Pokryvac

Slovensko

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 7.1.2021  14:50

Tretie pokračovanie poľskej vianočnej komédie Noc plná zázrakov je príjemnou odpočinkovou záležitosťou, ktorá samozrejme nedosahuje kvality pôvodného diela, ale osobne by som ho zaradil pred príliš sentimentálny druhý diel. Tvorcovia teda upustili od melodramatických prvkov a vsádzajú viacej na nenáročnú komédiu, čo filmu svedčí viacej. Opäť sledujeme niekoľko prepletených osudov, ktoré sa v závere vykryštalizujú tak, aby bol divák absolútne spokojný - teda film nezostane nič dlžný svojmu názvu a skutočne sa staneme svedkami takýchto malých zázrakov. Optimistický záver je samozrejme ťažko uveriteľný a cynický divák bude len krútiť hlavou, ale trilógia (a už je na svete aj štvrtý diel!) nie je pre večne podráždených cynikov určená. Ten, kto očakáva nenáročnú a príjemnú vianočnú komédiu, ktorá nie je trápna ani vulgárna, a príjme fakt, že tretí diel stále ťaží len z úspechu toho prvého, istotne nepohrdne ani týmto pokračovaním humorných eskapád z varšavských ulíc.

• 29.12.2020  17:35

Ako nakrútiť napínavý rodinný film na úrovni tak, aby mal rovnako silnú výpovednú hodnotu pre dospelého aj detského diváka? Nóri dávajú odpoveď. Film Hranice odvahy je dojemný i poučný, no nikdy neupadá do sentimentality. Nenásilným spôsobom ponúka pohľad do nie tak dávnej histórie a podáva ťažké témy tak, aby ich dokázali vstrebať i mladší diváci. Tí najmladší budú mať zrejme po projekcii filmu množstvo otázok, čo je v poriadku a azda k nim dostanú aj odpoveď. Každopádne by rodinný film nemal považovať detského diváka za hlupáka a režisér Helgeland tak rozhodne nečiní. Dobre zahrané aj zrežírované detské dobrodružstvo z neľahkých časov druhej svetovej vojny.

• 27.12.2020  23:58
    Zase Vánoce (2020)

Netradičný vianočný film, teda niečo, čo v záplave všetkých tých šablónovitých vianočných netflix filmov pôsobí osviežujúco. Ak sa k tomu pridá výborný nápad a netradičné poňatie časovej slučky (i keď v podstate sa tu väčšmi hrá s akousi zvláštnou formou vianočnej amnézie), možno povedať, že ide skutočne o pozoruhodný film, ktorého pôsobnosť zráža miestami otravne expresionistický prejav Leandra Hassuma či nižší rozpočet, ktorý je pri filme cítiť. Na rozdiel od mnohých hlúpych amerických komédií však brazílska snímka poukazuje na neustály vývin života jednotlivca a rozhodnutia, ktoré môžu byť pre chod jeho života dôležité, pričom však neskĺza k lacnému moralizovaniu ani nepôsobí prehnane sentimentálne. Jednoducho povedané, má schopnosť prinútiť diváka zamyslieť sa nad doterajším životom, na nestálosť životných momentov, krájších i menej pekných, čomu sa väčšina vianočných oddychoviek radšej vyhýba. A tak v kabáte ľahkej komédie dostáva divák aj čosi viacej. Mňa film rozhodne potešil. PS - Sneh samozrejme chýba, sme v Brazílii a tam je na Vianoce vraj nepríjemne horko.

• 25.12.2020  02:53

Príjemný film odohrávajúci sa v období Vianoc efektívne prepájajúci dramatický a fantastický žáner, čím predchádza svojho slávnejšieho brata It´s a Wonderful Life, v ktorom je tento mix dotiahnutý do dokonalosti. Škoda, že sa na snímku Beyond Tomorrow dnes už zabudlo, pamätníkom a hľadačom rôznych rarít, by v remastrovanej podobe istotne spravila radosť a azda by sa ani nikto neurazil, keby sa premietala v rámci dvojpredstavenia s vyššie spomínanou filmovou klasikou Franka Capru. Beyond Tomorrow je síce starosvetská a naivná záležitosť, ale to je presne to, čo divák od tohto typu filmov očakáva. Rozhodne som nebol sklamaný.

• 14.11.2020  01:07

Nepriame pokračovanie Remarquovho románu Na západe nič nové síce nevzbudilo takú pozornosť ako pôvodný príbeh, ale románom Cesta späť potvrdil Remarque svoj pisateľský talent a presunul dejisko prvého globálneho konfliktu z bojiska do hláv jednotlivých vojakov poznamenaných krutosťou vojny. Ponúkol pri tom dobrú látku pre filmárov a šancu nakrútiť realistický pohľad do Nemeckých ulíc po prvej svetovej vojne. Na rozdiel od Oscarového filmu Na západe nič nové, sa však dnes Cesta späť radí medzi zabudnuté filmy, pričom nepomohol ani skúsený režisér James Whale. Filmovej verzii chýba akási naliehavosť predlohy a tragické osudy vojnových veteránov sú tu vyjavené veľmi skratkovito a nedôrazne. Vlastne žiadne z postáv nestihne divákovi prirásť k srdcu a tak, i keď je divák svedkom viacerých tragických udalostí, rýchle tempo spôsobuje, že sa tieto tragédie míňajú účinkom. Samozrejme, že sa nenatáčalo v Nemecku, ale v hollywoodskych kulisách, čo je viac než zrejmé a film tak pripomína skôr divadlo. Nepovedal by som však, že je film vyslovene zlý, má svoj staromódny šarm a niektoré zaujímavé herecké typy, na Remarquovu predlohu sa však nechytá... Odporúčam film pozrieť len ako zaujímavý doplnok k prečítanému románu Cesta späť.

• 3.9.2020  23:25
    Flame (1975)

Najväčším nedostatkom tohto filmu je relatívne málo hudobných vstupov skupiny Slade (respektíve, ako sa volajú vo filme - Flame), a teda to, čo ma na filme najviac zaujímalo (hudba) je tu miestami v úzadí celkom chaotického príbehu. Myslím, že scenár nie je natoľko silný, aby fungoval nezávisle od hudby, i keď zaujímavé momenty sa tu nájsť dajú. Členovia kapely Slade sú nakoniec dosť autentickí, nepôsobia nijak teatrálne ani trápne, takže rozhodne kvality filmu nepadajú na ich hereckých výkonoch. Pre zarytých fanúšikov Slade asi povinná jazda (film rozhodne neurazí), pre ostatných zaujímavá raritka, ale väčšiu radosť spraví pravdepodobne rovnomenný album Slade in Flame s hitmi ako How Does It Feel alebo Far Far Away.

• 23.8.2020  04:18
    Dětská hra (2019)

Ukážkový príklad ako sa robí moderný remake. Scenárista Tyler Burton Smith vypustil okultistické hlúposti, ktoré by v súvislosti s vraždiacou bábikou po ôsmy raz už skutočne nefungovali (a popravde, nápad, že sa vrahova duša ocitne v tele bábiky sa mi zdal hlúpy už v originálnej verzii), pričom režisér Klevberg obohatil príbeh o technikou posadnutých mládežníkov zo súdobého sveta a pridal dynamiku, aby film zafungoval u neustále vzruchy vyhľadávajúcich tínedžerskych divákov..Spoločne tak vytvorili svojbytný horor, ktorý si z pôvodného filmu požičiava len niektoré motívy. Chucky už nie je prevtelenie sériového vraha, ale nový technologický zázrak, v ktorom sa jednoducho niečo pokazillo (respektíve v tomto prípade je na vine ľudský faktor - nahnevaný Vietnamec, ktorý prišiel o prácu a tak z pomsty poškodil softvér bábiky... a potom spáchal samovraždu... typický aziat). Novú Detskú hru vnímam ako temný príbeh z blízkej budúcnosti a zároveň miernu kritiku pretechnologizovaného sveta, ktorý sa čo i len pri zdanlivo malej závade môže obrátiť proti človeku. Očakávam, že čoskoro budú podobné supermoderné bábiky uvedené na trh, len budú vyzerať o niečo prijateľnejšie ako Chucky. Ktorý blázon by dieťaťu kupoval takú desivú hračku?!

• 8.8.2020  15:34
    Hirošima (1953)

U nás nie príliš známy japonský film, ktorý veľmi sugestívne zobrazuje situáciu v meste Hirošima po 6. auguste 1945. Myslím, že ide o mimoriadny počin a tak ma celkom prekvapuje, že nie je v širšom povedomí. Prevedenie je veľmi realistické, takmer až dokumentárne, žiadna konkrétna postava nie je v popredí a cieľom filmu je skôr podať útrpný obraz celého obyvateľstva Hirošimy - najmä nevinných civilistov. Hirošima Hidea Sekigawu mimochodom výborne funguje ako vizuálny doplnok ku skvelej knihe amerického novinára Johna Herseyho (v niektorých momentoch som mal pocit, že z nej snímka aj čerpala), ktorý v rovnomennej knihe Hirošima beletristicky spracoval osudy šiestich preživších tohto hrôzostrašného jadrového útoku. Po prečítaní knižky a následnom pozretí tohto neprávom zabudnutého filmu, bude zrejme málokto súhlasiť s "nevyhnutnosťou" tejto americkej operácie, ktorá zasiahla do života desiatkam tisícom ľudí, vrátane nevinných detí a žien. Z tohto pohľadu sa jedná o veľmi dôležitý film s jasným humanistickým posolstvom.

• 31.7.2020  23:56
    Rocky IV (1985)

Po solídnej trojke Rocky IV neponúka nič nové, akurát sa už nijak netají tým, že zapadol do béčkových vôd. Je zrejmé, že vzhľadom na vysoké hodnotenie na csfd, víťazí nostalgia nad kvalitou filmu, ktorý je scenáristicky o triedu slabší ako predošlý diel, ale vyvoláva príjemné spomienky na zašlé časy (nemyslím priamo studenú vojnu) v prípade tunajších uživateľov. Z dnešného pohľadu nebudú pre mladých divákov fungovať otravné športové montáže s popovým 80s soundtrackom a pravdepodobne nebude pôsobiť zaujímavo ani Rockyho nový súper - robotický Ivan Drago. Rocky IV je priamočiara zábava a produkt studenej vojny, ktorý zostarol a stratil väčšinu šarmu, so záverečným súbojom, v ktorom chyba potrebné napätie. Ako zástupca mladšej generácie som však na csfd s týmto názorom v menšine.

• 10.6.2020  19:39

Voľné pokračovanie filmu Svatby pána Voka, uvádzané ako Pán Vok odchází, je v podstate úplne iný film. Chýba mu energickosť a štipľavý humor pôvodného filmu, čo je zrejme spôsobené aj absenciou scenáristu Jána Procházku. Myslím, že výmena hlavného hereckého predstaviteľa Miloša Kopeckého nebola šťastnou voľbou, i keď je pravda, že by v tomto filme Kopecký príliš nemal čo hrať. Humoru je vo filme málo a milostné eskapády, ktoré boli vlastné pánovi Vokovi z prvej časti , sú minulosťou, vzhľadom na vysoký (a zrejme neproduktívny) vek hlavnej postavy. To, čo zostalo je priemerná historická komédia s melancholickým nádychom (ach, tá staroba...) a bez ucelenejšieho deja. Pán Vok odchází je film, ktorý neurazí, ale väčšinu ľudí (súdim z hodnotenia a osobného názoru) ani nezaujme. Martin Růžek samozrejme nie je zlý herec a zvyšok mu schopne sekunduje, avšak prázdny scenár im veľa možností neponúka a tak sa na film veľmi ľahko zabudne.

• 2.1.2020  23:46

Dojemne a citlivo napísaný romantický film so skvelým obsadením. Zaujme aj detská hviezda Shirley Temple vo vedľajšej úlohe zvedavej a trošku naivnej tínedžerky, ale je to predovšetkým sympatický pár Rogers - Cotten, ktorý dodáva filmu svoje čaro. Ginger Rogers sa tu predstaví v úlohe ženy, ktorá neúmyselne zabila muža vysokého postavenia a odpykáva si teda šesťročný trest vo väzení a Cotten výborne stvárňuje psychicky traumatizovaného vojaka na jednej zo svojich vychádzok. Obaja sú svojim spôsobom outsidermi, ktorých osud im zamedzuje žiť normálnym spoločnenským životom. Obaja sa stretávajú vo vlaku pred vianočnými sviatkami, kedy sú obaja na krátky čas oslobodení zo svojho väzenia. Pár sa do seba zamiluje, pričom tajomstvá ťažiace ich duše pred nimi ostávajú skryté, avšak každý z nich vie, kam sa musí po oslavách Nového roka vrátiť. Netradičný námet romantického filmu obohacuje zdanlivo idealistickú romancu o tragickejšie pozadie a dodáva tak príbehu dramatický efekt, ktorý eskaluje v dojemnom, a našťastie nie až príliš presladenom, závere. Príťažlivá Ginger, charizmatický Cotten a schopne vystavaný scenár ma nakoniec "donútili" udeliť plný počet hviezdičiek. Novodobé romanťáky sa majú od svojich starších bratov rozhodne čo učiť.

• 2.1.2020  01:56

Hviezdami prepchatý americký gýč plný ťažko uveriteľných epizód, ale u mňa to nejakým spôsobom fungovalo. Dostal som to, čo som očakával a ten komu sú podobné filmy priam odporné, by sa mal tejto snímke vyvarovať. Pôsobí sa tu na city (v únosnej miere), končí to happyendom a milenecké páriky sa tu tvoria ako na bežiacom páse, pretože je Silvester a do filmu je potrebné dostať veľkú porciu lásky. Mohol by som nájsť množstvo racionálnych dôvodov, prečo by sa mi to nemalo páčiť, ale mne sa to jednoducho páčilo. Z negatívnych recenzií popredných filmových kritikov možno zmúdriem, ale názor na film nezmením. Pre mňa nenáročná príjemná oddychovka, ktorá uspokojila moje (nízke?) divácke potreby.

• 20.12.2019  11:39

Rozprávka z multikulturálneho Londýna starostlivo vystavaná tak, aby v nej našla zastúpenie každá rasa či sexuálna orientácia. Brexit je zlo a biely Angličan potenciálny rasista... Aj napriek tejto do očí bijúcej politickej korektnosti sú Posledné Vianoce príjemnou romantickou komédiou na čom má nemalé zásluhy sympatická Emilia Clarke v úlohe juhoslovanskej dievčiny Kate, ktorá sa v Británii usadila so svojou rodinou a unikla tak pred komplikovanou situáciou na Balkáne. Ako problémový článok sa následne Katarina dostáva do rôznych sexuálnych eskapád a problémov spojených s jej nihilistickým prístupom k životu, až kým samozrejme nestretne svojrázneho aziata, ktorý v krátkom čase zmení jej myslenie a prinúti ju vážiť si samú seba. Ale pozor, až také jednoduché to nebude, ako sa nakoniec divák presvedčí v takzvanom plot twiste (nečakanom závere), ktorý v značnej miere relativizuje pojem romantická komédia. Neviem nakoľko táto doslovná interpretácia textu Last Christmas funguje s ohľadom na psychológiu všeobecne, avšak fakt, že môže byť divák prekvapený pri zdanlivo priamočiarej romantickej komédii je potrebné oceniť. Do toho je potrebné prirátať atmosféru predvianočného Londýna a podmanivú hudbu Georga MIchaela, kedy sa playlist našťastie neuchyľuje len k obohratej Last Christmas, a celkový dojem z tohto ľahkého žánru je viac než obstojný. Pre mňa vydarená a troška magická romantická komédia, ktorá možno po sviatkoch stratí svoje kúzlo, ale pravdou je, že po sviatkoch stratí kúzlo takmer všetko.

• 29.8.2019  02:54
    Benji (1974)

Niektoré filmy stoja na schopných hercoch a pes Higgins (Benji) je ako herec skutočne vynikajúci. Dožil sa úctyhodných 17 rokov a práve Benji pre neho predstavuje labutiu pieseň. Z akéhosi nepochopiteľného dôvodu mu za tento film neudelili ani len Oscarovu nomináciu, čo samozrejme údajnej komisii zostavenej z "odborníkov" nijak neslúži ku cti, avšak myslím, že detský divák ocení túto jeho úlohu ďaleko úprimnejšie. Inak je film samozrejme veľmi jednoduchý a všetko ostatné je takisto podriadené hlavnej hviezde, ale načo veci komplikovať, keď máte v hlavnej úlohe rozkošného bastardíka. Fakt som sa nenudil!

• 22.7.2019  03:52
    Suspiria (2018)

Po podobných idiotinách zatúži človek, unavený obdobnými pseudointelektuálnymi blábolmi, po klasickom priamočiarom horore. Nová Suspiria je veľké pozlátené nič, v ktorom je napätie pôvodnej Argentovej verzie nahrádzané akýmisi psychedelickými orgiami, ktoré behom viac ako dvojhodinovej stopáže prestávajú byť zaujímavé, avšak k žiadnemu ozvláštneniu nedochádza... Za pozornosť stojí dobre vybraté prostredie (originál však z tajomných chodieb tanečnej školy vyťažil omnoho viacej) a s tým súvisiaca vizuálna stránka, ktorá je skutočne atraktívna. Žiaľ, scenár je absolútne prázdny a postráda Argentovu prácu s mysterióznom, ktoré súviselo s postupným odhaľovaním nepríjemnej pravdy. Tuná je od počiatku všetko jasné a teda k žiadnej gradácii nedochádza. Nakoniec všetko pochováva stupídny záver pracujúci s tézou, že to čo je negustiózne musí byť zároveň automaticky aj desivé... Argento bol svojho času majstrom hororovej zábavy a jeho Suspiria sa teší obľube už viac ako 30 rokov. Ostáva veriť, že tento "blábol", vystupujúci ako "remake", neodradí jej ďalších potenciálnych divákov.

• 20.7.2019  20:58

Neil Armstrong bol podľa tohto filmu zrejme najnudnejší človek na svete. A jeho posádka v raketopláne Apollo 11? To sú vyslovení štatisti. Zdá sa, že scenár vypľul nejaký počítačový program, pretože takto chladný film mohol napísať iba stroj. Nedávno som videl film Správna posádka, kde každá postava mala nejakú osobnosť a dýchal z nej život, v tomto filme je všetko mŕtve. Zrejme bolo zámerom režiséra poňať snímku ako čo najsuchšie konštatovanie historických udalostí, avšak v 140 minútovom balení je to nezáživná jazda. Nezáživná natoľko, že si človek ani nevychutná ani záverečné pristátie na Mesiaci, ktoré malo byť vyvrcholením filmu. Podľa môjho názoru odfláknutá práca s kamenným Gosslingom a plytkým scenárom, ktorý má však šťastie, že sa potýka s atraktívnym námetom. Zrejme som mal po Správnej posádke vysoké očakávania a tento film ich nenaplnil. Ambiciózny projekt s veľmi priemerným spracovaním.

• 16.7.2019  22:55
    Kořist (2019)

Dobre vizuálne zvládnuté béčko s drsnou ženskou v hlavnej úlohe. Režisér Alexander Aja chce točiť zábavné filmy a presne taký je aj film Korisť - a teda priamočiary, jednoduchý, avšak nenudí. Ústredné postavy nekonajú úplne hlúpo, ako je v obdobných filmoch zvykom,, a preto sa im aj darí prežívať. Ani nižší rozpočet nie je problémom, keďže komornosť snímky umocňuje stiesnenú atmosféru a hlavným (anti)hrdinom (aligátorom) dostatočne sekunduje herecká dvojica z čeľade homo sapiens. Pravda, scenár je plytký a rozvíjanie dejovej linky okolo vzťahu otec-dcéra je plné klišé,avšak každému musí byť jasné, čo je v tejto snímke dôležité... A áno, pieseň See You Later Alligator nakoniec musela zaznieť. Myslel som na ňu počas celého filmu a dočkal som sa. Svoje logické umiestnenie si zaslúžila v záverečných titulkoch.

• 14.6.2019  03:16
    Byteček (1959)

Sociálna satira, ktorej hrany dneska už nie sú tak ostré (a tobôž nie na provokatéra Ferreriho), ale pálčivosť témy je stále aktuálna. Základný motív je jednoduchý - dosiaľ nezosobášený pár si nemôže dovoliť vlastný byt a tak je mužská polovička "prinútená" vziať si svoju dožívajúcu domácu s vedomím, že nebude trvať dlho, kým po nej zdedí pekný a priestranný bytík. Problémy s dobovou cenzúrou zrejme neumožňovali režisérovi využiť niektoré motívy naplno a tak je škoda, že nie je využitý filmový potenciál tejto atraktívnej témy. Tento smutno-veselý film značne zostarol, ale pod povrchom sa ukrýva Ferreriho zmysel pre útočnú satiru, ktorá postupne dostane krídla.

• 6.5.2019  02:59

Nedúfal som, že niekedy uvidím taliansky mystery thriller odohrávajúci sa Prahe počas normalizačnej éry. Už prvý záber filmu nenechá domáckeho diváka chladným a z atraktívneho pohľadu na panorámu nášho stovežatého mesta smerujeme v titulkovej sekvencii priamo do ulíc československej metropole. Samozrejme každý obyvateľ mesta ovláda dokonale taliansky jazyk, ale človek rýchlo pochopí, že pražské ulice v tomto prípade poslúžili len ako kulisa pre rozvíjajúci sa mysteriózny príbeh. Nutno však dodať, že "kulisa" je to viacej ako pozoruhodná! Praha v takomto zlovestnom svetle sa len tak nevidí. V uliciach sa pohybujú záhadní slepci nesúci v sebe nejedno tajomstvo, podivuhodné figúrky zakrývajúce svoju identitu denníkom Rudé právo sledujú každý váš pohyb a dokonca aj babičky, ktoré žiadajú, aby ste im pomohli cez priechod pre chodcov, vyzerajú akosi podozrivo. Úrady sú na tom ešte horšie a skorumpovaní policajti vás prinútia, aby ste po všetkých tých záhadách začali pátrať na vlastnú päsť. Tak koná aj ústredná postava novinára, ktorému jedného večera záhadne zmizne priateľka. Prípad je čím ďalej väčšmi zamotanejší, až sa náš hrdina jedného dňa preberie na jednom z pražských námestí ani živý ani mŕtvy. Nie, to nie je spoiler, tak sa všetko začína a udalosti z predošlého večera, ktoré si zmätený novinár spracúva v hlave, sú pred diváka predkladané v čriepkoch jeho spomienok. Ja som dostal to, čo som chcel a možno aj o niečo viac... Giallo to síce nie je, ale film si ide vlastnou cestou nedbajúc na pravidlá "žltého" subžánra. Nemožno mu teda uprieť istú dávku originality a nepredvídateľnosti, ktorú ešte umocňuje atmosféra bezútešnej krajiny za železnou oponou a zlovestne pôsobiaci záver, ktorý poteší zarytých cynikov. Škoda, že sa niečo podobné nenatočilo v mojej rodnej Bratislave...

• 5.5.2019  03:25

Argento vizuálne zovšednel a tým aj prišiel o značnú čast fanúšikovskej základne. To však nič nemení na tom, že Kartový hráč je solídny kriminálny thriller (alebo nebojím sa povedať aj giallo), ktorý nenudí. O gialle som sa nezmienil len tak náhodou, keďže Argentovi tento podžáner znova zachutil a po relatívne úspešnom filme Vrah prichádza v noci sa ho pokúsil vzkriesiť opäť. A keby náhodou ktosi pochyboval - vrah nosí čierne rukavice, čiernu lyžiarsku kuklu a jeho totožnosť je nám až do záverečného finále neznáma. A áno, opäť som bol prekvapený záverečným rozuzlením, takže to nakoniec všetko dobre fungovalo. Pravda, o logiku som sa príliš nestaral a zjavne som spravil dobre.

• 1.5.2019  15:52

Argento ukazuje, že žáner giallo ešte nezomrel. Žiaľ, vizuálne orgie známe z jeho starších kúskov sa nekonajú a až na pár explicitne zobrazených vrážd je tempo filmu skôr pokojné. Poteší Max von Sydow v hlavnej úlohe vyšetrovateľa vo výslužbe, vďaka ktorému u mňa film stúpol na úrovni a nedovolil by som si teda v tomto prípade hovoriť o vyložene podradnej kriminálke. Samozrejme nejedná sa o žiadne prevratné dielo a to zrejme ani v kinematografii samotného Argenta, ale fanúšikovia ocenia majstrov návrat ku koreňom a predovšetkým zachovanie hlavných pravidiel podžánra. Ja myslím, že film aj napriek svojej dĺžke nenudí a záverečné odhalenie je celkom mrazivé - a presne tak to má byť.

• 18.4.2019  23:31
    Porta sul buio, La (TV seriál) (1973)

Vydarená miniséria kriminálnych príbehov, ktorú uvádza majster žánra Dario Argento. On sám sa chopil dvoch príbehov - Il Tram a Tesitomne oculare, v ktorých síce neuplatňuje svoje krvavé orgie (predsa len ide o TV produkciu), ale napätím môžu pokojne konkurovať jeho dlhometrážnym projektom z danej doby. Myslím, že všetky štyri príbehy stoja za pozretie, aj keď o nejakej tej nadčasovosti sa už, vzhľadom na úsporne pôsobiace televízne spracovanie, hovoriť nedá. Všetky štyri minifilmy sú však príbehovo slušne vystavané a nenudia, pričom každý z nich prekvapí nečakanou pointou. Pre fanúšikov Argenta a giallo filmov ide o veľmi pekný bonusový materiál.

• 25.1.2019  16:23

Bergman to skúsil s priamočiarejšou komédiou, ale výsledok je nezáživný. Snáď len vizuálna stránka stojí v tomto filme za pozornosť- je vidieť, že Bergman sa rýchlo alkimatizoval aj vo farebnom filme (aj keď čiernobiela mu možno pristane viacej). Nuž, ale o vtipnosti sa veľmi nedá hovoriť a tak sa pred divákom odohráva 80 minút nudných bizarností, ktoré snáď v sebe nesú nejaký hlbší zmysel, ale človeku sa ho zakrátko odnechce hľadať. Čakal som aspoň nejakú prehliadku atraktívnych žien (tých je vo filme dosť, viď obsadenie), ale ani na tento aspekt sa tu Bergman veľmi nezameriava... Myslím, že aj kvôli tomuto filmu Bergman od komédií nadobro upustil a venoval sa radšej tomu, v čom je dobrý. Status majstra psychologickej drámy mu už nikto nezoberie...

• 6.1.2019  01:16

Ako prvú som čítal knihu a tak som si myslel, že záver ma nemá čím prekvapiť, ale... ako som sa dočítal v zaujímavostiach, záver bol na poslednú chvíľu zmenený a Eszterhas sa pôvodnej knihe Ira Levina podstatne vzdialil. Film ako celok inak priemerný thriller, pri ktorom sa dá sedieť, ak sa náhodou vyskytne v neskorú nočnú hodinu na televíznej obrazovke. Stoneovej to pristane, nad Baldwinom treba prižmúriť oči a hlavne toho veľa neočakávať a to ani od sexuálnych scén, ktorých je málo a nie sú zvlášť výrazné. Atmosféra a všadeprítomná technika, ktorá zažívala v 90.rokoch svoj rozmach, však poteší pamätníkov a milovníkov dekády. Kto sa chce nadýchať tejto 90s atmosféry, pričom nečaká nervydrásajúci ani nijak výnimočne nápaditý thriller, nech dá tomuto filmu šancu - aspoň v prípade, keď ho v jeden z neskorých večerov nejaká tá televízna stanica opráši a zaradí do programu.

• 31.12.2018  21:55

Príjemný starosvetský film, ktorý nespravodlivo zapadol v konkurencii hviezdne obsadených hollywoodskych komédií. Nikdy sa nedozvieme, ako by dopadol projekt, ak by sa ho ujal Frank Capra, ktorý sa však radšej rozhodol pre slávny Život je krásny s Jamesom Stewartom v hlavnej úlohe. It Happened on 5th Avenue sa skutočne nemôže chváliť veľkými hereckými hviezdami Stewartovho kalibru, avšak každá z uvedených postáv si rýchlo získa sympatie diváka (čo je samozrejme aj zásluhou schopných hereckých výkonov) a kvalitný scenár dokáže utiahnuť 116 minútové rozprávanie bez toho, aby príbeh nudil alebo potreboval okresať pomocou nožníc strihača. Humorné, naivné, dojemné - povedal by som, že film obsiahol všetko, čo máme na starých amerických filmoch radi.

• 29.12.2018  03:53

Zvláštna snímka, ale na druhý pokus musím hodnotiť pozitívne. Má to napätie, psychopatický Santa je presvedčivo hrozivý (aj mne by naháňal strach) a všetko je tu akosi správne ponuré. Keďže ide o film zo série "home invasion" a hlavnou postavou je malý chlapec, ktorý sa rozhodne chrániť svoj domov pred nežiadúcim votrelcom, možno hovoriť o istej podobnosti s o rok mladším filmom Sám doma. Režisér René Manzor sa dokonca vyjadril, že Sám doma tento jeho filmík vykradol, ale to je podľa môjho názoru veľmi odvážne tvrdenie. Podobností skutočne nie je veľa, ale kto by veľmi chcel porovnávať niečo nájde. Oba filmy sa odohrávajú v čase Vianoc, v hlavnej úlohe je nadmieru chytrý chlapec schopný zatočiť s hocakým psychopatom, je sám doma (i keď vo Vianočnom terore mu robí spoločnosť takmer slepý dedko, ktorý je však skorej záťažou ako pomocou)... nuž a tam zrejme aj všetka podobnosť končí. Očakávať teda od tohto francúzskeho filmu akúsi predzvesť Sám doma teda nie je veľmi na mieste. Mimochodom, čo sa týka sofistikovaného likvidovania zločincov a lá Kevin McCallister, jeho francúzsky náprotivok Thomas sa má čo učiť... A nie, ani žartovní zlodejíčkovia nemajú v tomto príbehu miesto. "Santa" je v tejto snímke absolútny psychopat, ktorý bez väčších problémov zlikviduje psa, napadne nevidiaceho starca, zavraždí policajta, aby nakoniec odhalil, že všetko je pre neho len akousi detskou hrou na mačku a myš. Žiadny slapstick, morálne ponaučenie ani hrejivé scénky v rodinnom kruhu - toto je ten správny Vianočný teror.

• 2.12.2018  19:11

Vôbec nie zlá "hughesovka", ktorá vyšla von niekedy medzi filmami Sám doma jedna a dva, ku ktorým písal Hughes takisto scenáre, a teda ešte v období, kedy mal Hughes čo povedať. Nemožno tu síce hovoriť o nejakej originalite, ale príbeh je svižný, nenudí a nájde sa v ňom zopár vtipných momentov. Navyše Ed O´Neill je sympaťák a mladý Ethan Embry mu dobre sekunduje (aj keď to samozrejme nie je žiadny McCulkin). Obdobne ako v staršom Hughesovom príbehu je dej zasadený do obdobia sviatkov vďakyvzdania (Američania zvyknú tento sviatok sláviť koncom novembra) a rovnako je tu zastúpený aj motív cesty, ktorú musí ústredná dvojica (absolútne kontrastných) charakterov podstúpiť, aby sa počas nej zblížila. Samozrejme, psychológia sa tu nijak nerieši a o tom, že ide o nenáročnú komédiu, ktorá má za cieľ jednoducho pobaviť, prezradí aj nie veľmi uveriteľný záver, ktorý však plní svoj účel vyhovieť svojej cieľovej skupine divákov. Príjemná záležitosť, od ktorej som dostal presne to, čo som čakal.

• 30.11.2018  02:10

Sonda do života petrohradského záletníka. Nájde sa tu pár smutno-humorných scén, ale zväčša ide o obraz krutej reality. Film príliš nerieši neduhy spoločnosti ako celku, ale sústreďuje sa predovšetkým na neukojeného záletníka, ktorý sa zamotáva do všakovakých klamstiev a tak nakoniec nie je schopný fungovať ani s manželkou, ani s milenkou, ba dokonca ani so sebou samým. Jesenný maratón je jeho pochmúrnym behom na dlhú trať, ktorú nie je schopný odbehnúť. Viera, že na konci trate čaká vytúžené uspokojenie, sa postupne stráca. Zostáva len zmätok a neistota. Vyzdvihol by som uveriteľné výkony všetkých predstaviteľov, ktoré dodávajú tomuto civilnému snímku punc autentickosti.

• 19.11.2018  23:21
    Sám a sám (1991)

S triezvou hlavou musím znížiť svoje hodnotenie na tri hviezdičky a skonštatovať, že Only the Lonely nie je výborný film napriek tomu, že disponuje skvelými hercami a schopným režisérom Columbusom. Film som pozeral kvôli Candymu, patrí medzi mojich obľúbencov, a táto snímka stojí hlavne na ňom a jeho filmovej matke Maureen O´Hara, ktorú sa podarilo vytiahnuť do filmu po dlhých 20tich rokoch a je to škoda, pretože sa svojej úlohy otravnej a despotickej matky zhostila bezchybne, Candy tu konečne dostáva dostatok priestoru a vo svojej smutno-humornej polohe je skutočne dobrý, avšak plytký scenár mu nedovoľuje dostatočne zažiariť. Príbeh je príliš jednoduchý, romantická zložka šablónovitá, a tak za najzaujímavejšie scény považujem tie, v ktorých dochádza ku konfrontácii medzi staromládeneckým synom a jeho matkou. Film za pozretie stojí a až na pár humorných typicky columbovských scén asi nikoho veľmi neprekvapí. Je to taký optimistický a milý pohľad na život outsiderov, ktorý má silu povzbudiť, dať nádej, i keď divák za tým všetkým cíti, že je to len rozprávka pre dospelých.

• 1.11.2018  03:04
    Tajemná noc duchů (TV film) (1985)

Príjemný televízny film pre celú rodinu s vyváženou porciou humoru, romantiky a hororu. A ak už spomínam romantiku, tá v žiadnom prípade nie je tuctová. Príbeh totiž pojednáva o láske medzi mŕtvou roztlieskavačkou a plachým mladíkom zo súdobej Ameriky 80.rokov, ktorý vôbec netuší, že pekné dievča, ktoré mu prejavuje priazeň, je už takmer 30 rokov po smrti. Azda táto hlavná linka o dvojici, snažiacej sa zastaviť inváziu živých mŕtvych (nie každá mŕtvola je rovnako prítulná ako vyššie spomínaná dievčina) postupne si podmaňujúcich celé mesto, robí film pozoruhodným, a tak predpokladám, že fanúšikovia kdejakej priamočiarej mäsiarčiny budú vrcholne sklamaný. Rodinný potenciál snímky je zrejmý a na spríjemnenie (nielen halloweenskeho) večera je vhodnou voľbou. A áno, záver je celkom dojemný... pre nás rojkov. U mňa spokojnosť.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9