Osadné (2009)

Nemyslím si, že má film poslúžiť ako rusínska variácia na Borata. Toto je dokument, ktorý je o ľuďoch z dediny ktorá vymiera; z etnika ktoré vymiera. A takýchto dedín je na Slovensku, ale v celej EÚ nemálo. Pripomína migráciu mladých a šikovných do miest, ktoré sú výrazne moderné, európske, západné. Nemám koho osočovať, ja som jedna z nich. Obaja moji rodičia pochádzajú z dedín, ktoré neskôr opustili pre väčšie mesto. Nová doba, skutočne. A je dobré, že takýto film existuje. Smutno-veselý aký je. Aj tak vidím zrnko nádeje, že tieto dediny neľahnú popolom ľahko, ale bojujúc. A príde mi, že sa nemáme prečo vysmievať týmto snaživým ľuďom, ak keď kamera na nás občas požmurkáva. Nemôžem sa smiať, keď vidím, že majú to, čo nám chýba. Úcta ku vlasti, ku svojej krajine, nestigmatizovaná národniarskym nádychom.

Čtyři lvi (2010)

Aaaa, tak ako ma na zaciatku roku milo prekvapilo "In the loop", "Four Lions" je rovnako kvalitny pocin. Skvela komedia, nabita gagmi, ktora ale pojednava o vaznych temach. Isto odporucam!

Seriózní muž (2009)

Krasny typicky Cohenovky ukecany... Pre Spielberga je Schindlerov zoznam, Cohenovci sa so svojim zidovstvom popasovali takto - postmoderne. Hadam najlepsi film co som zatial videla o ludskej bezmocnosti... A Sal zatial vyhrava bitku o najlepsieho "villain-a" roku, mozno okrem Tarantinovho Hanza Landu.

Schindlerův seznam (1993)

Neskutocne dobry film, az lutujem ze som sa nan odhodlavala tak dlho. Spielberg si tuto citlivu temu zobral na svoje plecia a venoval sa jej skutocne zodpovedne. Sila film nespociva v tom, ze "pravdivo" zobrazi presne to co sa stalo, ale ze "humanizuje" a znovu oziva pribehy, ktore je velmi dolezite vyrozpravat. Ako os príbehu a postavu, ktora sluzi ako oko divaka si vybera komplikovanu postavu Oskara Schindlera, ktory prechadza dlhu cestu od bezohladneho kapitalistu ku zachrancu tisicky ludskych zivotov. Napriek tomu ho S. neidealizuje a zretelne vykresluje fakt, ze prvotnym impulzom pre zachranu zidov bola chamtivost a kapitalisticka tuzba nieco dosiahnut. Treba vyzvihnut aj herecke vykony L. Neesona, Kingleyho a najma Ralph Fiennes sa popasoval s postavou Amona Goetha bravurne - obcas sa mu len nieco mihne v ociach a tym vyjadri vsetky jeho emocie. Pre zaujemcov tiez odporucam dokument "Inheritance", ktory pojednava o Goethovej dcere, ktora sa snazi vyrovnat s tym, cim bol jej otec a stretava sa aj s Helenou Jonas (na ktorej je postavena postava mladej Goetheovej sluzky).

Humpday (2009)

Pre mna je to fascinujuca zapletka, ktora studuje muzske ega v akcii - dvaja byvaly najlepsi priatelia sa po dlhom case opat stretavaju a zistuju ze sa ich zivoty naoko uberaju radikalne rozdielnymi smermi - jeden si planuje rodinu, druhy zije v bohemistickom svete plnom umelcov, a seba vidi ako neviazanu kreativnu dusu. Pocas jednej noci sa pod vlyvom rozhodnu vytvorit "artproject" - porno, v ktorom prelomovo ukazu dvoch heterosexualnych muzov pri sexualnom styku. Z pociatocneho dokazovania machizmu, v ktorom si chcu dokazat, ze ani jeden nie je slaboch a nevykraca zo slubu, sa ukazu hlbsie motivacie. Ben si chce dokazat, ze aj ked nanho doma caka verna manzelka, nie je len typicky poslusny manzel, nezapada do formicky idealneho sucheho chlapa a vie spravit aj nieco uplne necakane a odvazne. Andrew sa obava, ze aj napriek svojemu bohemskemu zivotu a imidzu liberala s otvorenou myslou, vovnutri sa stale skryva kus priemerneho chlapa, ktoreho muznost sa citi v ohrozeni.

Prokletý klub (2009)

Partnerstvo scenaristu Petera Morgana a Michaela Sheena zrodilo dalsi skvely film. Sheen je neskutocny ako obycajne (akademia! ;) Disclaimer: vhodny aj pre futbalove lamy ako som ja.

Studio 60 (2006) (seriál)

Aaron Sorkin vytvara pre svoje postavy vlastny jazyk, vlastny svet, ktory je obcas idealisticky ale vzdy rychly, verbozny, rozmyslajuci. Studio 60 ma vyborne obsadenie a je skutocne skoda, ze sme si nemohli vychutnat viac ako jednu seriu. Aj ked sa da u Sorkina velmi rychlo vypozorovat jeho stale sa opakujuce pisatelske triky a skratky (vsetky postavy zneju rovnako, tvrdohlava liberalnost, otvorenost ku drogami a urcita sexualna frustracia postav ...) a postavit celu seriu v prostredi hollywoodskeho studia je strochu "inside baseball" ja sa v tychto veciach vyzivam. Vrelo odporucam.

Politické kruhy (2009)

Pre mna jasne najzabavnejsi film tohoto roku. Ianucci nemrha drahocenym casom a slovne obraty na nas hadze skutocne kazdu sekundu. Co ale robi tento film brilantnym je, ze gagy su zalozene na skvelych postavach - highlightom je Peter Capaldi (Malcolm Tucker), do ktoreho som sa v priebehu 110 minut zamilovala, zaziaria aj nesopranovsky James Gandolfini, skvostne neohrabany Tom Hollander. In the loop funguje aj ako satira - vykresluje teoriu, ze velke rozhodnutia castokrat robia "mali ludia", s najroznejsimi motivaciami, castokrat zalozene na snahe ovplyvnit dianie, aj ked je to za cenu uplnej reverzie vlastnych presvedceni.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Asi najtazsie je presvedcit niekoho, ze BSG nie je taka geekovina ako sa zda na prvy pohlad. Odporucam kazdemu koho zaujimaju postapokalypticke story, Oplati sa vypocut si aj podcast Ronalda D. moora, ktory si dal tu namahu a takmer pre kazdu epizodu vytvoril commentary.