšími názory, že má projev oproštěný od emocí a působí strojově. Role Joy jí sedla velmi dobře, každé dilema, rozhodnutí, každý zlom v uvažování - to všechno se jí zračilo v obličeji, aniž by musela cokoli říct a já jsem díky ní příběh zbaštila s velkou chutí. Postava Joy mě otravovala jenom svojí odevzdaností a neschopností bránit se piraňám v rouše příslušníků její rodiny, od kterých se místo místo podpory a pomoci dočkala jenom srážení a ponižování. Joy je prostě dobrá a já vím, že kdyby bylo takových lidí víc, svět by byl lepším místem. Jenže není. 78%