Chřástal

Chřástal

Fanda Soukup

okres Kolín

10 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 6 7
  • 4.1.2019  22:59
  Kafka (1991)
  ****

  Kafka běžící, skákající, bojující …a píšící dopis otci. Na jednu stranu hladká kafkovská atrakce podobná krámku pro turisty, kde akci občas střídají narážky na známá autorova díla a kde nesouchotinářsky urostlý Jeremy Irons ke konci začíná pochrchlávat, aby se neřeklo, na druhou stranu co vím o Soderberghovi, tak na takový záměr je snad příliš rafinovaný, takže mi nejspíš cosi uniklo jako obvykle. A navíc je to fajn, Ironse mám rád a jako jeho kamarádi z mokré čtvrti (ten pajzl rozhodně nevypadá jako kavárna Arco) se tu mihnou Abrhám a Havelka a Praha je tu krásně expresionisticky černobílá (a občas se tu někdo jmenuje Murnau nebo Orlak). Bonus pro tuzemského diváka je, že Pražský hrad je tu kafkovským Zámkem (ostatně v angličtině castle jako castle), kde sídlí byrokratická moc a odkud se rozprostírá tísnivá hrozba… *** a půl

  • 28.10.2018  07:11

  Námět je dobrý, ale způsob vyprávění děje a dialogy postav mi připomněly dávné literární opusy mého kamaráda (zdravím Davida. Lopana) jako „Nechytitelný kovboj“ nebo „Záhada oranžového světla“. Tenkrát mu bylo osm. Tohle pojetí spolu s místy hodně jalovými efekty (když se z měsíčního prachu vysune robotická hlava a zvědavě se rozhlíží, chybí už jen sitcomový vmíchaný smích publika) posunuje Měsíční past někam na hranu béčka a céčka, nicméně zábavného. Rádoby tvrdé hlášky nasáckých parťáků, intermezzo ve striptýzovém baru, vědcova snaha o diplomacii či meziplanetární soulož na Luně sichrují brakové uspokojení.

  • 16.9.2018  07:49
  Lístek do památníku (TV film) (1975)
  ****

  Letní cerhenické kino. Myslel jsem, že půjde o zcela vážné melodrama, takže mě překvapilo, že Lístek do památníku je velice vtipný – teda místama, jak se říká v Big Lebowském. Film má trochu šrámkovskou atmosféru, nejen díky Písku, což jsem zjistil až zpětně, ale i díky motivu tajemného splavu, který chce najít Högerova postava a v jednu chvíli i jeho hystericky opatrovnická sestra uvalující na věci minulosti a lásky přísné embargo. Jako by to byl Šrámkův stříbrný vítr, závan mládí a nadějí… Herci jsou samozřejmě výborní, jen jsem musel myslet na to, že Karel Höger občas hovoří stejným „bodrým“ tónem, jakým namlouval kocoura Mikeše.

  • 8.7.2018  08:29

  Než jako detektivka je tenhle film lepší coby ilustrace Poeových existenčních problémů a amerických spisovatelských kruhů a jako snaha o Poeův povahopis a vhled do jeho tvorby – citují se tu autorovy básně i názory z Filosofie básnické skladby. Iluze Ameriky před polovinou 19. století s jejími hospodami, literárními salonky, doutníky, básnířkami a společenskou spodinou v českém televizním filmu z 90. let je samozřejmě kouzelná - kromě frajerského floutka Langmajera nebo komisaře Oldřicha Navrátila (a už chápu, proč se v Tele tele pořád ptali Josefa Cardy, jestli má chlapa) je pozoruhodný Vladimír Dlouhý jako E. A. Poe.

  • 24.6.2018  08:02

  Tohle jsem měl vidět před tím, než jsme šli vybírat kočárek.

  • 4.6.2018  19:57

  Navrhuju společenskou hru: kdykoliv se v Bratrstvu vlků objeví kýčovitý zpomalený záběr, všichni si dají panáka. Objevení se titulního netvora se tak asi nikdo nedočká, a nejspíš je to dobře. Přitom natočit podivný příběh gévaudanské bestie je dobrý nápad, ale ne takhle. Toho člověka měli nechat točit jen scenérie (lesy, bordely), ale nic akčnějšího. Místy je v takových scénách cítit závan až absurdní inspirace, jestli ne rovnou parodie - za cloumání obětí neviděnými obřími Čelistmi by měl Spielberg podat žalobu (potom, co se přestane smát), past na bestii má asi působit jako z Predátora, ale je spíš jak ze Čtyřlístku, o závěrečném Mortal Kombatu ani nemluvě. Prostě zcela namístě je klasické ironické „V tom filmu je všechno“. Ale je to film docela zábavný, nejen vtrhnutím absurdně pitomých scén do děje, neseného atraktivním námětem, ale i tím, kam se děj různě překvapivě stáčí. Celkem baví i postavy jako hlavní hrdina - přírodovědec s uvolněnými mravy nebo samozřejmě Monica Bellucci, ale hlavní dojem přebít nemůžou.

  • 13.5.2018  07:46
  Hastrman (2018)
  ****

  Scéna, která kopíruje slavný Friedrichův obraz Poutník nad mořem mlh, je pro Hastrmana docela příznačná – hlásí se k romantismu, nebo je to fór, ironie? Nejspíš obojí. Hastrman nabízí protiklady člověk - zvíře, člověk - příroda, pudy - vyšší city či křesťanství - pohanství a zároveň je žánrovým příběhem dívkou přitahovaného monstra – když se ke konci vynořuje hlavní postava v dešti a záblescích bouře, scéna vypadá - trochu směšně - jak ze starých hororů (Když jsme u toho, kamarád podezříval v jednom momentu Havelku z inspirace Wicker Manem). Občas právě něco zaskřípe a taky to mohlo být trochu syrovější (aspoň mám dojem, že Urbanova kniha taková byla), ale čert (tedy spíš hastrman) to vem, když je to celé ohromně vtipné. Jsem rád, že ještě není konec vodníků v Čechách.

  • 2.2.2018  08:34
  Ikarie XB 1 (1963)
  ***

  Ikarie XB 1 vypadá pěkně a epizoda s mrtvou lodí je výborná, ale co se týká celkově děje a postav, jako bych sledoval komiks z ábíčka. Kromě toho film působí jako pilot k seriálu, který nikdy nevznikl. A jako by to tvůrci museli tomu faktu přizpůsobit, vzhledem k tomu, kolik se toho najednou během posledních pěti minut odehraje.

  • 10.1.2018  13:22

  Woody Allen tu hraje opačný typ než obvykle – jeho Howard Prince není paranoidní hypochondr, který se hlavně nechce do ničeho zaplést, ale člověk, který na nabídku krýt svým jménem zakázaného autora kývne docela lehkovážně. Naopak typicky woodyovských fórů je řada, třeba zdůvodnění, proč plavání není sport či to, když je ve scénáři nutné změnit způsob popravy Židů, neboť sponzor pořadu nechce, aby zde byl plyn ukazován ve špatném světle. Jinak komorní film, který na pár postavách (exceluje Hecky Brown – místy trapný či odpudivý, tragický, dojemný – a lidský) ukazuje hlavně fungování cenzury a nátlaku za mccarthismu, ale taky komentuje „hony na čarodějnice“ obecně, včetně toho, jak to jde snadno a většina systém přijme, přičemž málokdo se zkusí nahlas vzepřít. Objeví se tu taky častá – a často tragická – myšlenka těch, kdo se rozhodli pro hru s protivníky, a to „Jsem chytřejší než oni“. A do toho ještě cyranovská otázka, jestli se můžete do někoho zamilovat na základě slov napsaných na papíře – a co když se pak ukáže, že je nepsal…

  • 22.10.2017  08:34

  Některé momenty jsou i díky podivné dikci jak z Divadla Járy Cimrmana a pobaví i výskyt Zdeňka Srstky nebo to, že Landova postava se jmenuje Albín. Veselé to ale asi být nemá. Příběh studenta, který si podpisem spolupráce s tajnou policií zničil život, musel zvlášť v roce vzniku vzbuzovat určité asociace, ale zajímavý film je to pořád, přestože trochu nevstřícný i k divákovi, nejen k postavám. Jsou to často sluhové vyšší moci nebo lidé tou mocí semletí, případně obojí. Hrací figurky, co nevědí, že jsou figurkami. Körnerův dějinný pesimismus jim nedopřeje ani naději, jen zmar a další zrady. Jen kozy Sabiny Laurinové na začátku příběhu jsou z nějakého jiného, lepšího světa.

  • 7.10.2017  08:02
  To (2017)
  *****

  Mám dojem, že Pennywise z televizní verze byl děsivější, ale možná je to tím, že mi tehdy bylo tak třináct. Těch klauniád teď bylo trochu moc a někdy byly až příliš… cirkusové. Přesto pro mě bylo tohle léto v Derry koncentrované do dvou (a kousek) hodin silným zážitkem. Jestli mohly být hororové scény lepší, tak způsob podání léta, kdy se takzvaně dějou věci, léta, kdy nastává zlom a něco definitivně končí, je perfektní. Poetika dětství a dospívání a jejich toužení, tajemství a krutosti byly vždycky Kingova doména a tu se do filmu podařilo přenést (a dokonce s humorem) tak, že na rozdíl od rudých balónků nenápadně, ale všudypřítomně visí ve vzduchu. Funguje i šokující zjištění, že něco se děje už hrozně dávno, jen se to zakrývá novými stránkami kroniky, a vědomí toho, že strašlivější než smrtící přízraky je přijít o malého brášku.

  • 4.9.2017  14:11

  Skvělá lehkonohá komedie z pera nacisty se zálibou v okultismu (nebo obráceně) Felixe de la Cámary (von Kutná Hora) - já vím, že to nijak nesouvisí s kvalitami filmu, ale musím si představovat ty diváky, jak se u jeho gagů v biografu popadají za břicho a (následuje střih) cca za pět let ho na Kampě polejvají benzínem a hledají po kapsách zápalky. Nemluvě o Baarové, ze které mohli v době natáčení ještě snímat Goebbelsovy otisky. Ale zpátky k věci. Oldřich Nový motající se pod vlivem v oblaku nikotinu, atakován upírem či ve víru taneční křeče jsou momenty k nezaplacení a celkově je to jeden z těch filmů, u kterého netřeba být shovívavý a zohledňovat, že je to „film pro pamětníky“ (ostatně taková nálepka pro snímek z roku 1939 už taky zavání okultismem).

  • 26.8.2017  08:40

  „Všecko se ví.“ Dneska by je vláčel bulvár (Co ty na to, Mužáku? Světlá se tahá s Nerudou a za svého zajíčka dokonce platí dluhy!), tehdy to veřejné mínění zvládlo i bez něj. Praha dýchá vlastenectvím, ale umí taky podusit, protože český spisovatel musí být morální. Slušní lidé už na to dohlédnou – pod tím se schová jak pokrytecká morálka, závist, bigotní hloupost (výborná je slečna, co „studuje filosofii“), tak i osobní msta. Hlavní hrdinové nejsou bezezbytku čítankoví - Nerudovy výlevy citů vůči vdané ženě jsou místy docela sobecké a služka Světlé by mohla být hrdinkou jejího románu o tom, jak někdo trpělivě snáší sekýrování náladové paní, která ale jinak ví, že obyčejní lidé z venkova jsou dobří. Kromě toho všeho ukazuje Vávra s Ondříčkem i něco jiného, obrazy jiné doby, kus zeitgeistu. Štědrovečerní společnost u stolu, za okny sněží jak u Lady a pánovi nesou pivo ve džbánku. Neruda s přítelem Arbesem sedí u skromného stolečku a stará maminka servíruje kaši. Anička (krásná Jana Preissová) nabízí mísu koblih (ve filmu padne i sarkastická poznámka o koblížkových vlastencích), sama smažila… ________ Vstupy vypravěče, který laskavě vysvětluje, co si má divák myslet, spíš otravujou. A Jiří Bartoška s touhle vizáží je spíš Karel Havlíček Borovský.

  • 8.8.2017  07:59

  Asi je dobře, že David Webb Peoples zaměřil síly na scénáristiku, i když jediný film, který režíroval, není vůbec zlý. Pocta pro juggery, jak se jmenovala originálka, kterou jsem někdy před dvaadvaceti lety sledoval s očima navrch hlavy, se dá vidět i dneska. Dobré jsou postavy Hauera a Chenové s odlišnou motivací a hlavně načrtnutí postapokalyptického prostředí s nápady, jakou jsou třeba místa na spaní ve finálním Red City. Hlavní atrakce, tedy brutální hra/sport budoucnosti, je sice zajímavá, ale zároveň působí až na post „quicka“ docela toporně. A ten otravný D´Onofrio s řetězem je tam i na konci úplně na hovno.

  • 17.7.2017  10:48
  Mroží muž (2014)
  ****

  Lízání mrože (myslím ten nanuk) po tomhle filmu už nikdy nebude jako dřív.

  • 23.4.2017  13:32

  Spíš Johny Mnemonic než Matrix, ale Scarlett má pěknou skořápku. Pohledné kyberpunkové kulisy, které ale postrádají opravdovost a působí až moc uměle, uhlazeně, digitálně – a pochybuju, že je to záměr. Stejně tak měl Ghost in the Shell (původní klasiku jsem neviděl) točit někdo, kdo by to měl trochu víc v paži (třeba souboj ve vodě je dost nanicovatý) a dodal, říz, styl, hloubku. Fajn zábava, ale měla na víc než vypadat místy jako rozpohybovaný mainstreamově tuctový komiks nebo díl seriálu.

  • 25.2.2017  11:02

  „Proto jsi tady - kvůli nostalgii.” „Svět se mění.” Když vás v rodném Edinburghu vítají slovinské hostesky a lesk a bída globalizace a George Best je mrtvější než dřív, to, že staří/bývalí kamarádi jsou pořád stejní podrazáci, trosky a magoři, je možná svým způsobem úleva. Nebo aspoň pro diváky. V závěru trochu moc na efekt thrillerové a „literární”, ale jinak setsakra zábavná (namátkou – 1690 a scéna na záchodcích) jízda poháněná energicko-nostalgickým soundtrackem. A „Vyber si život” funguje - pochopitelně - i v současnosti. _______ P. S. Kdyby se mě někdo zeptal, kde zní Relax od Frankie Goes to Hollywood a o scénu dál se po lukách producírujou naháči vytrestaní konkurencí, myslel bych, že to může být jen Bony a klid. Zřejmě Dannyho pocta Vítu Olmerovi.

  • 13.2.2017  18:27
  Velké ticho (1968)
  ***

  Morricone je holt Morricone, ale Trintignant není Eastwood – což každý být nemůže, ale tady snaha o nápodobu Clintových tichých zabijáků trčí jak zmrzlý hnát ze sněhu.

  • 4.2.2017  10:34

  Zápletka o lidech, kteří na protest proti megalomanské betonové výstavbě zamořující Paříž a proti hektickému životnímu stylu moderního světa utvoří doslova podzemní hnutí, zní i docela současně. Akorát že dneska by takový film nemohl mít ten těžko popsatelný šarm (a patinu 70. let, samozřejmě), jaký má tenhle. Nosný nápad o poťouchlé komunitě pod ulicemi Paříže, k tomu nadsazený děj s ulítlými fóry (továrna na mýdlo, nakloněné ministerstvo) a pár kolorit místa a doby dotvářejících půvabných Francouzek, civilní hrdina pan Rondin ze starosvětského knihkupectví obleženého míchačkami, rtuťovitý ministr veřejných prací demonstrující svou akceschopnost, který připomíná Sarkozyho, a hlavně okouzlující vrchní „krysa”, Noiretův aristokratický utopista Gaspard.

  • 28.1.2017  19:01

  …ale žije si při tom jako královna. Z čeho asi? Z peněz, které vytahá z mužských! Z poctivých otců rodin, kteří do ní cpou peníze, protože je naláká na tu svou tuzexovou fasádu a ještě na něco, co se stydím napsat. Doufám, že zasáhnete energicky, protože rodina je základ státu a neměla by být rozvracena takovou… Anonym jak z učebnice pro malé udavače, kterým všechno začíná, je jednou z mnoha zábavných věcí Zatykače. Nijak zvlášť napínavá detektivka, ale živé, místy lakonické dialogy a pozoruhodné obsazení. Největší devizy jsou, jak píše uživatel FOCKE_WULF, „vykozená Rázlová a jurodivý Lábusek”, naopak na kriminalisty už nezbylo, a tak jsou víc rozlišeni ne typem nebo charakterem, ale kravatou.

  • 4.1.2017  18:11
  Pod kůží (2013)
  ****

  Film chladný jako prdel v ledu na Skotské vysočině a asi se stejným tempem. Taky odtažitý (ale pro to nemám přirovnání). Lovení osamělých kusů tu doprovází alienizující hudba připomínající hmyzí hemžení a zalézající pod kůži – ostatně ta samota, prázdnota, cizota je tu téměř hmatatelná. Jiný, a jak tu někdo poznamenává, hypnotický zážitek. Každopádně to chce nečíst „oficiální text distributora” – hlavně ten s tou mimozemskou korporací, kde asi nějaký popleta viděl Vesmírné kanibaly.

  • 23.11.2016  16:59

  Nevyjasněné události z konce nacistické okupace, barokní socha Anděla blažené smrti, fotky hřbitovů… komu by se u těchhle ingrediencí nesbíhaly sliny? Potenciál ale ubíjí způsob vyprávění - detektiva nebo skupinu vyšetřovatelů tu supluje anonymní voice-over mluvící za celý barák zpravodajské služby, navíc místy sklouzává do dikce připomínající budovatelské týdeníky. Často se pak spíš suše popisují události, než napínavě vypráví příběh, který sám o sobě je rozhodně zajímavý.

  • 27.10.2016  08:00
  Pod zemí (2014)
  ***

  Svižný film s atraktivním námětem a několika pitomostmi, které se po slibném íránském začátku začínají vršit jako ty kosti v katakombách. Když došlo na archeologii zasutých traumat a vyslovení pocitů viny, čekal jsem, kdy se v podzemních chodbách vedle klavírů a telefonů objeví Freudovo kanapíčko. A když si hrdinka uvědomí, že se musí vrátit úplně na začátek levelu a zmákne to náhle s rutinou ostříleného hráče, přičemž nepřátele likviduje bez zastavení či zpomalení, je to už jen bžunda. Ale to všechno je ten hermetický synkretismus, asi. Musím ale uznat, že mě na Jak nahoře, tak dole (český název Pod zemí je opravdu “originální”) bavilo to hádání, jestli nakonec postavy vylezou z poklopu v pevnosti Boyard, na atomové ponorce nebo u pana Josefa F. ve sklepě.

  • 16.10.2016  09:52
  Atentát (1964)
  *****

  Strohé, osekané skoro až na kost (přestože je tu i linie o rivalitě Abwehru a SS a nechybí pověstné Heydrichovo nasazení svatováclavské koruny - a zajímavého a pro film atraktivního se toho z událostí kolem atentátu nabízelo ještě dost), bez dlouhých řečí a bez patosu, který by se přitom dal těžko vyčítat (Navíc ty kulisy posledního dějství jak od vypočítavého scénáristy – úplně vidím Johna Woo, kostel a ty holubice… huš!). Možná něco chybí, ale nic nepřebývá. Sevřený, působivý film. ___________ A právě v Resslově ulici, směrem dolů po pravé straně, je kostel. (…) Vrátil jsem se sem s Aurélií, když byl kostel otevřený a dala se navštívit krypta. A v kryptě bylo všechno. Byly tu ještě hrozivě čerstvé stopy po dramatu, které se v téhle kobce dovršilo před více než šedesáti lety: okénko z druhé strany, krátká vyhloubená chodbička, stopy střel na stěnách a na stropní klenbě, dvoje dřevěná dvířka. (…) byla tu strašlivá odveta, byla tu vznešenost i šílenství, slabost a zrada, odvaha a strach, naděje a žal, byly tu všechny lidské vášně shromážděné na několika metrech čtverečních, byly tu židovské transporty, zmasakrované rodiny, obětovaní vojáci, byla tu pomsta a politický kalkul, byl tu člověk, který mimo jiné hrál na housle a věnoval se šermu, byl tu zámečník, který nikdy zámky neopravoval, do stěn tu byl navždy vrytý duch odboje, byly tu stopy zápasu mezi silami života a smrti, byly tu Čechy, Morava, Slovensko, v několika kamenech tu byly obsaženy celé dějiny světa. Venku bylo sedm set esesáků. (Laurent Binet, HHHH)

  • 24.7.2016  08:53

  Vsadím se, že jednou z nočních můr Stephena Kinga, po které se probudí zpocený, je ta, že je ve skutečnosti Garth Marenghi. Autor, splétač snů, vizionář - plus herec. A tvůrce hororového seriálu Darkplace, něčeho tak děsivého, že na to tehdy nebyla televize připravena. S citem pro brak a estetiku 80. let (to by to možná mělo být uvozovkách) vypiplaná mystifikace (hlodá ve mně strašidelná myšlenka, jestli to někdo třeba vzal vážně), kde pitomost scénáře, prkenné herectví, zpomalené záběry a mužný patos macho doktorů korunují „komentáře tvůrců” se vší tou typickou nabubřelostí a závažností stvořitelů něčeho mezi Hamletem a Schindlerovým seznamem plné neuvěřitelných výroků.

  • 6.7.2016  09:52

  Neměl bych číst předem komentáře na čsfd - co jsem se dozvěděl, že jedna z postav vypadá jako Bolek Polívka, nemohl jsem to v kině dostat z hlavy - a určitě jen díky tomu jsem pak při jedné scéně měl za jisté, že je tam i Lucka Bílá. ____________ Strašidelná lidová poudačka ze 17. století natočená zcela vážně a doslovně, až se tím, že ukážou opravdu všechno, tvůrci zbavují možnosti, že by se to mohlo číst i jinak. Ale i tak to může být ukázka toho, jak lidová obrazotvornost podala tragédii jedné rodiny odloučené od ostatních a ponechané v puritánském (zde pochopitelně ne v přeneseném smyslu slova) dodržování náboženských dogmat a strachu z lesa, nebo spíš z Lesa. Pak už stačí jen trocha dětského obviňování a fantazie plus domnělé souvislosti a už se dává do pohybu kladívko na malou čarodějnici. Nejděsivější jsou tu dost možná právě děti, nejen kvůli veselé písničce o kozlíkovi… Moc pěkný konec, přestože nejdřív jsem si říkal, že před poslední scénou to měli useknout.

  • 11.6.2016  11:29
  Modré stíny (TV seriál) (2016)
  ***

  Ehm… jakou přesně roli má v policejním týmu Horová - Voříšková? Jde o nějaký program adopce či inkluze? Je to maskot? Nebo tamagoči? Tričko s nápisem Simplicity nosí povinně? Pokud si po zhlédnutí kriminálky kladu otázky tohohle typu (a pár se jich ještě ohledně logiky našlo), není to pro dílo úplně dobré. Přitom Modré stíny nejsou špatné - zajímavé obsazení i lokace, snaha o společenský přesah ve formě vyrovnávání se se stíny minulého režimu v konfrontaci s tím, že ten současný je už od počátků vrhá taky, a zároveň soustředěné vychutnávání lehce groteskních momentů (přezouvání u kvestora). Netuctovost obstarává i kamera, i když někdy sklouzává do manýry či módu „nudícího se kameramana”.

  • 14.5.2016  10:31
  Karel Hlaváček (TV film) (1998)
  ***

  Bez kýče étericky pobíhajících dívek s vlajícími bílými šaty, které se zřejmě zjevují při přednesu poezie, by se to obešlo. A představitel básníka si možná popletl herecký výraz „zádumčivost”/„zažívací obtíže”. Jinak je to ale dobré a z obdivu ke Karlu Hlaváčkovi se tu vyznává i J. H. Krchovský.

  • 8.4.2016  19:04
  Pasiáns (TV film) (1969)
  ****

  „Copak vy netoužíte dostat se odtud?” Pozorování skupiny lidí náhle odříznuté od vnějšího světa, která si osahává nové prostředí a musí se nějak dohodnout, co dál. Dneska obvykle námět pro reality show, v roce 1969 pro alegorii, která sice na dobu okupace odkazuje, ale možnosti jejího čtení jsou širší. Originální zápletka a soustředění se na podobenství asi trochu vytěsnily nějaké větší odhalování charakterů – tady už je to skoro od začátku dané i s visačkou – sobecký frajírek, labilní kráska, rezignovaný intelektuál atd. Největším požitkem je ale magnetizující Hrušínský – z průvodce se stává autoritativním manipulátorem (dokonce si k tomu oblékne objevenou uniformu), který svými řečmi a pohledy musí potěšit každého, koho mrzí, že Spalovač mrtvol nemá dvojku.

  • 21.2.2016  13:51
  Román lásky a cti (TV film) (1972)
  ****

  Koho mátly školní taháky s fakty typu „Jan Neruda se rozešel s Karolinou Světlou a pak napsal Kam s ním?”, dostane v Románu lásky a cti možnost hlubšího vhledu. Převyprávění vztahu mezi Nerudou a Světlou pouze citováním jejich korespondence je intimní a „artové” (a samozřejmě levné) řešení. Tedy pokud na to máte lidi, kteří to, co je na řádcích i mezi řádky, dokážou působivě vyjádřit vydaní napospas statickým záběrům, které jim nedají vydechnout, když jejich tváře jsou skoro jedinou atrakcí filmu. Jestli Světlá vyzařovala takovou kombinaci krásy a oduševnělosti jako Růžena Merunková, člověk Nerudovu vášeň ke (o něco) starší vdané spisovatelce úplně chápe. Na druhou stranu dopisy vůbec nejsou jen v duchu citových vztahů, ale vedle prosakujících dobových manýrů nesou sociální tematiku i překvapivě trýznivé existenciální otázky.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace